Google+

Arama formu

BARSELONA’DA MUTLAKA TADILMASI GEREKEN 10 LEZZET

Dünya gastronomisinde İspanya’nın; şeflerinin, Michelin yıldızlı restoranlarının, şarabının ve lokal yemeklerinin önemli bir yeri bulunmaktadır. Barselona bu anlamda İspanya’nın en öne çıkan şehirlerinden biridir. Barselona’ya gidenler ne yemeleri gerektiğini az çok duymuş olurlar ve bilerek giderler. Paella ve tapas gibi çok bilinen lezzetlerin yanı sıra az bilinen ama bir o kadar lezzetli tatları da şehir sunmaktadır. İşte sıralama yapmadan Barselona’ya yolunuz düştüğünde yemeden dönmemeniz ve mutlaka yemeniz gereken lezzetler (sıralama karışık yapılmıştır):

1) İspanyol Pizzası Coca

Pazarlarda, pastane ve hamur işleri satan dükkanlarda mutlaka karşınıza çıkacak olan bu ince uzun pizza’nın birçok çeşidi bulunuyor. Ançüezli olanını tavsiye ederim!

Barselona
Coca’nın bir çok çeşidi bulunuyor

Barselona bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın


2) Paella

Turistik ama lezzet yoksunu mekanların başlıca yemeği olan Paella’yı mutlaka iyi yapan bir yerde yemeniz gerekiyor. Pirinçten yapılan versiyonunun yanında şehriyeli olanı da bulunmakta. Hemen hemen her restoranın menüsünde paella’ya rastlayabilirsiniz. Ancak La Rambla civarındakiler fazla turistik. Tavsiye etmem!

Barselona şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Hotel Casa Camper, Girona 108, Olivia Plaza Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Habitat Apartments Paseo de Gracia, Urbany Hostel BCN GO!, Fabrizzio's Petit gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Bedcelona Gracia Hostel, The Hipstel Paseo De Gracia, No Limit Hostel Sagrada Familia tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Barselona aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

3) Cava Sangria
Kırmızı şaraptan yapılan Sangria’dan çok, köpüklü İspanyol şarabı Cava’dan yapılan Sangria’yı Barselonalılar milli içki sayıyorlar! Gittiğiniz restoranlarda garsona Sangria siparişi verirken cava olanını istemeyi unutmayın!

Barselona-1
Cava Sangria

4) Churro
Bu geleneksel İspanyol tatlısını sıcak çikolataya bandırmadan Barselona’dan ayrılmamalısınız! Geleneksel pastanelerde bulabileceğiniz gibi El Born’da yer alan La Xocolateria by Oriol Balaguer gibi daha modern dükkanlarda da afiyetle yiyebilirsiniz.
 

Barselona-2
La Xocoloteria by Oriol Balaguer

Barselona-3
Enfes Churrolar
 

5) Deniz Ürünleri
Barselona mutfağında deniz ürünleri çok geniş yer tutuyor. İster tapas olarak ister paella’nın içinde birçok yerde karşınıza çıkıyor. Pederdeta gibi balıkçılarda ise deniz ürünleri tezgahından dilediğiniz balık, kalamar, yengeç veya istakozu tarttırıp orada pişirtip bir güzel yiyebilirsiniz.

Barselona-4
La Pederdeta adlı deniz ürünleri restoranı

Barselona-5

La Pederdeta’nın yengeç salatası
 

6) Şarküteri Ürünleri
Barselona tam bir şarküteri şehri. Pazarlarında, sokalarında her yerde butların, pastırma ve sucukların sallandığı bir şarküteri dükkanına rastlayabilirsiniz. Ayrıca peynir çeşitlerinin de bol olduğunu ekleyeyim. Domuz ürünü tüketmeyenler şarküteri dükkanlarından uzak durabilirler çünkü etlerin tümü domuz eti…
 

Barselona-6
Domuz pastırması kesilirken

Barselona-7
Domuz pastırmalarının sergilenişi
 

Barselona-8
Çeşit çeşit İspanyol peynirlerine pazarlarda rastlayabilirsiniz
 

7) Flüt Baget Sandviç
Baget sandviçler de oldukça sık karşınıza çıkacaktır. Çoğu pastırma ve sucuklu ve domates soslu olarak satıliyor. Benim favorim; flüt dedikleri incecik baget ekmeğinden yapılan sandviçler. Mutlaka deneyin!
 

Barselona-9
Baget sandviçler çok lezzetli
 

8) Tapas ve Montaditos
İspanya demek Tapas demek. Tapas bizdeki meze tabaklarının İspanyol versiyonu. Küçük küçük tabaklardan sipariş verip paylaşıp yiyebilirsiniz. Montaditos ise kanepe şeklinde olan atıştırmaliklara verilen ad. Her yerde farklı çeşitleri bulunuyor. Cervecerria Catalana, Tapas 24 ve Ciudad Comtal en lezzetli tapaslar yiyebileceğiniz restoranlar!

Barselona-10
Montaditos Çeşitleri

 

9) Taze kesilmiş meyve bardakları
Yine pazarlarda karşılaşacağınız meyve bardaklarında tropikal meyvelerden elma ve portakala her çeşit meyve anında kesilip servis ediliyor. Tatları da oldukça başarılı!
 

Barselona-11
Pazarda satılan tabak meyveler
 

10) Çingene Kolu Pastası
Bu isimler bilinmesinin sebebi… Aslen Portekiz kökenli olan bu tatlıya yine Barselona’nın tüm kafe ve pastanelerinde rastlamak mümkün! Kremasında hafif bir limon aroması bulunan Çingene Kolu pastasının üzeri ise eritilmiş şekerli…
 

Barselona-12
Çingene kolu tatlısı, ismiyle pek bağdaşmasa da lezzet bakımından çok iyi
 

Tadında Seyahatler…


Yazar Hakkında

Gürhan Kara

Tadında Seyahat adlı ülke, şehir, otel ve restoran inceleme blogu'nun kurucusu ve yazarı