Arjantin'in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Başkanlık sistemli federal cumhuriyet ile yönetilen Arjantin, 23 eyalete ve bir federal bölgeye ayrılmaktadır. Başkenti Buenos Aires'dir. Büyük şehirleri: Catamarca, Chaco, Chubut, Córdoba, Corrientes, San Luis, Santa Cruz ve Santa Fe'dir.

Arjantin Nerededir?

05.jpeg

Güney Amerika Kıtası'nda yer alan Arjantin'in sınırları batıda Şili'yle, kuzeyde Bolivya ve Paraguay ile kuzeydoğuda Brezilya'yla, doğuda Uruguay ve Güney Atlantik Okyanusu'yla, güneyde Drake Geçidi ile çizilmiştir.

Arjantin'e Nasıl Gidilir?

Arjantin'e Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız ülkenin birçok bölgesine direk uçuşlar bulunmaktadır.

Arjantin Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde 90 güne kadar vize istenmemektedir.

Devamını Oku

Arjantin’e Ne Zaman Gidilir?

Arjantin'in büyüklüğü göz önüne alındığında, bölgeden bölgeye yılın en uygun zamanı oldukça değişiklik göstermektedir.

Eylül ve Kasım ayı Arjantin'de genel olarak bahar sezonu görülmektedir ve her yer ziyaret için mükemmel denilebilir ancak güneyde buz fırtınaları görülebilmektedir.

AndDağları'nın zirvesine tırmanmak, TierraDelFuego ve Aconcagua'yı ziyaret etmek için en iyi ve en güvenilir sezon yaz sezonu olacaktır ancak her sezon kar görülebilmektedir. BuenosAiresAralıkveOcakaylarındaçoksıcakveyapışkanolmaktadır. Kesinlikle bu zamanda kavurucu sıcaklıklardan, sert fırtınalarından ve sellerden kaçınmak için kuzey kesiminde ki ova bölgelere gidilmemelidir.

Sonbahar sezonu (Mart ve Nisan) Mendoza ve San Juan eyaletlerini ziyaret etmek için harika bir zamandır. Bu mevsim hasat zamanıdır. Patagonya ve TierraDelFuego'da kayın ağaçlarının kırmızı ve turuncu renklerinin göz alıcı manzarasına tanık olabilirsiniz.

Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında hüküm süren kış sezonu And Dağları'nda kayak yapmak için en güzel zamandır. Ama sert kar fırtınaları Patagonya kasabasında sıklıkla görülmektedir. Bu yüzden birçok yerde Paskalya ile Ekim arasında güney bölgesi seyahat için iyi bir zaman değildir.

Arjantin Kültürü

Arjantin insanları oldukça sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olarak bilinmektedir. Tanıştıktan birkaç dakika sonra özel hayatınız hakkında sorular sormaya başlayabilirler ve aynı şekilde sizden de sorular beklerler. Eğer bir Arjantinli doğrudan size bir şeyler söylerse buna alınmamak gerekmektedir çünkü bu halk arasında çok olağandır ve bazen yabancılar bundan oldukça rahatsız olabilmektedir.

Arjantinliler çok duygusal ve aşırılıkları olan insanlardır, herkese hem iyi hem de kötü şeyler söyleyebilirler. Bu sahip oldukları mizah anlayışından dolayı kaynaklanmaktadır. Kendilerinin her yönleriyle dalga geçtikleri gibi bazen sizinle de alay edebilirler. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey alınmak yerine eğlenmek ve başka bir espriyle karşılık vermek olacaktır.

Biriyle tanıştıklarında yanaktan öpüşmekten garip karşılanmamaktadır.Elsıkışmakyerine, öpüşmeyitercihetmektedirler. İki erkeğin yanaktan öpüşmesi çok yaygın değilken, kadınların bu eylemi gerçekleştiriyor oluşları daha yaygındır. Ancak bu cinsel ayrımdan dolayı gelişmiş bir kural değildir.

Arjantinlilerin son derece bağlı futbol taraftarları olmasından dolayı rakip futbol takımlarının formalarını veya renklerini hatırlatan kıyafetleri giymekten kaçınmakta fayda bulunmaktadır.

Genellikle dakikliğe karşı rahat bir tutumları vardır. 9 da olan bir randevuya tam saatinde gitmek normal karşılanırken, bir saate kadarda olağan karşılanmaktadır. Bu iş randevularında ve ulaşım ağında geçerli değilken diğer her alanda yemek, konser, festival gibi alanlarda geçerlidir.

FalklandAdaları(LasMalvinasAdaları) durumu, 1982 savaşı da dâhil olmak üzere konuşmaktan kaçınmak akıllıca olacaktır. Bu nedenlerden dolayı İngilizceyazan veya İngilizsembolleribulunan kıyafetleri giymekten kaçının. İngilizce ve İngiliz bayrakları yanı sıra İngilizMilliFutbol üstleri kesinlikle giyilmemelidir.

2010 yılından beri eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk LatinAmerika ülkesi ve dünyadaki onuncu ülkedir.

Merkezi bölgelerde her 3 blok başına çok kapsamlı bir polis varlığı, bir memur, mağaza güvenliği ve yardımcı devriyeler bulunmaktadır. BuenosAires gibi büyük şehirlerde ki bazı mahalleler tehlikeli olabilmektedir. Hırsızlıklar genel olarak şiddet içermemektedir. Orijinal pasaport yerine fotokopisini taşımakta fayda vardır.

Arjantin'in oldukça canlı bir gece hayatı bulunmaktadır. Şehirrengârenk, eğlenceli, hertürlüyaratıcılığasahiptir.

Arjantin Mutfağı

asado.png

Arjantin dünyanın en çok sığır eti üreten ülkesidir ve bu nedenle ete dayalı bir mutfak kültürüne sahiptirler. Avrupa mutfak kültürünün de etkileri oldukça yaygın olarak görülebilmektedir.

Devamını Oku

Arjantin’den Alınacak Hediyelik Eşyalar

Her ülkeden hediyelik eşya olarak getirilebileceklerin başında magnetler, bardaklar, anahtarlıkların yanı sıra Arjantin'in ünlü derileri, süt karameli olarak geçen Dulce de Leche, kemerler, mate setleri, espadril ayakkabılar (Alpargatas) ve Arjantin şarapları gelmektedir.

Arjantin'in Festivalleri

Buenos-Aires-Carnival.jpg

Arjantin tam bir parti ülkesidir ve birçok festivale ev sahipliği yapan ülkenin kültürünü daha iyi tanıyabilmek için bu festivallere katılmak mükemmel bir yoldur.

Cosquín'de yer alan "Fiesta Nacional del Folcloro" Arjantin'in yeni yıl kutlaması olan "Ulusal Festival'idir. Müziklerin, geleneksel yiyecek ve içeceklerin, Arjantin'in folklorik geleneklerinin sergilendiği canlı ve eşsiz bir deneyimdir.

Ocak ve Mart ayları arasında ülkeyi ziyaret edecekseniz ülkenin her yerinde kutlanan karnaval sizi bekliyor demektir. İnsanlar ülkenin her yerinden gelmektedir ve alaylar, ışıltılı kostümler, süslü elbiseler, içkiler, danslar, müzik ve eğlence içeren festivallerin hepsi bir arada buluşmaktadır.

Sinema tutkunları için bir hazine niteliğinde ki "Buenos Aires Internacional de Cine Independiente" festivali Nisan ayında hem ulusal hem de uluslararası bağımsız film yapımcılarının filmlerinden ilginç seçkilerle düzenlenmektedir.

11 ve 18 Mayıs arasında, çağdaş sanatseverler muazzam bir sanat festivali olan "ArteBA"yı Buenos Aires'te mutlaka ziyaret etmelidir.

Ülkede daha birçok festival, farklı dönemlerde yer almaktadır.

Arjantin'deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Karnaval (16-17 Şubat)

Gerçek ve Adalet İçin Ulusal Hafıza Günü (23 Mart)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Mayıs Devrimi Yıldönümü (25 Mayıs)

General Manuel Belgrano'nun vefatı (20 Haziran)

Bağımsızlık Günü (09 Temmuz)

General Jose de San Martin'in vefatı (17 Ağustos)

Kültürel Çeşitliliğe Saygı Günü (12 Ekim)

Ulusal Egemenlik Günü (23 Kasım)

Köprü Tatili (07 Aralık)

Meryem Ana Günü (08 Aralık)

Noel (24-26 Aralık)

Arjantin’de İklim ve Hava Durumu

LP.jpg

Güney Amerika'da bulunan Arjantin'de bölgeler genellikle ılıman olmasına rağmen, Arjantin olağanüstü bir iklim çeşitliliğine sahiptir. Kuzey bölgelerinde subtropikaliklim görülürken güney subpolariklim etkisini sürdürmektedir.

Devamını Oku

Arjantin’in Kısa Tarihi

1536’da Arjantin’e gelen İspanyollar bugün Buenos Aires olarak bilinen yerde ilk koloniyi kurdular. İspanya'dan 1816'da bağımsızlığını kazanan Arjantin muhafazakârlar ve liberaller arasındaki politikçatışma dönemleri yaşamaya başladı. 20. yüzyılın ilk on yılında, Arjantin, Latin Amerika'nın başkenti ve en zengin ülkesi oldu.

Devamını Oku

Arjantin'in Ekonomisi

buenos-aires-arjantin-gezilecek-yerleri-arjantin-turlari-arjantin-tatili-florida-caddesi-san-thelmo-recoleta-pilar-klisesi-puerto-madero-la-boca-jardin-japones-japon-bahcesi.jpg

Arjantin zengin doğal kaynakları, yüksek eğitimli bir nüfusu, çeşitlendirilmiş sanayi tabanı ve ihracata yönelik tarım sektörü ile Güney Amerika'nın üçüncü, Latin Amerika'nın ikinci en büyük ekonomisine sahiptir. Genelde tarım ve tarıma dayalı sanayi ağırlıklı bir yapıya sahiptir.

Arjantin'de Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

Vizesiz ülkelerden Arjantin'de bir adet Türkiye Dış Temsilciliği bulunuyor.

Adres: 11 de Septiembre 1382, C1426BKN- La Ciudad de Buenos Aires/ Argentina

Telefon: +54 11 4785-7203 / 4788-3239 / 4788-5106

Faks: +54 11 4784-9179

E-posta: [email protected]

İnternet sitesi: http://buenosaires.be.mfa.gov.tr/

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09.00-18.00)

Arjantin Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25.1oC
  • Şub 23.7oC
  • Mar 21.4oC
  • Nis 17.7oC
  • May 14.3oC
  • Haz 11.2oC
  • Tem 10.9oC
  • Agu 12.7oC
  • Eyl 14.2oC
  • Eki 17.7oC
  • Kas 20.6oC
  • Ara 23.2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 43.417,000
Dili: İspanyolca
Para Birimi: Arjantin Pezosu (ARS)
İklim: Subtropikal, Subpolar İklim
Big Mac Index: 3.35 USD