Google+

Arama formu

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ - 9. BÖLÜM: SAN JUAN - PUERTO RICO (2)

Bu yazı Gezimanya üyesi H. OĞUZ ESEN tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Yeni San Juan şehri turumuzda klimalı minibüsümüzün şöförü, bizi önce Condado plajlarına götürüyor. Burada yarım saatlik mola esnasında, tarihi ve iç ahşap oymaları ile meşhur El San Juan Resort & Casino’yu geziyoruz. Bir çok ünlünün tatil için burada konakladığını öğreniyoruz. Sıra sıra büyük oteller bize Antalya bölgesini hatırlatıyor. Tabii ki burada denize girerken tsunami dalgalarına dikkat etmemiz lazım. Uyarı tabelaları bile var. Denizi ise ince kumlu ama bakir değil.

San Juan

San Juan-1

San Juan-2

San Juan-3

San Juan-4

Yeni şehrin pek de bir değişik yanı yok gibi, tatil için Türkiye’yi bilmeyen veya uzak bulan Amerikalıların gözde yerlerinden biri… İşin enterasan tarafı burası Amerikan toprağı olmasına rağmen herkes İspanyolca konuşuyor ve çoğu İngilizce bile bilmiyor. Washington’daki Beyaz Saray’ın birebir aynı mimarisinde yapılmış olan bir zamanların valilik makamını, şimdi ise müze olan White House’u geziyoruz.

San Juan şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Hospedaje Familiar Suarez, Sweet Dreams Puerto Rico, Alojate cerca del Tren Urbano güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Ocean View apt on Isla Verde in a 14th floor, Amapola SeaSide Beach Front Apartment, Diamond in the Rough. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Luxury Ocean Front Apt - Old San Juan, Black & White Comfort House, Alojate cerca del Tren Urbano gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel H1 Miramar, Casa Santurce, Villa Eshta tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un San Juan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

San Juan-5

San Juan-6

San Juan-7

1873 yılında yapılan bu bina, Amerika’ya ithafen yapıldığından içerisindeki çeşitli tablolar esaretten kurtulma ve zincirleri kırarak hürriyetin ilanı ile ilgili tasvirleri de içeriyor. Binanın önünde de tüm Amerikan başkanlarının bronz heykelleri bulunuyor.

San Juan-8

San Juan-9

Turumuzun tamamlanmasını müteakip, artık eski şehri yürüyerek; önce ara sokaklarını ve hava karardıktan sonra da barlarını ziyaret etmemiz lazım. Rengârenk evleri ve iş yerlerinden size örnek fotoğraflar sunacağım. Çünkü başka türlü anlatılmaz bu güzellikler…

San Juan-10

San Juan-11

San Juan-12

San Juan-13

San Juan-14

Bu rengârenk sokaklarda kayboluyoruz ve keyifle akşamı bekliyoruz. Dükkânlar yavaş yavaş kapanmaya başladı. Artık son olarak, eski şehrin ilk giriş kapısı ve kale surlarını da akşam renkleri ile birlikte sizin için fotoğraflıyorum.

San Juan-15

San Juan-16

Sokak çalgıcıları ile eğlence, hava karardıktan sonra başladı. Belli meydan ve parklarda toplanan halk akşam serinliğinde deniz kenarına iniyor ve toplanarak, hep birlikte çalıp oynuyorlar. Biz de eğlenceden aşağı kalır mıyız! Hemen eğlencenin kenarında kendimize bir yer buluyoruz. Sonrası verin elime romları… Ucuz da hem, kadehi 2-3 $ fiyatında… 2,3,4,5 derken haydi yallah dansa ve şamataya, keyifli bir geceydi velhasıl… Buranın geceleri de yaşanır be yahu! İşte böyle geceleri yaşamak ve eğlenmek istiyorsanız sizler de Puerto Rico gecelerine buyurun.

Artık çakırkeyif olduğumdan, bütün gün de bu sıcakta gezip yorulduğum için gemimize dönme zamanımız geldi. Tam gemimize döndüğümüzde, bardaktan boşanırcasına bir yağmur indirmez mi! İyi ki gemimizdeyiz, hemen içeriye kaçıyoruz. Ama olan, o gece havuzbaşında yapılan beyaz geceler partisine oluyor. 

San Juan-17

Daha yeni başlamıştı ki herkes ıslanmamak için kaçıştı. Ama sırılsıklam ıslanıp, gecenin tadını çıkaran çılgınlar da vardı. Ne güzel, sarılın sevgilinize, öpün onu, sarmalayın bir ömür boyu mutlu olun ve yıldızınız her daim size yol göstersin.

Hepinize iyi geceler diliyorum. Ben kamarama yatmaya gidiyorum. Yarın deniz günümüzde dinleneceğiz. Ayrıca yarın sabah Atlas Okyanusu’nun en derin çukurunun üzerinden geçeceğiz; Milwaukee (Puerto Rico çukuru) 8648 metre. Heyecanlıyım ve gemideki monitörden takip edip sizler için derinliğin fotoğrafını çektim. Bakın sol alt köşedeki derinliğe; 8310 metre. Wow altımızda 8 km su var!

San Juan-18

Eveett efendim, bugün sabah saat 07.37 ve 17 Kasım 2013, 17.9 kts hızla Karayipler’den Miami’ye doğru yol alıyoruz. Yarın sabah Miami’de olacağız. Ben de sizlere gelecek bölümde 2 günlük Miami maceramızı anlatacağım sevgili cruise okurlarım… Hepinize iyi gezmeler diliyorum.

H. Oğuz Esen


H. OĞUZ ESEN kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim. Cruise ile tüm dünyayı dolaşıp, tüm limanları hatırlayarak yaşlanmayı seçtim.  Cruise tutkum 1980 li yıllarda İstanbul Barselona seferi ile başladı. Son 5 yıldır tüm hızı ile devam etmekte olup her...