Az Bilinen 5 Yurt Dışı Plaj Alternatifi

Malum, yaz geldi. Herkes kendini bir yerde denizlere atmak istiyor. Bazılarımız yurt içini tercih ederken bazıları da tercihini yurt dışından yana kullanıyor. Yaz tatilleri için yurt dışında birçoğumuzun bildiği belli başlı şehirler var elbette. Mesela aklınıza ilk neresi geliyor? Elbette yakınlığından dolayı son yıllarda Yunan adaları oldukça popüler ve akla ilk gelenlerden biri. Bunun dışında Barselona, bütçesi daha geniş olanlar için Maldivler, Cannes, Nice… Ancak biz bugün yaz aylarında denize girmek için daha az tercih edilen, bazıları bilinmeyen ama denizi en az bu saydıklarımız kadar güzel olan 5 sahil kentinden bahsedeceğiz.

Porto, Portekiz

Listemize şarap kenti Porto ile başlıyoruz. Costa Verde, Portekiz’in kuzeyinde etkileyici güzellikte bir sahil şeridi.Portekiz’in şarap başkenti Porto’nun sınırları içinde bulunan Praia do Carneiro isimli plajda Atlantik Okyanusu’na girme deneyimini yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda Porto’ya yakın olan en büyük kumlu plajlardan biri de Praia de Matosinhos’tur. Hem Porto’nun muhteşem deniz ürünlerini deneyip, tarihi hissedip şarap tadayım diyor hem de denize girmek istiyorsanız bu iki plaj sizi mutlu edecektir. Mayıs ayından eylül ayına kadar denize girilebilen şehirde en uygun zamanların haziran ağustos arası olduğunu yine de belirtelim. Aynı zamanda bir uyarı da yapmamız gerekir: Atlantik Okyanusu gerçekten buz gibi! Dolayısıyla soğuk denize giremeyenlerin Porto’yu listelerinden çıkarmalarını öneririz.

Pärnu, Estonya

Parnu Nehri ve Riga Körfezi’nin birleştiği noktada, Tallinn’e 128 kilometre uzaklıkta bulunan 19. yüzyıldan kalma SPA kültürü ve körfezdeki uzun gezinti yollarıyla bilinen bu şık ve rüzgârlı Estonya şehri, denize girmek için tercih edebileceğiniz şehirlerden bir başkası. Baltık yazının kısa süreceğini düşünenler olabilir ancak burada günler sanki bitmeyecekmiş gibi uzun gelir. Parnu’nun sahilleri Estonyalılar arasında “ülkenin en iyi sahilleri” olarak adlandırılmaktadır. Maldivleri aratmayacak beyaz kumları ve geniş kumsalları ile bu şehir, size oldukça güzel bir yaz tatili vadediyor. Parnu’ya gitmeyi düşünenlerin ağustos ortasına kadar gitmesini ve gitmeden önce mutlaka hava durumu kontrol etmesini öneririz zira ağustos sonundan itibaren burada havalar sertleşmeye başlıyor.

Hong Kong

Kim derdi ki Hong Kong’da deniz kum güneş üçlemesini sonuna kadar yaşayabilirsiniz? Belki siz daha önceden biliyorsunuzdur ancak ben yeni öğrendim. Dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri olan bu küçük adada, özellikle güney tarafındaki plajlar tercih ediliyor. Yemyeşil dağ yollarından ulaşabileceğiniz bu plajlardan Repulse Bay yani Repulse Körfezi özellikle dikkat çeken sahiller arasında gösteriliyor. Sakin denizi, beyaz kumları, alışveriş merkezlerine yakınlığı ve güzel restoranlarıyla Repulse Körfezi’nin sizi de etkileyeceğini düşünüyoruz. Bunun yanında barbekü yapılan ve akşamları partilere denk gelebileceğiniz bir başka plaj da Hung Shing Yeh Beach’tir. Temiz deniziyle ve yumuşak kumlarıyla bu plajda bütün gününüzü geçirebilirsiniz.

Essaouira, Fas

Mimarisi ile büyüleyen ve ülkemize çok yakın olan Fas, denize girmek için tercih edebileceğiniz güzel yerlerden biri. Birçok müzik festivaline ev sahipliği yapan ve Fas’ın Atlantik kıyısında bulunan Essaouira ya da bilinen diğer adıyla Suvayr, kumlu plajları ile turistleri kendine çeken destinasyonlar arasında yer alıyor. Kite sörf ve dalış için de buraya gelenler tahmin edebileceğinizden çok daha fazla. Beyaz boyanmış alçak binalarıyla, pazarları ve muhteşem deniz ürünleriyle hem gündüz hem de gece büyüleyici bir şehir olan Essaouira’da egzotik bir yaz tatili yaşamak istiyorsanız biletlere bakmaya başlamanızı tavsiye ederiz. Bu şehrin merkezinin UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer aldığını da unutmadan söyleyelim.

Reykjavík, Iceland

Yaz tatili önerisinde İzlanda’yı sununca şaşırdınız değil mi? Biz de biraz şaşırdık ancak İzlanda’da el yapımı bir plaj var ve hem yazın hem kışın burası tercih edilen yerlerden biri, Nautholsvik Plajı. İzlanda’nın başkenti Reykjavik’in kalbinde Kuzey Atlantik Okyanusu’na bakan bir konumda bulunan Nautholsvik Jeotermal Plajı, şehir manzaralı termal bir SPA’sı olan, aynı zamanda da beyaz kumlu plajıyla insanı büyüleyen bir destinasyon. Jeotermal SPA’sı sayesinde de soğuk günlerde bile tercih edilen bir plaj haline gelmiş. Hem çocuklu ailelere hem de gençlere uygun olan bu plajda siz de günlerinizi geçirebilirsiniz. Hem yazın hem de kışın gidebileceğiniz bu plaj Nordik havasıyla ziyaretçilerini bekliyor.