Porto Riko Hakkında Temel Bilgiler

puerto-rico-el-morro.jpg

Porto Riko (İspanyolca: Estado Libre Asociado de Puerto Rico, İngilizce: The Commonwealth of Puerto Rico), ABD'ye bağlı, içişlerinde bağımsız özerk bir bölgedir. Karayipler Denizi’ninin kuzeydoğusunda Dominik Cumhuriyeti'nin doğusundadır. Adı İspanyolca’ “zengin liman” anlamına gelir.

Devamını Oku

Porto Riko ile İlgili

Porto Riko Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

oldsanjuan1.jpg

Porto Riko, Büyük Antiller'in en küçük adası olup, Porto Riko ana adası yanı sıra Vieques, Culebra, Mona, Desecheo, ve Caja de Muertos gibi adalardan oluşur. Mona adasında yaşam yoktur. Bunların yanısıra pek çok adacık da bulunur, Mona adası yakınında Monito, ve San Juan Körfezinde yer alan Isla de Cabras ve La Isleta de San Juan, gibi… Bunlardan sadece La Isleta de San Juan’da yaşam vardır. Ana adaya köprülerle bağlanır bu ada. Ülkenin başkenti San Juan şehridir.

Porto Riko Nerededir?

Porto Riko, Karayipler Denizi’nin kuzeydoğusunda Dominik Cumhuriyeti'nin doğusundadır. Adı İspanyolca “zengin liman” anlamına gelir.

Porto Riko’ya Nasıl Gidilir

Türkiye’den Porto Riko ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. Başkent San Juan’da bir uluslararası havalimanı vardır ama buraya ulaşmak için birden çok havayoluyla aktarmalı uçuşlar yapabilir ya da ABD üzerinden aktarmalı olarak ülkeye gidebilirsiniz.

Porto Riko’ya Ne Zaman Gidilir?

puertorico0915.jpg

Tipik bir tropik ada ülkesi olan Porto Riko’yu gezmek için en uygun dönem ilkbahar ve kış aylarıdır. Aralık-Nisan arası kalabalık sezondur.

Porto Riko Kültürü

Ülkenin resmi sembolleri “spindalis” isimli kuş, flor de “maga” isimli çiçek ve “kapok” ağacıdır. Coqui isimli küçük kurbağa da resmi olmasa da ülkenin sembollerinden sayılır halk nazarında.

Porto Riko Mutfağı

Yerli Taino halkının yemek kültüründen gelen tropik bitki kökleri, mesela taro ve özellikle yuca da, mutfakta önemli bir yer sahibidir. Casabe isimli ekmek yucadan yapılır. Ananas, yer fıstığı, balkabağı, son derece acı ajicito ya da cachucha biberi gibi pek çok malzeme Taino’lardan kalma etkilerdir.

Mofongo-w-Garlic-Butter-Lime-Shrimp.png

Porto Riko Festivalleri

scene-abbaye2.jpg

Porto Riko’nun üç adet önemli kültürel etkinliği vardır. Bunlardan başlıcası her yıl Şubat ayında başkent San Juan’da düzenlenen Casals Festival isimli klasik müzik festivalidir. Festival adını kurucusu olan kompozitör Pablo Casals’dan almaktadır. Bunun dışında ülkenin diğer önemli bir müzik etkinliği de Heinekenn Caz Festivali’dir. Her yıl Haziran ayında San Juan kentinde düzenlenir. Temmuz ayında ise San Juan kenti Dünya Salsa Kongresi’ne ev sahipliği yapar. Dünyanın her köşesinden gelen salsa dansçılarının gösteri yaptığı festival sadece ülkenin değil dünyanın en önemli salsa etkinliklerinden biridir.

Porto Riko’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Epifani

Kutsal Cuma

Paskalyadan önceki pazar

Anneler Günü

Babalar Günü

Şükran Günü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Porto Riko’da İklim ve Hava Durumu

Porto Riko’nun iklimi tropik olup yazları çok sıcak, kışları ise ılımandır. Yaz ve sonbahar ayları fırtına mevsimi olarak adlandırılır. Nisan-Kasım ayları arasında sürekli olarak yağış görülür.

Porto Riko’nun Kısa Tarihi

Ülkenin askeri tarihi İspanyol istilacıların yerli halk Tainolara saldırdıkları 16. yüzyıla kadar uzanır. Halk, istilacı İngiliz, Fransız ve Almanlara karşı kendilerini savundukları dört yüzyıl boyunca İspanyol İmparatorluğu tarafından yönetildi. Ada İspanyol - Amerikan Savaşı boyunca Amerika Birleşik Devletleri tarafından işgal edildi ve İspanya resmi olarak savaşı sona erdiren 1898 Paris Antlaşması gereği ülkeyi terk etti. Şu an, ülke iç işlerinde bağımsız dış işlerinde Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlıdır.

Porto Riko’nun  Ekonomisi

Fotolia_2981140_XS.jpg

Porto Riko’nun ekonomisi Dünya Bankası tarafından yüksek gelir ekonomisi olarak tanımlanmakta, Dünya Ekonomik Forumu tarafından da Latin Amerika’daki başlıca ekonomilerden biri olarak listelenmektedir. Ülkenin kamu borcu 72,204 milyar dolardır, bu da gayri safi milli hasılanın yüzde 103’üne denk gelir. Hükümet açığı 2,5 milyar dolar seviyesindedir. Dünya Bankası verilerine göre kişi başına düşen gayri safi yurt içi hâsıla 2013 yılında 23,830 dolardır. Ülke ekonomisinin lokomotif endüstrileri; ilaç, tekstil, petrokimya ve elektroniktir. Bunları hizmetler sektörü takip eder. Finans, emlak ve turizm hizmetler sektöründeki başlıca alanlardır.

Porto Riko’da Din ve İnanç

ba8389578ae1552e00a01478a73240e9.jpg

İspanyol sömürgeciler ülkeye Katolik inancını yaydığından beri ülkenin baskın dini Roma Katolik Hristiyanlığıdır. Halkın yüzde 56’sı Katolik, yüzde 33’ü ise Protestandır.

Porto Riko Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4.7oC
  • Şub 3.4oC
  • Mar 4.8oC
  • Nis 8.9oC
  • May 11.2oC
  • Haz 5.2oC
  • Tem 4.3oC
  • Agu 7oC
  • Eyl 10.7oC
  • Eki 11.7oC
  • Kas 7.3oC
  • Ara 5.2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 3.994.259 Dili: İspanyolca - İngilizce Para Birimi: Amerikan Doları (USD) İklim: Tropikal İklim Big Mac Index: 1.00