Mendoza Genel Bilgiler / Rehber

Arjantin’in batısında bir kent olan Mendoza, Cuyo Bölgesi'nde bulunur. Şehir, Arjantin’deki şarap endüstrisinin merkezi konumundadır ve bu bakımdan dünyaca ünlüdür. Himalayalar'dan sonraki en yüksek dağ olan Aconcagua’nın yakınında olup, aynı zamanda Mendoza Eyaleti'nin başkentidir.

Son derece kuru bir çöl iklimine sahip olmasına rağmen, şehirde yeşil alanların korunması ve üzüm bağlarının kurumamasını sağlayan geniş bir suni sulama sistemi bulunmaktadır. Çoğu sokağın her iki tarafında ve köprülerde sulama kanalları vardır. Bu sulama sistemi periyodik olarak, nehirden gelen suyla sağlanır. Birçok Arjantin şehrinin aksine, kenti sarmalayan 80.000 ağaç ve geniş meydanlar Mendoza'ya büyüleyici bir atmosfer katar.
 
Kentin hemen batısındaki And Dağları’nın Pre-Cordillera’sı, yıl boyu karla kaplı kalan zirveleriyle şehrin çatısını oluşturmaktadır. Mendoza’da özellikle yaz aylarında sıcaklardan dolayı siesta yapılmaktadır. Çoğu işletme 12:30-13:00 saatleri arası kapatılır ve bu dükkanlar saat 17:00’de tekrar açılır. Süpermarketler ise 22:00’ye kadar açıktır. Bankalar ise pazartesiden cumaya 8:00-13:00 arasında hizmet vermektedir.
 
Yazları sıcak ve kuru olan iklimine karşın nem oldukça azdır. Şehrin dağlara yakın yerlerindeyse hava daha serindir.

Mendoza Gezilecek Yerler

San Martin Parkı: Bu büyük park yürüyüş ve bisiklet sürüşü için ideal bir yerdir. Parkın kuzeybatı köşesinde bulunan hayvanat bahçesini de dolaşabilirsiniz. Hayvanat bahçesinin arkasında Cerro de la Gloria’ya kadar uzanan bir yol bulunur. Büyük heykelleri ve panaromik şehir manzarasını burada gün batımında izlemek, ziyaretçiler açısından oldukça keyifli olacaktır.

Şarap İmalathaneleri: Şehirde Bodegas adı verilen birçok imalathane, şarap turları düzenlemektedir. Şarap tadımı etkinlikleri çok yaygındır ve bu turlar hakkında yerel gazetelerden bilgi bulabilirsiniz. Şarap tadımı için en uygun dönem hasat esnasında, mart ve nisan aylarıdır. Şarap imalathanelerini ziyaret etmek için rezervasyonların önceden yapılması gerekmekte olduğunu unutmayınız. Bazı büyük imalathanelerin düzenli yürüyüş turları da mevcuttur.

Bağımsızlık Meydanı (Plaza Independencia): Şehrin merkezinde bulunan meydan, Mendoza şehrini dolaşmak için en iyi başlangıç noktasıdır. Meydan yakınlarında bir çok güzel binaya, çeşitli restoranlara ve sokak şovlarına rastlayabilirsiniz. Mendoza Modern Sanatlar Müzesi bu meydanın aşağısına konumlanmıştır.

İspanyol Meydanı (Plaza España): Şehrin en güzel meydanı sayılan İspanyol Meydanı, tipik Endülüs ve İspanyol motifleri ile muhteşem bir şekilde süslenmiştir. Meydandaki merkezî duvar, İspanyol kolonileşme sürecinin bazı imgelerini tasvir eden bir heykele sahiptir.

Central Park: Modern bir şehir parkı olan Central Park, San Marti Parkı geleneğini de sürdürür.

Fader’in Evi (Casa de Fader): Bu tarihî müze, sanatçı Fernando Fader’in 1890’da yaşamış olduğu evidir.  Mendoza’nın 14 km güneyinde bulunur ve bir çok ressamın tablosu bu müzede ücretsiz olarak sergilenir.

Mendoza’da Neler Yapılır? 

Cacheuta Spa Merkezi: Mendoza’ya 1 saat uzaklıkta bulunan spa merkezi “Parque del Agua” adı verilen, oldukça büyük ve üstü açık sıcak su havuzlarına sahiptir. Spa merkezinde muhteşem havuzlar, masözler, jakuziler ve geniş bir açık büfe kahvaltı imkânı sunulmaktadır.

Aconcagua:Amerika Kıtası’nın doruk noktası diyebileceğimiz Aconcagua, dünyanın Himalayalar'dan sonraki en yüksek noktasıdır. Burada trekking ve tırmanış yapmanız mümkündür. Çevredeki seyahat acentaları ve hosteller Aconcagua’ya çeşitli turlar organize eetmektedirancak daha ucuz ve daha esnek bir seyahat için Mendoza otobüs terminallerinden kalkarak dağa ulaşan otobüslerle yolculuk yapabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü: Rüzgâlarına bağlı olarak, Mendoza’da yılın her günü yamaç paraşütü yapılabilir. Paraşüt turları deneyimli bir pilot yönetiminde, yaklaşık 15 dakika sürer.

Kayak: Kayak sporu kış mevsiminde oldukça popüler olsa da kısa bir sezona sahiptir. Şili sınırına yakın büyük (Penitientes) ve başlangıç (Los Puquios) kayak pistlerinde kayak yapabilirsiniz.

Bisiklet ve Şarap Bağları Turu: Şehrin birçok noktasında bisiklet kiralamanız mümkündür. Bisikletle şarap bağlarını dolaşmak için en popüler yer Maipu’dur.
 
Vendimia Hasat Festivali: Her yıl Mart ayı başında gerçekleştirlir ve festival kapsamında şarapla ilgili birçok etkinlik ve konserler düzenlenir.
 
Mendoza’da şaraplar mükemmel ve kalitelerine göre oldukça ucuzdur. Şarap tadımı yapan çeşitli şarap butiklerinden veya fiyatı daha uygun bulabileceğiniz yerel süpermarketlerden satın alabilirsiniz.
 
Çok çeşitli açık hava etkinlikleri için dağcılık ve trekking ekipmanları sunan mağazalar bulunmaktadır. Mendoza’da iyi fiyatlara eşsiz dekoratif objeler de satın alabilirsiniz. Deri eşyalar kolaylıkla bulunabilir ve fiyatları ucuzdur.
 
Mendoza’daki parilla restoranlarında dünyaca ünlü Arjantin sığır bifteği olan Asado’yu bir kadeh Mendoza şarabı eşliğinde mutlaka denemelisiniz. Ancak tadı size biraz tuzlu gelebilir, bu nedenle bifteğinizi tuzsuz sipariş etmelisiniz. Mendoza’nın en ünlü şarap çeşitleri Maipu ve Lujan de Cuyo’dan gelen Malbecler’dir. Diğer iyi seçenekler ise Cabernet Sauvignons ve Merlots’dur.

Mendoza ile İlgili

Mendoza Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25.2oC
  • Şub 24oC
  • Mar 20.8oC
  • Nis 16.5oC
  • May 11.7oC
  • Haz 8oC
  • Tem 7.8oC
  • Agu 10.7oC
  • Eyl 13.3oC
  • Eki 18.7oC
  • Kas 22.2oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa