Barselona’nın 24 saat uyumayan caddesi La Rambla, geniş yapısı, Eski Liman’a doğru giden 1.2 km’lik uzunluğu ve yol boyunca dizili olan çınar ağaçları ile yürüyüş yapmak için elverişli bir yerdir. Caddenin sağında ve solunda yer alan mağazalar ve kafeler, keyifli bir gün geçirmenizi sağlar. Aynı zamanda caddenin ortasındaki geniş kaldırımlarda hediyelik eşya satan büfeler, çiçekçiler, gazeteciler, el işi tezgahları, tapas barları ve kafeler yer almaktadır.

‘Rambla’ kelimesi Arapça kökenli ve ‘dere yatağı’ anlamına gelen ‘raml’ kelimesinden gelmektedir. 1766 yılında eski kent Borcino’yu çevreleyen surların yıkılmasının ardından tasarlanan bu cadde, Barselona’yı çevreleyen dağlardan gelen yağmur sularının denize aktığı bir su yatağı üzerinde kurulmuştur. Caddenin orijinal adının “La Ramblas” yani “Ramblalar” olduğunu da not düşelim.

Bu “Ramblalar” beş sokaktan oluşuyor; Rambla de Santa Monica, Rambla de Canaletes, Rambla de Sant Josep, Rambla dels Estudis, Rambla dels Caputxins ve Plaça de Catalunya Meydanı’nı limana bağlayan La Rambla’da görülmesi gereken çok yer mevcuttur. Örneğin; Plaça de Catalunya tarafında yer alan ‘Font de Canalates’ 19. yüzyılda yapılan bir çeşmedir. Çeşmede akan su içilebilir sudur. Caddenin en önemli yerlerinden biri de ‘Mercat de La Boqueria’dır.

Aslında burada yaşayanların sebze-meyve alışverişi için geldiği pazarda yer alan yemek büfeleri, hazırladıkları envai çeşit deniz ürünü yemekleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir. 1847 tarihli opera binası ‘Gran Teatre del Liceu’ da bu bölgededir. Caddenin sonunda ise Kristof Kolomb Heykeli vardır. Ünlü kaşifin Amerika’yı keşfinden sonra İspanya’ya dönüşünün anısına yapılmıştır. 17. Yüzyıldan kalma Bentlem Kilisesi, 18. Yüzyılda yapılmış Palau Moja ve Palau de la Virreina, Liceu Tiyatrosu, Reial Meydanı, Palaı Güell, Cera Müzesi ve sıralamakla bitiremeyeceğimiz birçok önemli yapı yine La Rambla Caddesi’nde görebileceğiniz yerler arasında geliyor.

Caddede ayrıca her daim sokak sanatçılarının gösterilerini, ressamları, çiçek satıcılarını, canlı heykelleri, performans sanatçılarını görmek mümkün.

İstanbul’un İstiklal Caddesi’ne benzeyen 24 saat canlı, renkli ve kalabalık yapısıyla Barselona’nın kalbinin attığı cadde La Rambla’ya yolunuz birkaç kez mutlaka düşecektir.

Ziyaret Saatleri: Caddede yürümek, alışveriş yapmak veya kafelerde oturmak için belirli bir saat sınırı yoktur. Çünkü 24 saat boyunca işlek bir caddedir.

Adres: La Rambla, 08002

Yol Tarifi: La Rambla Caddesi’ne ulaşım genellikle metro ağlarıyla sağlanmaktadır. L1 ve L3 metro hatlarıyla caddeye ulaşabilirsiniz. Her iki metro hattında da Catalunya durağında inmeniz gerekmektedir.

Yakın Yerler: Liceu Tiyatrosu, Casa Bruno Quadros