San Juan’da Gezilecek Yerler

Porto Riko’nun başkenti San Juan’da hem mimari ve kültür varlığı hem de tabiat varlığı açısından pek çok gezilip görülecek yer vardır.

San Juan’da görülmesi gereken diğer yerler

Plaza Armas, Fortaleza, San Juan National Historic Site, San Juan Bautista Katedrali, Porto Riko Sanat Müzesi, Cortado Beach, Isla Verde, San Jose Kilisesi, Casa Blanca, Fortin de San Geronimo, Isla de Cabras, Jose Miguel Agrilot Coliseum.

 

Devamını Oku

San Juan Nerededir?

Orta Amerika’da yer alan Porto Riko’nun başkenti olan San Juan, ülkenin Atlas Okyanusu’na bakan kuzey kesiminde okyanus kıyısında yer alır. Karayip Körfezi’nin kuzeydoğusundadır.

San Juan’a Ne Zaman Gidilir?

San Juan şehrinde tropikal iklim hakimdir. Yıllık hava sıcaklığı ortalaması 27 derecedir. Ancak kimi zaman bu sıcaklığın, özellikle yaz aylarında 32 dereceyi geçtiği görülmektedir. Kış aylarında ise sıcaklıklar 16 dereceye kadar düşer. Şehirde yaz ayları çoğunlukla yağışlı geçtiğinden, San Juan’a gitmek için en uygun zaman ilkbahar aylarıdır.

San Juan’a Nasıl Gidilir?

San Juan’da Uluslararası Luis Muñoz Marín Havalimanı hizmet vermektedir. Ancak Türkiye’den buraya direkt uçuş bulunmamaktadır. Toronto, Madrid, Frankfurt, New York, Kopenhagen, Şikago, Londra gibi merkezlerden gitmek mümkündür. Havalimanından şehre 75 Cent ödereyek otobüsle gitmek mümkündür. Ancak havalimanı çok uzak olmadığından 15-25 Dolar arasında bir fiyat ödeyerek taksiye de binebilirsiniz.

San Juan’da Nerede Kalmalı?

San Juan şehrinde turistler daha çok Condada ya da Isla Verde Bölgeleri’nde konaklamaktadır. Tarihle iç içe olmak isteyenlerse Old San Juan Bölgesi’ni tercih etmelidir. Oteller arasında moden tasarımlılar çoğunlukta yer alırken, bazıları kolonyal mimariye sahip binalarda hizmet vermektedir.

San Juan İçi Ulaşım

Omnibus_(guagua)_de_la_AMA.jpg

San Juan’da toplu taşıma aracı olarak en çok otobüsler kullanılmaktadır. Otobüs rotalarını bulabileceğiniz haritalar otel ya da turist ofislerinden temin edilebilmektedir. Ancak şehirde çok fazla yoğun trafikle karşılaşacağınızı unutmayın. Gideceğiniz yerlere ayıracağınız vakitleri buna göre hesaplamanızda fayda olacaktır.

Devamını Oku

San Juan Mutfağı

Porto Riko mutfağı yerli halk Tainoların, ülkeyi uzun süre yöneten İspanyolların ve Afrika bölgesinin mutfak alışkanlıklarının bir bileşiminden oluşur. Daha sonra ülkenin yönetimini devralan Amerikan mutfağının da etkisi altına giren mutfağın en önemli özelliği tahıllar ve baklagiller, otlar ve baharatlar sebzeler, her türlü et ve meyvenin bir arada kullanılmasıdır.

Devamını Oku

San Juan Gece Hayatı

Ülkenin en hareketli gece hayatı San Juan’da yaşanıyor, diyebiliriz. Turistik bir bölge oluşu ve limana sahip olması, bu konuda çok etkili olmuş. Şehirdeki eğlence anlayışı sadece bar ya da gece kulüpleriyle değil, dans performansı ya da farklı gösterilerin düzenlendiği pek çok farklı mekan da bulunmaktadır.

Şehri ziyaret turistlerin konaklamak için sıkça tercih ettiği Condado ve Isla Verde çevresinde çok sayıda gece kulübü ve bar vardır. Özellikle perşembe, cuma ve cumartesi geceleri özel partiler ya da DJ geceleri düzenlenmektedir.

Devamını Oku

San Juan Festivaller

Noches de Galerias (Şubat-Mayıs ve Eylül-Aralık ayları arasında her ayın ilk salısı)

Noche de San Juan Bautista (Haziran)

Festival de la Calle de San Sebastían (Haziran-Temmuz)

Santurce es Ley (Eylül)

Heineken Caz Festivali (Nisan-Mayıs)

Feria de Artesanías (Haziran)

Porto Riko Müzik Festivali (Kasım)

Aibonito Çiçek Festivali (Haziran)

Şeker Hasatı Festivali (Nisan)

Casals Klasik Müzik Festivali (Şubat)

Dünya Salsa Kongresi (Temmuz)

San Juan’da Alışveriş

Bir liman kenti olan San Juan’da alışveriş için pek çok bölge ve mağaza seçeneği mevcuttur. Cruise gemilerinin sıklıkla uğradığı Friday Limanı ve çevresinde sıra sıra dükkanlar yer alır. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, turistlerin ilgisini çekecek yöresel ürünler satarlar. Giysiler, takılar, masklar ya da özel desenli kutular bunlar arasında sayılabilir.

Devamını Oku

San Juan Para Birimi

ABD himayesi altındaki Porto Riko sınırları içerisinde yer alan San Juan şehrinin para birimi Amerikan Doları’dır (USD). 1 TL yaklaşık 1 Dolar’dır.

San Juan Resmi Dili

Porto Riko sınırları içerisinde yer alan San Juan’ın resmi dili İspanyolca ve İngilizce’dir.

San Juan Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Kutsal Cuma

Paskalyadan önceki pazar

Anneler Günü

Babalar Günü

Şükran Günü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

San Juan Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Porto Riko’ya girmek için ABD vizesi alması gerekmektedir.

San Juan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22oC
  • Şub 23oC
  • Mar 24oC
  • Nis 25oC
  • May 25oC
  • Haz 26oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 25oC
  • Kas 24oC
  • Ara 22oC

Kısa Kısa

Nüfus: 395,326 / Dil: İspanyolca, İngilizce / Para Birimi: Amerikan Doları (USD) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün