Google+

Patagonya

Patagonya - : - / -
--℃
1 ARS=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon11℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon15℃
 • Kasweather-icon9℃
 • Araweather-icon6℃
Nüfus: 1,999,540 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: peso (ARS) / İklim: Serin Kurak İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

lets-travel-to-argentina-patagonia-torres-del-paine-with-jakub-polomski-2.jpg

Patagonya, Şili ve Arjantin'in güneyindeki bölgedir. Arjantin'deki Rio Colorado ile Şili'deki Bio Bio nehirlerinin güneyi ile Magellan Boğazının kuzeyi arasında kalır. Magellan Boğazı’nın güneyindeki Ateş Toprakları da Patagonya'ya dahil edilebilir. Ağırlıklı olarak Arjantin sınırlarında olan bölgede yer alan Neuquén, Río Negro, Chubut, Santa Cruz, ve Tierra del Fuego şehirleri Arjantin’e aittir ve Buenos Aires ilinin en güney ucu da bu bölgeye dahildir. Bölgede Şili’ye ait iki bölge vardır: Aysén ve Magallanes.

South-America-Patagonia-1-guanaco.jpg

Rivayete göre Ferdinand Magellan, ismini verdiği Magellan Boğazı’ndan geçerken bu topraklarda gördüğü guanako postlarına bürünmüş ve yüzleri boyalı yerlileri bir İspanyol öyküsündeki Patagon adlı bir canavara benzeterek bölgeye bu adı vermiştir.

Patagonya çok az yerleşim olan bir bölgedir. Yerleşim ortalama kilometrekare başına 2 kişidir. Aslında 1 milyonu aşkın insanın yaşamasına rağmen nüfus yoğunluğunun bu derece az olmasının sebebi bölgenin dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Arjantin’in üçte birine tekabül etmesi yani aşırı yüz ölçümüdür.

Düz alanlarında, Pampas denilen bu yöreye özgü otluk steplerin hâkimiyeti vardır. Arjantin tarafı And Dağları'nın engel teşkil etmesinden dolayı Şili tarafından daha kurak bir iklime sahiptir. Şili kesimi ise Valdivia Yağmur Ormanlarının etkisiyle oldukça yağmur çeker. Genel karakter olarak çok güçlü rüzgârlar esmektedir. Kutuplardan sonraki yeryüzünün en büyük buzul alanları Şili kısmındadır.

Güneyinde yarı Antartika ikliminin hüküm sürdüğü Ateş Toprakları (Tierra del Fuego) bulunur. Bölgenin karakteristik hayvanları guanako, bir tür deve kuşu olan nandu ve kondor sayılabilir. Ayrıca çok sayıda deniz kuşuna ve flamingoya ev sahipliği yapmaktadır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Patagonya doğal güzellikleri ve çeşitliliği ile meşhurdur. Balinalar ve penguenlerin göç yolu üzerinde olan bölge, eşsiz buzullarıyla da ziyaretçileri büyülemektedir. Geniş bir bölge olan Patagonya’da mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için derledik.
Patagonya’da görülmesi gereken diğer yerler: San Martín de los Andes, El Bolsón, Lago Puelo, Trelew, Gaiman, Sarmiento, Río Gallegos, Río Grande, Nahuel Huapi Ulusal Parkı ,El Chalten, Valdes Yarımadası.

El Calafate

2803 Eki 2016Gezilecek Yerler

El Calafate

Adını bir kere yediğinizde mutlaka buraya tekrar gelmenize sebep olacak bir meyveden alan şehrin size sunduğu en büyük cazibe Glaciar Perito Moreno adlı buzuldur. Parque Nacional Los Glaciares’in (Ulusal Buzul Parkı) 80 kilometre uzağında olan buzul benzersiz bir güzelliğe sahiptir. Ocak ve şubat ayları gibi yüksek sezonda aşırı kalabalık ve pahalılıktan dolayı seyahatinizden pek keyif alamayabilirsiniz. Yüksek sezon dışı dönemde görmenizi tavsiye edilmektedir.

-

Patagonya lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Chandelle Apart Hotel, Vista Azul, Casa Los Radales. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz La Campiña, Departamentos Antu Ruca gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Casa Fischer del Lago, Cocos Cura Cabañas, Villa Huinid Hotel Bustillo otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Patagonya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Puerto Madryn

2903 Eki 2016Gezilecek Yerler

Puerto Madryn

Puerto Madryn bölgedeki en turistik merkezdir. Küçücük bir kasaba cazibesinde olan bu muhteşem plaj kasabasında sahillere haziran ve aralık arası dönemde balinalar uğramaktadır. Göç eden balinalar o kadar yakından geçerler ki göz sırasında balinaları izlemeniz mümkündür.

-

Puerto San Julian

2803 Eki 2016Gezilecek Yerler

Puerto San Julian

Patagonya’nin tarihi merkezi olan bu şehir Macellan’ın da bölgeye giriş yaptığı limana sahiptir. Darwin’in de burada araştırmalar yaptığı bilinmektedir. Şehrin coğrafi özellikleri dünyanın yüzyıllar boyunca geçirdiği dönüşümü bir açık hava doğal tarih müzesindeymişçesine izlemenize imkân tanımaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Güney Amerika’da yer alan Patagonya, Şili ve Arjantin'in güneyindeki bölgedir. İdari olarak iki ülke arasında paylaşılmaktadır ancak ağırlıklı kısmı Arjantin’e aittir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Güney Yarımküre’de yer alan Patagonya’ya gitmek için en uygun dönem yaz aylarıdır. Yaz ayları kasım-mart arasına tekabül etmektedir. Genel olarak serin ve kuru bir iklime sahip olan Patagonya’nın doğu kıyıları batı kıyılarından daha ılıktır. Çünkü bu bölge güney Ekvator’dan gelen ılıman hava akışının etkisindedir. Kış aylarında iç kesimler kıyı bölgelere göre oldukça soğuktur.

Patagonya’da El Calafate’de bir havaalanı mevcuttur ancak Türkiye’den buraya direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente Buenos Aires’e gidip, oradan tarifeli otobüslere binerek ya da araç kiralayarak gidebilirsiniz. Ancak bu yolculuk 24 saat sürmektedir ve Ruto40 isimli karayolu üzerinden gerçekleşmektedir.

Çok geniş bir bölge olan ve içinde pek çok şehir olan Patagonya’da oteller El Chalten, El Calafate ve Puerto Madryn bölgelerinde yoğunlaşmaktadır. Kentte B&B, hostel, misafir evi, apart gibi opsiyonların yanı sıra 3-4-5 yıldızlı otellerde mevcuttur. 4 yıldızlı otellerde gecelik oda fiyatları 75 dolardan başlamaktadır.

trochita-corfo-chubut-480x312.jpg

Çok geniş bir bölge olan Patagonya’daki şehirlerarasında hem tren hem otobüs sistemleri çalışmaktadır. Yalnız mesafelerin çok uzun olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.

Patagonya’da pek çok lezzetli ve dünyanın başka yerine bulamayacağınız yemek seçeneğiniz vardır. Arjantin mutfağında dana eti önemli bir yer tutmaktadır. Ancak bu bölgede cordero adı verilen koyun eti de bir hayli yaygındır. Bunun sebebi ise faunoa ve flora açısından çok zengin olan Patagonya’da beslenen koyunların çok farklı otlarla besleniyor olmasıdır. Uzkuzu ızgara anlamına gelen parrilla lezzetiyle meşhurdur.

Süt tatlısı anlamına gelen dulce de leche, krem karamele benzeyen bir tatlı olarak yörenin en kendine özgü tatlısıdır. Facturas adı verilen ve kahvaltılarda ya da çayın yanında yenen tatlı çörekler de yöreye özgüdür. Bunların içine aynı kruvasan gibi sayısız farklı malzemeyle dolgu yapılmaktadır. Alfajores adlı tatlıları da çok meşhurdur. Arjantin’de kendilerine özgü bir yeşil çay olan mate içilmektedir.

Popüler restoranlar

Mi Rancho: El Calafate bölgesindeki restoranda tam anlamıyla yerel lezzetler tatmanız mümkündür. Retoranda yemekleri sahipleri elleriyle pişirip servis etmektedir.

Nikanor: Trevelin bölgesinde bulunan restoranda yerel lezzetler kadar Arjantin ev yemeklerinden de tadabilirsiniz.

Diğer restoranlar: La Lechuza, Una Mesa, Guanacao, Buenos Cruces, Naos, Placido, La Tapera, La Cerveceria, La Tradicion, Don Chiquino.

Bahşiş

Patagonya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Çok haraketli bir gece hayatı olmayan Patagonya’da bir kaç şık bar ve kulüp bulunmaktadır. Trelew bölgesindeki Touring Club, Gaiman bölgesindeki Ty Nain ve Puerto Madryn bölgesindeki Rancho Cucamonga alternatif mekanlar olarak sıralanabilir.

Fiesta de la Cerezan (Ocak)

Fiesta del Siete di Marzo (Mart)

Fiesta Nacional de Salmon (Şubat)

Fiesta Nacional de Trekking (Mart)

Fiesta del Pueblo (Ekim)

Regata del Rio Negro (Ocak)

Semano de Esquel (Şubat)

fiesta Nacional de Esqui (Eylül)

Patagonya’da çok fazla alışveriş opsiyonunuz yoktur. El Calafate bölgesindeki Viento Oeste adlı dükkândan kitap, harita ve hediyelik eşyaların yanı sıra kamp malzemeleri de satın alabilirsiniz. Plaza Coronel Fontana meydanına açılan Mercado de Artisanos (Zanaatkarlar Pazarı) adından da anlaşılacağı gibi el yapımı ve geleneksel objeler satmaktadır. Trevlin bölgesinde yer alan pazar, pazar günleri açılmaktadır. Centro Artesenal Municipal, belediye öncülüğünde kooperatifleşmiş zanaatkârların açtığı bir dükkandır. Puerto San Julian bölgesinde yer alan dükkânda el yapımı seramikler ve leziz el yapımı yerel kiraz liköründen bulabilirsiniz.

Patagonya’da (GMT -3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 5 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Patagonya’dan 5 saat ileridir.

Arjantin sınırları içerisinde yer alan Patagonya şehrinin para birimi Peso’dur. 1 TL yaklaşık 4.95 Peso’dur.

Arjantin ülkesinde toplam İspanyolca konuşulmaktadır.

BUENOS AİRES BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 11 DE SEPTIEMBRE 1382 1426 CAPITAL FEDERAL-ARGENTINA

Telefon: 00 54 11 47 85 72 03 00 54 11 47 88 32 39 00 54 11 47 88 51 06

Faks: 00 54 11 47 84 91 79

embajada.buenosaires@mfa.gov.tr

http://buenosaires.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Arjantin, Uruguay, Paraguay

Yeni Yıl (1 Ocak)

Zanzibar Kurtuluş Günü (12 Ocak)

Kutsal Cuma

Pazartesi Paskalyası

Karume Günü

Union Günü

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Saba Saba (7 Temmuz)

Eid el Fitri (7 Temmuz)

Eid el Hajj (13 Eylül)

Mwalimu Nyerere Günü (14 Ekim)

Cumhuriyet Bayramı (9 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 107

Yangın: 100

Polis: 101

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Arjantin’e girmek için vize alması gerekmemektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.