Google+

TALLINN AÇIKHAVA MÜZESİ VE MODERN BÖLGE

774423 Nis 2012Gezi Notu
NURHAN YILMAZNURHAN YILMAZGold Yazar23 Nis 201277430 Yorum

Tallinn’de Eski Şehrin hemen yakınında Modern Şehir yer alıyor. Burada çok katlı modern binaların oluşturduğu ek bir şehir var sanki. Sokos Otel, Merkez Postahane binası ve büyük AVM gibi binalardan geçerek bu sefer şehrin diğer yönündeki Eesti Park içindeki Açıkhava Müzesi Rocca Al Mare’ye geliyoruz. 80 dönümlük arazi üzerindeki bu açıkhava müzesinde Estonya’nın ilk dönemlerinden günümüze kadar olan yaşam tarzları tanıtılıyor. Estonya’nın dört bir yanından getirilen çiftlik evleri, eşyaları ve evlerdeki hayat ziyaretçilere yaşatılıyor. Bir yerde inekler sağılıyor, diğer yerde buğdaylar değirmen veya dibeklerde öğütülüyor, kimi odun kırıyor… Yani tüm köy yaşamı bu alanda sergileniyor. Ziyaretçilere esmer ekmek ve tereyağı ikramı da vardı. Biz gittiğimizde Açıkhava Müzesi’nin son günü idi. Yazın 5 ay hizmet veriyormuş. Ülke soğuk olduğundan sadece yaz ayları açık bu açıkhava müzesi. Son günü olduğu için de her yerde bir etkinlik vardı.


Tallinn

Bu park içinde sigara içmek kesinlikle yasak. Yer yer 2-3 m2’lik sigara alanı yaratmışlar. Tuğladan ördükleri kocaman izmarit yerleri yapmışlar, ancak oralarda içebiliyor tiryakiler. Çevre bilinci çok gelişmiş, her yıl milyonlarca ağaç dikiliyormuş. Yine bu park alanı içinde bir başka köşede yöresel kıyafetli bayanlar çiğ krema ile sunulan lahana çorbası ikram ediyorlar. Çorba nefisti. Kuzey ülkeleri lahanayı çok kullanıyor.

 

Rocca Al Mare’den çıkarken sıcak şaraplarımızı da içerek ayrılıyoruz. Estonya soğuk bir ülke olduğundan mıdır, güneşi az gördüğünden midir bilmem ama içki tüketimi çok fazla. Almanların October Fest’leri gibi Estonya’lıların da Temmuz ayında BearSummer festivalleri oluyor. Bir de Tallinn’e ait “Vanna Tallinn” adında ulusal likörleri var. Saku ve Saare biraları, Hoogvein adında baharatlı sıcak şarapları ülkeye özgü içecekler.

Tallinn şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Old Town Apartments - City Centre, Best Apartments - Uus Street, Flat near Old Town. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Pronksi 3 Apartments, Seaside Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Tallinn Apartment Kotzebue, Liikuri 8a Apartment, New Tatari Apartment tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tallinn aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

 

Av etleri, domuz şinitzel, etli güveç (selzanko), lahana, patates, somon ve alabalık Estonya mutfağının vazgeçilmezleri.

 

Tallinn’e araba ile yaklaşık 10 dakikalık mesafede yer alan Kadriorg Plaze de görülmesi gereken yer ler arasında. Buraya Katherina Vadisi de deniliyor. Zengin bir floraya sahip bu güzel park içinde Deli Pedro’nun Çariçe Katherina için yaptırdığı sarayı görüyoruz. Sarayın mutfak binası günümüzde Güzel Sanatlar Müzesi olarak hizmet veriyor.


Tallinn-1

Feribotlarla ülkeye pek çok Finli geliyor. Özellikle hafta sonları Tallinn Finli kaynıyor. Tallinn - Helsinki arası feribot seferleri yaklaşık 1,5 saat. Helsinki’ye göre sigara ve içki çok ucuz.

 

Biz de Helsinki’ye gitmek üzere feribota biniyoruz. Helsinki’ye dönecek Finliler’in elleri kolları, çocuk pusetleri içki dolu. Pek alışılmadık bir görüntüydü. Her yer Saku ve Saare birası, Vanna Tallinn likörü. Feribot diyorum ama içinde duty free ve kumar makineleri var. 1,5 saatlik yolculuk nasıl geçti anlamadık.

Tallinn'de şehir merkezi, restoran, kültür ve tarih gezisi için ideal konumda bulunan Harju Old Town Apartment ve Historic Apartment Tallinn konaklamak için tercih edilebilir.

Estonya Tallinn’den dönerken aklımda kalanlar; Eski Şehir, Tombul Margaret, Sırık Herman kuleleri, Alexander Nevski Katedrali, geyik eti, Kalev çikolatası, Vanna Tallinn likörü ve şarkı devrimi. Helsinki’de görüşmek üzere…

Tallinn şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Helsinki Sürdürülebilir Şehir Turu (55 €), Orta Helsinki Turu (80 €), Helsinki: Helsinki ve Suomenlinna 5-Saat Seyir Turu (139.9 €), Talin: 3 Saatlik Orta Çağ Yürüyüşü Turu (100 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar