Google+

Buenos Aires Hakkında Bilinmesi Gerekenler

154130 Kas 2015Lokasyon Detay

Buenos Aires; Arjantin’in başkenti ve ülkenin en büyük şehri; aynı zamanda São Paulo’dan sonra Güney Amerika’nın en büyük ikinci metropolüdür.

Buenos Aires Hakkında Bilinmesi Gerekenler
seriouseats.com

Buenos AiresGüney Amerika’nın São Paulo’dan sonraki en büyük metropolü ve Arjantin’nin en büyük şehri; başkentidir. İsmi İspanyolcada “Güzel Havalar” anlamına gelen şehir; İspanyol, İtalyan ve Fransız etkileri görülen mimari yapıları, büyüleyici renkleri, gece hayatı ve kendine özgü kültürü ile hem modern hem tarihi bir kent olarak Güney Amerika’nın en turistik şehirlerinden biridir. 

2.890.151 şehir nüfusu ile Arjantin’in ekonomi, sanayi, siyaset ve kültür merkezi olan Buenos Aires; geniş caddeleri, yeşil alanları ve mimari yapıları ile bir Avrupa kenti görünümündedir. Rio de Plata’daki eski kent merkezini, dünyanın en geniş caddelerinden biri olan 9 Temmuz Caddesi ikiye ayırır. Caddenin doğusunda kalan Plaza de Mayo, Casa Rosada’nın, birçok yönetim merkezinin ve Cabildo’nun bulunduğu merkezi alandır. Buenos Aires Üniversitesi, Güzel Sanatlar Müzesi, ulusal kütüphane ve opera şehirdeki eğitim ve kültür kuruluşlarının en önemlileridir.

1536’da, Buenos Aires’e ilk yerleşenler Pedro de Mendoza öncülüğündeki altın arayıcılarıdır. Ancak yerlilerin saldırıları nedeniyle yerleşim alanları 1539’da boşaltılır. Kentin ikinci ve kesin olarak yerleşime açılması 1580’de Juan de Garay tarafından gerçekleştirilir. Buenos Aires, Meksika ve Peru’nun zenginlikleri karşısında İspanyollarca uzun yıllar geri planda bırakılmış olsa da, ticaretin gelişmesiyle giderek büyümüştür. Şehir, 1776’da La Plata genel valiliği merkezi, 1880’de ise Arjantin’in başkenti olmuştur. 

Tanıtıcı Video:
 

 

Buenos Aires ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-