Tallinn Hakkında Bilinmesi Gerekenler

tallinn-2188252_960_720.jpg

Tallinn, bir Baltık ülkesi olan Estonya’nın başkentidir ve Baltık Denizi’nin Finlandiya Körfezi ile birleştiği noktada yer alır. 1918’de Estonya bağımsızlığını kazanmadan önce şehrin adı Raval idi. Raval isminin Almancada “geyiğin düşüşü, ölümü” anlamına gelen “rehfall”dan geldiği sanılmaktadır zira Estonyalıların ataları Almanlar ile akraba idi ve çok eski dönemlerde geyik avı için bugünkü Tallinn’e gelinirdi. Nazi işgali sırasında yani 1941-44 yılları arasında şehir Raval olarak anılıyordu. Almanya’da Tallinn’e halen çoğunlukla Raval denir. “Tallinn” ise Danimarkalıların şehri demektir. Zira Estonya’nın Danimarka ile de akrabalık bağları vardır ve tarihlerinde ortaklıklar bulunur.

9. ve 10. yüzyıllarda Finlandiya Körfezi’nde ticaretin yoğunlaşmasıyla Tallinn tacirlerin geçiş noktası olmuştur. Rusya ile İskandinav ülkeleri arasındaki ticaretin artmasını Tallinn şehri kolaylaştırmıştır. 1219-1227 ve 1238-1346 yılları arasında Danimarka Krallığı’na bağlı olan Tallinn 1561-1710 arasında İsveç Krallığı, 1710-1917 yılları arasında ise Rus Çarlığı hâkimiyeti altında kalmıştır. 16. yüzyılda Almanya’dan dünyaya yayılan Protestanlık Estonya’yı da etkisi altına alır. 1918’de Estonya bağımsızlığını ilan eder ve başkente Tallinn ismi verilir. Estonya’yı yanına çekmek için bağımsızlığı tanıyan ilk ülke Rusya olur ancak Estonya 1940’da yeniden Rus hâkimiyeti altına girer. Üstelik bu sefer komünizm rejimi ile yönetilir. 1941-44 yıllarında Naziler Tallinn’i işgal etse de Sovyetler Birliği galip gelir ve ülke 1991’e kadar yeniden komünizm ile yönetilir. Yüzyıllarca Rusya, hem Çarlık döneminde hem de komünist rejimde emperyalist yani yayılmacı politikalarını sürdürdüğü için Estonyalıların Rus kökenli olduğunu, dillerinin de Rusçadan geldiğini iddia etti. Ancak ne Estonyalıların ne de Estoncanın Ruslukla ilgisi vardır. Komünizmin Eski Kıta’da son bulduğu 1991 yılından itibaren Estonya artık bağımsız ve Batı demokrasilerine ayak uydurmuş bir ülkedir.

Devamını Oku

Tallinn Nerededir?

Tallinn’in başkenti olduğu Estonya’nın Rusya’ya ve Letonya’ya kara sınırı vardır. Tallinn, Baltık Denizi’nin Finlandiya Körfezi’yle buluştuğu noktada yer alır. Tallinn, Stockholm (İsveç), Helsinki (Finlandiya) ve St. Petersburg’un (Rusya) tam ortasında olması sebebiyle stratejik, tarihsel ve ekonomik anlamda büyük önem taşımaktadır.

Tallinn’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Estonya’ya en kolay ulaşım yolu havayoludur. İstanbul’dan Tallinn’e 3 saat 20 dakikalık direkt uçuşla varabilirsiniz. Türkiye’nin başka bir şehrinden Tallinn’e gitmek istediğiniz takdirde İstanbul aktarması yapmak gerekmektedir.

Tallinn’e Ne Zaman Gidilir?

Baltık Denizi’ne kıyısı olan tüm şehirlere olduğu gibi Tallinn’e de gitmek için en uygun aylar temmuz ve ağustos aylarıdır. Zira bu 2 ay dışında yılın kalanı Tallinn’de çok soğuk geçer. Anlaşıldığı üzere Tallinn’de sıcak hava çok kısa ömürlüdür. Bu yüzden Tallinn’i doyasıya gezebilmek ve gece hayatının da tadını çıkarmak isteyen turistler temmuz ve ağustos aylarını tercih eder. Yine de her ihtimale karşı yanınıza yağmurluk almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Eylül ve ekim ayları da Tallinn’i gezmek için ideal aylar olsa da soğuk hava ekim ayının ortasından itibaren bastırmaya başlar. Kasım ayından itibaren tüm kış kar yağar ve hava sıcaklığı -15 dereceye kadar düşer. Ocak-şubat aylarında -20’ye varır. Bu yüzden kasım ayından şubat sonuna kadar Tallinn’de turist sayısı yok denecek kadar azdır. Ancak şu da bir gerçektir ki şehirdeki kar manzarası görülmeye değerdir. Donan gölleri, Orta Çağ’dan kalan çatıları kar kaplı evleri ile Tallinn adeta bir ressamın elinden çıkmış tablo gibidir. Mart ayı ile bahara adım atılsa da Tallinn yine çok soğuk olacaktır. Nisan ayından itibaren haziran sonuna kadar hava serindir ancak kar yağışı duracağı için şehri keşfetmeniz mümkündür. Bahar aylarında Tallinn’e gitmek isterseniz yanınıza mont almanızı tavsiye ederiz.

Tallinn’de Nerede Kalınır?

tallinn-2313206_960_720.jpg

Tallinn Orta Çağ ruhunu korumuş güzeller güzeli bir Avrupa şehri. Bu yüzden turistlerin göz bebeği. Ancak bunun yanında özellikle son 20 yılda turizm ve alt yapı alanlarında kayda değer gelişmelerin olması da Tallinn’e çok fazla turist çekiyor. Elbette bu durumda akla “Tallinn’de hem zevkime hem bütçeme uygun nasıl konaklayabilirim?” sorusu geliyor. Tallinn’de hem lüks hem bütçeye uygun konaklama tesisleri mevcut. Sizin için Tallinn’in merkezi noktalarını araştırdık. Böylece Tallinn seyahatiniz için nerede konaklayacağınıza daha kolay karar verebileceksiniz.

Bütçeye uygun bir otelde konaklamayı düşünen ama kalite konusunda endişe duyanlara şimdiden söyleyebiliriz ki Tallinn’de hem uygun fiyatlı hem de yüksek kalitede hizmet alacağınız bir otel bulmanız çok kolay. Örneğin Paris’te hem merkezden uzak hem de altyapı problemi yasayan bir otele vereceğiniz ücretle Tallin’in merkezi noktasındaki kaliteli bir otelde konaklayabilirsiniz. Turizm alanındaki gittikçe yükselen Tallinn’de uygun fiyata iyi bir otelde konaklamanın en önemli şartı şüphesiz erken rezervasyon yaptırmaktır.

Devamını Oku

Tallinn’de Gezilecek Yerler

Tallinn’de göreceğiniz tüm turistik noktalar sizi Orta Çağ’ın kalbine götürecek ve şehrin nasıl köklü bir tarihi olduğunu gözler önüne serecek. Tallinn’in merkezinde ve dışında görmeniz gereken en önemli yerleri yazımızda sizin için derledik.

Tallinn'de Gezilecek Yerler

Tallinn’de gezilecek yerler yazımızda Aleksander Nevsky Katedrali’nden Toompea Kalesi’ne, S. Catherine Manastırı’ndan Tombul Margaret Kulesi’ne, Estonya Açıkhava Müzesi’nden Kadriorg Sarayı’na kadar Tallinn’in en önemli turistik, kültürel ve tarihî noktalarının detaylarına ulaşabileceksiniz.

Devamını Oku

Tallinn Şehir İçi Ulaşım

tallinn-1740160_960_720.jpg

Tallinn gezmesi, keşfetmesi oldukça kolay bir şehirdir. Toplu ulaşımın iyi düzenlenmiş olması Tallinn’i kolay bir şehir yapar. Tallinn’de toplu ulaşım aracı olarak sadece otobüsler, troleybüsler ve tramvaylar mevcuttur. Tallinn’de tüm otobüsler 06.00-23.00 saatleri arasında çalışır. Toplu ulaşım araçlarına binerken geçerli biletinizin olmaması 40 € ceza ödemenize sebep olacaktır. 7 yaş altı tüm yolcular Tallinn içinde bedava seyahat edebilir. Tallinn Card toplu ulaşım biletlerinin en ekonomik ve pratik olanıdır. Zira bu karttan alanlar kartın geçerli olduğu süre içinde tüm toplu taşıma araçlarına binebildiği gibi yaklaşık 40 turistik nokta ve müzeye de ekstra ücret ödemeden girebilir ve bazı mağaza ve restoranlardaki indirimden faydalanabilirler. 24 saatlik Tallinn Card için kişi başı 25 €, 48 saat için 37 €, 72 saat için 45 € ödemeniz gerekmektedir. 2 € depozito ödeyerek alabileceğiniz Smart Card da oldukça pratiktir. Smart Card sayesinde 24 saat için sadece 3 €, 72 saat için 5 €, 5 gün için 6 € ödersiniz. Smart Card toplu ulaşım dışında hiçbir hizmet için kullanılmaz. Depozito kartın ilk kullanımından itibaren 6 ay geçerlidir. Tek seferlik biletlerin ücreti ise kişi başı 2 €’dur. Tallinn’de taksiler taksimetrelerini 5,50 €’dan açarlar ve kilometre başına 1,10€ ücret yazar. Bu ücretler ortalama ücretlerdir çünkü ücretler taksi şirketlerine göre değişmektedir. Tallinn gibi küçük, şirin bir şehirde –hele ki aylardan yaz ise- yaya kalmanızı veya bisiklet kiralayarak şehri keşfetmenizi tavsiye ediyoruz.

