Google+

Arama formu

San Juan

Yeni Yıl (1 Ocak) Epifani Kutsal Cuma Paskalyadan önceki pazar...
Devamı oku
Orta Amerika’da yer alan ve halen ABD himayesinde olan Porto Riko’nun...
Devamı oku
Acil yardım: 911 Yangın: 911 Polis: 911
Devamı oku
Orta Amerika’da yer alan Porto Riko’nun başkenti olan San Juan, ülkenin...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Porto Riko’ya girmek için ABD vizesi...
Devamı oku
ABD himayesi altındaki Porto Riko sınırları içerisinde yer alan San Juan...
Devamı oku
Porto Riko sınırları içerisinde yer alan San Juan’ın resmi dili...
Devamı oku
San Juan (GMT -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı...
Devamı oku
MİAMİ BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: 80 SW 8th St Suite 2700 Miami, FL 33130...
Devamı oku
San Juan şehrinde tropikal iklim hakimdir. Yıllık hava sıcaklığı...
Devamı oku
San Juan’da Uluslararası Luis Muñoz Marín Havalimanı hizmet vermektedir...
Devamı oku
San Juan şehrinde turistler daha çok Condada ya da Isla Verde Bölgeleri’...
Devamı oku
San Juan’da toplu taşıma aracı olarak en çok otobüsler...
Devamı oku
Porto Riko’nun başkenti San Juan’da hem mimari ve kültür varlığı hem de...
Devamı oku
Porto Riko mutfağı yerli halk Tainoların, ülkeyi uzun süre yöneten...
Devamı oku
Ülkenin en hareketli gece hayatı San Juan’da yaşanıyor, diyebiliriz....
Devamı oku
Bir liman kenti olan San Juan’da alışveriş için pek çok bölge ve mağaza...
Devamı oku
Noches de Galerias (Şubat-Mayıs ve Eylül-Aralık ayları arasında her ayın...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 22℃
Şub 23℃
Mar 24℃
Nis 25℃
May 25℃
Haz 26℃
Tem 26℃
Ağu 26℃
Eyl 26℃
Eki 25℃
Kas 24℃
Ara 22℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 395,326 / Dil: İspanyolca, İngilizce / Para Birimi: Amerikan Doları (USD) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

San Juan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

San-Juan-1.jpg

Orta Amerika’da yer alan ve halen ABD himayesinde olan Porto Riko’nun başkenti olan San Juan, ülkenin Atlas Okyanusu’na bakan kuzey kesiminde okyanus kıyısında yer alır. Karayip Körfezi’nin kuzeydoğusundadır.

Porto Riko’nun bu en büyük şehri, Karayip Adaları’nın en önemli ve güzel liman kentidir. Her yıl hem cruise gemileri hem de diğer yollarla binlerce turist şehri ziyaret eder. Sömürge döneminden kalma muhteşem mimarisi, Old San Juan Bölgesi’ndeki Arnavut kaldırım sokakları ve renkli evleri, okyanus kıyısındaki konumu ve doğal parkları bu konuda çok etkili olmaktadır.

carnival-caribbean-port-san-juan-1.jpg

Juan Ponce de Leon tarafından 1521 yılında kurulan San Juan şehri, uzun yıllar Avrupalıların korsan saldırılarına maruz kaldı. Bunlardan korunmak için şehre, günümüzde halen görülebilen, iki büyük kale kuruldu ve duvarlar örüldü. Bölge uzun süre İspanyolların hakimiyetinde kaldıktan sonra 1898 yılında ABD ile İspanya arasında yaşanan savaşta ülke ABD hakimiyetine girdi. Halen de ABD’nin hakimiyeti altındadır.

Bir liman kenti olması sayesinde ekonomik açıdan durumu iyidir. Limana yıl boyunca cruise gemileri yanaşmaktadır. Ayrıca tütün, şeker, ve meyve ihracatı yapılır. San Juan şehrinde tropikal iklim hakimdir. Yıllık hava sıcaklığı ortalaması 27 derecedir. Ancak kimi zaman bu sıcaklığın, özellikle yaz aylarında 32 dereceyi geçtiği görülmektedir. Kış aylarında ise sıcaklıklar 16 dereceye kadar düşer. Şehirde yaz ayları çoğunlukla yağışlı geçtiğinden, San Juan’a gitmek için en uygun zaman ilkbahar aylarıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=KMAy3Sesny0

San Juan’da Gezilecek Yerler

Porto Riko’nun başkenti San Juan’da hem mimari ve kültür varlığı hem de tabiat varlığı açısından pek çok gezilip görülecek yer vardır.

San Juan’da görülmesi gereken diğer yerler

Plaza Armas, Fortaleza, San Juan National Historic Site, San Juan Bautista Katedrali, Porto Riko Sanat Müzesi, Cortado Beach, Isla Verde, San Jose Kilisesi, Casa Blanca, Fortin de San Geronimo, Isla de Cabras, Jose Miguel Agrilot Coliseum.

 

Old San Juan (San Juan Eski Şehir)

Old San Juan (San Juan Eski Şehir)

Eski San Juan şehri, Karayiplerde Dominik Cumhuriyeti başkenti Santo Domingo’dan sonra kurulan en eski ikinci şehirdir. Yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip olan bölgede 16. ve 17. yüzyıllara ait 400 civarında sömürge binası bulunmaktadır. Bugün bunların hepsi restore edilerek San Juan’ın günlük hayatına entegre edilmiştir.

Yapıların hepsi farklı renklerde, büyük çoğunluğu ise iki katlı. Binalarda ahşap ve demir işlemeler hemen dikkat çekiyor. Bazılarının balkonu çiçeklerle süslenmiş durumda. Sokaklar dar olmasına karşın binaların estetiğini bozacak bir nitelikte değil çünkü hepsi tamamen arnavut kaldırımı tarzında.

Old San Juan (San Juan Eski Şehir)-1

Trafik açısından her sokak tek yöne çalışıyor. Park yeri sorunu nedeniyle araçlar sokakların bir kaldırımını işgal etmiş. Ancak bazı özel günlerde sokaklar trafiğe kapanıyormuş. Tarihi San Juan, yedi kare bloktan oluşuyor. Bölgeyi gezmek için araç kiralamanıza gerek yok. Yürüyerek gezmek kolay, ayrıca bölgede çalışan ücretsiz bir tramvay da var. Fakat gezmenin en iyi yolu yürümek. Yürüyerek gezdiğiniz zaman her sokağından ayrı bir keyif alacağınız bu bölgenin bir kısmı, limana yakın Paseo dela Princesa adı verilen sahildeki yürüyüş alanından başlayan kalın ve yüksek bir duvarla çevrili. Bu sebepten bir dönem “Duvarlı Şehri” olarak adlandırılmış. Duvarın denize bakan kısmında etrafı taşla örülü büyük bir kapı oluşturulmuş. 1700’lü yıllarda inşasına başlanan bu kapıya, “Şehir Kapısı” adı veriliyor.

Paseo dela Princesa, sahilde; ağaçlar, banklar, heykeller, sokak lambalarıyla dolu bir gezinti alanı. Özellikle akşamları ailelerin çocuklarıyla birlikte ışıklar altında eğlendikleri pırıl pırıl bir gezinti yeri.

San Ju n şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Hospedaje Familiar Suarez, Sweet Dreams Puerto Rico, San Juan near Santurce güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Ocean View apt on Isla Verde in a 14th floor, Modern Unique Space in San Juan- Great Location!!!, Perla Roja Guesthouse. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Black & White Comfort House, Alojate cerca del Tren Urbano, Howard Johnson by Wyndham San Juan Centro Cardiovascular gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Nomada Urban Beach Hostel, Casa Santurce, Hostel H1 Miramar tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un San Juan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

El Yunque Yağmur Ormanları

Araba ile bir saatlik bir yolculukla, San Juan’ın dışına çıkarak Rio Grande bölgesine gitmeniz gerekiyor bu dünyanın en muhteşem yağmur ormanlarından birini görmek için. El Yunque Yağmur Ormanlarına giderken yollardaki hız sınırına dikkat edin yüksek cezalar var.

El Yunque yağmur ormanları yemyeşil doğasıyla çok güzel bir gezi noktası. Ormanda bulunan Yokahu Tower’a çıkıp ve şelaleleri gezmeyi unutmayın. Ayrıca bu muhteşem doğanın hayvanlarını da yerinde gözlemleyebilirsiniz. Buranın endemik faunasında papağanlar, siyah kuşlar ve firavun fareleri var.

El Yunque Yağmur Ormanları

Bu ormanlarda toplamda yaklaşık 240 tür ağaç ve bitki çeşidinin yaşadığı biliniyor. El Yunque (El Yunki) adı verilen bu ormanın özelliği, aynı zamanda çok nemli olması; bu nedenle ağaçlar dokunduğunuz zaman ıslaklar, Aynı zamanda bu ormanlar, rengârenk papağanların ve minik Coque (Kok) kurbağalarının cenneti. Zaten Coque kurbağaları adada kutsal kabul ediliyor. Uğur getirdiğine inanılan minik kahramanların bibloları hemen her hediyeliköeşya dükkanının tezgâhında bulunabiliyor.

El Yunque’nin bir özelliği de Karayip Bölgesi’nde bulunan tek yağmur ormanı olması. Yanı Karayipler’in kalan bölümlerinde göremeyeceğiniz türden bir doğal güzellik bekliyor sizi San Juan’da.

Colon Meydanı

Colon Meydanı

Eski Şehir’de yer alan San Cristobal Kalesi’nden aşağı doğru inilince, San Francisco ile Fortaleza Sokağı arasındaki geniş alanda Colon Meydanı karşınıza çıkacak. Meydanın ortasına etrafı fıskiyelerle çevrili bronzdan büyük bir Kristof Kolomb Heykeli yerleştirilmiştir. Heykel, Kolomb’un şehri keşfinin 400. yılı anısına dikilmiş.

Colon Meydanı’nın güney tarafında ve Fortaleza Sokağı üzerinde Tapia Tiyatro’su yer alır. At nalı şeklindeki tiyatro 1824 yılında inşa edilmiş. İçindeki salon 700 kişilik. Bale, konser, tiyatro ve diğer aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Adını, Porto Rikolu oyun yazarı ve modern sanatın oluşmasına öncülük eden Alejandro Tapid y Rivera’dan almış. Fortaleza Sokağı’nın Capilla Alley Sokağı’na döndüğü köşede Casa del Libro, 19.Yüzyıl Porto Ricon Familia y Farmacia Müzesi’ne dönüştürülen Casa del Callejon Binası var.

Tarihi San Juan’da birçok meydan bulunmakta. Bu tarihi bölgenin muhtelif kısımlarında sıkça karşılaşılan meydanlardan La Barrandilla Meydanı, San Francisco Sokağı üzerinde. Meydanın civarında Carlos Albizu Üniversitesi, yanı başında Salvador Brau Meydanı, meydanın içinde Brau ve Toribio Anıtı yükselmekte.

San Francisco Sokağı’ndan batı yönünde ve Cruz Sokağı ile kesiştiği alanda Armas Meydanı’yla karşılaşacaksınız. Armas Meydanı, tarihi San Juan’ın ana meydanı. Belediye Binası da burada. Bina, Madrid’dekinin benzeri olarak 1602’de inşa edilmiş. Meydanın arka sokağı San Jose ile Cristo Sokağı arasındaki heybetli bina San Juan Katedrali.

Katedral, Santo Domingo’dakinden (Dominik Cumhuriyeti) sonra bu bölgedeki en eski ikinci katedral. Katedral ilk olarak 1521’de yapılmış, bunun yıkılması üzerine 1549’da tekrar inşa edilmiş... Sonraki yıllarda birçok kasırga, yangın ve kundaklamalar yaşamış ve 1917’de bugünkü halini almış. Kentin en görkemli düğünleri burada yapılıyormuş. İçinde Ponce de Leon’un mermerden mezarı bulunuyor.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

San Juan Nerededir?

Orta Amerika’da yer alan Porto Riko’nun başkenti olan San Juan, ülkenin Atlas Okyanusu’na bakan kuzey kesiminde okyanus kıyısında yer alır. Karayip Körfezi’nin kuzeydoğusundadır.

San Juan’a Ne Zaman Gidilir?

San Juan şehrinde tropikal iklim hakimdir. Yıllık hava sıcaklığı ortalaması 27 derecedir. Ancak kimi zaman bu sıcaklığın, özellikle yaz aylarında 32 dereceyi geçtiği görülmektedir. Kış aylarında ise sıcaklıklar 16 dereceye kadar düşer. Şehirde yaz ayları çoğunlukla yağışlı geçtiğinden, San Juan’a gitmek için en uygun zaman ilkbahar aylarıdır.

