Santa Maria del Mar Bazilikası

Antoni Gaudi’nin La Sagrada Familia’sının aksine daha sade bir kilise olan Santa Maria del Mar Bazilikası mutlaka Barselona seyahatinizde görmeniz gereken yerlerdendir. 14. yüzyılda mimar Berenguer de Montagut tarafından tasarlanmıştır. Yapımında yerel halkın da yardım ettiği söylenmektedir. Bazilikanın inşası 55 yılda tamamlanmıştır. İç kısmındaki kimi kabartmalarda kilisenin yapımında çalışan işçilere yer verilmiş, böylece bir anlamda bu özel yapıya katkıları ölümsüzleştirilmiştir.

Deniz kenarında konumlanan bazilika, yüzyıllardan kalan renkli camlarıyla meşhurdur. La Ribera Katedrali adıyla da bilinen Santa Maria del Mar Bazilikası, dünyanın en güzel gotik kiliseleri arasında yer almaktadır. Dışarıdan görünümü sade ve neredeyse kaba olsa da içerideki muazzam zariflikteki sütunlar üzerinde yükselen görünümüyle Gaudi’ye bile ilham vermiştir. Diğer gotik kiliselerde çok rastlanmayan bir şekilde sütün genişliklerine sahiptir, bu da kiliseye ferah ve dingin bir hava katmaktadır. Bazilikanın görkemini kaybedip bugünkü sade ama etkileyici görünümünü almasının ardında iki felaket yatmaktadır; bunlardan biri deprem diğeri de yangındır.

1939 yılındaki büyük yangında kilise büyük hasar görmüş, içerisinde yer alan Barok resimler ve figürlerin birçoğu yok olmuştur. İspanyol İç Savaşı sırasında hazinelerin çoğu kaybolduğu için süslemeler de yoktur. Yine de vitraylarla bezeli renkli camları ve gotik mimarinin imzası sayılabilecek göğe uzanan sivri köşeli kubbeleriyle ziyaretçiler üzerinde güçlü bir etki bırakmaktadır.

Gotik Katalan mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Santa Maria del Mar, denizcilerin koruyucu azizesine adanmıştır. İçerisinde 15. yüzyıldan kalma gemi ise İspanyollar’nın denizcilikteki başarısını temsil etmektedir. Bazilikanın hemen yanıbaşında yer alan Fossar de les Moreres adı verilen anıt da görülebilir. Bu anıt, 1714 yılında Barselona yenilgisinde ölen ve oraya defnedilen savaşçıların anısını temsil etmektedir. Anıt, Katalan halkı için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi-Cumartesi 13.00-17.00, Pazar günleri ise 14.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret Ücretleri: Tam bilet fiyatı 10 €uro, öğrenci grup gezileri için ise 8.50 Euro’dur.

Adres:Plaça de Santa Maria 1

Yol Tarifi:Bazilikaya metro L3 hattı ile giderseniz Jaume durağında, L4 hattıyla giderseniz Barceloneta durağında  inerek ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: El Fossar de les Moreres,