Alexander Park doğrudan Catherine Sarayı'nın batısına uzanan ve yaklaşık 200 hektarı kapsayan uçsuz bucaksız bir peyzaj alanı. Park her biri karmaşık bir geometrik yerleşime sahip, Çapraz Kanal ile çevrili ve dört küçük kareye bölünmüş bir meydan olan Yeni Bahçe ile başlar.  Elizabeth'in saltanatında inşa edilen Yeni Bahçe şimdi tamamen büyütülmüş ve parkın en görünür kalıntılarını içeriyor. Ağaçlarla kaplı küçük bir yapay tepe olan Parnassus Dağı ve alışılmadık şekilde biçimlendirilmiş sekiz küçük ara sokakların birleşimi olan Mantar Yatağı parkın simgesel alanlarından sayılıyor.

19. yüzyılın başında yenileme çalışmaları sırasında parktaki demir bankların yerini çardaklar almış. Yeni Bahçenin dörtte birinin merkezinde, samimi ama olağanüstü görkemli bir iç mekana sahip tam boyutlu bir opera binası olan Çin Tiyatrosu'nun kalıntıları bulunur. Çin Tiyatrosu'nun orijinal planları 1770 yılına dayanıyor ve Catherine için Oranienbaum'daki üstün Çin Sarayı'nı yapmış olan ünlü Antonio Rinaldi'nin eseri. 1778 yılında inşa edilen bu eser görece basit bir dış cepheye sahip. İç mekanda altın ve gümüş yapraklı, porselen avizeler kullanılması savurgan bir tutumla dizayn edildiğinin göstergesi. Çin Tiyatrosu Catherine'in ölümünden sonra nadiren kullanılsa da, sahnenin bir kez daha gala ve komuta gösterileri için kullanıldığı II. Nicholas’nın saltanatında, yeniden bir canlanma yaşamış. Ne yazık ki, Çin Tiyatrosu, Nazi istilasının ilk mimari kurbanlarından biri ve 1941'de Puşkin'in bombalanması sırasında tamamen yok olmuş.

Rinaldi'nin planları, tiyatro etrafına yerleştirilmiş bir Çin tarzı bina köyü öngörüyordu. Çin Köyü, sekizgen bir pagoda gözlemevini çevreleyen on adet tek katlı binaların oluşturduğu bir köy yapısı. Catherine'in ölümü sırasında hala bitmemiş olan Çin Köyü, 1820'lerde Vasily Stasov tarafından elden geçirildi, tamamlandı ve ünlü Rus tarihçi Nikolai Karamzin'in beğenisine göre misafir apartmanlarına dönüştürüldü. Nihayetinde köy tamamen restore edilmiş oldu ve evler bir kez daha, parkın restorasyonu için fon toplamak amacıyla kiralanmış daireler olarak hizmet vermekte.

Yeni Bahçeden kuzey-doğuya uzanan peyzajlı park, 1820'lerde İskoç doğumlu mimar Adam Menelas tarafından romantik bir tarzda düzenlenmiş. Sarmal geçitler ve çeşitli ormanlık alanlar arasında, Menelas birkaç gotik foliler inşa etti. İronik olarak, en iyi korunmuş alan, muhtemelen yıkık bir ortaçağ çan kulesini temsil etmek için tasarlanmış olan Chapelle'dir. Nicholas I'in çocukları için bir oyun alanı olarak tasarlanan kale benzeri Arsenal ve Beyaz Kule, İkinci Dünya Savaşı sırasında ciddi şekilde hasar görmüş ve şu anda restorasyon / yeniden yapılanma geçiriyor.

Arsenal'in yakınında, St. Petersburg'daki İmparatorluk ahırlarında emekli olan atların evi olarak Nicholas I için inşa ettiği Menelas'ın Emekli Ahırları da görülebilir. Gotik dokunuşlara sahip bu kırmızı tuğlalı pavyon neredeyse tamamen sağlam kalmış ve yakınlarda İmparatorluk ailesinin en sevdiği atın gömüldüğü bir At Mezarlığı bulunuyor.

Ayrıca, Alexander Park'ın epey kuzeyinde de St. Fyodor İmparatorluk Katedrali ve Fyodorovskiy Gorodok bulunabilir. Fyodorovskiy Gorodok, II. İskender suikastından sonra oluşan İmparatorluk korumasının askerleri için bir kışla. Katedral ise 1912'de Rus Canlanma tarzında tamamlandı. Ayrıca II. Nicholas ve ailesi için de ev kilisesi haline geldi. Nazi saldırılarından ağır hasar görmesine rağmen, şimdi neredeyse tamamen restore edildi ve bir kez daha aktif bir kilise olarak işlevlenmiş durumda.

Ziyaret Bilgileri: Park her gün 09:00 – 23:00 saatleri arasında ziyarete açık. Alexander Sarayı ve Lyceum yakınındaki küçük kapı ise 24 saat açık. Parka giriş ücretsiz.

Adres: Dvortzovaya St., 2 | Tzarskoe Selo, Pushkin, St. Petersburg

Yol Tarifi: 46 ve 49 numaralı otobüslerle buraya ulaşım mümkün. Aynı zamanda 2 numaralı metro hattını kullanarak da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yakın Yerler: Alexander Palace, Catherine Palace and Park