Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi

Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi, Ankara ilimizin Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Zemini 1.720 metrekareye sahip olan müze 7 katlı planında toplam 5000 metrekare kullanım alanına sahiptir.

Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi

Müzenin en üst katına Mustafa Ayaz’ın özel bir ofisi ve kişisel hobi atölyeleri yer almaktadır. Binada bulunan ilk 3 kat, sanatçının farklı dönemlerinden eserler sergilenmektedir. Müze binası içerisinde sanatçı Mustafa Ayaz’ın hocası olan değerli Prof. Adnan Turani için de bir saygı bölümü bulunmaktadır.
2007 senesinde açılan Mustafa Ayaz Müzesi mimarı Kadri Atabaş ve Ufuk Ertem, müteahhidi ise sanatçının akrabası Sinan Ayaz olmuştur.
Açılışı da sanatçı Mustafa Ayaz’ın resim sergisiyle olan Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi açılış amacı; çağdaş plastik sanatların gelişmesi, yabancı sanatçıların eserlerinin sergilenmesi, sanatsal etkinlikler düzenlenmesi, yetenekli öğrencilerin yetiştirilmesi gibi temellere dayanmaktadır.

Mustafa Ayaz Kimdir? 

1938 yılında Trabzon ilinin Çaykara kazası Kabataş köyünde dünyaya gelen Mustafa Ayaz, çağdaş Türk resim sanatının en tanınmış isimlerindendir. II. Dünya Savaşı’nın son derece zor geçen yıllarında eğitim fırsatı bulabilmesi bile 10 yaşına denk gelen sanatçının çocukluk çağı fakirlik ve hastalık ile mücadele ile geçer. İlkokul yıllarında, başlayan eğitim hayatı ile birlikte resim ile tanışır.

1953 senesinde Erzurum Pulur Köy Enstitüsü’nde eğitime başlar. Ortaokulu bitirmek üzereyken yeteneği ve ilgisi okul öğretmenlerinin de dikkatini çeker. Yeteneğini değerlendirebilmesi için İstanbul Çapa İlk Öğretmen Okulu’nun Resim Semineri sınavlarına girmesi önerilir. Bu öneriyi değerlendirip sınava giren Mustafa Ayaz, sınavı kazanır.

Hayatta seçeceği yol karşısındadır. Çapa İlk Öğretmen Okulu’nu bitirir. Bir yıl kadar ilkokul öğretmenliği yapar ve 1960 senesinde Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’ne başlar. Mezuniyetinin ardından 3 yıl Çorum’da ilkokul seviyesindeki çocuklar için resim öğretmenliği ve atölye şefliği yapar. 1966’da mezun olduğu okulun Resim Bölümü asistanlık sınavını da kazanarak 1984 yılına kadar Gazi Üniversitesi’nde resim öğretmenliği yapar.

1984 senesinde Gazi’den Hacettepe Üniversitesi’ne geçer ve 1987 de emekli olana kadar Hacettepe Güzel Sanatlar Fakültesi’nde görev yapar. 1987 yılında profesör olması ile birlikte Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne atanır. 1988 yılında kendi isteği ile görevini bırakan sanatçı, o günden sonra çalışmalarını kişisel atölyelerinde sürdürmüştür.

Ülkemizde altmıştan fazla sayıda kişisel sergi açmış, 4.000’e yakın eseri yerli koleksiyonlarda sergilenmiş ve 19 ödül kazanmış olan sanatçı Mustafa Ayaz ülke dışında pek çok ülkede de etkinliklere eşlik etmiş, karma sergi ve bienallere katılmıştır. Romanya, Hindistan, Kuveyt, Mısır, Belçika, Fransa, Bulgaristan, Polonya, İngiltere, ABD, Almanya ve Cezayir bu ülkelerden bazılarıdır. Prof. Dr. Mustafa Ayaz’ın 400’ün üzerinde eseri halen yabancı ülke koleksiyonlarında sergilenmektedir.

Mustafa Ayaz Sanat Kursu 

Mustafa Ayaz Sanat Kursu programında yer alan atölyelerde, güzel sanatlar okullarına hazırlık eğitimleri, çocuk ve yetişkin yaş grupları için; resim, heykel ve seramik içerikli sanat dersleri verilmektedir.
Mustafa Ayaz Sanat Kursu sanata ilgisi olan, yeteneğini ve bilgisini geliştirmek isteyen her yaştan katılımcının bilgi ve eğitime ulaşabilmesi, sanatı deneyimleyebilmesi amacı ile düzenlenmektedir.

Mustafa Ayaz Sanat Kursu

Yetişkinler için açılan Hobi, Heykel ve Seramik Grupları, çarşamba ve pazar günleri farklı saatlerde düzenlenmektedir. Mustafa Ayaz Sanat Kursu atölyelerinde hafta içi müsait olmayan katılımcılar için hafta sonu da eğitim programı mevcuttur.
Çocuk atölyeleri 7-12 ile 12-15 gruplarından oluşup, bu yaşlar arasındaki katılımcılara açık bulunmaktadır. Cumartesi ve pazar günleri çeşitli saatlerde düzenlenmektedir.
Güzel Sanatlar Fakültesi sınavları için hazırlık çalışmaları pazartesi hariç her gün yapılmaktadır.

Mustafa Ayaz Tabloları 

Sanatçının müze koleksiyonunda bulunan eserlerinin satışı hakkında bilgi almak ve Mustafa Ayaz tabloları hakkında detaylı bilgilendirme için müze giriş katında bulunan galeri ile iletişim kurabilirsiniz.
Telefon: 0 (312) 285 89 98

Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi Ulaşım 

Otomobil: Mevlana Bulvarı takip edilerek, Eskişehir yolu ayrımından İsmet İnönü Bulvarı’na girilir, ilk sağa dönülerek Ziya Bey Caddesi takip edilir, Milli Piyango binasından sonra Müze’ye ulaşılır.
Otobüs:  Kızılay’da Güvenpark’tan kalkan Balgat dolmuşları ile müzeye ulaşabilirsiniz.
Uçak: Ankara Esenboğa havaalanından Kızılay yaklaşık 28 km’dir. Havaş otobüsleri ile ulaşım sağlanabilinir.

Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi Giriş Ücreti 

Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi indirimli giriş ücreti: 5 TL 
Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi giriş ücreti (Tam): 10 TL

Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi Ziyarete Açık Gün ve  Saatler

Yaz Dönemi (15 Nisan-2 Ekim): 10.00 – 18.00
Kış Dönemi (3 Ekim-14 Nisan): 10.00 – 18.00
Müze Pazartesi günleri kapalıdır.