San Juan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

San-Juan-1.jpg

Orta Amerika’da yer alan ve halen ABD himayesinde olan Porto Riko’nun başkenti olan San Juan, ülkenin Atlas Okyanusu’na bakan kuzey kesiminde okyanus kıyısında yer alır. Karayip Körfezi’nin kuzeydoğusundadır.

Porto Riko’nun bu en büyük şehri, Karayip Adaları’nın en önemli ve güzel liman kentidir. Her yıl hem cruise gemileri hem de diğer yollarla binlerce turist şehri ziyaret eder. Sömürge döneminden kalma muhteşem mimarisi, Old San Juan Bölgesi’ndeki Arnavut kaldırım sokakları ve renkli evleri, okyanus kıyısındaki konumu ve doğal parkları bu konuda çok etkili olmaktadır.

carnival-caribbean-port-san-juan-1.jpg

Juan Ponce de Leon tarafından 1521 yılında kurulan San Juan şehri, uzun yıllar Avrupalıların korsan saldırılarına maruz kaldı. Bunlardan korunmak için şehre, günümüzde halen görülebilen, iki büyük kale kuruldu ve duvarlar örüldü. Bölge uzun süre İspanyolların hakimiyetinde kaldıktan sonra 1898 yılında ABD ile İspanya arasında yaşanan savaşta ülke ABD hakimiyetine girdi. Halen de ABD’nin hakimiyeti altındadır.

Bir liman kenti olması sayesinde ekonomik açıdan durumu iyidir. Limana yıl boyunca cruise gemileri yanaşmaktadır. Ayrıca tütün, şeker, ve meyve ihracatı yapılır. San Juan şehrinde tropikal iklim hakimdir. Yıllık hava sıcaklığı ortalaması 27 derecedir. Ancak kimi zaman bu sıcaklığın, özellikle yaz aylarında 32 dereceyi geçtiği görülmektedir. Kış aylarında ise sıcaklıklar 16 dereceye kadar düşer. Şehirde yaz ayları çoğunlukla yağışlı geçtiğinden, San Juan’a gitmek için en uygun zaman ilkbahar aylarıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=KMAy3Sesny0

San Juan ile İlgili

San Juan Nerededir?

Orta Amerika’da yer alan Porto Riko’nun başkenti olan San Juan, ülkenin Atlas Okyanusu’na bakan kuzey kesiminde okyanus kıyısında yer alır. Karayip Körfezi’nin kuzeydoğusundadır.

San Juan’a Nasıl Gidilir?

San Juan’da Uluslararası Luis Muñoz Marín Havalimanı hizmet vermektedir. Ancak Türkiye’den buraya direkt uçuş bulunmamaktadır. Toronto, Madrid, Frankfurt, New York, Kopenhagen, Şikago, Londra gibi merkezlerden gitmek mümkündür. Havalimanından şehre 75 Cent ödereyek otobüsle gitmek mümkündür. Ancak havalimanı çok uzak olmadığından 15-25 Dolar arasında bir fiyat ödeyerek taksiye de binebilirsiniz.

San Juan’a Ne Zaman Gidilir?

San Juan şehrinde tropikal iklim hakimdir. Yıllık hava sıcaklığı ortalaması 27 derecedir. Ancak kimi zaman bu sıcaklığın, özellikle yaz aylarında 32 dereceyi geçtiği görülmektedir. Kış aylarında ise sıcaklıklar 16 dereceye kadar düşer. Şehirde yaz ayları çoğunlukla yağışlı geçtiğinden, San Juan’a gitmek için en uygun zaman ilkbahar aylarıdır.

San Juan’da Nerede Kalmalı?

San Juan şehrinde turistler daha çok Condada ya da Isla Verde Bölgeleri’nde konaklamaktadır. Tarihle iç içe olmak isteyenlerse Old San Juan Bölgesi’ni tercih etmelidir. Oteller arasında moden tasarımlılar çoğunlukta yer alırken, bazıları kolonyal mimariye sahip binalarda hizmet vermektedir.

