Arjantin Mutfağı

asado.png

Arjantin dünyanın en çok sığır eti üreten ülkesidir ve bu nedenle ete dayalı bir mutfak kültürüne sahiptirler. Avrupa mutfak kültürünün de etkileri oldukça yaygın olarak görülebilmektedir.

Geleneksel Arjantin genellikle sığır etinden yapılan et yemeği Criolla'asados' ya da 'parillas' adı verilen büyük ızgara ve barbekülerde hazırlanmaktadır. Sıcak ve lezzetli yemek Criolla; Locro (domuz eti, fasulye ve mısır güveç)veya Karbonado(taze sebze ile sığır eti, elma ve şeftali) ya da CazuelaGaucho (tavuk ve kabak ) gibi varyasyonlar ile doldurulabilmektedir.

Diğer popüler yemekleri humitas (mısır köftesi), empanadas (peynirden jambona, kıymadan tavuğa kadar birçok şey ile doldurulabilen börek) ve tamales (içi et doldurulmuş mısır unu ekmeği)'tir. Matambrerelleno (doldurulmuş rulo sığır eti) ve miga adı verilen (kabuksuz beyaz ekmek içine jambon ve peynir) sandviçler de diğer popüler seçeneklerdir.

En yaygın tatlı karamel sosuna benzeyen, kaynayan şeker ve süt ile yapılan DulceDeLeche'dir.

Geleneksel Arjantin içeceklerinin başında bitkisel bir çay olan Yerba Mate gelmektedir. İçi oyuk bir kabağın içerisinde hazırlanan yerba mate metal bir kamışla içilmektedir ve şeker koymak çokta yaygın değildir. Mate kahveden daha az kafein içermektedir, diğer vitamin ve minerallerle doludur. Mate içmek Arjantin'de önemli bir toplumsal ritueldir.

Arjantin mükemmel şarap seçkisiyle oldukça ünlüdür. And Dağları ve volkanik topraklara yakınlığı nedeniyle dünyanın en popüler bölgelerinden olan Mendoza'nın şarapları en beğenilenler arasındadır.

Arjantin'de musluk suyu içmek oldukça güvenlidir ancak bazen aşırı derece klorlu olabilmektedir ve ülkenin kuzeyindeki kırsal bölgelerinde dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır.