Google+

Buenos Aires

Buenos Aires - : - / -
--℃
1 ARS=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon25.1℃
 • Şubweather-icon23.7℃
 • Marweather-icon21.4℃
 • Nisweather-icon17.7℃
 • Mayweather-icon14.3℃
 • Hazweather-icon11.2℃
 • Temweather-icon10.9℃
 • Ağuweather-icon12.7℃
 • Eylweather-icon14.2℃
 • Ekiweather-icon17.7℃
 • Kasweather-icon20.6℃
 • Araweather-icon23.2℃
Nüfus: 2.891.000 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Arjantin Pesosu / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 gün

Buenos Aires Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Buenos Aires, Güney Amerika ülkesi Arjantin’in başkenti ve en gelişmiş şehridir. Şehir özerk hükümetle yönetilmektedir. 16. yüzyılda Rio de la Plata nehrinin yanında kurulmuştur. Dünyaca ünlü, aşkın ve tutkunun dansı tangonun doğduğu yerdir. Buenos Aires’in kelime anlamı “güzel havalar”dır. Gerçekten de yılın büyük kısmı güneşli geçer. Buenos Aires, “güney yarımkürenin Paris’i” olarak bilinir. Bu şöhreti oldukça hak eder çünkü hem sokaklarındaki binalar göz alıcı, Avrupai bir mimariye sahiptir hem de Buenos Aires dünyanın en romantik şehirlerinden biridir. Buenos Aires’te yaklaşık 3 milyon kişi yaşar. Tüm Buenos Aires özerk bölgesindeki nüfus 13 milyonu bulur. 22 şeritli ve 140 metre genişliğe sahip dünyanın en geniş caddesi olan Avenida 9 de Julio yani 9 Temmuz Caddesi Buenos Aires’te bulunur. Buenos Aires halkı kitap okumayı çok sevmesi ile ve evcil hayvan dostluğuyla tanınır. Yapılan bir kamu araştırmasında Buenos Aireslilerin %60’ının evinde en az bir evcil hayvan olduğu tespit edilmiştir. Benzer başka bir araştırma ile şehirde bir psikoloğa 500 kişinin düştüğü çünkü Buenos Aireslilerin yoğun olarak psikolojik danışmanlık aldığı saptanmıştır. Buenos Aires’in kültür hayatı Avenida de Mayo’da yaşanır. En önemli tango gösterileri, tiyatro temsiller ve diğer etkinlikler burada organize edilir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Buenos Aires’de Gezilecek Yerler

Buenos Aires'te gezmeniz, görmeniz gereken yerleri sizin için yazımızda detaylarıyla anlatıyoruz. Buenos Aires'e en az 4 gün için gittiğiniz takdirde tüm önemli turistik noktaları gezebilir şehri tamamen keşfedebilir ve önemli etkinliklere sahne performanslarına katılabilirsiniz.

Buenos Aires, Güney Amerika ülkesi Arjantin’in başkentidir. Buenos Aires, Gümüş Nehir olarak bilinen Rio de la Plata’nın Atlas Okyanusu’na döküldüğü noktada konumlanmıştır. Nitekim Arjantin de “gümüş ülke” anlamına gelmektedir.

Geolocation

Buenos Aires'e gidilecek en iyi zamanı tespit etmek çok önemli çünkü unutulmamalıdır ki Arjantin güney yarımkürede bulunuyor ve Türkiye'de yaz yaşanırken orada kış yaşanıyor. Örneğin biz eylül, ekim, kasım ayında sonbaharı yaşarken orada sonbahar nisan-mayıs-haziran aylarında yaşanıyor. Bu aylarda gündüzleri hava ılık olsa da akşamları soğuk oluyor. Eylül - aralık arasında ise ilkbaharı yaşıyorlar. Gezilecek yerler yazımızda okuyacağınız Palermo Gül Bahçeleri’ni ziyaret etmek için en güzel mevsim eylül - aralık arasıdır. Bu mevsimde 1000 farklı renkte gül görebilirsiniz. Üstelik otel fiyatları bu ilkbahar döneminde taban fiyatlardır. Ocak – şubat - mart ise yaz mevsimidir ve Buenos Aires'in en çok turist çektiği aylardır. Buenos Aireslilerin sayısı azalır çünkü tatile çıkarlar. Hava sıcaklığı 30 dereceye dayanır. Temmuz - ağustos Buenos Aires için ölü mevsimdir, turist sayısı en aza iner çünkü hep yağışlı ve soğuk geçer. Hava sıcaklığı 6 dereceye kadar düşer. Ancak Tango festivali her sene ağustos ayında gerçekleştiği için tango meraklıları soğuğa rağmen Buenos Aires'e gelir. Hem çok sıcakta gezmemek istiyor hem de kalabalıktan hoşlanmıyorsanız sizin için en ideal aylar nisan – mayıs - haziran olacaktır. Aynı şekilde eylül - aralık arası dönem de Buenos Aires için ideal dönemlerdir. Kısacası Buenos Aires'te yılın 7 ayı boyunca hava sıcaklığı 25 - 28 derece dolaylarında seyreder. Hava hem bunaltmaz hem de yağışsızdır.

Buenos Aires’de Nerede Kalınır?

Buenos Aires’te nerede kalacağınıza karar vermek pek zor olmayacaktır çünkü Buenos Aires "barrio"lara yani semtlere bölünmüş bir şehirdir ve tüm semtlerin belli başlı özellikleri vardır. Siz de yazımızı okuyarak kendinize en uygun bölgeyi seçebilirsiniz. Merkez dışındaki semtlerde kalmanızı güvenlik sebebiyle tavsiye etmiyoruz ancak şehir merkezindeki tüm semtleri sizin için yazımızda tanıtacağız. Her semtte hem lüks hem bütçeye uygun konaklama tesisleri bir arada bulunmaktadır. Her birinin artı ve eksi yönlerini görebilecek, böylece hangi "barrio"da otel ayarlayacağınıza kendiniz karar verebileceksiniz.

Recoleta semti Buenos Aires'in en gözde bölgelerinden biridir. Sadece Recoleta Mezarlığı’nın burada bulunmasından dolayı değil restoran ve müzelere ev sahipliği yapması sebebiyle de turistlerin ilgisini çeker. Ayrıca kafe ve butiklere, ana caddelere, alışveriş merkezlerine, sanat galerilerine de yakın olmak isterseniz Recoleta'da konaklayabilirsiniz. Recoleta, Buenos Aires'in en Avrupai bölgesidir, Avrupai havanın en büyük sebebi binaların mimarisidir. Burada çoğunlukla lüks oteller bulunur.

buenos-aires-2437858_960_720.jpg

Buenos Aires'te oldukça gelişmiş bir şehir içi ulaşım ağı bulunmaktadır. Başta otobüs ve metroyu kullanarak şehri kolaylıkla keşfedebilirsiniz. Şehirde 40 bin kayıtlı taksi, ana caddelerde bisiklet şeritleri, belediye otobüsleri ve turist otobüsleri, metrobüs ve metro mevcuttur. SUBE Card alıp kontör doldurarak metroyu kullanabilirsiniz ve bu, Buenos Aires'te ulaşımınızı oldukça kolaylaştıracaktır. Buenos Aires'te göreceğiniz SUBTE tabelaları metro durağında olduğunuzu gösterir. Buenos Aires metrosu Latin Amerika'nın ilk metrosudur ve 1913'ten beri hizmet vermektedir. Metro 6 hattan oluşmaktadır. Haftanın 6 günü 05.00 - 22.30 arası pazar günleri ise 08.00 – 22.30 arası hizmet verir. Sabah ve akşamüstleri metronun çok kalabalık olacağını hatırlatmak isteriz. Aynı saatlerde taksi kullanmanızı da önermemekteyiz zira bu hiç ekonomik olmayacaktır. Halk arasında 'bondis' denen otobüslerle ulaşım çok kolaydır. 24 saat hizmet veren otobüsler için tek seferlik bilet 6 Arjantin pesosudur. Metrobüs ise ağı henüz gelişmediği için ulaşımınızı kolaylaştırmayabilir ama dilerseniz metrobüsü de kullanabilirsiniz. Unutmayınız ki yıllar içinde Buenos Aires'in birçok caddesi yayalaştırılmıştır ve bu yüzden büyük bir şehir olmasına rağmen yaya olarak keşifler yapmanız kolaylaşmıştır. Yayalaştırma projeleri şehrin daha çok turist alması dışında Arjantinlilerin hayatını da kolaylaştırmıştır. San Telmo, Palermo Viejo, Soho, Recoleta, Balvanera gibi "barrio"ları yani mahalleleri yaya kalarak keşfetmenizi öneririz. Araç kiralamak isterseniz en az 21 yaşında olup en az 2 yıldır ehliyet sahibi olan herkesin araba kiralayabileceğini unutmayınız.

Arjantin, 1536’dan 1816’ya kadar İspanyol kolonisiydi. Sırf 1853 - 1955 yılları arasında bile 6,6 milyon göçmen dünyanın her yerinden Arjantin’e geldi. Akdenizliler, Orta Doğulular, Ruslar, Museviler, İngilizler, Hollandalılar ve çok daha fazlası Arjantin’e yerleşti. Bu durum yerli halk için ne kadar üzücü olaylara sebep olsa da Arjantin mutfağının gelişmesine o kadar katkı sağladı. Bu sebeple bugün Arjantin mutfağı hala ilgi gören yerel yemekler ile dünya mutfaklarının bir mozaiği gibidir. Birçok yemeğin ve kullanılan sosların İtalyan, Fransız mutfaklarını andırdığını fark edeceksiniz. Arjantinliler için kırmızı etin bir tutku olduğunu söylesek abartmış olmayız. Gerçekten de Arjantin’de yılda kişi başı 100 kg et tüketimi söz konusudur. Arjantinliler sadece eti değil genel olarak yemek yemeyi çok seven bir millettir çünkü yemek onlar için kaynaşmanın, sohbet etmenin, eğlenmenin aracısıdır. Dolayısıyla ızgarada tüm kırmızı et çeşitleriyle hazırlanan tipik Arjantin yemeği Asado’yu siz de denemelisiniz. Üzerine mutlaka bir top dondurma konarak servis edilen Dulce de leche, kızartılmış ekmek empanadas, çikolata kaplamalı tatlı alfajores, fasulye, patates ve kabak ile hazırlanan Locro, güveçte ete benzer bir yemek olan puchero, tatlı ekmek mollejas ve öğün arası atıştırma için peynirli chipa yı tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bir sosis türü olan morcilla, tatlı patatesten yapılan jöleli tatlı Dulce de batata, bir çeşit pankek olan faina, kafeinli içki mate, alkolsüz bir içki olan yerbiao yu ve yerel lezzetlerden olan tamal ve humita yı mutlaka tatmalısınız.

Buenos Aires’de Gece Hayatı

Daha önce New York için 24 saat uyumayan şehir diye mi duydunuz? Veya Paris için? Bunların hepsini unutun. Dünyada 24 saat uyumayan bir şehir varsa bu Buenos Aires'tir. Bu, sadece gündüzlerinizin değil gecelerinizin de Buenos Aires'te çok eğlenceli ve dolu dolu geçeceği anlamına geliyor. Buenos Aires’te gece hayatını tattıktan sonra iddia ediyoruz ki başka hiçbir şehrin gece hayatı sizi tatmin etmeyecek. Aşkın, dansın, tutkunun ve festivallerin olduğu ülkeden, eğlenmeyi iyi bilen Latinlerden daha azı beklenemezdi ne de olsa. Buenos Aires'in restoranlarından kafelerine, barlarından gece kulüplerine kadar gece hayatına dair tüm önemli adreslerini sizin için yazdık.

Buenos Aires'in gece hayati hakkında birkaç ipucuyla başlayalım: örneğin gece 01.00'den sonra aksam yemeği yemek için restorana gitmek Buenos Aires'te normal karşılanır. Bir sahne gösterisi izlemeye gidip sonrasında aksam yemeğine gitmeniz garipsenmez ve gece 23.00'den önce barlara, saat 02.00'den önce de gece kulüplerine ("boliches" deniyor) gidilmez. Gece kulüpleri Sabah 07.00'den önce kapanmaz. Her müzik zevkine uygun mekân bulmanız mümkündür. Hafta içleri dahi Sabah 09.00'da kapanan gece kulüpleri vardır. Costanera bölgesinde Pacha en ünlü gece kulübüdür. Pacha İbiza'da da meşhurdur. Alsina, Crobar, Bahrein, Cocoliche, Niceto Club, El patio del liceo, Anatares, Bangalore Pub and Curry House, Temple Bar, El Boliche De Roberto, Soria, Shanghai Dragon, La Cava de Jufre, NoLa, El Alamo, Rose Bar, La Capilla, Podesta, Unicorn Hoset, Kika ve çok daha fazlası denenmesi gereken gece eğlence mekânlarıdır. Bunların çoğunda DJ performansları gerçekleşir ve dans pistlerinde sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Palermo'daki Makena Cantina Club ise pazar geceleri sabaha kadar eğlendirmesiyle meşhurdur. Öyle ki birçok müdavimi pazartesi sabahı işe Makena'dan gider.

Buenos Aires’deki Festivaller

Buenos Aires'te dünyanın her gelişmiş şehrinde olduğu gibi jazz festivali, uluslararası film ve tiyatro festivalleri, koşu maratonu, kitap fuarı, tenis maçları, moda haftası düzenleniyor; belirli tarihlerde müzeler geç saate kadar ziyarete açık olabiliyor. Bunların hepsini herhangi büyük bir şehirde yapabiliriz. Peki, Buenos Aires'e özgü olan yani başka yerde deneyimleyemeyeceğimiz, buraya gelmişken kaçırmamamız gereken aktiviteler neler? İşte bunları yazımızda sizin için yazdık:

Buenos Aires Festivali: Her sene şubat ayı boyunca her hafta sonu Buenos Aires rengârenk festival ve karnavala sahne oluyor. Dünyada en iyi dans eden insanlar olarak nam salan Latin Amerikalılar tüm hünerlerini ortaya dokuyor. Avrupalı ve Afrikalı kökenleri olan "murga" geleneğiyle dans ediliyor. Bu festival 20. yüzyılın başında göçmenlerden oluşan isçi sınıfının başlattığı bir eğlence ve yıllar içinde gelenek haline gelmiş. Şubatta Buenos Aires'e giderseniz mutlaka festivali izlemeye gidiniz.

Her şehirde olduğu gibi Buenos Aires'te de hem sokak pazarlarından hem de alışveriş merkezlerinden alışveriş yapmanız mümkündür. Buenos Aires'ten turistlerin satın almayı en çok tercih ettiği ürünler deri ürünlerdir. El yapımı deri botlar, çanta ve cüzdanlar satın alınır. İster unlu bir mağazadan ister sokak pazarından kaliteli deri ürünler bulabilirsiniz. Arjantin mutfağı yazısında da belirttiğimiz gibi mate çok ünlü bir içecektir ve turistler evlerine mate götürmek isterler. Siz de satın alabilir böylece kendi evinizde mate içebilirsiniz. Öte yandan dulche de leche isimli tatlıdan da turistler evlerine götürmektedir ancak Türkiye'ye dönüş yolculuğu uzun süreceği için bu pek mümkün olmayabilir.

Alışveriş ve eğlence noktalarından en önemlisi "El Abasto"dur. Buenos Aires'in Balvanero bölgesinde bulunan bu alışveriş merkezinde mağazalar haricinde sinema salonları, restoran ve kafeler hatta çocuk müzesi bile bulunmaktadır. Buenos Aires'te çok sayıda pazar kurulur. Her pazar günü kurulan pazarda Buenos Aires'in çevre belde ve köylerinden gelen yerlilerin ürünleri satılır. Şehir hayatının dışında bir Buenos Aires ortamı görmek isterseniz bu pazara gitmek sizin için farklı bir deneyim olabilir. Tarihi San Telmo binası içinde her hafta sonu açılan pazarda antika eşyalar satın alabilirsiniz. Caminito caddesi ise haftanın her günü panayır yeri gibidir. Bir gününüzü sırf bu caddeyi keşfetmek için ayırmanızı tavsiye ederiz. Belgrano bölgesinde yer alan Çin mahallesinde ise dekoratif ürünlerin satıldığı pazarları gezebilirsiniz. Buraya gelmişken tapınakları ziyaret etme ve Asya mutfağını deneme firsatınız da olacaktır. Son olarak Mercado de pulgas yani Buenos Aires'in bitpazarından söz etmek istiyoruz. Burası nevi şahsına münhasır bir pazar yeri çünkü hem modern sanat eserlerini hem de bohem ev eşyalarını, 'vintage' kıyafetleri ve antika müzik aletlerini, seramik ürünleri, mücevheratı ve yağlı boya tabloları bir arada görme ve satın alma şansınız var. Palermo'da bulunan bu pazara Palermo Gül Bahçeleri’ni gezdikten sonra uğrayabilirsiniz.

Türkiye’de kış saati artık uygulanmadığı için kışın Arjantin ile Türkiye arasında 6 saat fark vardır. Arjantin, Türkiye’den 6 saat geridedir.

Buenos Aires’in başkent olduğu Arjantin’de resmi para birimi Arjantin pesosudur. 1 Arjantin pesosu yaklaşık olarak 0,22 Türk lirasıdır.

Arjantin’in tek resmi dili İspanyolca’dır. Ancak ülkede İngilizce yaygın bir dildir ve birçok yerel dil de yerliler tarafından konuşulmaktadır.

Buenos Aires, TC Buenos Aires Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

TC Dışişleri Bakanlığı Buenos Aires Büyükelçiliği

Telefon: +54 11 4788 3239

Eposta: embajada.buenosaires@mfa.gov.tr

Adres: 11 de Septiembre 1382, C1426BKN - La Ciudad de Buenos Aires ARJANTİN

İnternet sitesi: http://buenosaires.emb.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Büyükelçiliğinin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

1 Ocak: Yeni yıl

27 Şubat: Karnaval pazartesisi

24 Mart: Adalet Günü

14 Nisan: Katoliklerin Kutsal Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

25 Mayıs: 1810’da Buenos Aires’teki ilk özerk hükümetin kuruluş yıldönümü

20 Haziran: Milli bayrak Günü

9 Temmuz: 1816’da Arjantin’in İspanya’dan bağımsızlığını kazanma yıldönümü

20 Kasım: Milli Egemenlik Bayramı

8 Aralık: Bakire Meryem Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

İtfaiye: 100

Polis: 101

Ambulans: 107

Acil Yardım Hattı: 911

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.