Buenos Aires'te Yapılacak 10 Şey!

1. San Telmo Pazarı'nı gezin

Bir pazar düşünün. Sağlı sollu tezgahlarda tam 12 blok boyunca antikalar, hediyelik eşyalar, el dokumaları ve boyama ürünleri satıldığını hayal edin... San Telmo pazarı, bir pazar günü Buenos Aires’te yapılabilecek en önemli ve güzel etkinlik. Arjantin kültürüne ait ne ararsanız burada bulma şansınız var. Pazarın bir ucunda bulunan meydan Plaza Dorrego’da hava güzel ise harika bir tango gösterisi izleyebilirsiniz.

2. Nefis Arjantin bifteklerini ve kaliteli şaraplarını deneyin

Arjantin’de yetiştirilen hayvanlar ahırlarda mısır yiyerek değil doğada çim ve taze otlarla beslenerek büyüyor. Bu sebeple de Arjantin’in etleri çok lezzetli oluyor. Hatta dünyaca meşhur. Doğal olarak Buenos Aires’de karşınıza bolca biftek restoranı çıkacak. Arjantinlilerin en sevdiği biftekler Ojo De Bief ile Entrana adlı kesimler. Mutlaka denemelisiniz. Eğer Arjantin’in en iyi üzüm bağlarının bulunduğu Mendoza bölgesine gidecek vaktiniz yok isedünyanın en iyi şarapları arasında gösterilen Arjantin şaraplarını Buenos Aires’de de tadabileceğiniz bir çok bar ve şarapevi bulunuyor. Ayrıca ister yemekli isterseniz de sadece şarap tadımı yapılabilen şehir içi turlara da katılabilirsiniz. Böylece hem şehri tanırken hem de kaliteli şaraplarını deneme imkânı bulabilirsiniz.

3. Tango izleyin

Buenos Aires’de tango gösterileri izleyebileceğiniz birçok yer mevcut. Akşam gösteri şeklinde yapılan yemekli şovlar olduğu gibi sokakta gönlünüzden ne koparsa verip izleyebileceğiniz tango gösterilerine de denk gelebiliyorsunuz. La Boca’daki restoranlarda her an tango gösterilerine rastlamak mümkün ama San Telmo’daki Plaza Dorrego’da yapılan tango gösterisine hayran kalacaksınız.

4. La Boca’nın renkli mimarisiyle tanışın

Buenos Aires’e gelen ilk İtalyan göçmenler şehrin güneydoğusunda bulunan La Boca yani Matanza-Riachielo nehri ağzına yerleşmişler. İmkânları olmadığı için buldukları teneke ve tahta parçalarıyla kendilerine burada evler kurmuşlar ve bulabildikleri her boya rengiyle bu evleri boyamışlar. Böylece şu anki rengarenk sevimli La Boca evlerinin temeli atılmış. La Boca’da fotoğraf çekmeden önünden geçeceğiniz ev neredeyse yok. Futbol meraklıları La Boca’ya kadar gitmişken Maradona’nın top koşturduğu ve Arjantin’in en önemli iki futbol takımından biri olan Boca Juniors maçına gidebilir; ya da en azından stadı görmek isteyebilirsiniz.

5. Teatro Colon’u gezin

Buenos Aires’ın gurur duyduğu tiyatro salonu Colon, dünyanın en iyi ve görkemli tiyatro salonlarından bir tanesi. Yapımı tam 20 yıl sürmüş. 28 metre yükseklikteki bir kubbenin altında bulunan Teatro Colon’da bir oyun, opera ve konser izleyebilirsiniz. Eğer buna vaktiniz yoksa gün içinde hem İngilizce hem de İspanyolca yapılan turlara katılıp nefesinizi kesecek olan tiyatroyu gezebilirsiniz ve tarihiyle ilgili sırları öğrenebilirsiniz. Turlar her 15 dakikada bir yapılıyor ve bir saat sürüyor. Eski bir tiyatrodan kitabevine çevrilmiş olan El Ateno Grand Splendid dünyanın en güzel ikinci kitabevi seçilmiş, Teatro Colon gibi mutlaka görülmesi gereken bir yer.

6. Müzelerde Latin Amerika sanatını tanıyın

Buenos Aires, Latin Amerika’nın kültür başkenti. Çok önemli müzelere ev sahipliği yapıyor ve müzeleri gezmek çok ucuz. En önemli müzesi The Museo de Arte Latinamericano de Buenos Aires (Malba) Müzesi. Burada Latin Amerika’nın önde gelen sanatçılarının eserleri sergileniyor. Frida Kahlo ve Jorge De La Vega gibi… Güzel sanatlar müzesi Museo Nacional de Bellas Artes yine zengin koleksiyonlara ev sahibi olan bir müze. Eski bir saray olan Museo Nacional del Arte Decorativo da gezilmesi gereken müzelerden.

7. Palermo’da takılın

Buenos Aires’in yeme içme ile öne çıkan bir bölgesi Palermo. Burada birbirinden iyi restoranlar, tarz kafeler, tasarım dükkanları ve şık butik oteller bulunuyor. Bar ve kafelerin yoğunlaştığı kısmına Palermo Soho; TV ve radyo stüdyoları ve butik otellerin yoğun olduğu kısmına ise Palermo Hollywood deniliyor. Palermo Soho’daki gizli barlarda mutlaka birer kokteyl için.

8. Recoleta’nın Nişantaşı benzeri sokaklarında dolaşın

Buenos Aires’in her yeri çok güzel ama Recoleta bir başka. Bizim Nişantaşı’mız ne ise Buenos Aires’in Recoleta’sı da o. Fransız tarzı klasik binalar, Barselona tarzı balkonlu binalarla karışmış; sokakları şık dükkanlar ve kafelerle dolu; her bir köşesi yürüyerek keşfedilmesi gereken bir semt. Apartmanların giriş kapılarına bayılacaksınz!

9. Evita’yı unutmayın

Arjantinlilerin efsanevi first ladysi Eva Peron, yine ismi Arjantin ile özdeşleşmiş olanlardan. Buenos Aires’de Eva Peron’un izlerine her yerde rastlıyorsunuz. Julio Avenue’da bulunan dev Eva Peron figürleri ve sokakta satılan bir çok ürüne basılmış Evita fotoğrafları mutlaka dikkatinizi çekecek. Eva Peron Müzesi, first lady'nin balkon konuşmalarını yaptığı Casa Rosada ve ölümünden yıllar sonra gömüldüğü aile kabristanın bulunduğu Recoleta mezarlığı mutlaka görülmesi gereken yerlerden...

10. Günübirlik Uruguay’a geçin

Buenos Aires’ın hemen karşı kıyıları Uruguay’a ait. Bir feribota atlayıp bir saatlik bir yolculukla Uruguay’ın UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiş olan Colonia adlı şehrine gidebilirsiniz. Emin olun pişman olmayacaksınız çünkü Colonia tarihi evleriyle ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla sizi büyüleyecek. Üstelik Türk vatandaşlarının vize almasına da gerek yok. Vaktiniz varsa biraz daha uzakta yer alan başkent Montevideo’ya da geçebilirsiniz. Gitmişken mutlaka geleneksel bir Uruguay yemeği olan Chivito’yu deneyin.

Gürhan Kara

Yazar Hakkında

Gürhan Kara

Tadında Seyahat adlı ülke, şehir, otel ve restoran inceleme blogu'nun kurucusu ve yazarı