San Juan’da Gezilecek Yerler

Porto Riko’nun başkenti San Juan’da hem mimari ve kültür varlığı hem de tabiat varlığı açısından pek çok gezilip görülecek yer vardır.

San Juan’da görülmesi gereken diğer yerler

Plaza Armas, Fortaleza, San Juan National Historic Site, San Juan Bautista Katedrali, Porto Riko Sanat Müzesi, Cortado Beach, Isla Verde, San Jose Kilisesi, Casa Blanca, Fortin de San Geronimo, Isla de Cabras, Jose Miguel Agrilot Coliseum.

 

Devamını Oku

San Juan İçi Ulaşım

Omnibus_(guagua)_de_la_AMA.jpg

San Juan’da toplu taşıma aracı olarak en çok otobüsler kullanılmaktadır. Otobüs rotalarını bulabileceğiniz haritalar otel ya da turist ofislerinden temin edilebilmektedir. Ancak şehirde çok fazla yoğun trafikle karşılaşacağınızı unutmayın. Gideceğiniz yerlere ayıracağınız vakitleri buna göre hesaplamanızda fayda olacaktır.

Otobüsler haftaiçleri sabah 5’ten gece 11’e kadar çalışmaktadır. Haftasonları ise başlangıç saati 5.30 olur. Turistler için faydalı olan üç adet otobüs numarası vardır. 5: Old San Juan’dan Santurce, Ocean Park ve Isla Verde’ye gider. 21: Condado’nun merkezinden Ashford Bulvarı’na, San Juan kent merkezine, Hato Rey ve Plaza Las Americas Alışveriş Merkezi’ne ulaşır. 52 numara ise Convention Center bölgesinden okyanus kıyısına kadar gitmektedir.

Old San Juan Bölgesi yürüyerek gezmeye çok elverişlidir. Ancak yorulduğunuzda ücretsiz hizmet veren tramvaylara binme şansınız mevcuttur. Şehirde, “publicos” adı verilen dolmuşlar da mevcuttur ancak çok kalabalık olurlar. Taksilerde ise sabit bir fiyat sistemi mevcut değildir. Bazı bölgelerde taksimetre kullanılırken bazı bölgelerde sabit fiyatla yolcu alınmaktadır.

San Juan Mutfağı

Porto Riko mutfağı yerli halk Tainoların, ülkeyi uzun süre yöneten İspanyolların ve Afrika bölgesinin mutfak alışkanlıklarının bir bileşiminden oluşur. Daha sonra ülkenin yönetimini devralan Amerikan mutfağının da etkisi altına giren mutfağın en önemli özelliği tahıllar ve baklagiller, otlar ve baharatlar sebzeler, her türlü et ve meyvenin bir arada kullanılmasıdır.

Ana yemekler arasında en popüler olanlar “mofongo”, “arroz con gandules”, “pasteles” ve domuz rostosudur. En popüler balık yemeği “mojo isleno”dur. En meşhur tatlıları pirinçli puding, “piraguas”, “brazo gitanos”, “tembleque”, “polvorones” ve “dulce de leche”dir.

Yerli Taino halkının yemek kültüründen gelen tropik bitki kökleri mesela “taro” ve özellikle “Yuca” da mutfakta önemli bir yere sahiptir. Casabe isimli ekmek Yuca’dan yapılır. Ananas, yer fıstığı, balkabağı, son derece acı ajicito ya da cachucha biberi gibi pek çok malzeme Taino’lardan kalma etkilerdir.

Popüler restoranlar

Al Dente, Café Puerto Rico, Luigi's Restaurant, Ostra Cosa, Pamela’s Caribbean Cuisine, Ramiro's, Tierra del Fuego.

Bahşiş

Porto Riko restoranlarında bahşişler çoğunlukla hesaba dahil edilmektedir. Eğer edilmemişse hesabın yüzde 18-22’si arasında bir miktarda bahşiş bırakmak uygun olacaktır.

San Juan’da Alışveriş

Bir liman kenti olan San Juan’da alışveriş için pek çok bölge ve mağaza seçeneği mevcuttur. Cruise gemilerinin sıklıkla uğradığı Friday Limanı ve çevresinde sıra sıra dükkanlar yer alır. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, turistlerin ilgisini çekecek yöresel ürünler satarlar. Giysiler, takılar, masklar ya da özel desenli kutular bunlar arasında sayılabilir.

Şehrin alışveriş anlamında kalbinin attığı yer ise Spring Sokağı’ndan Argryle Caddesi’ne kadar uzanan bölgedir. Bu bölgeler dışında şehri ziyaret turistlerin konaklamak için sıkça tercih ettiği Condado ve Isla Verde çevresinde de alışveriş merkezleri ve mağazalar yer almaktadır. Old San Juan Bölgesi’nde ise daha çok turistler gezdiği ve alışveriş yaptığı için yine turistik, özel objeleri satan mağazaları buradaki pek çok sokakta bulmak mümkündür.

San Juan Gece Hayatı

Ülkenin en hareketli gece hayatı San Juan’da yaşanıyor, diyebiliriz. Turistik bir bölge oluşu ve limana sahip olması, bu konuda çok etkili olmuş. Şehirdeki eğlence anlayışı sadece bar ya da gece kulüpleriyle değil, dans performansı ya da farklı gösterilerin düzenlendiği pek çok farklı mekan da bulunmaktadır.

Şehri ziyaret turistlerin konaklamak için sıkça tercih ettiği Condado ve Isla Verde çevresinde çok sayıda gece kulübü ve bar vardır. Özellikle perşembe, cuma ve cumartesi geceleri özel partiler ya da DJ geceleri düzenlenmektedir.

Bu bölgeye göre biraz daha sakin ve tarihle iç içe oturabileceğiniz mekanlar ise Old San Juan’da bulunmaktadır. Bu bölgede İngiliz, Belçika ya da Alman biralarını bulabileceğiniz La Taberna Lúpulo, kokteylleriyle meşhur olan Punto de Vista Restaurant ve yemek saati sonrası bar ve kulübe dönüşen Pieria Restaurant & Lounge’ı deneyebilirsiniz.

San Juan Festivaller

Noches de Galerias (Şubat-Mayıs ve Eylül-Aralık ayları arasında her ayın ilk salısı)

Noche de San Juan Bautista (Haziran)

Festival de la Calle de San Sebastían (Haziran-Temmuz)

Santurce es Ley (Eylül)

Heineken Caz Festivali (Nisan-Mayıs)

Feria de Artesanías (Haziran)

Porto Riko Müzik Festivali (Kasım)

Aibonito Çiçek Festivali (Haziran)

Şeker Hasatı Festivali (Nisan)

Casals Klasik Müzik Festivali (Şubat)

Dünya Salsa Kongresi (Temmuz)

San Juan Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Kutsal Cuma

Paskalyadan önceki pazar

Anneler Günü

Babalar Günü

Şükran Günü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

San Juan İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

San Juan Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Porto Riko’ya girmek için ABD vizesi alması gerekmektedir.

Türkiye San Juan Dış Temsilcilikleri

MİAMİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 80 SW 8th St Suite 2700 Miami, FL 33130

Telefon: +1 786 310 7583, +1 786 655 03 03

Faks: +1 786 310 7584

[email protected]

Görev Bölgesi: Güney Karolina, Kuzey Karolina, Puerto Riko, Georgia, Florida

San Juan Para Birimi

ABD himayesi altındaki Porto Riko sınırları içerisinde yer alan San Juan şehrinin para birimi Amerikan Doları’dır (USD). 1 TL yaklaşık 1 Dolar’dır.

San Juan Resmi Dili

Porto Riko sınırları içerisinde yer alan San Juan’ın resmi dili İspanyolca ve İngilizce’dir.

San Juan Saat Farkı

San Juan (GMT -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı bulunur.

San Juan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22oC
  • Şub 23oC
  • Mar 24oC
  • Nis 25oC
  • May 25oC
  • Haz 26oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 25oC
  • Kas 24oC
  • Ara 22oC

Kısa Kısa

Nüfus: 395,326 / Dil: İspanyolca, İngilizce / Para Birimi: Amerikan Doları (USD) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün