Yetişkinlerin de Severek İzleyeceği Harika Animeler

Tüm dünyada yaşanan pandemi nedeniyle evlerimizden çıkamıyoruz. Bunu hem kendi sağlığımız hem de sevdiklerimizin sağlığı için yaparak büyük bir sorumluluk alsa da, herkesin biraz sıkılmaya başladığının farkındayız. Peki, daha önce çoğu kez duyduğunuz ancak bir türlü izleme fırsatı bulamadığınız "anime" türüne yavaştan başlamaya ne dersiniz? Pek çok kişinin çizgi film olarak adlandırdığı ama aslında izledikten sonra hiç de öyle düşünmediği animelere şans verme zamanı... Genellikle gençler tarafından tercih edilse de aslında yetişkinlere yönelik de animelerin olduğunu söyleme gereği duyuyor, "Lütfen Evde Kalın!" diyerek, keyifle izleyeceğiniz anime isimlerine geçiyoruz...

1. Another

Mei Misaki, orta okul son sınıfta okuyan, zekası, güzelliği ve kişiliği ile okulun en dikkat çeken kızıdır. Ancak mezun olamadan geçirdiği bir kaza nedeniyle ölür. Onu çok seven arkadaşları ile öğretmenleri Misaki hiç ölmemiş ve halen yaşıyormuş gibi davranmaya devam ederler. Hatta mezuniyet töreninde Misaki için de kutlamalar yapılır.

Olaydan 26 yıl sonra okula yeniden Mei Misaki adında, tek gözü bantlı ilginç bir kız gelir. Diğer öğrenciler görünüşünden ürktükleri bu kız ile konuşmaktan kaçınırlar. Kouchi adında, okula transfer öğrenci olarak gelen biri kız ile konuşmak için yanına gider. Ancak Misaki, okuldaki tüm öğrencilerin ölüme çok yakın olduklarını ve yakında çok şey olacağını söyler ve uzaklaşır...

Another

2. Elfen Lied

Dicloniuslar, insan evriminin bir sonraki basamağıdır ve ayırt edici özellikleri başlarındaki iki boynuzdur. Bu özel türün yüksek seviyede telekinetik güçleri olduğu için insanlara zarar vermemeleri için yakalanırlar ve özel laboratuarlarda saklanıyorlardır. Ancak bir gün laboratuarda bir kaza gerçekleşir. Dicloniuslardan biri pek çok insanı katlederek kaçmayı başarır. Kısa süre sonra başından vurulur ve denize düşer. O sırada deniz kıyısından geçen iki kuzen, Diclonius'u görür ve kurtarır. Hafıza kaybı yaşayan Diclonius'un ise hatırladığı ve söyleyebildiği tek şey Nyuu'dur.

3. Recovery of an MMO Junkie

Kapana kısılan 30 yaşındaki bir kadının hikayesini izlemeye hazır mısınız? Gençliğinde online oyunlar oynayan Junkie, bir erkek avatarı yaratır. Oyun içerisinde bir kız avatar ile arkadaş olurlar. Kız avatarı yaratan kişi ise bir adamdır. Zamanla bu adam onun bildiğinden çok daha yakın hale gelir. Online ve gerçek yaşamlar, belirli bir zaman sonra kesişir. Garip bir romantizm hikâyesi çevresinde dönen olaylar giderek farklı bir hâl almaya başlar.

Mmo

4. Juubee Ninpuuchou (Ninja Scroll)

Federal Japonya yıllarında yaşayan Jubei Kibagami, tüm Japonya'yı dolaşan ve hayatını kazanmak adına kılıcını kiralayan bir ninjadır. Efendisi olmayan ve başına buyruk dolaşan Jubei, hayatında yaşayacağı ender bir olay ile bu avare hayatına son verecektir. Salgın bir hastalık nedeniyle tamamen telef olan köyün akıbetini araştırmak için Koga Ninja takımı yolda bir yaratık tarafından saldırıya uğrar. Tssai adı verilen yaratık, ninja takımından Kagero adlı dişi ninja hariç herkesi katleder. Jubero, Kagero'yu kurtarır ancak Tssai intikam almak için geri dönmüştür. Jubei ile düelloya girişir ve kaybeder. Fakat Dakuan'ın olaylara karışması ile bambaşka bir son başlamıştır.

5. Daughters of Mnemosyne

Aslında özel bir dedektif olarak çalışan ve dışarıdan göründüğü kadarıyla tipik bir iş kadını gibi davranan Rin Asougi, kayıp kedi bulmak, özel hayatı takip etmek ya da yüksek güvenlik önlemleri olan bir şirkete sızmak gibi görevleri gerçekleştiren başarılı bir kadındır. Fakat bu kadının özel yeteneği sadece bunlar ile sınırlı değildir. Sakatlanma ve yaralanma yaşadığında, doğaüstü bir hızla iyileşen ve bu özelliği ile tam anlamı ile yok edilemez olan Rin, her türlü tehlikeli görevi korkusuzca üstlenen biridir. En son ortağı Mimi ile toplumun karanlık işleri arasına dalar. Fakat takip ettiği kişiler daha öncekilere hiç benzemiyordur.

Rin

6. Kaiji: Ultimate Survivor

Arabaların armalarını çalan, camlarını parçalayan ve tekerleklerini yaran serseri Itou Kaiji, bu tür bir hayatı rutin haline getirmiştir. Ancak sürdürdüğü bu hayat, garip görünümlü bir adamı ziyaret etmesi ve adamın ona para ödemesi ile değişir. Biraz sohbet edince, bu esrarengiz adamın Endou adında bir borç tahsildarı olduğu anlaşılır.  Itou'yu ziyaret etme nedeni ise daha önce arkadaşının borcuna kefil olmasıdır. 300 bin yen olan toplam borç, arkadaşı ortadan kaybolduğu için Kaiji'ye yüklenmiştir. Faizi ile birlikte 3,850,000 yen olan toplam borcu kapatması için tek bir şans verilir: kendisi gibi bir grup kişi ile bir tekneye binecek ve kazanma şansları çok düşük olan bir kumar oynamak zorunda kalacaklardır. Uzun uğraşlar sonucu tekneye binmeyi kabul eden Kaiji'yi sonunda para kazanma amacı da olan bir dizi olay silsilesi beklemektedir.

7. Rec

Romantik bir anime arayanlar için harika bir seçim Rec olabilir. Ortalama bir geliri olan ancak kız arkadaşı olmayan Fumihiko Matsumaru, aynı işte çalıştığı Bayan Tanaka'yı sinemaya davet eder ancak reddedilir. Üzüntü içerisinde biletleri tam çöpe atmaya hazırlanırken, birden karşısına sevimli bir kız çıkar ve biletleri atmamasını söyler. Birlikte film izleyip, akşam yemeği yedikten sonra kıza evine kadar eşlik eden Matsumaru aslında aynı mahallede yaşadıklarını öğrenir. Ancak kızın oturduğu daire yangın nedeniyle yok olur. Kalacak başka bir yeri olmayan Aka Onda, Matsumaru'nun evine taşınır. Aynı çatı altında geçen "arkadaştan ileri ancak henüz sevgili olmayan" ilişkileri başlamıştır.

Rec