Buenos Aires Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Buenos Aires, Güney Amerika ülkesi Arjantin’in başkenti ve en gelişmiş şehridir. Şehir özerk hükümetle yönetilmektedir. 16. yüzyılda Rio de la Plata nehrinin yanında kurulmuştur. Dünyaca ünlü, aşkın ve tutkunun dansı tangonun doğduğu yerdir. Buenos Aires’in kelime anlamı “güzel havalar”dır. Gerçekten de yılın büyük kısmı güneşli geçer. Buenos Aires, “güney yarımkürenin Paris’i” olarak bilinir. Bu şöhreti oldukça hak eder çünkü hem sokaklarındaki binalar göz alıcı, Avrupai bir mimariye sahiptir hem de Buenos Aires dünyanın en romantik şehirlerinden biridir. Buenos Aires’te yaklaşık 3 milyon kişi yaşar. Tüm Buenos Aires özerk bölgesindeki nüfus 13 milyonu bulur. 22 şeritli ve 140 metre genişliğe sahip dünyanın en geniş caddesi olan Avenida 9 de Julio yani 9 Temmuz Caddesi Buenos Aires’te bulunur. Buenos Aires halkı kitap okumayı çok sevmesi ile ve evcil hayvan dostluğuyla tanınır. Yapılan bir kamu araştırmasında Buenos Aireslilerin %60’ının evinde en az bir evcil hayvan olduğu tespit edilmiştir. Benzer başka bir araştırma ile şehirde bir psikoloğa 500 kişinin düştüğü çünkü Buenos Aireslilerin yoğun olarak psikolojik danışmanlık aldığı saptanmıştır. Buenos Aires’in kültür hayatı Avenida de Mayo’da yaşanır. En önemli tango gösterileri, tiyatro temsiller ve diğer etkinlikler burada organize edilir.

İspanya kraliçesi adına Güney Amerika’da keşifler yapan denizci Juan Diaz de Solis 1516’da Rio de la Plata nehrine gelen ilk Avrupalı olur. Yerli kabilelerce öldürülmesinin ardından bu bölgeye Avrupalı kâşifler gelmeye devam eder. Buenos Aires yerlilerin tüm çabasına rağmen 1580 yılında kurulur. Kuruluşundan itibaren yaklaşık 150 yıl boyunca Buenos Aires Avrupalılar tarafından ticaret için kullanılır. İngilizler de bu arada Güney Amerika’daki önemli ticaret limanlarını ele geçirmektedir ve Buenos Aires’i de İspanyollardan almak isterler. Ancak bir yandan da Arjantinliler bağımsızlık naraları atmaya başlar. Ana yurtta Napolyon işgaliyle başı dertte olan İspanyollar bir darbe de Buenos Aires’ten alır. Zira 1810 yılının mayıs ayında “Mayıs Devrimi” gerçekleşir ve Buenos Aires özerk hükümeti kurulur. Bugün hala Buenos Aires bölgesi federal bölgedir. Bundan sadece 6 yıl sonra 1816’da tüm Arjantin İspanya’dan bağımsızlığını kazanır. 1882’de Buenos Aires’teki Casa Rosada binası hükümet konağı olarak kullanılmaya başlanır. İngilizlerin Buenos Aires’i ele geçirme çabası bağımsızlık bildirgesine rağmen devam eder. Arjantin’in bağımsızlığını dünya güçlerinin kabullenmesi ve tartışmaların bitmesi bir yüzyıl alacaktır.

1880 - 1955 yılları arasında Buenos Aires çok fazla göç alır. Bunun en büyük sebebi 2 kez yaşanan dünya savaşlarıdır. Avrupa’dan ve Orta Doğu’dan kaçmak isteyen kim varsa Buenos Aires gibi umut ve huzur vadeden şehirlere gelir. 16. yüzyıldan beri Buenos Aires’te olan İspanyol kökenliler dışında şehirde çok fazla Musevi, Alman, İngiliz, Rus ve Orta Doğulu vardır. Bu da Buenos Aires’i gerçek bir metropol yapar. Arjantin’de 1930lardan itibaren zengin-fakir arasındaki uçurumun ortaya çıkması sol görüşleri siyasette kuvvetlendirmiştir. 1946’da Juan Peron devlet başkanı olur. Kimilerince diktatör olarak görülen Peron işçi sınıfının yoksulluğunu azaltacak politikaları hayata geçirmiştir. Buenos Aires’te 1955 yılında 300’den fazla insanın ölümüne sebep olan hava saldırısının akabinde askeri darbe ile Péron görevden alınır. Arjantin zaman zaman ekonomik sıkıntılarla dünyanın gündemine gelse de Buenos Aires’in ismi bile herkeste olumlu etki yaratır. Çünkü Buenos Aires danstır, eğlencedir, kültürdür, sanattır, en önemlisi de “Güney Amerika’nın Paris’i”dir.

Tarihinden ve kültüründen kaynaklanan renklilik ve canlılık sayesinde özellikle son 20 - 30 yıldır yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken Buenos Aires gün geçtikçe daha da gelişmekte ve büyümektedir. Buenos Aires 24 saat yaşayan bir şehirdir ve bunu seyahatinizin daha ilk gününden itibaren hissedeceksiniz. İnsanları mutludur, eğlenmeyi sever, hayatı doyasıya yaşar. Siz de bu atmosfere kendinizi bırakacak, Buenos Aires’e, Latin kültürüne, tarihine, sanatına, yemeklerine, gece hayatına, semtlerine, uzun ve renkli caddelerine doyacaksınız. Buenos Aires rehberinde şehre dair tüm bilgileri bulabileceksiniz. En turistik noktalarından gece hayatına, nerede alışveriş yapabileceğinizden nerede konaklayacağınıza kadar her konuda fikir edineceksiniz. Ayrıca yerel mutfağın yüzyıllar içinde dünyanın her yerinden gelen göçmenlerin etkisiyle nasıl bir mozaik haline geldiğini görecek, Buenos Aires festivallerinden Arjantin kültürüne dair daha çok bilgi edineceksiniz.

 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı