La Ultima Cena (Son Akşam Yemeği)

Orijinal ismi La Ultima Cena olan bilinen adıyla Son Akşam Yemeği, 15. yüzyılda ünlü ressam ve bilim insan Leonardo da Vinci’nin Milano’da Duke Lodovico Sforza'nın isteğiyle yapmış olduğu eserdir. Dünyaca ünlü Son Akşam Yemeği tablosu, Hıristiyanlıktaki İsa Mesih’in Romalı askerler tarafından tutuklanmasından önceki gün yaşanan son akşam yemeği inanışına dayanır.

İnanışa göre Hz. İsa Romalılar tarafından tutuklanmasının bir önceki günü havarileriyle birlikte akşam yemeği yemiştir. Bu havarilerden birisi olan Yahuda inanışa göre Hz. İsa’ya ihanet edecek olan havaridir. Ertesi gün Hz. İsa ihanete uğrayarak tutuklanır ve çarmıha gerilir.

Leonardo Da Vinci bu eseri tasarlarken sanatının doruklarına çıkmıştır. Da Vinci bu resimde perspektif noktasında da çok ince bir çalışma ortaya koyuyor. Sanatçı tablodaki perspektifi ayarlayabilmek için çekiç ve çivi kullanmıştır. Resmin eşsiz özelliklerinden birisi de Da Vinci’nin karakter tercihlerinde aşırı gerçekçi bir üslup benimsemesidir. Ressam tabloda ihanet eden havariyi resmederken hapishanedeki gerçek bir suçluyu tablosuna yansıtmıştır. Resimde dikkat çeken bir diğer ayrıntı da Hz. İsa’nın sağında tasvir edilen Thomas’ın parmağıyla gökyüzünü işaret etmesidir. Bu ayrıntıdan çıkarılan anlam ise Hz. İsa’nın göğe yükselmesine atıfta bulunulduğudur. Üstün sanatçı ve bilim insanı Da Vinci’nin her eserinde olduğu gibi Son Akşam Yemeği tablosu da bunlar gibi birçok gizemle doludur.

Da Vinci’nin eşsiz eseri maalesef geçen zaman içerisinde restorasyon faaliyetleri ile orijinalliğini kaybetmiştir. Öyle ki resmin altına koyulan kapı girişiyle birlikte Hz. İsa’nın ayakları görünmemektedir. Yine de birçok sanat eserinde yaşanan çok daha kötü değişimler göz önüne alındığında Son Akşam Yemeği tablosu halen tüm ihtişamıyla ziyaretçileri büyülemektedir.

Bu eşsiz tablo Milano şehrindeki Santa Maria delle Grazie Kilise ve Manastırı içerisinde sergilenmektedir. Gotik mimarinin etkisiyle 1940 senesinde inşa edilen kilise ve manastır, Rönesans dönemi Milano’sunun en önemli sembollerinden birisidir. Her yıl pek çok turist Milano şehrinde en fazla ziyaret edilen yerlerden birisi Son Akşam Yemeği tablosu vesilesiyle bu ünlü kilise ve manastırdır.

Adres: Piazza Santa Maria delle Grazie20123

Yol Tarifi:M1 veya M2 metro hattını kullanarak Cadorna durağında inmeniz gerekiyor.

Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri: 07:00 – 19:00, Kiliseyi ziyaret etmek için ücret ödenmiyor. Ancak Da Vinci’nin Son akşam Yemeği freskinin olduğu bölümü gezmek için biletler tam 12, indirimli 7 Euro.

Yakın Yerler:Basilica di San Vittore al Corpo, Il Cenacolo,Casa Degli Atellani - La Vigna Di Leonardo