Tallinn Mutfağı

cuisine.traditionalcuisine.UUS_.jpg

İskandinav ülkesi olmamasına rağmen Estonya’nın etrafı İskandinav şehirleriyle sarılı olduğu için ister istemez onların mutfağından etkilenmiştir. Bu yüzden Estonya’da deniz ürünleri, kırmızı et ve patates olmazsa olmazlardır. Estonya’daki damak tadı kaçınılmaz olarak Almanlardan ve Ruslardan da etkilenmiştir. Estonya’da hormonlu ürünler talep etmediğiniz takdirde mevsimine göre sebze-meyve yemeniz kaçınılmazdır. Örneğin kışın domates bulmanız kolay olmayabilir. Üstelik Estonyalılar günlük tüketimden hoşlanır ve uzun ömürlü dolayısıyla katkı maddeli ürünler yaygın değildir. Estonya’da en sevilen ekmek türü karabuğday ekmeğidir. Ekmek Estonya’da aynı bizim soframızda olduğu gibi her öğünde tüketilir. Ekmek öyle önemlidir ki yemeğe başlamadan önce “Afiyet olsun” değil “ekmeğiniz bol olsun” anlamına gelen “jätku leiba” dileğinde bulunulur. Ekmek yere düşerse yine bizdeki gibi derhal yerden alınıp öpülür. En sevilen içkiler ise votka ve biradır. Ana yemekten önce mutlaka patates salatası gibi soğuk başlangıçlar yenir. Lahana, et, pirinç ve havuç ile hazırlanan pirukad, müren balığı, kerevit ve karides bolca tüketilir. Tavuk suyu veya et suyuyla hazırlanan çorbalar bazen ana yemekten önce yense de ana yemek niyetine de tüketildiği olur. Estonya’da çorbaya mutlaka süt, yoğurt veya ekşi krema katılır. Ülkenin en bilindik çorbası leivasupp’dır. Bu çorba tatlı bir çorbadır ve elma, kremşanti veya ekşi krema, şeker ve tarçın ile hazırlanır. İrmik tatlısı olan mannavaht, kompott yani komposto, ravent tatlısı, orman meyvelerini jöle kıvamına getirerek tüketilen kissel ve Danimarka kökenli tatlı kringleEstonya’da en çok sevilen tatlılardır.

Tallinn’de Alışveriş

b462d7c5e1502435a9b2a9edaf4e48ac.jpg

Tallinn alışveriş konusunda nam salmış bir şehirdir çünkü birçok otantik ürün turistlerin ilgisini çeker. Alışveriş yapmaya çok müsait caddeleri, butik dükkânları, dünyaca ünlü markaların mağazaları ve seyyar satıcılarıyla Tallinn’de alışveriş yapmak büyük keyif verir. Eski Şehir içindeki Viru, Müürivahe, Suur Karja, Vaike Karja ve Kullassepa Caddeleri üzerinde birçok dükkân bulunur. Hem otantik, seramik ve antika dekorasyon ürünlerini hem giyim mağazalarını bu caddelerde bulabilirsiniz. Badem ve bal ile hazırlanan marzipan tatlılarının satıldığı pastanelere ve sadece bira üzerinde uzmanlaşmış dükkânlara uğramayı da unutmayınız. Eski Şehir’in sokaklarında alışveriş yapmak birçok alışveriş merkezinin vereceği keyiften daha çok keyif verecektir. Tallinn’de birçok dükkân ve mağaza sabah 10- akşam 6 saatleri arasında açıktır. Ayrıca AB vatandaşı olmayan turistlere 320 €’yu geçen alışverişler için havaalanında vergi iadesi yapıldığını hatırlatmak isteriz. Kendiniz, aileniz ve sevdikleriniz için Tallinn’den kalev çikolatası, Estonya birası veya Estonya likörü veya votkası alabilirsiniz. Sovyet döneminde beri hala piyasada olan markaların ürettiği votkaları da deneyebilirsiniz. Estonya’da ayrıca meyveli şaraplar çok meşhurdur. Tereyağı kesmek için kullanılan bıçaklar Estonya kültürünün sembollerinden biridir. Mücevher saklama kutuları da Tallin’de turistlerin ilgisini çeker. Estonya kültüründe yün işinin önemli yeri vardır. Siz de Tallinn’de el işi yün kazak, çorap veya atkı satın alabilirsiniz. Son olarak ilgi alanınıza giriyorsa Estonya’nın folklorik kıyafetlerinden almanızı öneririz. Tallinn’e seyahatiniz geleneksel bir festivale denk gelirse bu kıyafetlerle festivale katılmanız eğlenceli olacaktır.

Tallinn’de Gece Hayatı

Headline-est.jpg

Estonya, Sovyetler Birliği yıkıldıktan ve ikinci kez bağımsız bir cumhuriyet olduktan sonra Batılı yaşam tarzına kavuştu. Dolayısıyla başkent Tallinn sadece gündüzleri değil geceleri de hareketli ve eğlenceli bir şehir oldu. Özellikle son 20 yılda gelişen hizmet sektörü (işletmecilik ve turizm) sayesinde şehirde birçok restoran ve gece kulübü bulmanız mümkündür. Üstelik dünyanın birçok mutfağından yemekler yiyebileceğiniz restoranlara gidebilir ve müzik zevkinize göre bir gece kulübü seçebilirsiniz. Eski Şehir'de yer alan Privé, Vabank, Club Hollywood, Teatre, Naga Naga, Venus ve Studio isimli gece kulüpleri Tallinn'in en bilinen gece kulüpleridir. Genelde sadece cuma ve cumartesi geceleri kapılarını açarlar. Studio ve Prive’da elektronik müzik ağır basmaktadır ve mutlaka DJ performansları sergilenir. Bu gece kulüplerinin müşterilerinin çoğunluğunu turist veya yerli üniversite öğrencileri oluşturur. Gece kulüplerinin çoğu Uus ve Vene Caddeleri üzerinde yer alır. Müürivahe Caddesi üzerindeki Sinilind ve Must Puudel isimli kulüplerin geniş dans pisti de en az diğerleri kadar eğlence vaat eder. Paar Veini isimli kulüpte ise gece 11’e kadar hafif müzik eşliğinde içkinizi yudumlayabilir ve sakin bir gece geçirebilirsiniz ancak 11’den itibaren mekân gece kulübüne dönüşmektedir. Tallinn’in tarihî şehrinden çıkıp hipster tarzında farklı bir deneyim yaşamak isterseniz Telliskivi mahallesinde bulunan Sveta Baar’da eğlenmeye gidebilirsiniz. Gündüzleri “vintage” eşya ve kıyafet dükkânı olan bu mekân geceleri gece kulübüne dönüşmektedir.

Devamını Oku

Tallinn’deki Festivaller

Youth-Song-and-Dance-Celebration-in-2011-Ants-Liigus-II-1-940x638.jpg

Estonya milli kimliği, kültürü, dili ve geçmişi ile gurur duyan bir ülke, bu yüzden en önemli organizasyonlar kültürlerini ön plana çıkaran festivalleridir. Seyahatiniz bu festivallere denk gelirse mutlaka izlemeye gidiniz.

Devamını Oku

Tallinn Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

24 Şubat: Estonya Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü

14 Mart: Ana dil bayramı

16 Nisan: Paskalya

1 Mayıs: Bahar bayramı

4 Haziran: Milli bayrak günü

23 Haziran: Zafer günü

20 Ağustos: Bağımsızlık günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Tallinn İçin Faydalı Bilgiler

Estonya’nın başkenti Tallinn’de yangın, yaralanma, hırsızlık, kaza gibi tüm acil durumlar için sadece bir hat bulunmaktadır. 112’yi tuşladığınızda Estonca, Rusça, İngilizce ve Fince dil seçeneği sunulur ve ardından gerekli birime aktarılırsınız.

Tallinn Para Birimi

Estonya’nın para birimi Euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 4,50 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2017 aralık ayında güncellenmiştir.

Tallinn’in Resmi Dili

Estonya’da tek resmi dil Estoncadır. Ancak Estonya’nın bulunduğu konum sebebiyle komşularıyla kültürel ve tarihsel etkileşimi kuvvetlidir. Bu yüzden birçok kişi Rusça, Fince bilir.

Tallinn Saat Farkı

Kış saati uygulaması ile Estonya Türkiye’den 1 saat geridedir. Estonya ile Türkiye arasında 1 saat fark bulunur. Yaz saatinde 2 ülke arasında saat farkı bulunmaz.

Tallinn Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -3.8oC
  • Şub -4.6oC
  • Mar -1.3oC
  • Nis 3.8oC
  • May 9.8oC
  • Haz 14.3oC
  • Tem 16.6oC
  • Agu 15.6oC
  • Eyl 10.7oC
  • Eki 6.1oC
  • Kas 1.1oC
  • Ara -2.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 448.722 / Dil: Estonca /  Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman İklim  / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün