Google+

Arama formu

Royal Caribbean ile denizlerde yolculuk: Porto Riko / San Juan - 4. bölüm

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Seyahatimizin 6. günü Porto Riko’nun başkenti San Juan’a yanaşıyoruz. Ülkenin nüfusu 3,3 milyon. San Juan’ın ise 430 bin, çevresi ile 1,5 milyon nüfusa sahip. Karayipler’in en fazla nüfus yoğunluğuna sahip şehirlerinden biri. Ülke başkentin bulunduğu ana ada dışında Vieques, Culebra, Mona gibi birkaç ada ve adacıktan oluşuyor. Kristof Kolomb 1493’te adaya geldiğinde adada Kolombiya’dan gelen 50 bin kadar Taino yerlisi yaşıyormuş. Tainolar tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorlarmış.

Adaya gelen İspanyollar buradaki şeker kamışı, ananas gibi tropikal bitkilerin bolluğu ayrıca da altın ve gümüşün cazibesi karşılığında adaya gereken ihtimamı göstermiş! Bu durum diğer sömürgeci ülkeler olan İngiltere, Hollanda ve Fransa’nın iştahını kabartmış. Bunun neticesinde ada yerlileri kıyıma uğramış. Daha sonra Afrika’dan getirilen köleler ile İspanyol karışımı melezler, Porto Riko halkını oluşturmuş.

San Juan

İspanya ve diğer sömürgeci güçlerin saldırıları nedeni ile ada çepeçevre sur ve kalelerle çevrili. Ülke yaklaşık 400 yıl İspanya’nın sömürgesi olmuş. Amerika da adaya göz dikince İspanya-Amerika Savaşı sonrası 1898’de yapılan Paris Antlaşması ile Porto Riko ABD yönetimine geçmiş. Günümüzde iç işlerinde serbest, dış işlerinde ABD’ye bağlı dense de ABD’nin sömürgesi.

Rehberimizin ifadesine göre burada her 10 yılda bir referandum yapılıyormuş. ABD’nin bir eyaleti olmak veya bağımsızlık için. Bağımsızlığı isteyenlerin oranı sadece %5’miş. Çok büyük çoğunluk ABD’nin eyaleti olmak istiyormuş. ABD senatosunda Cumhuriyetçiler çoğunluktaymış, Porto Riko’da ise demokratlar çoğunluktaymış. ABD Porto Riko’yu eyalet yapmak istemiyormuş.

Ada halkı ABD pasaportuna sahip. Ülkenin en önemli geçim kaynağı turizm. Adada bir de Bacardi rom fabrikası bulunuyor. Ülkenin sembolü ise minik kurbağa (COQUI) ve bu kurbağanın uğur getirdiğine inanılıyor. Ben San Juan’da hediyelik eşya satan mağaza vitrinlerindeki minik kurbağalardan başka herhangi bir yerde kurbağa sembolü göremedim.

San Juan-1

San Juan şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Hospedaje Familiar Suarez, Sweet Dreams Puerto Rico, bedroom/private bathroom güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Perla Roja Guesthouse, Amapola SeaSide Beach Front Apartment, Isla Verde Aptm. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Luxury Ocean Front Apt - Old San Juan, Black & White Comfort House, Alojate cerca del Tren Urbano gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hospedaje Familiar Suarez, Casa Santurce, Nomada Urban Beach Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un San Juan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Rehberimiz Birol Güney Bey’den aldığımız bu bilgiler sonunda adayı gezmeye başlıyoruz. Önce Colomb Meydanı’na geliyoruz. Meydanın ortasında etrafı fıskiyelerle çevrili bir sütun üzerindeki Kristof Kolomb heykeli, Kolomb’un şehri keşfinin 400. yılı anısına yapılmış.

San Juan-2

San Juan-3

Colomb Meydanı sonrası, pastel renkli 2-3 katlı İspanyollardan kalma kolonyal evlerin bulunduğu dar sokaklardan keyifli bir yürüyüş yaparak San Juan Katedrali’ne geliyoruz.

San Juan-4

San Juan-5

Katedral 1540 yılında yapılmış. Doğal afetler, savaşlar sırasında zarar görmüş, hırsızlar tarafından da talan edilmiş. Buna rağmen yine de ihtişamlı bir katedraldi.

San Juan-6

San Juan-7

San Juan-8

San Juan şehrinin ilk valisi Ponce de Leon bu Katedral’e gömülmüş.

San Juan-9

Katedral’in bulunduğu bölge çok keyifli, Katedral yakınındaki, 1700’lü yıllarda yapılmış olan Hükumet Binası (La Fortezella) ise UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’nde yerini almış. Eski San Juan sokaklarından El Morro Kalesi’ne keyifle yürüyoruz. Old San Juan’ın hemen hemen her sokağı mavi bazalt taşla kaplı.

San Juan-10

Bu yer döşemesindeki bazalt taşlarının hikâyesi de şöyle: Ülkedeki tropik meyve, altın ve gümüş sömürgeci ülkeleri öyle iştaha getirmiş ki buraya gelen gemilere safra olarak bazalt taşları dolduruluyor, taşları boşaltıp yerine altın, gümüş ve tropikal meyvelerle geri dönüyorlarmış.

San Juan-11

El Morro, San Juan’ın mutlaka görülmesi gereken önemli kalelerinden biri. El Morro, San Juan Körfezi’ne hâkim bir tepede bulunuyor.

San Juan-12

San Juan-13

Kale, San Juan’ın 1521’de İspanyollar tarafından kuşatılması ardından, 1539’da yapılmış. Bu kale de UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış. Kale’den San Juan manzarası müthiş. Burada fotoğraflarımızı çekiyor ve dönüşe geçiyoruz.

San Juan-14

San Juan-15

San Juan-16

San Cristobal Kalesi, El Morro’dan daha sonra, 1783’te tamamlanmış, yapımıysa 1771’da başlanmış. Hava çok sıcak, grubun genel isteği ile San Cristobal Kalesi’ne gitmedik. El Morro Kalesi dönüşü eski San Juan’un mavi paket taşlı sokaklarından, pastel renkli kolonyal evlerinin arasından keyifli bir yürüyüşle gemimize dönüyoruz.

San Juan-17

Adaya yanaşırken ve adadan ayrılırken burayı mutlaka kameralarınıza kaydedin. Denizden her iki kale ve surların görüntüsü muhteşem.

San Juan-18

Bence Porto Riko’ya en az 2-3 gün ayırmak gerek çünkü burası gerçekten çok keyifli. Gelmeden önce okuduğum notlarda El Yunque Yağmur Ormanları’nın görülmeye değer olduğunu, muhteşem sahilleri, gece hayatı ve kumarhaneleri ile Porto Riko’nun ABD’nin en popüler eğlence adalarından biri olduğu yazıyordu.

Porto Riko gezimizden sonra sırada Labadee var. 

Sağlıkla kalın.

Yazı dizisinin birinci bölümü: Royal Caribbean ile denizlerde yolculuk: Miami - 1. bölüm
Yazı dizisinin ikinci bölümü: Royal Caribbean ile denizlerde yolculuk: Allure of the Sea içinde 2 gün - 2. bölüm
Yazı dizisinin üçüncü bölümü: Royal Caribbean ile denizlerde yolculuk: St. Maarten - 3. bölüm
Yazı dizisinin beşinci bölümü: Royal Caribbean ile denizlerde yolculuk: Haiti / Labadee - 5. bölüm

Etiketler


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...