Porto Riko Hakkında Temel Bilgiler

puerto-rico-el-morro.jpg

Porto Riko (İspanyolca: Estado Libre Asociado de Puerto Rico, İngilizce: The Commonwealth of Puerto Rico), ABD'ye bağlı, içişlerinde bağımsız özerk bir bölgedir. Karayipler Denizi’ninin kuzeydoğusunda Dominik Cumhuriyeti'nin doğusundadır. Adı İspanyolca’ “zengin liman” anlamına gelir.

Porto Riko, Büyük Antiller'in en küçük adası olup, Porto Riko ana adası, yanı sıra Mona, Vieques, Culebra gibi adacıklardan oluşur. Mona adası, insanların sürekli kaldığı bir ada değildir. Daha çok Porto Riko doğal kaynaklar kuruluşunun çalışanlarınca ya da özel izinle adaya çıkan doğa gezginlerince kullanılır.

Eski bir İspanyol sömürgesi olan ülke Paris Antlaşması ile ABD yönetimine geçmiştir. Şu an iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde ise Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı özerk bir ülkedir. Bu nedenle, ülkede ABD doları kullanılır; halk ABD pasaportuna sahiptir ve ABD sosyal sigorta sistemine dâhildir. Bununla birlikte, Porto Riko ABD başkanlık seçimlerine katılmadığı gibi vergiler iç yönetim tarafından toplanır. Porto Riko'ya gidebilmek için ABD vizesi gereklidir.

Adanın iklimi tropik olup yazları çok sıcak, kışları ise ılımandır. Yaz ve son bahar ayları fırtına mevsimi olarak adlandırılır. Adada El Yunque adı verilen bir yağmur ormanı da mevcuttur. Eski San Juan, tarihi ve plajları ile ve adadaki çeşitli ormanlar ise doğal güzellikler olarak görmeye değerdir.