Google+

Arama formu

Arjantin

Başkanlık sistemli federal cumhuriyet ile yönetilen Arjantin, 23...
Devamı oku
Güney Amerika Kıtası'nda yer alan Arjantin'in sınırları batıda Şili'...
Devamı oku
Arjantin'in resmi dili İspanyolcadır. İngilizce yoğun olarak genç...
Devamı oku
Anayasa din özgürlüğünün üzerine kuruludur ve resmi bir devlet dini...
Devamı oku
1536’da Arjantin’e gelen İspanyollar bugün Buenos Aires olarak bilinen...
Devamı oku
Arjantin'in büyüklüğü göz önüne alındığında, bölgeden bölgeye yılın...
Devamı oku
Güney Amerika'da bulunan Arjantin'de bölgeler genellikle ılıman...
Devamı oku
Arjantin zengin doğal kaynakları, yüksek eğitimli bir nüfusu,...
Devamı oku
Arjantin dünyanın en çok sığır eti üreten ülkesidir ve bu nedenle ete...
Devamı oku
Arjantin tam bir parti ülkesidir ve birçok festivale ev sahipliği...
Devamı oku
Her ülkeden hediyelik eşya olarak getirilebileceklerin başında...
Devamı oku
Arjantin'e Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız ülkenin birçok...
Devamı oku
Arjantin insanları oldukça sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olarak...
Devamı oku
Adres: 11 de Septiembre 1382, C1426BKN- La Ciudad de Buenos Aires/...
Devamı oku
Karnaval (16-17 Şubat) Gerçek ve Adalet İçin Ulusal Hafıza Günü (23...
Devamı oku
Güney Amerika Kıtası'nda yer alan Arjantin'in sınırları batıda Şili'...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ARS = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25.1℃
Şub 23.7℃
Mar 21.4℃
Nis 17.7℃
May 14.3℃
Haz 11.2℃
Tem 10.9℃
Ağu 12.7℃
Eyl 14.2℃
Eki 17.7℃
Kas 20.6℃
Ara 23.2℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 43.417,000 / Dili: İspanyolca / Para Birimi: Arjantin Pezosu (ARS) / İklim: Subtropikal, Subpolar İklim / Big Mac Index: 3.35 USD

Arjantin Hakkında Temel Bilgiler

Buenos.Aires.original.10795.jpg

Güney Amerika Kıtası'nda yer alan Arjantin'in sınırları batıda Şili'yle, kuzeyde Bolivya ve Paraguay ile kuzeydoğuda Brezilya'yla, doğuda Uruguay ve Güney Atlantik Okyanusu'yla, güneyde Drake Geçidi ile çizilmiştir.

Arjantin'in adı argentinostan gelmektedir. Antik Yunan'da küçük gümüş anlamına gelen argentinos on altıncı yüzyılda İspanyol kâşifler neden bölgeye geldiklerini açıklamaktadır.

Ulaşımda çok bir gelişme görülmemektedir. Ulaşım ağının gelişmemesinden ve trenlerin azlığından dolayı uçak biletleri oldukça pahalıdır. Bunların yanında otobüs seyahat etmek için en iyi seçenek gibi görünse de pahalıdır ve konforlu değildir. LADE'de havayoluyla ulaşılarak tren yolunun kullanılması önerilmektedir.

Argentina-City-Nature-page-photo.jpg

Arjantin'i ziyaret edecek olan için herhangi bir büyük sağlık endişesi bulunmamaktadır. Ancak bazı aşılar Arjantin'in hangi kesiminin ziyaret edileceğine bağlı olarak gerekli görülebilmektedir. Kuzey ormanları ziyaret edecek olanlar için sarıhumma aşısı tavsiye edilmektedir. Seyahat süresinde görülebilecek olan ishal ve yüksek ateş büyük olasılıkla vücudun alışık olmadığı yerel gıdalardan kaynaklanmaktadır.

Hastaneler ücretsiz hizmet vermektedir. Herhangi bir tedavi için ücret alınmamaktadır ama eğer yapabilirseniz katkıda bulunmak adettendir.

