Tierra del Fuego’da Gezilecek Yerler

Birçok gezgin için büyüleyici ve kesinlikle tatmin edici bir deneyim olan Tierra del Fuego’nun önemi Fin Del Mundo (Dünyanın Sonu) diye anılmasından da anlaşılacağı üzere Dünya’nın en güneyinde bulunan yerleşim yeri olmasıdır.

Pek çok fotoğraftan ya da hikâyeden gördüğünüz ve duyduğunuz Dünya’nın Ucundaki Fener burada bulunmaktadır ve bu fener belki de gezginlerin Tierra del Fuego’ya dair en çok merak ettikleri yapıdır.

Faro Les Eclaireurs

1400-hero-tierra-del-fuego-lighthouse.imgcache.rev1409323971369.web.jpg

Beagle Kanalı’nda bulunan bu deniz feneri 10 metre yüksekliğinde 3 metre genişliğindedir.

İçeriye girilememesine rağmen turistik turlar teknelerle ziyaretçileri fenere taşımaktadır. Fenerin turistik bir aktivite olarak bu kadar ünlü olmasının bir sebebi de Jules Verne’nin 1905 yılıında basılan Dünya’nın Ucundaki Fener (The Lighthouse At The End Of The World) adlı kitabında bahse konu fener olmasıdır. Kitap 1971 yılında Tom Rowe tarafından filme uyarlanmıştır.

Donanma ve Cezaevi Müzesi

144076883_10.jpg

Ushuaia, Tierra del Fuego’nun en canlı bölgesi. Burada birçok müze bulunuyor ancak bunlardan bazıları gerçekten çok etkileyici ve popüler. Bir kısmı tarihi eserleri sergilerken bazıları müzeye dönüştürülmüş tarihsel gerçeklikleri gözler önüne seriyor. Bu müzelerden bir tanesi ve belki de en bilineni; Museo Maritimo y del Presidio de UshuaiaUshuaia Cezaevi ve Deniz Donanması Binası 1947 yılında kapılarını kapattı. O tarihten 1995 yılına kadar boş duran bina için Arjantin donanması ve Ushuaia Müzesi anlaşma sağladı ve bu müze kurulmuş oldu. Cezaevi temalı bir müze olması fikri daha sonra gelişmiştir. Hücreler sergi alanına dönüştü. Sadece donanma ya da cezaevi sergileniyor değil. Tierra del Fuego yerlileri de kendi sanat malzemeleriyle destek olmuşlar.

Parque Nacional Tierra del Fuego

Tierra del Fuego Ulusal Parkı, Tierra del Fuego adasının Arjantin yönetimindeki bölgesinde, 630 kilometrekarelik bir alanda yer almaktadır ve Fagnano ve Raco Gölleri’ni barındırmaktadır. Parkın içinde uzun doğa yürüyüşleri için yollar, turistik trenler ve su sporu aktivitesi olanakları bulunmaktadır. Park Beagle Kanalı’nın 60 kilometre uzağında, Şili sınırına kadar uzanmaktadır. Parkın içinde göller, vadiler, şelaleler ve ormanlar bulunmaktadır.

Bu parkın tarihsel özelliği şudur; cezaevindeki mahkûmları her gün trenlerle bu parka getirip dondurucu soğukta ağaç kestirtirlermiş. Parkı görenler ve parkın içindeki turist treniyle seyahat edenler bu seyahatin ve parkın bu acı hikâyesini unutulamayacak bir deneyim olarak yorumluyor. Parkı gezmeden önce Cezaevi Müzesi’ni gezmekte fayda var, müze de Türkçe bilgilendirme kılavuzu da bulunmaktadır.

Beagle Kanalı

represa.jpg

Beagle Kanalı; Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu birbirine bağlayan Tierra del Fuego’nun güneyindeki bir doğal boğazdır. 1881 yılında Tierra del Fuego adaları/toprakları Arjantin ile Şili arasında paylaşılmasından itibaren Beagle Boğazı, Arjantin ve Şili arasındaki sınırın bir kısmını oluşturmaktadır. Boğazın Güneyi ve Batısı Şili Yönetimindeki Topraklardan geçmektedir kuzeybatısı ise Arjantin topraklarına bakar.

Beagle Kanalı adını 1835 yılında burayı keşfeden Robert FitzRoy’un kaptanlığındaki araştırma gemisi HMS Beagle’dan alır. Bu yolculuk Charles Darwin’in evrim kuramını oluşturmasına temel olan yolculuklardan biridir. FitzRoy Charles Darwin’i 1831 yılında çıktığı araştırma yolculuğunda yanına almıştır ve bu İngiliz Donanması’na ait gemi bütün bu yolculukta onları taşımıştır.