Porto Hakkında Bilinmesi Gerekenler

porto-2941325_960_720.jpg

Porto, güney batı Avrupa ülkesi başkent Lizbon’dan sonra Portekiz’in ikinci en büyük şehridir ve ülkenin kuzeyinde yer alır. İngilizce kaynaklarda şehrin adı Oporto olarak da geçer. Dünyaca meşhur Porto şarabı şöhretini kuzey Portekiz’deki Douro bölgesinden toplanan üzümlere borçludur. 13. yüzyıldan beri Douro üzümlerinden şarap yapılmaktadır. Porto’nun sembolleri haline gelen iki yapı ise çelik köprüleridir. Bunlar, Belçikalı mühendis Seyrig ile Fransız mühendis Gustave Eiffel’in yaptığı Dom Luis I Köprüsü ile üzerinden demiryolu geçen Maria Pia Köprüsü’dür. Dünyanın ilk borsalarından olan Porto Borsası 1834’te açılmıştır.

Porto’nun kuruluşu 4. yüzyılda Roma İmparatorluğu dönemine denk gelir. Daha o zamanlardan itibaren Porto ticaret limanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bugünkü Portekiz ve İspanya’nın bulunduğu İber Yarımadası 711 yılında Müslüman Kuzey Afrikalılar yani Morolar tarafından ele geçirilir. Ancak Portekiz’in kuzeyindeki işgal yarımadanın geri kalanının aksine çok sürmez ve III. Alfonso’nın görevlendirdiği Vimara Peres 868 yılında Douro Nehri’nin çevresini, dolayısıyla Porto’yu, Müslüman yönetiminden kurtarır. O dönemde şehrin adı Portus Cale’dir. İber Yarımadası’nın tamamının Katolikler tarafından yeniden ele geçirilmesi (Reconquista) 1492’ye kadar devam edecektir.

Devamını Oku

Porto ile İlgili

Porto Nerededir?

Porto, bir batı Avrupa ülkesi olanPortekiz’in kuzey batısında bulunan bir şehirdir. Porto’nun Atlas Okyanusu’na kıyısı vardır.

Porto’ya Nasıl Gidilir?

technology-3086765_960_720.jpg

Türkiye’den Porto’ya ulaşmanın en kolay ve hızlı yolu hava yoludur. İstanbul’dan Porto’ya direkt uçuş ile gitmeniz mümkündür. 4 saat 50 dakikalık uçuş ile Porto Francisco Sa Carneiro Havaalanı’na inilebilir.

Porto’ya Ne Zaman Gidilir?

porto-2941323_960_720.jpg

Porto bir Güney Avrupa şehri olduğu için yılın büyük kısmı hava sıcaklığı yüksektir. Mayıs-eylül sonu arasındaki dönemde hava oldukça sıcaktır ve yağışsızdır. Üstelik şehrin en önemli etkinlikleri bu aylarda gerçekleşir. Dolayısıyla turistler yoğun olarak bu aylarda Porto’ya gelir. Bu dönemin tek dezavantajı otellerin gecelik ücretinin yükselmesidir. Mayıs’ta sıcaklık ortalama 20, eylül ayında 24 derece olur. Açıkçası Porto’ya gidilecek en güzel zamanlar da bu aylardır. Zira haziran, temmuz, ağustos ayları çok sıcak geçer ve şehir kalabalıklaşır. Bu da sizi bunaltabilir. Peki, kış ayları Porto’da soğuk mu geçer? Kesinlikle hayır. Ocak ayında sıcaklık ortalama 13, şubat ayında 14 derecedir. Kasım ayında en yüksek 17 derece olan şehrin sıcaklığı aralık ayında 14 derecelere kadar iner. Siz de eğer ılık bir kış havası almak isterseniz Porto’yu tercih edebilirsiniz. Bahar ve sonbahar ayları da oldukça sempatik görünüyor. Mart ayında en yüksek 16 derece olan sıcaklık nisan ayında 18, ekim ayında 21 dereceye çıkabiliyor. Ekim ayından nisan ayının sonlarına kadar devam eden yağmur bile keyfinizi kaçıramaz hatta seyahatinizi daha keyifli ve romantik bir hale getirebilir. Sizin anlayacağınız ne zaman isterseniz Porto’ya gidebilirsiniz ve asla pişman olmazsınız. Kış aylarında bile gönlünüzce şehri gezebilir, hasta olmaktan korkmadan sokaklarında dolanabilirsiniz.

Porto'da Nerede Kalınır?

Portekiz’in isim benzerliği gösterdiği şehri Porto, kuzey bölgesinin de başkenti. Başkent Lizbon’un yer yer gölgesinde kalmış olsa da, Lizbon’dan farklı özellikleriyle kendini ön plana çıkarmayı başarıyor. Douro Nehri kıyısına kurulan şehir, dünyaca ünlü şarapları, gece hayatı ve Akdeniz havası sebebiyle çok seviliyor. Porto’da hem sanatseverlere, hem gece hayatına ilgi duyanlara, hem denize girmek isteyenlere, hem de sakin bir Avrupa seyahati düşleyenlere göre tatil yapma imkânı var. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Porto otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Porto’da Nerede Kalınır - Porto'nun Bölgeleri 

Porto’da konaklamak için önereceğimiz çoğu nokta aşağıdaki haritanın da gösterdiği Baixa bölgesinde yer alıyor. Baixa hem şehrin merkezi olarak nitelendirebileceğimiz bölgesi, hem de tarihi özelliklerini korumuş bir bölge olduğu için tercih ediliyor. Kuzey-güney yönünde ilerleyen uzunca bir cadde olan Avenida’nın güney ucu Liberdade Meydanı’na, kuzey ucu da Trindade’ye bağlanıyor. İşlek ve popüler caddelerden biri olmasının yanı sıra, Avenida’nın konumu için şehir merkezinin de merkezi diyebiliriz. Baixa’nın içinde bazı semtler karakteristik özellikleriyle ön plana çıkıyorlar. Örneğin Clerigos sanatçıların vakit geçirdiği bir bölge. Porto’nun sanatçılarıyla karşılaşmak, sergi ve galeri gezmek isteyenler için tavsiye ediliyor. Douro Nehri’nin kıyısında göze çarpan bölge ise Ribeira. Luis I. Köprüsü ile birlikte şehrin ikonlarından biri haline gelen nehir manzarası en iyi Ribeira’daki konaklama tesislerinden izlenebiliyor. Baixa’nın yani merkezin dışında ise farklı bölgeler keşfedebiliyoruz. Boavista şehrin finans merkezi. Buradaki çoğu otel de iş seyahati için gelenleri düşünerek hizmet veriyor. Listenin sonunda öneri olarak gösterdiğimiz bir diğer bölge ise Porto’nun ve aynı zamanda Douro Nehri’nin Atlas Okyanusu’na açılan kapısı. Foz do Duorro, Porto’nun plajlarının yer aldığı bölge, özellikle yaz aylarında çok talep alıyor. 

Porto’yu keşfetmek için birçok yöntem var. Genelde ilk tercih araba kiralamak olsa da özellikle Baixa ce Ribeira gibi bölgeler turistik oldukları için kalabalık, tarihi oldukları için de dar sokaklara sahiptirler. Bu sebeple buralarda araba kullanmak zorlaşabilir. Şehirde bir noktada diğerine ulaşmanın en rahat yolu metrodur. Trafiğe takılmadan kullanacağınız bu hatlar tatiliniz buyunca büyük kolaylık sağlayacaktır. Andante isimli kartı satın alıp içine yükleme yaparak kullanabilirsiniz. Bu karta zaman olarak örneğin 24 saat geçerli veya gezeceğiniz zone’a yani bölgeye göre yükleme yapabilirsiniz. Şehir merkezi ve çevresi Zone 2, havalimanı ise Zone 4 bileti gerektiriyor. Eğer şehirde uzun dönem kalacaksanız Andante Gold olarak farklı bir kart satın alabilirsiniz. Bu kartın da zone ayrımları farklı şekilde yapılıyor. Otobüsle hareket etmek isterseniz de rahatlıkla şehri dolaşabilirsiniz. STCP tarafından işletilen otobüslerin 3 haneli sayılardan numaralarının ilk rakamı hangi bölgeye gittiğini gösterir. Örneğin, 2-batı Porto, 3-kuzey Porto, 4-doğu Porto olarak devam ediyor. Otobüsler için de Andante kartını veya STCP’nin kendi ulaşım kartını kullanabilirsiniz. Hem metro hem otobüste geçerli olduğu ve metro istasyonlarından rahatlıkla satın alınabildiği için Andante tercih ediliyor. Nostaljik tramvaylar da turistik amaçla sınırlı rotalarda çalışmaya devam ediyor. Örneğin Ribeira’dan Foz’a tramvayla gitmek mümkün. Douro Nehri’nde karşı kıyıya geçmek için feribotlara da binebilirsiniz. Şehre uzaktan bakmak için de feribot iyi bir fırsat olacaktır. 

Avenida de Aliados Bölgesinde Porto Otelleri 

Şehrin en işlek caddesi olarak nitelendirebileceğimiz Avenida de Aliados ve çevresi, konum olarak da merkezi bir noktada olduğu için turistlerin favori bölgelerinden biridir. Baixo’nun semtlerinden biri olan Aliados, Sao Beneto, Bolhao Pazarı gibi yerlere de yakın konumdadır.

 • Eurostars Porto Centro
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, bar
  Fiyat: Geceliği 77€ - 250€ arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Eurostars Porto Centro

 • Hotel Aliados
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, bar
  Fiyat: Geceliği 41€ - 167€ arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır) 
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Pao de Acucar Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, bar, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 52€ - 208€ arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Infante Sagres – Luxury Historic Hotel
  Özellikler:
  5 yıldızlı, teras, bar
  Fiyat: Geceliği 194€ - 367€ arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • InterContinental Porto – Palacio das Cardosas
  Özellikler:
  5 yıldızlı, bar, spa ve sağlık merkezi
  Fiyat: Geceliği 152€ - 434€ arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 


  InterContinental Porto – Palacio das Cardosas

Ribeira Bölgelerindeki Porto Otelleri

Porto’nun simgesi haline gelmiş olan Douro Nehri’nin kıyıları şüphesiz ki manzarası en güzel konaklama birimlerini barındırıyor. Riberia’da konaklayarak nehir kıyısında yürüyüşler yapabilir, şehrin hareketine karışabilir ve Porto’nun en keyifli noktasında olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

 • Descobertas Boutique Hotel Porto
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, engelli konuklar için olanalar
  Fiyat: Geceliği 81 €- 156 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Descobertas Boutique Hotel Porto

 • 1872 River House
  Özellikler:
  Bar, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, otopark
  Fiyat: Geceliği 148 €- 229 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Bluesock Hostels Porto
  Özellikler:
  Bar, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, ortak kullanım alanı
  Fiyat: Geceliği 19 € - 208 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Pestana Vintage Porto Hotel & World Heritage Site
  Özellikler:
  5 yıldızlı, bar, restoran
  Fiyat: Geceliği 153 € - 400 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Porto River
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, apart-otel
  Fiyat: Geceliği 108 € - 262 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Porto River

Boavista Bölgesindeki Porto Otelleri

Portekiz’in endüstriyel şehri olarak nitelendirilen Porto’nun finansal merkezi olan Boavista, şehre iş seyahati düzenleyenlerin konaklaması için iyi bir konumdur. Baixa’nın biraz dışında kalmasıyla kalabalıktan daha uzak, daha sakin bir bölge olduğu için de sevilen bir bölge olmuştur.

 • Bessa Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, fitness merkezi, restoran
  Fiyat: Geceliği 63 € - 148 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Bessa Hotel

 • Crowne Plaza Porto
  Özellikler:
  5 yıldız, bar, fitness merkezi
  Fiyat: Geceliği 95 € - 162 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Vice - Rei
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, bar
  Fiyat: Geceliği 31 € - 62 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sheraton Porto Hotel & Spa
  Özellikler:
  5 yıldızlı, fitness merkezi, spa ve sağlık merkezi
  Fiyat: Geceliği 111 € - 225 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel da Musica
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, bar
  Fiyat: Geceliği 69 € - 135 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

Clerigos Bölgesindeki Porto Otelleri

Şehir merkezi olan Baixa’nın bir semti olan Clerigos, Porto’nun sanatsal merkezidir. Sanatçıların da yaşadığı bölge, galeriler ve sergilerle de ünlüdür. Şehrin sanat üretimine yakından bakmak isteyenler için ideal seçenektir.