San Juan’a Nasıl Gidilir?

San Juan’da Uluslararası Luis Muñoz Marín Havalimanı hizmet vermektedir. Ancak Türkiye’den buraya direkt uçuş bulunmamaktadır. Toronto, Madrid, Frankfurt, New York, Kopenhagen, Şikago, Londra gibi merkezlerden gitmek mümkündür. Havalimanından şehre 75 Cent ödereyek otobüsle gitmek mümkündür. Ancak havalimanı çok uzak olmadığından 15-25 Dolar arasında bir fiyat ödeyerek taksiye de binebilirsiniz.

San Juan şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

San Juan’da Nerede Kalmalı?

San Juan şehrinde turistler daha çok Condada ya da Isla Verde Bölgeleri’nde konaklamaktadır. Tarihle iç içe olmak isteyenlerse Old San Juan Bölgesi’ni tercih etmelidir. Oteller arasında moden tasarımlılar çoğunlukta yer alırken, bazıları kolonyal mimariye sahip binalarda hizmet vermektedir.

San Juan İçi Ulaşım

Omnibus_(guagua)_de_la_AMA.jpg

San Juan’da toplu taşıma aracı olarak en çok otobüsler kullanılmaktadır. Otobüs rotalarını bulabileceğiniz haritalar otel ya da turist ofislerinden temin edilebilmektedir. Ancak şehirde çok fazla yoğun trafikle karşılaşacağınızı unutmayın. Gideceğiniz yerlere ayıracağınız vakitleri buna göre hesaplamanızda fayda olacaktır.

Otobüsler haftaiçleri sabah 5’ten gece 11’e kadar çalışmaktadır. Haftasonları ise başlangıç saati 5.30 olur. Turistler için faydalı olan üç adet otobüs numarası vardır. 5: Old San Juan’dan Santurce, Ocean Park ve Isla Verde’ye gider. 21: Condado’nun merkezinden Ashford Bulvarı’na, San Juan kent merkezine, Hato Rey ve Plaza Las Americas Alışveriş Merkezi’ne ulaşır. 52 numara ise Convention Center bölgesinden okyanus kıyısına kadar gitmektedir.

Old San Juan Bölgesi yürüyerek gezmeye çok elverişlidir. Ancak yorulduğunuzda ücretsiz hizmet veren tramvaylara binme şansınız mevcuttur. Şehirde, “publicos” adı verilen dolmuşlar da mevcuttur ancak çok kalabalık olurlar. Taksilerde ise sabit bir fiyat sistemi mevcut değildir. Bazı bölgelerde taksimetre kullanılırken bazı bölgelerde sabit fiyatla yolcu alınmaktadır.

San Juan Mutfağı

Porto Riko mutfağı yerli halk Tainoların, ülkeyi uzun süre yöneten İspanyolların ve Afrika bölgesinin mutfak alışkanlıklarının bir bileşiminden oluşur. Daha sonra ülkenin yönetimini devralan Amerikan mutfağının da etkisi altına giren mutfağın en önemli özelliği tahıllar ve baklagiller, otlar ve baharatlar sebzeler, her türlü et ve meyvenin bir arada kullanılmasıdır.

Ana yemekler arasında en popüler olanlar “mofongo”, “arroz con gandules”, “pasteles” ve domuz rostosudur. En popüler balık yemeği “mojo isleno”dur. En meşhur tatlıları pirinçli puding, “piraguas”, “brazo gitanos”, “tembleque”, “polvorones” ve “dulce de leche”dir.

Yerli Taino halkının yemek kültüründen gelen tropik bitki kökleri mesela “taro” ve özellikle “Yuca” da mutfakta önemli bir yere sahiptir. Casabe isimli ekmek Yuca’dan yapılır. Ananas, yer fıstığı, balkabağı, son derece acı ajicito ya da cachucha biberi gibi pek çok malzeme Taino’lardan kalma etkilerdir.

Popüler restoranlar

Al Dente, Café Puerto Rico, Luigi's Restaurant, Ostra Cosa, Pamela’s Caribbean Cuisine, Ramiro's, Tierra del Fuego.

Bahşiş

Porto Riko restoranlarında bahşişler çoğunlukla hesaba dahil edilmektedir. Eğer edilmemişse hesabın yüzde 18-22’si arasında bir miktarda bahşiş bırakmak uygun olacaktır.

San Juan Gece Hayatı

Ülkenin en hareketli gece hayatı San Juan’da yaşanıyor, diyebiliriz. Turistik bir bölge oluşu ve limana sahip olması, bu konuda çok etkili olmuş. Şehirdeki eğlence anlayışı sadece bar ya da gece kulüpleriyle değil, dans performansı ya da farklı gösterilerin düzenlendiği pek çok farklı mekan da bulunmaktadır.

Şehri ziyaret turistlerin konaklamak için sıkça tercih ettiği Condado ve Isla Verde çevresinde çok sayıda gece kulübü ve bar vardır. Özellikle perşembe, cuma ve cumartesi geceleri özel partiler ya da DJ geceleri düzenlenmektedir.

Bu bölgeye göre biraz daha sakin ve tarihle iç içe oturabileceğiniz mekanlar ise Old San Juan’da bulunmaktadır. Bu bölgede İngiliz, Belçika ya da Alman biralarını bulabileceğiniz La Taberna Lúpulo, kokteylleriyle meşhur olan Punto de Vista Restaurant ve yemek saati sonrası bar ve kulübe dönüşen Pieria Restaurant & Lounge’ı deneyebilirsiniz.

San Juan Festivaller

Noches de Galerias (Şubat-Mayıs ve Eylül-Aralık ayları arasında her ayın ilk salısı)

Noche de San Juan Bautista (Haziran)

Festival de la Calle de San Sebastían (Haziran-Temmuz)

Santurce es Ley (Eylül)

Heineken Caz Festivali (Nisan-Mayıs)

Feria de Artesanías (Haziran)

Porto Riko Müzik Festivali (Kasım)

Aibonito Çiçek Festivali (Haziran)

Şeker Hasatı Festivali (Nisan)

Casals Klasik Müzik Festivali (Şubat)

Dünya Salsa Kongresi (Temmuz)

San Juan’da Alışveriş

Bir liman kenti olan San Juan’da alışveriş için pek çok bölge ve mağaza seçeneği mevcuttur. Cruise gemilerinin sıklıkla uğradığı Friday Limanı ve çevresinde sıra sıra dükkanlar yer alır. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, turistlerin ilgisini çekecek yöresel ürünler satarlar. Giysiler, takılar, masklar ya da özel desenli kutular bunlar arasında sayılabilir.

Şehrin alışveriş anlamında kalbinin attığı yer ise Spring Sokağı’ndan Argryle Caddesi’ne kadar uzanan bölgedir. Bu bölgeler dışında şehri ziyaret turistlerin konaklamak için sıkça tercih ettiği Condado ve Isla Verde çevresinde de alışveriş merkezleri ve mağazalar yer almaktadır. Old San Juan Bölgesi’nde ise daha çok turistler gezdiği ve alışveriş yaptığı için yine turistik, özel objeleri satan mağazaları buradaki pek çok sokakta bulmak mümkündür.

San Juan Saat Farkı

San Juan (GMT -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı bulunur.

San Juan Para Birimi

ABD himayesi altındaki Porto Riko sınırları içerisinde yer alan San Juan şehrinin para birimi Amerikan Doları’dır (USD). 1 TL yaklaşık 1 Dolar’dır.

San Juan Resmi Dili

Porto Riko sınırları içerisinde yer alan San Juan’ın resmi dili İspanyolca ve İngilizce’dir.

Türkiye San Juan Dış Temsilcilikleri

MİAMİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 80 SW 8th St Suite 2700 Miami, FL 33130

Telefon: +1 786 310 7583, +1 786 655 03 03

Faks: +1 786 310 7584

consulate.miami@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Güney Karolina, Kuzey Karolina, Puerto Riko, Georgia, Florida

San Juan Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Kutsal Cuma

Paskalyadan önceki pazar

Anneler Günü

Babalar Günü

Şükran Günü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

San Juan İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

San Juan Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Porto Riko’ya girmek için ABD vizesi alması gerekmektedir.