Rosario

Rosario Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rosario, Arjantin’in en büyük üçüncü şehridir. Büyüyen bir metropol olan Rosario’nun nüfusu 2012 sayımına göre 1 milyonun üzerindedir. Kent, Arjantin’in kuzeydoğusu için transfer merkezi olma özelliğine ve önemli bir demiryolu terminaline sahiptir. Kentteki yüzyıllardır korunmuş olan Neo-Klasik mimari ana atmosferi meydana getiren unsurdur. Arjantin’in önemli bir sanayi kenti olmasının yanı sıra; buğday, un, saman, keten tohumu, bitkisel yağ, şeker, mısır ve kereste ihracatı ile ekonomik açıdan öne çıkmaktadır.

Rosario, Arjantin’deki, belirli bir kurucu seçmeyen nadir şehirlerden biridir. Rosario’da doğmuş önemli isimler arasında devrimci lider Che Guevara ve futbolcu Lionel Messi sayılabilir.

Şehrin kuruluşu hakkında belgeler bulunmasa da çoğu yorumcu 7 Ekim 1793’te 457 kişilik nüfusla kurulduğunu belirtmektedir. 3 Ağustos 1852’de ise Pago de los Arroyos yani “Akarsular Diyarı” adıyla resmi olarak ilan edilmiştir. Bu ad, Santa Fe’nin güneyini dolaşan birçok akarsuya atfen konulmuştur. Burada bulunan Ludueña Çayı, Saladillo Çayı gibi nehirler Paraná Nehri'ne dökülmektedir.

27 Şubat 1812 tarihinde General Manuel Belgrano, Paraná kıyılarında, Arjantin bayrağını dalgalandırmıştır. Şehir bu sebeple “Arjantin Bayrağı Beşiği” olarak bilinmektedir ve Ulusal Bayrak Anıtı’na sahiptir.

Liman kenti, ülkenin sosyalist ve liberal merkezi olma özelliğine sahiptir. Müzik, resim, felsefe, siyaset, şiir, edebiyat, tıp ve hukuk alanında önemli kişilerin yaşadığı bir kent olan Rosario, aktivist, sanatçı ve parti mensuplarının aktif şekilde var olduğu bir bölgedir. Şehir çok sayıda tiyatro, sinema, sanat merkezi ve müzeye de ev sahipliği yapmaktadır.

Rosario Nerededir?

Rosario, Güney Amerika kıtasında yer alan Arjantin Cumhuriyeti’nin merkezinde, Santa Fe eyaletinin en büyük şehridir. Pampas’a özgü dalgalı bir ova üzerine kurulu olan şehir Parana Nehri’nin batı yakasında, Buenos Aires’in 300 kilometre kuzeybatısında konumlanmıştır.

Rosario’ya Nasıl Gidilir?

Buenos Aires Aeroparque Havaalanı'ndan ve Ezeiza Havaalanı'ndan Rosario’ya 50 dakika süren günlük uçuşlar düzenlenmektedir.

Şehre tren yoluyla ulaşmak içinse Buenos Aires’teki Retiro istasyonu kullanılabilir. Tren seferi her yöne günde yalnızca bir kere düzenlenmektedir ve yaklaşık 7 saat sürmektedir. Bu ulaşım şekli şehre ulaşmak için en kolay ve ucuz seçeneklerdendir. 

Günlük olarak Arjantin’in birçok şehri ile Rosario arasında otobüs seferleri bulunmaktadır. Bu vasıtayla güney Brezilya, Şili, Peru ve Bolivya'ya da gitmek mümkündür.

Rosario’da Görülecek Yerler

Monumento Nacional a la Bandera (Ulusal Bayrak Anıtı), Paraná Nehri kıyısında bulunan bir komplekstir. Bayrak ilk kez, 27 Şubat 1812’de, nehrin karşısında bulunan bir adada dalgalandırılmıştır. Ulusal Bayrak Anıtı ise, bayrağın yaratıcısı olan Manuel Belgrano’nun ölüm yıldönümünde, 20 Haziran 1957’de açılmıştır. Anıtsal büyüklükteki kompleks 10.000 metrekarelik bir alan üzerine yayılmıştır. Mimarisinin çoğunluğu And Dağları’ndan getirilen taşlar ile mimarlar Ángel Guido ve Alejandro Bustillo ile heykeltıraşlar José Fioravanti, Alfredo Bigatti ve Eduardo Barnes yönetiminde inşa edilmiştir. Anıt, tabanda Manuel Belgrano’nun yeraltı türbesinin kubbesini barındıran 70 metre yükseklikteki direk, Sivil Avlu ve 1853 anayasasından sonra birlik olan halkı temsil eden Triumphal Propylaeum olmak üzere üç bölümden meydana gelmektedir.

Genişçe bir kamusal park olan Parque de la Independencia (Bağımsızlık Parkı), kentin merkezinde konumlanmış, şehrin ilk parkıdır. 1 Ocak 1902’de açılan parka öğrenciler tarafından 6000 adet ağaç dikilmiştir. Parkın içinde görülecek, dikkat çeken birkaç nokta mevcuttur. Bunlardan biri, 1915’te oluşturulmuş gül bahçesidir. Bu bahçede gül türleri, çeşmeler ve heykeller bulunmaktadır. Büyük bir mermer çeşmenin bulunduğu Fransız Bahçesi ise 1942 yılında inşa edilmiştir. Eğitim alanları, sanat merkezileri, çocuk parkları ve eğlence olanaklarıyla park, 35 bin metrekare alan üzerinde halkın uğrak noktalarından birisidir.

Museo de Bellas Artes Juan B. Castagnino (Juan B. Castagnino Güzel Sanatlar Müzesi), belediyeye bağlı bir müzedir. Müze, Bağımsızlık Parkı içinde yer almaktadır. 1936’da inşa edilen bina, 1937 yılında müze olarak resmen açılmıştır. Müzenin ilk koleksiyonu, dönemin önemli sanat eleştirmeni ve koleksiyoncu olan Juan Bautista Castagnino’nun belediyeye bağışta bulunduğu yapıtlardan oluşturulmuştur. 3 katlı olan müzede 35 adet oda bulunmaktadır. Zamanla koleksiyonu genişletilmiş müzede, Avrupa sanatı, 19. ve 20. yüzyıl Arjantin sanatı ve 1930’lu yıllara ait Rosario sanatı görülebilir.

Museo Histórico Provincial Dr. Julio Marc (Julio Marc Vilayet Tarihi Müzesi), 1939’da kurulmuş, arkeolojik kalıntıların, Amerikan-İspanyol sanatının, Kolomb öncesi tekstil ve gümüş işçiliği örneklerinin, tarihi gazete ve harita koleksiyonu gibi çok çeşitli konularda objelerin görülebileceği bir devlet müzesidir. 

Rosario ile İlgili

Rosario Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24.8oC
  • Şub 23.4oC
  • Mar 20.9oC
  • Nis 17.2oC
  • May 13.6oC
  • Haz 10.1oC
  • Tem 10oC
  • Agu 12oC
  • Eyl 13.9oC
  • Eki 17.8oC
  • Kas 20.9oC
  • Ara 23.3oC

Kısa Kısa