Aydos Ormanı İstanbul’un akciğeri olan doğal güzelliklerden biridir. Ormanın çevresi Kartal, Pendik ve Sultanbeyli ilçelerine bağlı yerleşim alanlarıyla çevrilidir. Aydos Ormanı şehir stresinden, kalabalıktan bunalanların tercih ettiği bir yerdir. Özellikle haftasonları çok daha fazla yoğun olan doğal alan İstanbul içinde yer aldığı için cazip bir alternatif oluşturmaktadır. Siz de gürültüsüz bir yerde biraz dinginleşmek ve keyifli bir gün geçirmek istiyorsanız burada piknik yapabilir, göl kenarında mangal yakabilir, balık tutabilir, doğadan farklı fotoğraflar çekebilirsiniz.

İstanbul'u ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, İstanbul gezi rehberi videomuza göz atmayı unutmayın. İstanbul gezisi hakkında bilinmesi gerekenleri pratik şekilde bir arada bu videoda bulabilirsiniz!

 

Aydos Ormanı yürüyüş parkurunda turlar atabilirsiniz. Her mevsim ayrı güzelliği ve görseli olan Aydos Ormanı’nı gidilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Aydos Ormanı Hakkında Bilgi 

Aydos Ormanı içinde yürüyüş parkurları, piknik alanları ve çeşitli büfeler yer alıyor. Anadolu Yakası’nda geçmişte bulunan güney ormanlarının günümüze kadar gelebilen bölümlerinden biri olan Aydos Ormanı‘ndan 537 metreyle istanbul’un en yüksek noktası olan Aydos Tepesi‘ni görmeniz mümkün. Ormanın çeşitlilik ve oksijen bakımından zengin oluşunu Osmanlı İmparatorluğu döneminde av alanı olarak kullanılmasından anlamak mümkün.
Ormanın giriş kısmı asfalttan, devamı ise mıcır ve topraktan oluşuyor. Aynı adı taşıyan Aydos Gölü ise en yüksek nokta olan Aydos Tepesi’nin tam tersi yönde yer alıyor. Aydos Ormanı’nın içinde yer alan göleti ve tepeyi de mutlaka görmelisiniz.

Aydos Tepesi

Bizans döneminden bir kalıntı niteliği taşıyan Aydos Tepesi, İstanbul’un en yüksek noktası olduğu için yılın ilk karı da buraya düşüyor. Tepenin çevresi yeşilliklerle bezeli durumda. Güney yamaçları Marmara Bölgesi’ne, Kuzey yamacı da Karadeniz kıyılarına yağmuru taşıyor. Bu özelliği sayesinde iki bölgenin köprüsü görevini görüyor. Tepeden bakıldığında Sultanbeyli ve Pendik bölgesini yukarıdan görmek mümkün. Tepe, imara kapalı olduğundan burada bir yerleşim olmadığını hatırlatmakta fayda var. Tepede durup bir şeyler atıştırmak isterseniz yanınıza gitmeden önce yiyecek alabilirsiniz.

Aydos Gölü

Uzungöl’ü andıran manzarasıyla Aydos Ormanı göl kenarı, ormana girdikten sonra yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi trekking yaparak da geçebilirsiniz. Sonrası ise göl kenarında keyifle yorgunluk atmak olacak. Ormana girdiğiniz zaman gölün tabelalarını takip ederek yaklaşık yarım saat yürüyerek varabilirsiniz.

Aydos Mesire Yeri Mangal Alanları 

Aydos Ormanı’nın göl kenarındaki mesire yerinde piknik yapılabiliyor. Dilerseniz olta takımlarınızı da yanınıza alarak burada balık tutmayı da deneyebilirsiniz. Kendi mangalınız ile gidebileceğiniz kendin pişir kendin ye mekanlarından yiyeceklerinizi de temin edebiliyorsunuz. Ayrıca gölün üzerinde deniz bisikleti ile göl turu atabiliyorsunuz.

Aydos Ormanı Kahvaltı

Aydos Ormanı’nda yiyeceklerinizi yanınızda götürerek kahvaltı edebileceğiniz gibi orman içindeki mekanda da kahvaltı ve diğer yemek alternatiflerini bulabilirsiniz. 07:00-02:00 saatleri arasında hizmet veren mekanda 2 kişilik kahvaltı 45 TL, kahvaltı tabağı 15 TL’den veriliyor. Tost çeşitleri 5-8 TL, sıcak sandviçler 10 ile 14 TL arası ve hamburger çeşitleri de 8-9 TL aralığında değişiyor. Ayrıca salata, dürüm, makarna ve ızgara çeşitleri de bulabilirsiniz. Bu çeşitlerin fiyatları da 10 ile 27 TL arasında değişiyor.
Aydos Cennet Cafe: Uğur Mumcu Mahallesi, Samandıra Caddesi, Aydos Ormanı, Yakacık, İstanbul
Telefon: 0535 787 26 44

Aydos Ormanı Ulaşım

Otomobil: E-5 ve TEM bağlantılarını kullanarak Kartal-Yakacık ve Sultanbeyli istikametlerini takip edip kolayca varabilirsiniz. Araçla gidecek olursanız Aydos Ormanı giriş ücreti için 5 ile 10 TL arasında bir ücret ödemeniz gerekiyor.
* Fiyatlar Mayıs 2017 tarihinde güncellenmiştir.
Otobüs: Otobüs ile gitmek için Kadıköy’den sıklıkla kalkan 21U Uğurmumcu – Kadıköy hattındaki otobüsleri kullanarak ‘Çamlık’ durağında inerseniz ulaşabilirsiniz. Otobüs ile yolculuk ortalama 50 dakika sürüyor. Kartal Köprüsü’nün üzerinden geçen 132 C Sultanbeyli Gölet – Kartal, 131 ÇK Çekmeköy – Kartal ve 131 V Veysel Karani – Yakacık hattındaki otobüslerle de gidebilirsiniz. Otobüsler, 5 kapısı olan ormanın 1. ve 2. kapısının önünden geçerek devam ediyorlar. Bostancı yönünden gidecek olursanız 17 S Uğurmumcu – Bostancı otobüsünü tercih edebilirsiniz.
Minibüs: Kartal’dan direkt olarak Aydos Ormanı’na giden minibüsler bulunuyor.