 • Torel Avantgarde
  Özellikler: 
  5 yıldızlı, spa ve sağlık merkezi, fitness merkezi
  Fiyat: Geceliği 108 € - 256 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Torel Avantgarde

 • Miss’Opo
  Özellikler:
  Otopark, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, bar
  Fiyat: Geceliği 81 € - 164 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Yes! Porto Hostel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi hizmeti, ortak kullanım alanları, otopark
  Fiyat: Geceliği 14 € - 48 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Porto Downtown Hostel
  Özellikler:
  Kahvaltı, ücretsiz Wi-fi hizmeti, ortak kullanım alanları
  Fiyat: Geceliği 9 €- 51 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Rosa Et Al Townhouse
  Özellikler:
  Teras, bar, restoran
  Fiyat: Geceliği 80 € - 218 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Rosa Et Al Townhouse

Foz do Douro Bölgesindeki Porto Otelleri

Şehrin tüm bölgelerinden daha uzakta bir öneri olarak Foz do Douro, nehrin Atlas Okyanusu’na açıldığı noktadadır. Yaz aylarında tercih edilen bölge plajlarıyla ünlüdür. Daha soğuk sezonlarda şehir merkezinden uzakta ve kalabalıktan uzak, sakin bir konaklama arayanlar Foz’u çok sevecekler.

 • Hotel Boa Vista
  Özellikler:
  3 yıldızlı, bar, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 76 € - 105 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Boa Vista

 • Casa das Laranjas
  Özellikler:
  Konukevi, teras, evcil hayvan dostu
  Fiyat: Geceliği 82 € - 98 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Portofoz
  Özellikler:
  2 yıldızlı, bar, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 44€ - 222€ arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Porto Foz Velha 4 Flats
  Özellikler:
  Ücretsiz otopark, evcil hayvan dostu, ücretsiz Wi-Fİ hizmeti
  Fiyat: Geceliği 72 € - 124 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • HI Hostel Porto - Pousada de Juventude
  Özellikler:
  Ücretsiz otopark, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, engelli konuklar için olanaklar
  Fiyat: Geceliği 15 € - 74 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  HI Hostel Porto - Pousada de Juventude

Porto'da bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Porto Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Porto otellerini görmek için tıklayın.

Porto Otelleri

Porto Otelleri

Avrupa gezilerinin romantik, tarihi ve kültürel dokusuyla vazgeçilmez şehirlerinden bir tanesi olan PortoPortekiz’in ikinci büyük şehridir. Bu şehirde dünya mutfaklarına ait farklı tatlar, zarif dokusuyla dikkat çeken tarihi yapılar, birçok kültür sanat etkinliği ve tabii ki renkli gece hayatı sayesinde Avrupa’nın en sevilen ve ziyaret edilen şehirlerinden bir tanesidir.

Porto otelleri de şehrin havasına ayak uydurmuş şekilde bazısı çılgın gece hayatının ortasında, bazısı ise sessiz, sakin ve bu nostaljik şehrin huzurlu ambiyansında yer alan birçok seçeneğe sahip. Porto gezinizde ne yapmak istediğinize göre şehrin farklı tarzlara hitap eden bölgeleri arasından seçim yapabilirsiniz. Porto'ya gidecekseniz ve şehirdeki tesisleri keşfetmek isterseniz Porto Otelleri yazımızın devamını okuyabilirsiniz.           

Devamını Oku

Porto Gezilecek Yerler

Porto’nun turistik ve tarihi noktalarını gezince sadece zengin bir tarihe sahip olduğunu değil tarihini ve kültürünü nasıl özenle muhafaza ettiğini de göreceksiniz. Porto’da gezilecek yerler yazısı Porto seyahatinizden önce birçok bilgi ve fikir edinmenize yardımcı olacak ve böylece seyahatinizi kolaylaştıracak. Bu noktaları ziyaret ettiğinizde Porto’nun nevi şahsına münhasır bir şehir olduğunu hissedeceksiniz.


