Braga Festivalleri


 

Braga’nın uzun ve çeşitli kültürel altyapısı çeşitli etkinliklere ve festivallere ev sahipliği yapar. Çeşitli dini festivaller, güzel sanatlar gösterileri, tiyatrolar, müzik etkinlikleri, geleneksel etkinlikler Portekiz’i her yerinde bulabilirsiniz. Braga ziyaretçilerini ocak ayından aralık ayına kadar çeşitli etkinliklerle karşılar. Bunlardan en bilinenlerinin detaylarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Kutsal Hafta olarak bilinen Semana Santa etkinliği Braga’nın en büyük etkinliklerinden biridir ve Paskalya zamanında gerçekleştirilir. Aynı zamanda en büyük dini festival olarak bilinir. Braga Portekiz için dini merkez olduğu için Kutsal Hafta’da en önemli şehir Braga’dır. Kutlamalar 10 gün boyunca devam eder ve şehrin her yerindeki etkinlikler katedrallerde ve birçok kilisede gerçekleştirilir. Kutlamalar ölümü ve İsa’nın yeniden doğuşunu işaret etmesinin yanında çeşitli kültürel etkinlikleri de içerir. Bu hafta boyunca tüm şehir süslenir ve festival atmosferi sunulur. Yerel halk ve turistler hiçbir ücret ödemeden birçok çalışmaya ve sunumlara katılabilir, çeşitli performansları izleyebilirler.

Braga Romana ise Braga’nın bir diğer önemli festivalidir. Roma İmparatorluğu’nun günlük yaşamında büyük bir rol oynayan Braga, Gallaecia vilayetinin eski başkentidir. 2000 yıl önce Romalılar tarafından günümüzün Braga kenti, Bracara Augusta’yı anmak adına düzenlenmektedir. Her yıl haziran ayının başında kutlanır. Braga Romana şehrin merkezindeki Roma pazarlarını tekrardan canlandırır.

Sao Joao haziran ayının sonunda kutlanan festivaldir. Sao Joao Festivali Aziz John’a ithaf edilir ve geleneksel olarak yaz ortasını işaret eder. Portekiz’den İspanya’ya, Goa’dan Brezilya’ya kadar dünyanın birçok yerinde kutlanır ama en iyi Sao Joao kutlamalarına kuzey Portekiz ev sahipliği yapar. Festival 23 Haziran gecesi düzenlenir. Bu festival sokak partileri ve gece boyunca süren şölenle kutlanır. Parque de Exposiçoes alanı geleneksel ve modern yiyecek ve içecekler servis eden çadırlara ev sahipliği yapar.

Sao Joao Festivali’nin sonrasında birçok kutlama başlar. Braga Tiyatro Festivali temmuz ayının ilk yarısı boyunca şehrin farklı noktalarında gerçekleştirilir. Yerel tiyatro gruplarının yanında farklı ülkelerden gelen tiyatro gruplarının da gösterilerini izleme imkânı sunar. Performanslar Rossio Katedrali, Özgürlük Alanı ve D. Diogo de Souse Müzesi’nde gerçekleştirilir. Ayrıca bu gösterilerin yanında sokak tiyatrolarına da ilgi oldukça fazladır ve şehrin her köşesinde bu gösterileri izleme imkânı bulabilirsiniz.

Portekizlilerin günlük yaşamında büyük bir rol oynayan müzik Braga için bir istisna değildir. Braga yıl boyunca dünya çapında ünlü isimlere ev sahipliği yapar ve BragaJazz Festivali’nde zirve yapar. Uzun zamandır her yıl düzenlenen BragaJazz Festivali; caz müzisyenlerine, caz sevenlerine ve ziyaretçilerine şehrin farklı açısından kültürünü hissettirir.

Müzikli kutlamalar Uluslararası Müzik Günü ile devam eder. 1 Ekim günü gerçekleştirilen bu etkinlik şehrin her yerinde kendini hissettirir. Sonbaharda Müzik adıyla gerçekleştirilen bu festival çeşitli gösteriler ve etkinlikler seri şeklinde sunulmaktadır.

Braga Uluslararası Folk Festivali müziksel etkinliklerle tamamlanır. 3 günlük bir etkinliktir ve zengin kültürel geçmişini modern müzik anlayışı ile birleştirir.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.