Roma gezilecek yerler listesinde ikinci adresimiz ise Roma Forumu. Dünyanın en büyük arkeolojik alanlardan biri olan Roma Forumu eski dönemlerde Roma’nın ticaret ve hukuk merkezi ve pazar alanı olarak kullanılmıştır. Kolezyum’un yakınlarında yer alan yapı turistler tarafından oldukça ilgi gören yapılar arasında ilk sıralardadır bu yüzden oldukça kalabalık bir ziyaretçi kitlesine sahip olduğundan dolayı Roma Pass veya erken gelmek avantaj sağlamaktadır.

Forum’da yer alan çoğu yapı zarar görmüştür ve harbede halindedir. Roma Forumu İçinde bulunan tapınaklar, binalar ve anıtlar ile dünyadaki en büyük arkeolojik alanlardan biridir. Roma İmpaatorluğu gibi dünya tarihini değiştirmiş bir imparatorluğun izlerini görebileceğiniz Roma Forumu, uzun yıllar koca imparatorluğun merkezi konumundaymış. Esasen forum ilk inşa edildiğinde daha çok çarşı benzeri bir yermiş. Zaman içeriisnde eklenen yapılarla forum da hem yüzölçümü hem de önem olarak büyümüş ve Roma İmparatorluğu'nun kalbi haline gelmiş. 

Roma Forumu içerisinde yer alan önemli yapılar; Castor ve Pollux Tapınağı, Romulus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Vesta Tapınağı, Venus ve Roma Tapınağı, Aemilia Bazilikası, Julia Bazilikası, Septimius Severus Kemeri, Titus Kemeri, politikacıların Roma vatandaşlarına konuşma yaptığı yer Rostra, Roma Senatosu’nun yeri Hostilia Mahkemesi (Curia Hostilia), Maxentius ve Konstantin Bazilikası, Tabularium, Antoninus ve Faustina Tapınağı, Urbi Göbeği (Umbilicus Urbi), Sezar Tapınağı’dır.

Roma, her ayrıntısıyla gerçek bir açık hava müzesi. Roma Forumu da bu devasa müzenin en değerli noktalarından biri. Birçok imparatorun imzasının bulunduğu forumda en çok etkiyi yaratan dönem Julius Sezar ve yeğeni Augustus'un hükümdarlık sürdüğü dönemler olmuş. Dünyanın en çok turist alan şehirlerinden olan Roma'nın en gözde bölgesi Roma Forumu yılda 6 milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor. 

Ulaşım: Colosseo durağında inerek gidebilirsiniz.

Adres: Via dei Fori Imperiali, Roma, İtalya

Giriş ücreti: Kolezyum ve Palatino Tepesi dahil bir gün geçerli bilet 16 Euro. 

Ziyaret Bilgileri: 1 Kasım - 15 Şubat her gün 08.30-16.30,16 Şubat - 15 Mart her gün 08:30 - 17:00,16 Mart - 31 Mart 08:30 - 17:30,1 Nisan-30 Eylül her gün 08:30 - 19:00, 1 Ekim - 1 Kasım her gün 08:30 - 18:30, 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalıdır.