Google+

Arama formu

Arjantin Hakkında Temel Bilgiler

Arjantin Hakkında Temel Bilgiler

Güney Amerika Kıtası'nda yer alan Arjantin'in sınırları batıda Şili'yle, kuzeyde Bolivya ve Paraguay ile kuzeydoğuda Brezilya'yla, doğuda Uruguay ve Güney Atlantik Okyanusu'yla, güneyde Drake Geçidi ile çizilmiştir.

Arjantin'in adı argentinostan gelmektedir. Antik Yunan'da küçük gümüş anlamına gelen argentinos on altıncı yüzyılda İspanyol kâşifler neden bölgeye geldiklerini açıklamaktadır.

Ulaşımda çok bir gelişme görülmemektedir. Ulaşım ağının gelişmemesinden ve trenlerin azlığından dolayı uçak biletleri oldukça pahalıdır. Bunların yanında otobüs seyahat etmek için en iyi seçenek gibi görünse de pahalıdır ve konforlu değildir. LADE'de havayoluyla ulaşılarak tren yolunun kullanılması önerilmektedir.

Arjantin Hakkında Temel Bilgiler-1

Arjantin'i ziyaret edecek olan için herhangi bir büyük sağlık endişesi bulunmamaktadır. Ancak bazı aşılar Arjantin'in hangi kesiminin ziyaret edileceğine bağlı olarak gerekli görülebilmektedir. Kuzey ormanları ziyaret edecek olanlar için sarıhumma aşısı tavsiye edilmektedir. Seyahat süresinde görülebilecek olan ishal ve yüksek ateş büyük olasılıkla vücudun alışık olmadığı yerel gıdalardan kaynaklanmaktadır.

Hastaneler ücretsiz hizmet vermektedir. Herhangi bir tedavi için ücret alınmamaktadır ama eğer yapabilirseniz katkıda bulunmak adettendir.

Ağızları açık bıraktıran manzarası, egzotik yaban hayatı, sömürge kasabaları ve şehirleri, muhteşem yemekleri ve canlı kültürü ile Arjantin popüler seyahat noktalarındandır. Ülkede kültürel miras, müzeler, 18.Yüzyıl kiliseleri ve çiftlikleri temel bir role sahiptir.

Dünyanın doğal harikalarından biri olan Iguazu Nehri üzerinde yer alan muhteşem şelaleler bir dizi olan Iguazu Şelaleri Brezilya ve Arjantin arasındaki sınırda yer almaktadır. Nefes kesen bir manzaraya sahip olan alan yemyeşil orman tarafından çevrelenmiştir ve burada egzotik bir yaban hayatı geliştirilmiştir.

Canlı ve renkli Avrupa mimarisinin baştan çıkarıcı cazibesi, mahallelerde animasyon için sansasyonel alışveriş, gurme mutfağı ve eğlence dolu gece hayatı ile tango dansının doğduğu Buenos Aires'in bu kadar popüler olması hiç şaşırtıcı değildir.

Dağcılık için geniş fırsatlar sunan, Patagonya Bölgesi'nde ki Santa Cruz Eyaletinde bulunan uçsuz bucaksız Los Glaciares ya da Glaciers National Park dünyanın en huşu uyandıran doğal güzelliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Ülkenin ikinci büyük kenti ve Arjantin coğrafi merkezinde yer alan Cordoba, pitoresk vadiler ve dağlarla çevrilidir. En çok İspanyol tarzı sömürge binaları ile ünlüdür. Bu tarihi saraylar, kiliseler ve anıtlar çoğu şehir merkezinde, Cizvit Bloğu olarak bilinen bir alan içinde bulunmaktadır.

Bir zamanlar Arjantin aristokrasi için kaçış yeri olan Mar del Plata, bugün ülkenin en büyük sahil şehirdir ve yüzbinlerce turisti çekmektedir.

Gezilebilecek diğer yerler; Puerto Madryn, Bariloche, Ushuaia, Mendoza, El Calafate ve La Boca'dır.