Ağızları açık bıraktıran manzarası, egzotik yaban hayatı, sömürge kasabaları ve şehirleri, muhteşem yemekleri ve canlı kültürü ile Arjantin popüler seyahat noktalarındandır. Ülkede kültürel miras, müzeler, 18.Yüzyıl kiliseleri ve çiftlikleri temel bir role sahiptir.

Dünyanın doğal harikalarından biri olan Iguazu Nehri üzerinde yer alan muhteşem şelaleler bir dizi olan Iguazu Şelaleri Brezilya ve Arjantin arasındaki sınırda yer almaktadır. Nefes kesen bir manzaraya sahip olan alan yemyeşil orman tarafından çevrelenmiştir ve burada egzotik bir yaban hayatı geliştirilmiştir.

Canlı ve renkli Avrupa mimarisinin baştan çıkarıcı cazibesi, mahallelerde animasyon için sansasyonel alışveriş, gurme mutfağı ve eğlence dolu gece hayatı ile tango dansının doğduğu Buenos Aires'in bu kadar popüler olması hiç şaşırtıcı değildir.

Dağcılık için geniş fırsatlar sunan, Patagonya Bölgesi'nde ki Santa Cruz Eyaletinde bulunan uçsuz bucaksız Los Glaciares ya da Glaciers National Park dünyanın en huşu uyandıran doğal güzelliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Ülkenin ikinci büyük kenti ve Arjantin coğrafi merkezinde yer alan Cordoba, pitoresk vadiler ve dağlarla çevrilidir. En çok İspanyol tarzı sömürge binaları ile ünlüdür. Bu tarihi saraylar, kiliseler ve anıtlar çoğu şehir merkezinde, Cizvit Bloğu olarak bilinen bir alan içinde bulunmaktadır.

Bir zamanlar Arjantin aristokrasi için kaçış yeri olan Mar del Plata, bugün ülkenin en büyük sahil şehirdir ve yüzbinlerce turisti çekmektedir.

Gezilebilecek diğer yerler; Puerto Madryn, Bariloche, Ushuaia, Mendoza, El Calafate ve La Boca'dır.

Arjantin'in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

arjantin-iklimi-arjantin-hava-durumu-arjantine-ne-zaman-gidilir-arjantine-nasil-gidilir.jpg

Başkanlık sistemli federal cumhuriyet ile yönetilen Arjantin, 23 eyalete ve bir federal bölgeye ayrılmaktadır. Başkenti Buenos Aires'dir. Büyük şehirleri: Catamarca, Chaco, Chubut, Córdoba, Corrientes, San Luis, Santa Cruz ve Santa Fe'dir.

Arjantin Nerededir?

05.jpeg

Güney Amerika Kıtası'nda yer alan Arjantin'in sınırları batıda Şili'yle, kuzeyde Bolivya ve Paraguay ile kuzeydoğuda Brezilya'yla, doğuda Uruguay ve Güney Atlantik Okyanusu'yla, güneyde Drake Geçidi ile çizilmiştir.

Arjantin'de Konuşulan Diller

La_Boca_15969.jpg

Arjantin'in resmi dili İspanyolcadır. İngilizce yoğun olarak genç nüfus tarafından konuşulmaktadır.

Arjantin’de Din ve İnanç

9eaa5fea-136a-4ed3-b1dc-8706500a7eb6.jpg

Anayasa din özgürlüğünün üzerine kuruludur ve resmi bir devlet dini beklenmemektedir. Ancak ülkede Roma Katolikliği 'ne farklı bir statü verilmektedir.

Ülke nüfusunun yüzde 76,5’si kendisini Katolik, yüzde 11,3'ü Agnostik ve Ateist, yüzde 9'u Evanjelik Protestan, yüzde 1,2'si Yahova Şahidi, yüzde 0,9'u Mormon ve geriye kalan yüzdelik kesim Musevi, Müslüman olarak tanımlamaktadır.

Ülke Latin Amerika'nın en büyük Müslüman ve Yahudi topluluklarına ev sahipliği yapmaktadır.

Arjantin’in Kısa Tarihi

1536’da Arjantin’e gelen İspanyollar bugün Buenos Aires olarak bilinen yerde ilk koloniyi kurdular. İspanya'dan 1816'da bağımsızlığını kazanan Arjantin muhafazakârlar ve liberaller arasındaki politik çatışma dönemleri yaşamaya başladı. 20. yüzyılın ilk on yılında, Arjantin, Latin Amerika'nın başkenti ve en zengin ülkesi oldu. Başta İtalya ve İspanya'nın kuzey bölgelerinden Arjantin'e akın eden Avrupalı göçmenlerin sayısı 1914 yılında yaklaşık 6 milyon kişiydi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra 1976 yılına dek iktidara askeri darbe izlendi. Birleşik Krallık ile Falkland Adaları için yapılan savaşın ardından 1983 yılında demokrasiye dönüldü.
 

Arjantin’e Ne Zaman Gidilir?

Ushuaia-Photo-by-Baixeki-980x735.jpg

Arjantin'in büyüklüğü göz önüne alındığında, bölgeden bölgeye yılın en uygun zamanı oldukça değişiklik göstermektedir.

Eylül ve Kasım ayı Arjantin'de genel olarak bahar sezonu görülmektedir ve her yer ziyaret için mükemmel denilebilir ancak güneyde buz fırtınaları görülebilmektedir.

And Dağları'nın zirvesine tırmanmak, Tierra Del Fuego ve Aconcagua'yı ziyaret etmek için en iyi ve en güvenilir sezon yaz sezonu olacaktır ancak her sezon kar görülebilmektedir. Buenos Aires Aralık ve Ocak aylarında çok sıcak ve yapışkan olmaktadır. Kesinlikle bu zamanda kavurucu sıcaklıklardan, sert fırtınalarından ve sellerden kaçınmak için kuzey kesiminde ki ova bölgelere gidilmemelidir.

Sonbahar sezonu (Mart ve Nisan) Mendoza ve San Juan eyaletlerini ziyaret etmek için harika bir zamandır. Bu mevsim hasat zamanıdır. Patagonya ve Tierra Del Fuego'da kayın ağaçlarının kırmızı ve turuncu renklerinin göz alıcı manzarasına tanık olabilirsiniz.

Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında hüküm süren kış sezonu And Dağları'nda kayak yapmak için en güzel zamandır. Ama sert kar fırtınaları Patagonya kasabasında sıklıkla görülmektedir. Bu yüzden birçok yerde Paskalya ile Ekim arasında güney bölgesi seyahat için iyi bir zaman değildir.

Arjantin'e Nasıl Gidilir?

Iguazu_selalesi.jpg

Arjantin'e Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız ülkenin birçok bölgesine direk uçuşlar bulunmaktadır.

Arjantin Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde 90 güne kadar vize istenmemektedir.

Hizmet, Hususi, Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde 90 güne kadar vizeden muaftır.

Arjantin şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Arjantin’de İklim ve Hava Durumu

LP.jpg

Güney Amerika'da bulunan Arjantin'de bölgeler genellikle ılıman olmasına rağmen, Arjantin olağanüstü bir iklim çeşitliliğine sahiptir. Kuzey bölgelerinde subtropikal iklim görülürken güney subpolar iklim etkisini sürdürmektedir.

Buenos Aires ve Pampas ılıman bir iklime sahiptir; kışları oldukça soğuk, yazları sıcak ve nemli geçmektedir.

50 derece sıcaklığa ulaşabilen Cuyo çöller, yaz aylarında son derece sıcak ve kuru, kışın orta derecede soğuk ve kurudur.

Arjantin'in Ekonomisi

buenos-aires-arjantin-gezilecek-yerleri-arjantin-turlari-arjantin-tatili-florida-caddesi-san-thelmo-recoleta-pilar-klisesi-puerto-madero-la-boca-jardin-japones-japon-bahcesi.jpg

Arjantin zengin doğal kaynakları, yüksek eğitimli bir nüfusu, çeşitlendirilmiş sanayi tabanı ve ihracata yönelik tarım sektörü ile Güney Amerika'nın üçüncü, Latin Amerika'nın ikinci en büyük ekonomisine sahiptir. Genelde tarım ve tarıma dayalı sanayi ağırlıklı bir yapıya sahiptir.

Arjantin Kültürü

buenos-aires-resim-tatil.jpg

Arjantin insanları oldukça sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olarak bilinmektedir. Tanıştıktan birkaç dakika sonra özel hayatınız hakkında sorular sormaya başlayabilirler ve aynı şekilde sizden de sorular beklerler. Eğer bir Arjantinli doğrudan size bir şeyler söylerse buna alınmamak gerekmektedir çünkü bu halk arasında çok olağandır ve bazen yabancılar bundan oldukça rahatsız olabilmektedir.

Arjantinliler çok duygusal ve aşırılıkları olan insanlardır, herkese hem iyi hem de kötü şeyler söyleyebilirler. Bu sahip oldukları mizah anlayışından dolayı kaynaklanmaktadır. Kendilerinin her yönleriyle dalga geçtikleri gibi bazen sizinle de alay edebilirler. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey alınmak yerine eğlenmek ve başka bir espriyle karşılık vermek olacaktır.

Biriyle tanıştıklarında yanaktan öpüşmekten garip karşılanmamaktadır. El sıkışmak yerine, öpüşmeyi tercih etmektedirler. İki erkeğin yanaktan öpüşmesi çok yaygın değilken, kadınların bu eylemi gerçekleştiriyor oluşları daha yaygındır. Ancak bu cinsel ayrımdan dolayı gelişmiş bir kural değildir.

Arjantinlilerin son derece bağlı futbol taraftarları olmasından dolayı rakip futbol takımlarının formalarını veya renklerini hatırlatan kıyafetleri giymekten kaçınmakta fayda bulunmaktadır.

Genellikle dakikliğe karşı rahat bir tutumları vardır. 9 da olan bir randevuya tam saatinde gitmek normal karşılanırken, bir saate kadarda olağan karşılanmaktadır. Bu iş randevularında ve ulaşım ağında geçerli değilken diğer her alanda yemek, konser, festival gibi alanlarda geçerlidir.

Falkland Adaları (Las Malvinas Adaları) durumu, 1982 savaşı da dâhil olmak üzere konuşmaktan kaçınmak akıllıca olacaktır. Bu nedenlerden dolayı İngilizce yazan veya İngiliz sembolleri bulunan kıyafetleri giymekten kaçının. İngilizce ve İngiliz bayrakları yanı sıra İngiliz Milli Futbol üstleri kesinlikle giyilmemelidir.

2010 yılından beri eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Latin Amerika ülkesi ve dünyadaki onuncu ülkedir.

Merkezi bölgelerde her 3 blok başına çok kapsamlı bir polis varlığı, bir memur, mağaza güvenliği ve yardımcı devriyeler bulunmaktadır. Buenos Aires gibi büyük şehirlerde ki bazı mahalleler tehlikeli olabilmektedir. Hırsızlıklar genel olarak şiddet içermemektedir. Orijinal pasaport yerine fotokopisini taşımakta fayda vardır.

Arjantin'in oldukça canlı bir gece hayatı bulunmaktadır. Şehir rengârenk, eğlenceli, her türlü yaratıcılığa sahiptir.

Arjantin Mutfağı

asado.png

Arjantin dünyanın en çok sığır eti üreten ülkesidir ve bu nedenle ete dayalı bir mutfak kültürüne sahiptirler. Avrupa mutfak kültürünün de etkileri oldukça yaygın olarak görülebilmektedir.

Geleneksel Arjantin genellikle sığır etinden yapılan et yemeği Criolla 'asados' ya da 'parillas' adı verilen büyük ızgara ve barbekülerde hazırlanmaktadır. Sıcak ve lezzetli yemek Criolla; Locro (domuz eti, fasulye ve mısır güveç)veya Karbonado(taze sebze ile sığır eti, elma ve şeftali) ya da Cazuela Gaucho (tavuk ve kabak ) gibi varyasyonlar ile doldurulabilmektedir.

Diğer popüler yemekleri humitas (mısır köftesi), empanadas (peynirden jambona, kıymadan tavuğa kadar birçok şey ile doldurulabilen börek) ve tamales (içi et doldurulmuş mısır unu ekmeği)'tir. Matambre relleno (doldurulmuş rulo sığır eti) ve miga adı verilen (kabuksuz beyaz ekmek içine jambon ve peynir) sandviçler de diğer popüler seçeneklerdir.

En yaygın tatlı karamel sosuna benzeyen, kaynayan şeker ve süt ile yapılan Dulce De Leche'dir.

Geleneksel Arjantin içeceklerinin başında bitkisel bir çay olan Yerba Mate gelmektedir. İçi oyuk bir kabağın içerisinde hazırlanan yerba mate metal bir kamışla içilmektedir ve şeker koymak çokta yaygın değildir. Mate kahveden daha az kafein içermektedir, diğer vitamin ve minerallerle doludur. Mate içmek Arjantin'de önemli bir toplumsal ritueldir.

Arjantin mükemmel şarap seçkisiyle oldukça ünlüdür. And Dağları ve volkanik topraklara yakınlığı nedeniyle dünyanın en popüler bölgelerinden olan Mendoza'nın şarapları en beğenilenler arasındadır.

Arjantin'de musluk suyu içmek oldukça güvenlidir ancak bazen aşırı derece klorlu olabilmektedir ve ülkenin kuzeyindeki kırsal bölgelerinde dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır.

Arjantin'in Festivalleri

Buenos-Aires-Carnival.jpg

Arjantin tam bir parti ülkesidir ve birçok festivale ev sahipliği yapan ülkenin kültürünü daha iyi tanıyabilmek için bu festivallere katılmak mükemmel bir yoldur.

Cosquín'de yer alan "Fiesta Nacional del Folcloro" Arjantin'in yeni yıl kutlaması olan "Ulusal Festival'idir. Müziklerin, geleneksel yiyecek ve içeceklerin, Arjantin'in folklorik geleneklerinin sergilendiği canlı ve eşsiz bir deneyimdir.

Ocak ve Mart ayları arasında ülkeyi ziyaret edecekseniz ülkenin her yerinde kutlanan karnaval sizi bekliyor demektir. İnsanlar ülkenin her yerinden gelmektedir ve alaylar, ışıltılı kostümler, süslü elbiseler, içkiler, danslar, müzik ve eğlence içeren festivallerin hepsi bir arada buluşmaktadır.

Sinema tutkunları için bir hazine niteliğinde ki "Buenos Aires Internacional de Cine Independiente" festivali Nisan ayında hem ulusal hem de uluslararası bağımsız film yapımcılarının filmlerinden ilginç seçkilerle düzenlenmektedir.

11 ve 18 Mayıs arasında, çağdaş sanatseverler muazzam bir sanat festivali olan "Arte BA"yı Buenos Aires'te mutlaka ziyaret etmelidir.

Ülkede daha birçok festival, farklı dönemlerde yer almaktadır.

Arjantin’den Alınacak Hediyelik Eşyalar

mate-tea-cups.jpg

Her ülkeden hediyelik eşya olarak getirilebileceklerin başında magnetler, bardaklar, anahtarlıkların yanı sıra Arjantin'in ünlü derileri, süt karameli olarak geçen Dulce de Leche, kemerler, mate setleri, espadril ayakkabılar (Alpargatas) ve Arjantin şarapları gelmektedir.

Arjantin'de Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

Adres: 11 de Septiembre 1382, C1426BKN- La Ciudad de Buenos Aires/ Argentina

Telefon: +54 11 4785-7203 / 4788-3239 / 4788-5106

Faks: +54 11 4784-9179

E-posta: embajada.buenosaires@mfa.gov.tr

İnternet sitesi: http://buenosaires.be.mfa.gov.tr/

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09.00-18.00)

Arjantin'deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Karnaval (16-17 Şubat)

Gerçek ve Adalet İçin Ulusal Hafıza Günü (23 Mart)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Mayıs Devrimi Yıldönümü (25 Mayıs)

General Manuel Belgrano'nun vefatı (20 Haziran)

Bağımsızlık Günü (09 Temmuz)

General Jose de San Martin'in vefatı (17 Ağustos)

Kültürel Çeşitliliğe Saygı Günü (12 Ekim)

Ulusal Egemenlik Günü (23 Kasım)

Köprü Tatili (07 Aralık)

Meryem Ana Günü (08 Aralık)

Noel (24-26 Aralık)

Arjantin Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.