11 Eylül 2001 yılında yaşanan saldırı, dünya tarihini kökten değiştiren olaylardan biridir. İslamofobi kavramının da literatüre girmesinde etkili olan bu olayda ABD’de o dönem ekonominin merkezi sayılan ikiz kulelere uçak saldırısı gerçekleşmiştir. Dört yolcu uçağı el-Kaide üyeleri tarafından kaçırıldı. İlk saldırı saat 08.46’da gerçekleşti. Dünya Ticaret Merkezi Kuzey Kulesi’ne çarpan ilk uçak saldırısından 102 dakika sonra bina yerle bir oldu.

Saat 09.02’de yaşanan ikinci saldırıda ise Güney Kulesi 56 dakika içerisinde yıkıldı. Kaçırılan uçaklardan üçüncüsünün hedefi Pentagon’du. Bu saldırı ile binanın batı cephesinde belli oranda yıkılma yaşandı. Washington DC’yi hedef alan dördüncü uçak ise yolcu müdahalesi sonucu Pensilvanya’da düşmüştür. Saldırı sonucunda toplamda 2.966 kişi öldü. Saldırılar esnasında 200 kişi de yaşama umuduyla camdan atlayıp hayatını kaybetmiştir.

Yaşanan olaylardan sonra 3 Kasım 2014 tarihinde yıkılan binaların yerine yeni kule hizmete girdi. Yeni kulenin hizmete girmesinin peşinden anıt, terminal ve alışveriş merkezini kapsayan ‘Oculus’ kompleksi hizmete açıldı. Oculus kompleksinde bulunan 11 Eylül anıtı, saldırıda hayatını yitiren binlerce insanın anısına yapılmış sembol niteliğinde bir eser. 11 Eylül’ün sıfır noktası olarak da adlandırılan bölge, saldırı öncesinde ikiz kulelerin olduğu nokta. 11 Eylül anıtında bir çocuğun ellerinden özgürlüğe kanat çırpan bir kuş bulunuyor. Ziyaretçilere anlamlı ve dokunaklı anlar yaşatan bu anıtta ayrıca yıkılan binaların bulundukları noktalara yapılan havuz da yer alıyor. Dev havuzun yanında olayın bütün dehşetini tekrardan hissedip geçmişe bir yolculuk yapma hissine kapılıyorsunuz. Nitekim 11 Eylül anıtının ilk açılış zamanında o günleri yeniden anımsayan binlerce insan hüzne boğulmuştu.

11 Eylül saldırıları sonrası kullanılamaz hale gelen Dünya Ticaret Merkezi alışveriş merkezi ile istasyonunun yerine aynı nitelikleri sağlayan bir terminal ile yaşanan olayı hatırlatan bir anıt yapılmasına karar verilmişti. Projeye başlanmasının üzerinden 12 yıl geçtikten sonra tamamlanan Oculus kompleksinin maliyetinin 4 milyar dolar olduğu biliniyor. Bu miktarın proje planının 2 misli olması bazı kesimler tarafından eleştirilmiştir. Bünyesinde çok sayıda mağaza barındıran bu kompleks, dünya tarihinde önemli bir yeri olan anıtın da yanında bulunması nedeniyle çokça turist beklentisi ile beraber tasarlanmıştır. Nitekim 11 Eylül anıtı her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği sembolik yerlerden biridir.

St. Paul’s Şapeli'ndeki kişisel hatıralar, Anıt Havuzları ve daha fazlası için 11 Eylül Anıtı turu ziyaretçilerini bekliyor. Tur süresi 2 saattir. Tur kapsamında 11Eylül Anıtı ve çevresinde yer alan alanları geniş bir şekilde keşfedersiniz. 11 Eylül Anıt Havuzları, ziyaretçilerin o günleri yeniden hatırlamasını sağlayacak. Tur sırasında Yeni Dünya Ticaret Merkezi’ni keşfedeceksiniz. Son olarak İtfaiyecinin Anıtı ve Survivor Ağacı, turu anlamlı kılan yerlerdendir.

Ziyaret Bilgileri: Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 24 dolar, çocuklar için 15 dolar, genç, yaşlı ve üniversite öğrencileri için 20 dolardır. Müzeye New York Pass ile ücret ödemeden girebilirsiniz. New York Explorer Pass %50 indirim yaparken New York City Pass %40 indirim yapmaktadır.

Adres: 180 Greenwich St, World Trade Center, New York City, NY 10007-0089 Finans Merkezi

Yol Tarifi: Otobüsle gitmek için BXM18, M55, QM11 no’lu otobüsleri kullanabilirsiniz. Metro içinse 1, C, E ve W hatları sizi buraya ulaştıracaktır.

Yakın Yerler: The Oculus, Aziz Paul Şapeli, Dünya Ticaret Merkezi.