Porto Gezilecek Yerler

Porto’da gezilecek yerler yazımızda Soares dos Reis Ulusal Sanat Müzesi, Porto Şarap Müzesi, 19. yüzyılda sanatın her dalını etkileyen Romantizm akımıyla inşa edilmiş Romantizm Müzesi, askeriyeye ait alanda bulunan Serra do Pilar Manastırı, Guindais Füniküleri, Bolhao Pazarı, Clerigos Kulesi ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgi bulabileceksiniz. Porto’ya gitmeyi düşünenler kadar gitmeden şehir hakkında bilgi edinmek isteyenler için de yararlı olacaktır.

Devamını Oku

Porto Şehir İçi Ulaşım

train-2725291_960_720.jpg

Porto’da ana toplu ulaşım araçları otobüs, tramvay, füniküler ve metrodur. Tramvay daha çok şehir merkezine hizmet verse de otobüsler ve metro ile Porto’nun çeper ilçelerine ulaşmak mümkündür. Öte yandan birçok kişi bisiklet ile ulaşımını sağlar ve çoğu turistin de, özellikle yaz aylarında, tercihi bu yöndedir. Günümüzün ihtiyaçları sebebiyle Porto tramvay hatlarının çoğunda artık otobüsler hizmet verir ve tramvayın sadece 3 hattı vardır. Yine de şehrin merkezini görmek isteyen turistler için yeterlidir. Tramvay ve otobüsleri işleten devlet kurumu STCP’nin günlük veya tek seferlik biletlerinden alabileceğiniz gibi ANDANTE biletlerinden de alabilir ve bu bileti şehirdeki tüm toplu ulaşım hizmetlerinde kullanabilirsiniz. Andante bilet ücreti 0,60 €’dur. Satın aldıktan sonra ihtiyacınız kadar doldurabilirsiniz. Şoförden temin edeceğiniz tek seferlik bilet 2 €’dur. 24 saatlik bilet ücreti 7 €’dur. Porto’da 601, 602 ve 604 numaralı otobüslerin gece boyu hizmet veren otobüsler olduğunu unutmayınız. Porto şehrinde bir de füniküler hizmeti göreceksiniz. Füniküler sadece Batalha ve Ribeira semtleri arasında gidip gelir. Fünikülere de ANDANTE biletinizle binmeniz mümkündür. Porto metrosunun 6 hattı vardır ve oldukça kullanışlıdır. Onun dışında çok uzak olmayan yerlere yürüyerek de gidebilmeniz mümkündür. Gezilecek yerlerin arası çok uzak olmadığından yürümek de bu şehirde mantıklı bir alternatiftir. Son olarak taksilerden bahsetmek gerekirse; Porto’da sadece havaalanına gitmek için ve çok fazla valiziniz var ise taksiye binmenizi tavsiye ediyoruz. Şehir merkezinde taksi kullanmanızı önermiyoruz. Taksinin ücretini ödedikten sonra şoförden fiş veya fatura talep etmelisiniz.

Porto Mutfağı

fish-250430_960_720.jpg

Yemek yemeyi seven ve farklı lezzetlerden hoşlanan biriyseniz doğru yerdesiniz çünkü Porto, Portekiz’in yemek başkentidir. Porto’da Portekiz yemekleri dışında şehrin yöresel yemeklerini tatma imkânınız da bulunmaktadır. Portekizliler ülke genelinde yemeklerine acı biber, sarımsak koymaktan keyif alırlar ve yoğunlukla kırmızı et, sebze ve deniz mahsulü tüketirler. Porto okyanus ile dağlar arasında kurulmuş bir şehir olduğundan kendine özgü lezzetleri mevcuttur. Sırf Porto’daki mutfak sanatını deneyimlemek için bile Porto’ya gidenler vardır. Peki, Portekiz’in ikinci en önemli şehrinde ne yemelisiniz? Çorba ile başlayalım: Caldo verde sarımsaklı lahana çorbasıdır ve Portekizlilerin göz bebeğidir. tripas à moda do Porto ise şehirle öyle özdeşleşmiş ki denemeden Porto’da dönmek ise adeta suç teşkil eder. Bu yemek fasulye, sosis ve sebzelerin pişirilmesiyle ortaya çıkar ve Portekizli kâşiflerin 16. yüzyılda açlık ve yokluk sonucu icat ettiği bir yemektir. En az onun kadar meşhur bir diğer yemek ise francesinha’dır. Francesinha 5 farklı et çeşidiyle ve eritilmiş peynirle hazırlanan sandviçlerdir. Etler bira ile pişirilir. Bacalhau com natas’a gelince; bu yemek tuzda bekletilmiş kremalı morina balığı yemeğidir. Doğrusunu isterseniz Porto’nun yerlileri bu yemeği 100’den farklı şekilde pişirir. Hazırlaması oldukça uzun sürer ancak beklediğinize değecektir. Son olarak tatlılardan bahsetmek gerekirse kuzey Portekiz’de Noel vakti tüketimi bir gelenek halini alan sütlaç aletria’yı ve Portekiz’in en meşhur tatlısı olan yumurtalı turtayı denemenizi tavsiye ediyoruz.

Taze deniz mahsulleri, sebze ve kırmızı et ağırlıklı beslenen Portekizlilerin yemeklerine doyamayacağınız restoranları ise şöyle sıralayabiliriz: Lezzetli Portekiz yemekleri dışında yerli şarap mönüsüyle de meşhur olan ODE Porto Winehouse, hem Portekiz, İtalyan ve Fransız mutfağından “sanat eserlerini” tadabileceğiniz hem de bütçenizi aşmayacak Restaurante Cafeina, Carlos Alberto Meydanı üzerinde bulunan ve bir apartman dairesi şeklinde dizayn edilmiş Camafeu, deniz mahsulü tutkunlarının müptela olacağı Pedro Lemos ve Grelhador da Boavista, vejetaryenler için Casa da Horta, sofistike mekân severler için O Comercial, O Paparico ve Bufete Fase ve son olarak Ribeira’da bulunan ve muhteşem nehir manzaralı A Bolina’yı tavsiye ediyoruz. Bu restoranları mutlaka denemeniz gerektiğini düşünüyoruz. Bizim tavsiyemiz bütçenizi aşmayacak mütevazı ama merkezi bir otelde kalarak boğazdan kesmemenizdir. Hem konaklamaya hem ulaşıma çok para vermenize gerek kalmaz ve böylece en lezzetli yemeklerden mahrum kalmazsınız.

Porto’da Alışveriş

porto-2495115_960_720.jpg

Portekiz el emeği göz nuru ürünleri satın alabileceğiniz ve pahada hafif manevi değeri yüksek anı eşyalarıyla evinize dönebileceğiniz bir ülkedir. Dolayısıyla Porto’da da böyle ürünler bulabileceksiniz. Portekiz ile özdeşleşmiş ürünlerin başında şarap, seramik dekorasyon ürünleri ve hakiki deri eşyalar gelir. Portekiz’in şarapları meşhurdur. Seyahatinizde içtiklerinizle yetinmeyip evinize ve çevrenize şarap götürebilirsiniz. Ne de olsa dünyada “Porto şarabı” diye bir gerçek var! Ayrıca organik meyvelerle hazırlanmış tatlı likörlerden ve konyaklardan almayı ihmâl etmemelisiniz. Ginjinha likörünü ve Medrohno konyağını özellikle tavsiye ediyoruz. Hakiki deriden elde yapılmış ceket veya ayakkabı da bu şehre geldiğinizde mutlaka almanız gerekenlerden. Belki bu alışveriş biraz pahalı olacaktır ama değeceğine emin olabilirsiniz. Porto’da özellikle pazarlarda mantar meşesinden yapılmış aksesuar ürünleri göreceksiniz. Portekiz’de bu tarz kolye ve bileklikler çok meşhurdur. Nitekim Portekiz dünyanın bir numaralı mantar meşesi ihracatçısıdır. NASA bile bu maddeden faydalanmaktadır. Aynı maddeden yapılan cüzdan, ayakkabı, çanta, şapka hatta kravat bile satın alabilirsiniz. Porto’dan yanınızda getirmeniz gereken bir diğer şey ise zeytinyağıdır. Lezzetli ve sağlıklı Portekiz zeytinyağını mutfağınızda kullanacak ve vazgeçemeyeceksiniz. Porto deyince akla ilk gelen şey belki de seramik olacaktır. Öneminden dolayı onu sona sakladık. Seramik Porto’nun imzası haline gelmiştir. Binaların bile dış cephesinin seramik kaplama olduğunu göreceksiniz. Hâl böyle olunca Porto’dan seramik almadan dönmemelisiniz. Porto’da adım başı seramik ürün satıcısı görecek ve çeşit çeşit seramiklere hayran kalacaksınız. Özellikle “Azulejos” adıyla bilinen Porto ile özdeşleşmiş mavi seramiklerden satın almalı evinizin en güzel köşesinde değerlendirmelisiniz.

Porto’da Gece Hayatı

portugal-1350648_960_720.jpg

Ne kadar Lizbon Portekiz’in başkenti ve en çok tanınan şehri olsa da Porto’nun turizmdeki gücünü yadsıyamayız. Gençler de genç kalanlar da Porto’nun gece hayatını çok beğeniyor, restoranlarının müptelası oluyor. İşte bu yüzden Porto’da gece hayatı yazımız size seyahatinizden önce geniş kapsamlı bilgi verebilecektir. Porto’nun en gözde mekânlarını böylece gitmeden bilebileceksiniz.

Barlarla başlayalım: Kapılarını akşamüstü saatlerinde açıp sabaha kadar kapamayan ve içinde hem dans pisti hem sohbet edilebilecek alan bulunduran Baixa Bar son zamanların en gözde mekânlarındandır. Genelde pop ve rock ağırlıklı müzik çalınır. Hard Club klasik çizgilerle modern mimariyi birleştiren tasarımıyla dikkat çeker. Sabah 4’e kadar burada eğlenebilirsiniz. Passos Manuel eskiden tiyatro sahnesi olan binaya açılan ve DJ performanslarıyla dikkat çeken bir eğlence mekânıdır. Hot Five canlı performansların yapıldığı ve genelde müzik gruplarının sahne aldığı bir mekândır. Jazz, blues, rock ve funk tarzında müzik dinleyebilirsiniz. Elektro ve house müzik severlerin ise Plano B’ye (B Planı) gitmelerini öneririz. Müziği kadar “vintage” dekoru ile de şöhret edinen bir mekândır. Üstelik zemin katının bir kısmı sanat galerisidir ve buraya gidildiğinde sanat eserleri görülebilir. Portekiz kültürünü buram buram kokladığınız bir şehirde eski Fransa imparatorunun adını taşıyan bir İrlanda pub’ı ararsanız Bonaparte tam size göre bir yer. Bu “Irish pub” Avenida do Brasil yani Brezilya Caddesi üzerinde bulunuyor.

Gece hayatı yazımızı gece kulüpleriyle noktalayalım. Porto’da hoş bar ve restoranlar olduğu kadar eğlenceli gece kulüpleri de mevcut. Genelde cuma ve cumartesi geceleri üniversite gençleri, Erasmus öğrencileri ve genç turistler sabahın ilk saatlerine kadar eğleniyorlar. Porto’da gece hayatının renkli olmasının asıl sebebi ise eğlencenin sokağa taşması ve mekânların içinden çok kapısının önünde eğlenilmesidir. Gomes Teixeira Meydanı veya Cândido dos Reis Caddesi üzerindeki mekânlarda eğleneceğinizi ve yeni arkadaşlıklar da kurabileceğinizi söyleyebiliriz. Rua José Falcão, Rua do Almada, Rua da Picaria and Rua de Ceuta caddelerinde de onlarca mekân bulabilir ve önündeki kalabalıktan eğlencenin dozunu anlayabilirsiniz.

Porto’daki Festivaller

Christmas-traditions-in-Porto-and-the-North-of-Portugal.jpg

Tüm Akdeniz insanlarının olduğu gibi Portekizliler de eğlenmeyi iyi biliyor, hayatı doyasıya yaşıyorlar. Onların hayatın tadını çıkarmaları bir başka oluyor. Gündelik hayatlarında bile her şeyi çok ciddiye almıyor hayattan zevk almaya bakıyorlar. Hâl böyle olunca festivalleri de rengârenk oluyor. Sizin için Porto’daki festivalleri araştırdık. Bu etkinlikleri okuyunca katılmak ve bir parçası olmak isteyeceksiniz. Çoğu yaz aylarında gerçekleşen etkinliklerden birkaçının detayı şöyle:

Serralves em Festa: Her sene haziran ayının ilk günlerinde gerçekleşen bu festival tam 40 saat aralıksız sürmesiyle ünlüdür. Porto’da bulunan Serralves Parkı’nda gerçekleşen festivalde konserler verilir, tiyatro oyunları sahnelenir. Sadece yetişkinler için değil çocuklar için de eğlenceler düzenlenir. Bu etkinlikle adeta yazın gelişi kutlanır ve Porto’da bayram havası yaşanır.

Porto Uluslararası Kukla Festivali (FIMP): Hayatınızda görebileceğiniz en renkli kukla festivaline hazır olun. Çünkü her sene nisan ayında Porto’da kukla festivali gerçekleştiriliyor. Dünyanın dört bir yanından gelen kukla ustaları izleyicilere hünerlerini sergiliyorlar. Porto’nun farklı caddeleri üzerinde ve bazen de tiyatro salonlarında sahnelenen kukla gösterileri küçük-büyük demeden herkesin yoğun ilgisini topluyor. Festival boyunca müzik ve dans performansları da izleyebileceksiniz.

Festa de São João: Aziz John Bayramı Porto’nun en önemli etkinliği olan dini bir bayramdır. Tüm Portolular 24 haziran gecesi bu bayramı canlı müzik performansları izleyerek ve dans ederek kutlar. Öte yandan, kulağa ne kadar garip gelse de, geleneksel bir eğlence olarak, herkes birbirinin kafasına plastik tokmaklarla vurur.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Porto Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

25 Nisan: Özgürlük bayramı (Diktatör rejimin sona ermesinin yıl dönümü)

1 Mayıs: İşçi bayramı

10 Haziran: Portekiz günü

15 Ağustos: Hz. Meryem’in göğe yükseldiğine inanılan gün

5 Ekim: Cumhuriyet bayramı

1 Kasım: Azizler günü

1 Aralık: Ulusal bağımsızlık bayramı

25 Aralık: Noel

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişebilmektedir.

Porto İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 112

Polis: 112

Ambulans: 112

Porto Dış Temsilcilikleri

Porto, tüm Portekiz’in olduğu gibi Lizbon Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

TC Dışişleri Bakanlığı Lizbon Büyükelçiliği

Telefon: +35 1 21 300 31 10

Eposta: [email protected]

Adres: Avenida Das Descobertas, 22 1400-092 Lizbon PORTEKİZ

İnternet sitesi: http://lizbon.be.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Büyükelçiliği’nin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Porto Para Birimi

Portekiz’in resmi para birimi euro’dur.

Porto’nun Resmi Dili

Portekiz’in tek resmi dili Portekizcedir. Dolayısıyla Porto’da da sadece Portekizce konuşulur. Güçlü turizm sektörüne rağmen Portekizlilerin çok azı İngilizce konuşur.

Porto Saat Farkı

Portekiz Greenwich saat diliminde yer alır. Kış saati uygulaması kalktığı için Türkiye ile kış boyunca 3 saat farkı vardır. Yaz saati uygulamasında bu fark 2’ye düşer.

Porto Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9.3oC
  • Şub 10.4oC
  • Mar 11.9oC
  • Nis 13.2oC
  • May 15.2oC
  • Haz 18.3oC
  • Tem 20.2oC
  • Agu 20.1oC
  • Eyl 18.9oC
  • Eki 16oC
  • Kas 12.6oC
  • Ara 10.6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 216.405 / Dil: Portekiz / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün