Porto Gezilecek Yerler

Porto’nun turistik ve tarihi noktalarını gezince sadece zengin bir tarihe sahip olduğunu değil tarihini ve kültürünü nasıl özenle muhafaza ettiğini de göreceksiniz. Porto’da gezilecek yerler yazısı Porto seyahatinizden önce birçok bilgi ve fikir edinmenize yardımcı olacak ve böylece seyahatinizi kolaylaştıracak. Bu noktaları ziyaret ettiğinizde Porto’nun nevi şahsına münhasır bir şehir olduğunu hissedeceksiniz.


Porto Gezilecek Yerler

Porto’da gezilecek yerler yazımızda Soares dos Reis Ulusal Sanat Müzesi, Porto Şarap Müzesi, 19. yüzyılda sanatın her dalını etkileyen Romantizm akımıyla inşa edilmiş Romantizm Müzesi, askeriyeye ait alanda bulunan Serra do Pilar Manastırı, Guindais Füniküleri, Bolhao Pazarı, Clerigos Kulesi ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgi bulabileceksiniz. Porto’ya gitmeyi düşünenler kadar gitmeden şehir hakkında bilgi edinmek isteyenler için de yararlı olacaktır.

Soares Dos Reis Ulusal Müzesi

Soares Dos Reis Ulusal Müzesi Portekiz’in ilk ve en önemli sanat müzesidir. 1833’te açılan müze adını Portekizli sanatçı António Soares dos Reis’den alır ve yağlı boya tablolardan heykellere seramik dekorasyon ürünlerinden antika parçalara kadar çok geniş bir yelpazedeki sanat eserlerine ev sahipliği yapar. Müzede sergilenen en önemli sanat eserleri 19. yüzyıldan günümüze ulaşmış parçalardır. Eski yerinden taşınan müze 1940 yılından bu yana Neo Klasik mimari ile inşa edilmiş Carrancas Sarayı’nda ziyaretçilerini ağırlar. Müze pazartesi hariç haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Giriş ücreti yetişkinler için 5, öğrenciler için 2 €’dur. Her ayın ilk pazar günü müzeye giriş herkes için ücretsizdir.

Porto Şarap Müzesi

port-wine-museum-1.jpg

Porto’nun tarihi Porto şarabının tarihinden ayrı düşünülemez. Bu yüzden mutlaka Porto’da iken bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 2004 yılında kapılarını açan Şarap Müzesi meşhur Porto şarabının tarihine tanıklık edeceğiniz bir müzedir. Şarap ihracatı sayesinde Porto’nun diğer sektörlerdeki yükselişi şehrin kendisi kadar tarihini de güçlendirmiştir. Şehir zenginleştikçe sanat ve kültür hayatı da yükselişe geçer. Şarap Müzesi Douro Nehri’nin kıyısında 18. yüzyıldan kalma bir ambar binasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müzede Porto şarabının yapımını anlatan kitaplar satın almanız ve videoları izlemeniz mümkündür. Pazartesi günleri kapalı olan müzeye salı-cumartesi günleri arasında 10.00-17.30 ve pazar günleri 12.30-17.30 saatleri içinde gidebilirsiniz. Müzeye giriş hafta sonları ücretsizdir, diğer günler herkes için giriş ücreti 2,20 €’dur.

Romantizm Müzesi

Museu-Romantico-Porto-Portugal.jpg

Uzun adıyla Quinta da Macieirinha Romantizm Müzesi Porto’daki en ilginç müzelerden biridir ve Porto’nun en muhteşem parkı olan Kristal Saray Bahçeleri içindeki bir malikânede ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müze Soras Dos Reis Ulusal Sanat Müzesi’ne oldukça yakın bir mesafede bulunur. Saray, Porto’nun refah seviyesinin en yüksek olduğu 19. yüzyıldaki Romantizm akımı etkisinde kalınarak inşa edilmiştir. Sarayda en ilgi çekici odalar kralların bir zamanlar kullandığı odalarıdır. İngiliz porselen yemek takımı ve kristal kadehler ile gümüş çatal bıçak takımının sergilendiği yemek salonu dışında balo salonu ve giyinme odası da sarayın en ilgi gören diğer bölümleridir. 200, 201, 207 ve 208 numaralı otobüslerle saraya varabilirsiniz. Haftanın her günü 10.00-17.30 saatlerinde ziyaret edilebilir. Giriş ücreti 2,20 €’dur.

Serra Do Pilar Manastırı

serra-pilar.jpg

Serra do Pilar Manastırı 1996’dan bu yana Porto’nun UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan bir ibadethanedir. Manastıra çıktığınızda içinden çok dışının da keyfini çıkaracaksınız. Zira Porto’nun ve Douro Nehri’nin manzarası sizi mest edecek. Yapımı 16. yüzyılda inşa edilen ibadethane uzun bir süre St. Augustine tarikatı tarafından kullanılmıştır. Roma’daki Santa Maria Redonda Kilisesi’nin mimarisinden esinlenilmiş ve 72 yılda tamamlanmıştır. 1807-1814 yılları arasında yaşanan savaştan beri Portekiz ordusuna ait olan manastır sadece 40 dakikalık rehberli tur ile gezilebilmektedir. Giriş ücreti yetişkinler için 3 €, çocuklar için 1 €’dur. Her gün 10.30-12.30 ve 14.30-17.30 saatleri arasında manastırı ziyaret edilebilir.

Guindais Füniküleri

Funicular_dos_Guindais.jpg

Porto’da göreceğiniz en ilginç şeylerden biri Guindais Füniküleri’dir. Zira Porto şehrine bağlı olan ve sivil bir grubun yaşadığı Cedofeita isimli bir mahallede bu füniküler hizmet vermektedir. 1891’de açılan ancak 1993’ten beri kesintisiz olarak hizmet veren fünikülerin tek seferlik bilet ücreti 2,5 €’dur. Mayıs-ekim ayları arasında 08.00-22.00, kasım-nisan ayları arasında ise 08.00-20.00 saatleri arasında fünikülere binebilirsiniz. Füniküler her biri 25 kişilik olan 2 araçtan oluşur. Yaklaşık 3 dakika süren yolculukta Porto’nun tarihî şehrinin içinden geçersiniz ve bir masal diyarına girmiş gibi hissedersiniz. Porto’nun 280 metre mesafede bulunan Ribeira ve Batalha semtleri arasında yolculuk edebileceksiniz. Dom Luis Köprüsü’nden başlayan yolculuk şehrin en eski mahallesi Bairro de Sé’de son bulmaktadır.

Bolhao Pazarı

mercado-do-bolhao.jpg

Bolhão Pazarı’na uğramadan yapacağınız bir Porto seyahati hayal edemiyoruz. Yerli çiftçiler kendileri yetiştirdiği organik ürünlerini Porto’daki Rua FernandesTomás Caddesi’ndeki bu pazarda satarlar. Bu pazarda sebze, meyve ve çiçekler dışında son zamanlarda şarküteri ürünleri ve anı eşyası da bulmanız mümkündür. Halka karışıp Bolhão Pazarı’nın atmosferini içinize çektiğinizde Porto’yu daha iyi tanıyacak ve daha çok seveceksiniz. Pazar alışverişini tamamladıktan sonra pazarın çevresindeki kafelerden birinde soluklanma imkânınız da cabası. Pazar günleri hariç her gün 07.00-17.00 saatleri arasında pazara gidebilirsiniz. A, B, C, E metro hatlarıyla pazara kolayca ulaşabileceksiniz. 19. yüzyıldan beri hizmet veren bu pazara hiçbir şey satın almayacaksanız bile sırf nostaljisini yaşamak için bile gitmelisiniz.

Sao Bento Tren İstasyonu

Porto’daki Sao Bento (Aziz Bento) yapısı sadece Avrupa’nın değil dünyanın en güzel istasyonlarından biridir. Bu yüzden bir tren istasyonu olmasının dışında aynı zamanda turistik bir ziyaret noktasıdır. Özellikle içinin güzelliği turistleri hayran bırakmaktadır. Porto’nun birçok önemli yapısı gibi tren istasyonu da 1800’lerin ortalarında yapılmıştır. Ancak ilk tren seferi İç Savaş sebebiyle 1896’da gerçekleşebilmiştir. Resmi açılış ise 1916 yılında yapılmıştır. “Azulejos” ismiyle bilinen ve Porto ile özdeşleşen mavi-beyaz renkli seramikler bu istasyonu eşsiz kılmaktadır. Tren ile seyahat etmeyecekseniz bile bu istasyona gelip fotoğraf çekmenizi tavsiye ederiz. Tren yolculuğu yapmak isterseniz her gün 05.00-01.00 saatleri arasında tren seferleri yapıldığını hatırlatmak isteriz.

Sao Francisco Kilisesi

800px-StFranciscoChurch3-CCBY-b.jpg

Katolik mezhebine bağlı olan ve 1223 yılında kurulan Francis tarikatının 1245 yılında Porto’da açtığı kilisedir. İlk döneminde çok küçük bir yapı olan kilise yıllar içinde yapılan eklemelerle büyük bir ibadethane halini almıştır. 1832’de İç Savaş esnasında çıkan bir yangınla büyük kısmı yok olur ve yerine Porto Borsası inşa edilir. Günümüzde borsa ile kilise yan yana görülür. İç mimarisi için 300 kilo altın kullanıldığı rivayet edilen kilise Porto’nun şarap ticareti ile refaha kavuşmadan önce yoksulluk çeken halkı için fazla gösterişli bulunur. Dışarıdan Barok ve Gotik mimarisi ile ne kadar mütevazı görünüyorsa içi de bir o kadar gösterişlidir. Kilisede dini nikâhların ve vaftiz törenlerinin haricinde klasik müzik konserleri de organize edilmektedir. Kilise her gün 09.00-17.30 saatleri arasında turistik amaçla ziyaret edilebilir.

Clerigos Kulesi

1.jpg__560x560_q85_crop_subsampling-2_upscale.jpg

Porto’nun en dikkat çeken kulesi 18. yüzyılın ortalarında İtalyan mimar Nicolau Nasoni tarafından Barok stille yapılan Clerigos Kulesi’dir. Nitekim bu mimarın kuzey Portekiz’in genelinde imzası vardır. Ustalık eseri de bu 76 metrelik kuledir. Bu kule aslen bir kilisedir ve Porto’daki Ruhban Sınıfı Kardeşliği’ne bağlıdır. 225 adımlık spiral merdivenlerini çıkmak biraz zahmetli olsa da göreceğiniz manzaraya değdiğini garanti edebiliriz. Kapalı alan korkusu yaşıyorsanız kuleye girmeniz ve merdivenleri çıkmanız tavsiye edilmemektedir. Ancak muhteşem manzaranın motivasyonu ile korkunuzu yenmek için kendinize bir şans verebilirsiniz. Giriş ücreti 3 € olan kuleye her gün 09.00-19.00 saatleri arasında girebilirsiniz.

Palacio Da Bolsa

porto-bolsa-interior.jpg

19. yüzyılın ikinci yarısında Aziz Francis Kilisesi’nin hemen yanına inşa edilen Porto Borsası Binası, Neo Klasik mimari ile inşa edilmiştir. O dönemde İç Savaş devam ettiği için borsa 1891’de açılabilmiştir. Açıldığı günden bu yana burada sadece Porto piyasasının kalbi atmaz, bunun dışında Porto’nun en önemli milli yapılarından biri olarak değerlendirilir. Borsa Binası’nın dışının yanında çok gösterişli iç mimarisi de sizi etkileyecektir. Bina hakkında geniş bilgi alabilmeniz için yarım saatlik rehberli turlara katılmanızı öneririz. Borsa Binası’na giriş ücreti yetişkinler için 8 € iken öğrenciler ve 60 yaş üstü ziyaretçiler için 4,5 €’dur. 1, 23, 49 ve 57 numaralı otobüslerle borsaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.