"Geçmişin Rüzgarları ""Yoros Kalesi"": İstanbul"

İstanbul'un boğaz sırtlarında bulunan en büyük kalelerden biri Yoros Kalesi. Anadolu Kavağı'na giderken mutlaka uğramanız gereken kalenin atmosferi ise hayranlık uyandırıcı boyutlarda.

Buraya Anadolu Kavağı'nın otobüs duraklarının ardından gelinen patika yoldan bir süre tırmandıktan sonra, uçsuz bucaksız lacivert Karadeniz'i izleyerek, 3. köprünün planlandığı yeri de görüp, hafif bir sis, yer yer uçurumlar, etrafa gizlenmiş eski askeri kulübeler ve tepeyi kaplayan defne, çam ve meşelerin arasından geçerek ulaştık. Yakınlarda bulunan Hz. Yuşa Türbesi de ziyaret edilmesi gereken ayrı bir nokta.


Anadolu kavağı veya Ceneviz Kalesi kalesi olarak da bilinen kalenin adı, "kutsal yer" anlamına gelen "Hieron" kökünden geldiğini belirten görüş yaygın. Bununla beraber, antik dönem tanrılarından Zeus'a adanmış "uygun rüzgarlar'' anlamına gelen "ourios"tan aldığı da iddialar arasında. Ancak en geçerli kanıya göre, Yoros adı "Oros" yani dağ kökünden geldiği en yayın görüşlerin başında.

Kale kurulmadan önce bölgede Zeus için yapılmış bir tapınak olduğu ve yapının bazı mimari parçalarının da bu tapınağın parçalarından yapıldığı düşünülüyor. Şimdiye kadar uzun süre el değiştiren kalede Ceneviz denetiminin kaldığı düşünülse de, Yoros aslında Bizans hakimiyetinde uzun yıllar kalmış, 1348 yılında Ceneviz idaresine, 1391'de ise Yıldırım Bayezid tarafından Osmanlı kalelerinden biri haline gelmiş. Kalenin ne için ve ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmiyor ancak, boğaz girişini geniş bir alanda görüyor olması askeri bir amaçla yapıldığını düşündürtmekte.


Kalenin arka kısmındaki iki büyük kule arasından ön taraftaki geniş ve manzaralı büyük avluya girdiğimde, bu kuleler üzerinde Doğu Roma yazıtları ve simgeleri bulunan mermerler ve aralarından dikdörtgen taşlardan oluşan duvar ve hatıl sırası gözüme çarpıyor. Karadeniz tarafındaki kulenin üzerindeki kitabede "İsa'nın nuru, herkesin nurudur'' anlamına gelen grekçe bir metin, Marmara tarafındaki kulede ise "ışık, nur" ifadeleri bulunmakta. Kulelerin oldukça iyi korunmuş söylemek yanlış olmaz. Genel olarak kullanılan malzeme de yeni ürün olmaktan öte, devşirme yani Doğu Roma'nın aslen başka yapılarda kullandığı veya burada bulunan bir yapının içerdiği mermer ve taşlar. Geniş avluda ise, surlar arasına yerleştirilmiş denize dönük 5 kule ve harika bir manzara karşılıyor beni. Berrak akan boğaz, karşımda Rumeli ve boğazın sayısız tepelerini görmek ayrı bir keyif oluyor. Ne yazık ki Garipçe'de yapılan yeni köprü tahribatını da bu açıdan görebilmek üzüyor.

İstanbul'un fazla bilinmeyen bu kalesi, şu anda bakımsız bir durumda, bölgede İstanbul Üniversitesi ekibi tarafından kazılar başlamış dahi olsa bütçe sorunları nedeniyle olacak, ağır ilerler seviyede. Kazılarda ise, Osmanlı'ya ait lüleler, bronz gülleler, yemek kapları ve sikkeler bulunmuş. Buluntular ise şu anda İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde. Bu buluntular ise Osmanlı'nın bu kaleyi konaklama ve stratejik bir alana hakim olma gerekçesiyle kullandığının göstergesi.
Kalenin uydu görünümde burçlar, surlar ve duvarlar açıkça seçilebiliyor, iyi durumda olduğunu gözlemlemek de mümkün.

Eğer Anadolu Kavağı'na yolunuz düşerse mutlaka bu ihtişamlı kaleyi ziyaret ederek manzarasını ve geçmişinin kokusunu alın. Gerçekten de hayatın çok kısa, ancak aslında insana çok uzunmuş gibi geldiğini, bize de bu hayattan hiçbir şey kalmayacağının göstergesi adeta bu kale.

EMEK DENİZ YILDIZ

Yazar Hakkında

EMEK DENİZ YILDIZ

1985 tarihinde İstanbul’da doğdu. Yürümeye başladı. Bilirsiniz, yola bir çıktın mı bir ömür boyu yürürsün. Emek de bazen sendeliyor, bazen hızlanıyor.