Maximilian Caddesi

Münih’in en önemli ve turistik caddelerinden birisi olan Maximilian Strasse, gün boyu canlı olması, sunduğu alışveriş olanakları ve mimari yapılarıyla, Münih gezilecek yerler listesinde olmayı hak ediyor. Bu caddenin mimari yapısını ise Georg Friedrich Christian üstlenmiştir. Maximilian Strasse, özellikle cumartesi ve pazar günleri oldukça kalabalıktır. Cumartesi günleri saat 18.00’den sonra cadde üzerinde çeşitli gösteriler de düzenlenmektedir.

Bavyera, yüzölçümü açısından değerlendirildiğinde Almanya'nın en büyük eyaletidir. Münih Bavyera eyalatinin başkenti olması dolayısıyla da ayrıcalıklı bir yere sahip. Şehirde Bavyera kültürüne ve mimarisine dair birçok ayrıntı keşfedebilirsiniz. Bunlardan biri de Maximilian Caddesi'nde. Cadde adını Bavyera Kralı II. Maximilian'dan alıyor. Caddenin inşasına da kralın emriyle 1850 yılında başlanmış. Caddenin yapımındaki ana amaçlardan biri Bavyera eyalet meclisinin daha kolay toplanabilmesidir. Bavyera Eyalet Meclisi, Maximilianneum'da toplanıyordu. İşte Maximilianstrasse de Max Joseph Platz ile Maximilianeum'u birbirine bağlayan cadde olarak inşa edildi.

National Theather ve Rezidenz binalarının bulunduğu bu cadde önemli alışveriş merkezi yapıları ile gün içerisinde binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Cadde için Mühin'in en ışıltılı ve lükse caddesi de diyebiliriz. Christian Dior, Versace gibi markalrın mağazaları ve lüks oteller hep bu cadde üzerinde yer almaktadır. Caddenin batı tarafı özellikle mağazalar ve mücevher dükkânları ile dolup taşmaktadır. Ünlü ve pahalı birçok ünlü marka bu cadde üzerinde bulunmaktadır. Diğer farklı alışveriş merkezlerine göre daha pahalı olan Maximilian Strasse, fiyatların yüksekliğine rağmen yine de oldukça rağbet görmektedir.

Turistlerin Münih’e geldiklerinde uğradıkları ilk cadde olan Maximilian Strasse’ye siz de uğrayıp çevresindeki restoranlarda yemek yiyebilirsiniz ancak diğer yerlere göre pahalı olacağını tekrardan hatırlatmakta fayda var.

Adres: 80331 Münih, Bavaria, Almanya

Yakın Yerler: Alter Hof, Klosterkirche St. Anna