Tierra del Fuego Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1500x450.jpg

Tierra del Fuego, Güney Amerika’nın güneyinde Macellan Boğazı tarafından anakaradan ayrılmış takımadalardır. Ferdinand Macellan tarafından 1520 yılında keşfedilmiştir. Adalar 1881’de Arjantin ve Şili arasında paylaşılmıştır. Doğu parçası Arjantin yönetimine aittir, Rio Grande ve Ushuaia bölgenin şehir merkezleridir. Batı tarafı ise Şili yönetimindedir, Porvenir ve Puerto Williams ise adanın bu bölgesinin şehir merkezleridir.

Tierra de Fuego takımadasında 5 orta büyüklükte ada ve daha küçük sayısız ada ve kayalık bulunmaktadır. Adalar Tierra del Fuego’yu Kuzey-Güney olarak ayıran Beagle Kanalı’nın kuzeyinde veya güneyinde olmalarına göre ayrılıyor. Kuzeyde kalan adaların bazıları; Hoste, Navarin, Gordon, Londonderry, Stewart ve Wollaston Adalarıdır. Güneyde kalan adalar ise; Clarence Adası, Desolation ve Dawson Adası’dır.

Isla Grande de Tierra del Fuego (Tierra del Fuego Büyükadası) Adından da anlaşılacağı üzerine takımadanın en büyük adası ve “ana-ada”sıdır. Arjantin yönetimindedir. Ushuaia, ana-adanın merkezlerinden bir, Tierra del Fuego’nun turistik merkezi sayılmaktadır. Çoğu Antartika gezi ve turlarının temel bölgesidir. Dünyanın en güneyindeki şehir olduğu tartışılmaktadır. Rio Grande ise adanın ekonomik başkentidir, çoğu endüstri ve sanayi kuruluşu burada yer alır. Ayrıca Dünya Alabalık Başkenti unvanına sahip Rio Grande alabalık ve somon üretiminde önemli bir rol oynuyor. Şili yönetimindeki Puerto Williams Naravino Adası’nda ki tek yerleşim yeri ve tartışmalara göre Dünya’nın en güneyindeki kasabasıdır.

Ada’nın ismi İspanyolca’da Ateş Toprakları anlamına gelmektedir. Sebebinin Macellan buraya geldiğinde adanın her yerinde ateşler görmesi ve bunları yerlilerin gelenleri korkutmak için yaktığı ateşler olduğunu düşünmesi ancak adaya ayak basınca anlıyor ki bu ateş görüntüsü adanın doğal ışık yansımalarından ibaret. Yine de bu isim korunuyor ve ada da bugün yaşayanlara Fuegolular deniyor.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=IyhQbF9IxH4

Tierra del Fuego ile İlgili

Tierra del Fuego Nerededir?

800px-Beagle_Channel_-k.jpg

Tierra del Fuego Güney Amerika’nın en güneyinde, Atlantik ve Pasifik Okyanusları’nın birleştiği noktada bulunur. Şili ve Arjantin topraklarının da en güneyidir. Macellan Körfezi ile anakaradan ayrılmıştır. Bu takımadanın topraklarının bir kısmı Şili’ye bir kısmı Arjantin’e bağlıdır.

Tierra del Fuego’ya Nasıl Gidilir?

Tierra del Fuego’ya havayolu ile ulaşmak istiyorsanız adanın Arjantin yönetimindeki bölgesi Ushuaia’da bulunan Ushuaia – Malvinas Argentinas Uluslarası Havalimanı yada Şili’de 250 kilometre uzaklıkta bulunan Presidente Carlos Ibáñez del Campo Uluslararası Havalimanı’na uçabilirsiniz. İki havalimanına da İstanbul’dan aktarmalı uçuşlar bulmak mümkün.

Daha uzun bir zamanınız ve maceraperest bir ruhunuz varsa Arjantin’den bir araba kiralayıp Macellan Körfezi’ne kadar arabayla ulaşıp Macellan Körfezi’ni aşan feribotlarla Ushuaia’ya ulaşmak da mümkün. Bütün bu yolculuk ortalama 10 saat sürmekte ancak feribot belirli günlerde belirli saatlerde çalıştığı için iyi bir program yapmak şart.

Tierra del Fuego’ya Ne Zaman Gidilir?

wpid-TDF-glacier.jpg

Tierra del Fuego’nun tamamında tundra yada subpolar okyanusal iklimi hakimdir. Bu tüm yıl boyunca havanın soğuk olduğuna ve hatta ortalamanın 5 derece olduğuna işaret ediyor. Yıl boyunca soğuk havanın yanı sıra yağış aldığını da görüyoruz. Dolayısıyla Tierra del Fuego’da iklim dolayısıyla tercih edilmesi gereken bir dönem bulunmuyor ancak festival ve bayramlarda orda olmak, Arjantin ve Şili kültürlerinin bir aradalığının keyfini sürmek için iyi bir tercih olabilir.

Tierra del Fuego’da Nerede Kalmalı?

4291170175_b24a80481e_o_(1)_582_390.jpg

Tierra del Fuego’da konaklamak için tercih edebileceğiniz 2 seçenek var; Şili bölgesi ya da Arjantin bölgesi. Arjantin bölgesinde daha fazla konaklama imkânı bulunuyor özellikle eğlence mekânlarının, restoranların ve doğa parklarının yoğunlukta olduğu Ushuaia’da Hotel Albatros ve Hosteria Patagonia Jarke merkezde yer alan güzel tercihler. Las Acebos Ushuaia Hotel ise merkezden biraz uzakta ancak ağaçların içinde adeta tabloya benzer görüntüsüyle doğayla baş başa bir otel ve Beagle Kanalı manzaralı odalarıyla güzel bir Tierra del Fuego deneyimi sunuyor. Yine Arjantin bölgesinde yer alan Rio Grande’de yer alan Status Hotel Casino’da keyifli bir konaklama geçirebilir ve otelde bulunan slot makineleriyle oynamanın heyecanını tadabilirsiniz.

Tierra del Fuego’da konaklamanın bir diğer opsiyonu olan Şili tarafında ise konaklama imkânı biraz daha az bulunmakta, Porvenir’de bulunan Hotel Barlovento ve Hostal Los Canelos merkezi konumlarıyla tercih sebebi. Timaukel’de bulunan Hosteria Las Lengas ise tek kelimeyle bir doğa macerası, merkezde olmayan konumunu sahip olduğu büyülü atmosferiyle geride bırakıyor.

Tierra del Fuego’da Gezilecek Yerler

Birçok gezgin için büyüleyici ve kesinlikle tatmin edici bir deneyim olan Tierra del Fuego’nun önemi Fin Del Mundo (Dünyanın Sonu) diye anılmasından da anlaşılacağı üzere Dünya’nın en güneyinde bulunan yerleşim yeri olmasıdır.

Pek çok fotoğraftan ya da hikâyeden gördüğünüz ve duyduğunuz Dünya’nın Ucundaki Fener burada bulunmaktadır ve bu fener belki de gezginlerin Tierra del Fuego’ya dair en çok merak ettikleri yapıdır.

Devamını Oku

Tierra del Fuego İçi Ulaşım

Tierra del Fuego’da iki bölgede de raylı bir toplu ulaşım kullanılmamakta. Ushuaia’da bulunan turistik tren dışında tüm adalarda toplu ulaşım kara yoluyla ya da adalar arasında teknelerle sağlanıyor. Ancak yollar her zaman çok düzgün olmadığı için toplu ulaşım ağı da pek gelişmiş değil. Araba kiralamak veya taksi tutmak daha iyi bir seçenek gibi görünüyor.

Tierra del Fuego Mutfağı

Ushuaia-Noite.jpg

Dünya’nın en güneyinde yer alan Tierra del Fuego’nun en meşhur yemeği Kral Yengeci, soğuk suların bahşettiği bir özellik olarak deniz ürünleri çeşitliliği çok gelişmiş durumdadır. Adalılar deniz ürünleriyle yapılan yemeklerde çok başarılılar. Bazı bölgelerin özel balıklarla ünlü olması dışında -örneğin, Rio Grande alabalığıyla ünlenmiş bir şehir yengeç ve somon sıkça üretilen ve tüketilen bir besin kaynağı.

Şili ve Arjantin kültürlerinin bir arada bulunması mutfağına da yansımış durumda. Arjantin mutfağından Empanadalar, Şili mutfağından Cazuelalar bulmak mümkündür ancak anakaraya uzaklığı sebebiyle meyve ve sebzeler yüzlerce km öteden getiriliyor, coğrafi özellikler nedeniyle pek fazla sebze-meyve yetiştiriciliği yapılamıyor bu durumda getirilen ürünlerin her daim taze ve lezzetli olması beklenemiyor.

Popüler restoranlar

Kuar Restaurant: Kral Yengeç çorbası ve parmesanlı yengeç denemek için iyi bir tercihtir. Unutmayalım ki Kral yengeç adanın özel lezzetlerinden dolayısıyla buradaki yemekler adanın genel mutfağına dair ipuçları vermekte.

Tante Nina: Harika bir deniz manzarası eşliğinde bir şişe Şili şarabı ile deniz mahsullerinin tadını çıkarmak için doğru bir tercihtir. Restoran Ushuaia’da bulunuyor.

Kaupe: Ushuaia’da bulunan bu Fransız Restoranı biraz pahalı olmasına karşı Tierra del Fuego’da güzel bir akşam yemeği yemek için idealdir. Tabi ki lezzetli deniz mahsulleriyle ve deniz manzarasıyla kendinizi başka bir dünyada hissedeceksiniz.

Bahşiş

Tierra del Fuego’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.

Tierra del Fuego’da Alışveriş

Tierra del Fuego’yu ziyaret edenlerin en büyük şansı Arjantin ve Şili kültürünü ve pek tabi ki yerli kabilelerin kültürlerinin harmanını ve bu harman sayesinde ortaya çıkan kozmopolit havayı bizzat deneyimleyebilmeleri. Tierra del Fuego’da gideceğiniz mağazalarda, turistik dükkânlarda, yerel kıyafetler, içecekler ve yiyecekler bulmanız mümkündür.

Adaların bir kısmının Şili yönetiminde olması, çok lezzetli Şili şaraplarına sahip olmasını sağlıyor. Şili her sene dünyanın en iyi şaraplarını üretmekte dolayısıyla şarap Tierra del Fuego’dan alınabilecek güzel hediyeler listesinin başını çekiyor. Tierra del Fuego’dan dönerken sevdiklerinize hediye edebileceğiniz yün kıyafetler de bulabilirsiniz, bölgenin geçim kaynaklarından biri post ve yün olduğu için hediyelik eşyalarda bu yönde de bir çeşitlilik bulunmaktadır.

Tierra del Fuego Gece Hayatı

Tierra del Fuego’nun hareketli bir gece hayatı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak Ushuaia’da çeşitli publar ve barlar bulunmaktadır. Ice Bar ve Dublin Pub en popüler eğlence mekânları arasındadır. Klöbber ve El Vagon’da tercih edilen eğlence mekânlarındandır.

Tierra del Fuego Festivaller

Ushuaia International Festival (Klasik Müzik): Her sene nisan ayında düzenlenen klasik müzik festivali, Ushuaia’yı iki haftalığına Klasik Müzik tutkunlarının ilgi odağı haline getiriyor. 2003 yılından beri düzenlenen festival her sene Ushuaia’da klasik müzik rüzgârları estiriyor.

Ovejero Şenliği: Çoban Köpeği anlamına gelen Ovejero, Rio Grande’de gerçekleşen bölgesel bir şenliğe adını vermiştir. 40 yıldır devam eden festivalde; hangi köpeğin koyunları daha iyi güdeceğine dair yarışmalar düzenlenmektedir.

Arjantin-Şili Kardeşlik Yarışı: 1974 yılından beri Porvenir ile Rio Grande arasında düzenlenen bir araba yarışıdır.

Tierra del Fuego Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval (8 Şubat)

Büyük Perhizin Arefe Günü (9 Şubat)

Paskalya’dan önceki Perşembe

Anı Günü

İyi Cuma Günü (25 Mart)

Paskalya (27 Mart)

Veteranlar Günü (2 Nisan)

Pesah Bayramının ilk Günü (23 Nisan)

Hoşgörü ve Saygı Günü (24 Nisan)

Pesah Bayramının Son Günü (30 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

1810 Devrimi Günü (25 Mayıs)

General Don Martín Günü (17 Haziran)

Bayrak Günü (20 Haziran)

Bridge Public Tatili (8 Temmuz)

Devamını Oku

Tierra del Fuego İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Tierra del Fuego Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları adaların Arjantin yönetimindeki bölgelerine de, Şili yönetimindeki bölgelerine de vizeden muaftır. Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport hamillerinin 90 güne kadar ikameti mümkündür.

Tierra del Fuego Türkiye Temsilciliği

Tierra del Fuego takımadalarında Türkiye temsilciliği bulunmamaktadır dolayısıyla bulunduğunuz bölgenin Şili ya da Arjantin yönetiminde olması koşuluyla aşağıdaki Büyükelçiliklere ulaşabilirsiniz.

BUENOS AİRES BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 11 DE SEPTIEMBRE 1382 1426 CAPITAL FEDERAL-ARGENTINA

Telefon: 00 54 11 47 85 72 03

00 54 11 47 88 32 39

00 54 11 47 88 51 06

Faks: 00 54 11 47 84 91 79

[email protected]

http://buenosaires.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Arjantin, Uruguay, Paraguay

SANTİAGO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: MONSENOR SOTERO SANZ 55 OF.71 PROVIDENCIA SANTIAGO-CHILE

Telefon: 00 56-2 231 89 52

00 56-2 232 11 00

Faks: 00 56-2 231 77 62

[email protected]

http://santiago.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Şili

Tierra del Fuego Para Birimi

Tierra del Fuego’nun Arjantin yönetiminde ki bölgelerinde Arjantin Pesosu (ARS), Şili’ye ait bölgelerinde ise Şili Pesosu (CLP) kullanılmaktadır.

Tierra del Fuego Resmi Dili

Dünyanın en güneyindeki takımada Tierra del Fuego’da İspanyolca konuşulmaktadır. Adalar Arjantin ve Şili yönetimince ayrılsa da her bölgede İspanyolca konuşulmaktadır. Ada’nın turizmin yoğun olduğu bölgelerinde İngilizce bilinmektedir. Bölgede Arjantin ve Şili’liler dışında Hırvatlar, Yamanalar, Onawolar yaşamaktadır dolayısıyla günümüzde azınlığı oluştursalar da Yamanalar ve Onawolar bölgenin yerlileridir ve kendi kültürlerini korumaya çalışmaktadırlar.

Tierra del Fuego Saat Farkı

Tierra del Fuego (UTC -3) ile Türkiye (GMT +3) arasında 6 saat fark vardır.

Tierra del Fuego Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 7oC
  • Şub 7oC
  • Mar 7oC
  • Nis 5oC
  • May 3oC
  • Haz 2oC
  • Tem 1oC
  • Agu 2oC
  • Eyl 3oC
  • Eki 4oC
  • Kas 5oC
  • Ara 6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 140.000 / Dil: İspanyolca  / Para Birimi: Arjantin Pesosu (ARS) veya Şili Pesosu (CLP) / İklim: Tundra / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün