Denizler, sahiller, şelaleler ve göller çeşitli estetik doğal güzelliklerdir. Çok farklı coğrafyalarda çok farklı şekillerde olabilen bu doğal güzellikler, görenler tarafından hayranlıkla karşılanır. Bu tür doğal güzelliklerinden bazıları zaman zaman diğerlerinin bir adım ötesine geçip adeta cennetten bir parça denebilecek kadar güzelliğe sahip olabilirler. İşte İtalya’nın moda başkenti Milano’da bulunan Como Gölü, bu niteliklere sahip eşsiz bir güzellik.

İsviçre’ye sınırı olan ve coğrafi konumu vesilesiyle buzul kökenli bir yapıda olan Como Gölü, şehrin kalabalık ve yorucu hengamesinden bir nebze olsun kaçıp kafa dinleyebilmek için en doğru seçeneklerden birisi olacaktır. Etrafında 10’dan fazla kasaba bulunan Como Gölü’nün çevresinde çıkılan yolculukta çok sayıda ufak renkli evlerin arasında kaybolabilirsiniz. Yeşil ile maviyi buluşturan yerlerden birisi olan Como Gölü ve havzasında yürüyüşe çıkmak için de çok uygun ortamlar var. Ciğerlerinizin temiz havayla dolacağı bu yorucu ama bir o kadar da güzel yolculuğun sonunda ulaşacağınız eşsiz Como Gölü manzarası, size tüm yorgunluğunuzu bir anda unutturacak.

İtalya ve İsviçre ülkelerini birleştiren bu göl çevresinde farklı yerlerden çok sayıda turiste rastlamak oldukça mümkündür. Ayrıca birçok Hollywood yıldızı için de bu bölge yaşamak için çok uygun bir yer. Varenna, Bellagio ve Menaggio kasabaları bölgenin en sevilen, en fazla tercih edilen kasabaları olup özellikle Hollywood yıldızlarının uğrak yerleri arasındadır. Bellagio kasabası diğer kasabalar arasında Como Gölü’nün en geniş açıyla görülebildiği kasaba olmasıyla dikkat çekiyor.

Seyahat yoğunluğu açısından Como Gölü ve çevresi en çok yaz aylarında kalabalıktır. Kış aylarında bölgede bulunan insan sayısı önemli ölçüde düşerken, bölgenin İsviçre kıyısında olan bölümünde yine bir nebze hareketlilik yaşanıyor.

Como Gölü’ne ulaşım genellikle feribotlar ile gerçekleştirilmektedir. Gölün bağlı olduğu Como şehri de çokça turist akınına maruz kalabilecek bir şehirdir. Como şehri içerisinde gezinizi sürdürmek için özel araba kiralamak ya da belediye otobüslerini kullanmak seçenekler arasında yer alıyor. Hem İtalya hem de İsviçre’den Como Gölü’ne tren yolculuğu mümkündür. Tatlı bir tren yolculuğu ile gezi serüvenlerini başlatmak isteyen gezginler için bu seçenek de oldukça caziptir.

Yol Tarifi: Como Gölü’ne trenle gitmeniz mümkün, ana hat üzerinde yer alıyor. Göle Bergoma Havaalanı’ndan da otobüsler kalkıyor.

Yakın Yerler: Varenna, Menaggio ve Bellagio Kasabaları