Patagonya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

lets-travel-to-argentina-patagonia-torres-del-paine-with-jakub-polomski-2.jpg

Patagonya, Şili ve Arjantin'in güneyindeki bölgedir. Arjantin'deki Rio Colorado ile Şili'deki Bio Bio nehirlerinin güneyi ile Magellan Boğazının kuzeyi arasında kalır. Magellan Boğazı’nın güneyindeki Ateş Toprakları da Patagonya'ya dahil edilebilir. Ağırlıklı olarak Arjantin sınırlarında olan bölgede yer alan Neuquén, Río Negro, Chubut, Santa Cruz, ve Tierra del Fuego şehirleri Arjantin’e aittir ve Buenos Aires ilinin en güney ucu da bu bölgeye dahildir. Bölgede Şili’ye ait iki bölge vardır: Aysén ve Magallanes.

South-America-Patagonia-1-guanaco.jpg

Rivayete göre Ferdinand Magellan, ismini verdiği Magellan Boğazı’ndan geçerken bu topraklarda gördüğü guanako postlarına bürünmüş ve yüzleri boyalı yerlileri bir İspanyol öyküsündeki Patagon adlı bir canavara benzeterek bölgeye bu adı vermiştir.

Patagonya çok az yerleşim olan bir bölgedir. Yerleşim ortalama kilometrekare başına 2 kişidir. Aslında 1 milyonu aşkın insanın yaşamasına rağmen nüfus yoğunluğunun bu derece az olmasının sebebi bölgenin dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Arjantin’inüçte birine tekabül etmesi yani aşırı yüz ölçümüdür.

Düz alanlarında, Pampas denilen bu yöreye özgü otluk steplerin hâkimiyeti vardır. Arjantin tarafı And Dağları'nın engel teşkil etmesinden dolayı Şili tarafından daha kurak bir iklime sahiptir. Şili kesimi ise Valdivia Yağmur Ormanlarının etkisiyle oldukça yağmur çeker. Genel karakter olarak çok güçlü rüzgârlar esmektedir. Kutuplardan sonraki yeryüzünün en büyük buzul alanları Şili kısmındadır.

Güneyinde yarı Antartika ikliminin hüküm sürdüğü Ateş Toprakları (Tierra del Fuego) bulunur. Bölgenin karakteristik hayvanları guanako, bir tür deve kuşu olan nandu ve kondor sayılabilir. Ayrıca çok sayıda deniz kuşuna ve flamingoya ev sahipliği yapmaktadır.

Patagonya ile İlgili

Patagonya Nerededir?

Güney Amerika’da yer alan Patagonya, Şili ve Arjantin'in güneyindeki bölgedir. İdari olarak iki ülke arasında paylaşılmaktadır ancak ağırlıklı kısmı Arjantin’e aittir.

Patagonya’ya Nasıl Gidilir?

Patagonya’da El Calafate’de bir havaalanı mevcuttur ancak Türkiye’den buraya direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente Buenos Aires’e gidip, oradan tarifeli otobüslere binerek ya da araç kiralayarak gidebilirsiniz. Ancak bu yolculuk 24 saat sürmektedir ve Ruto40 isimli karayolu üzerinden gerçekleşmektedir.

Patagonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Güney Yarımküre’de yer alan Patagonya’ya gitmek için en uygun dönem yaz aylarıdır. Yaz ayları kasım-mart arasına tekabül etmektedir. Genel olarak serin ve kuru bir iklime sahip olan Patagonya’nın doğu kıyıları batı kıyılarından daha ılıktır. Çünkü bu bölge güney Ekvator’dan gelen ılıman hava akışının etkisindedir. Kış aylarında iç kesimler kıyı bölgelere göre oldukça soğuktur.

Patagonya’da Nerede Kalmalı?

Çok geniş bir bölge olan ve içinde pek çok şehir olan Patagonya’da oteller El Chalten, El Calafate ve Puerto Madryn bölgelerinde yoğunlaşmaktadır. Kentte B&B, hostel, misafir evi, apart gibi opsiyonların yanı sıra 3-4-5 yıldızlı otellerde mevcuttur. 4 yıldızlı otellerde gecelik oda fiyatları 75 dolardan başlamaktadır.

Patagonya’da Gezilecek Yerler

Patagonya doğal güzellikleri ve çeşitliliği ile meşhurdur. Balinalar ve penguenlerin göç yolu üzerinde olan bölge, eşsiz buzullarıyla da ziyaretçileri büyülemektedir. Geniş bir bölge olan Patagonya’da mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için derledik.
Patagonya’da görülmesi gereken diğer yerler: San Martín de los Andes, El Bolsón, Lago Puelo, Trelew, Gaiman, Sarmiento, Río Gallegos, Río Grande, Nahuel Huapi Ulusal Parkı ,El Chalten, Valdes Yarımadası.

Devamını Oku

Patagonya İçi Ulaşım

trochita-corfo-chubut-480x312.jpg

Çok geniş bir bölge olan Patagonya’daki şehirlerarasında hem tren hem otobüs sistemleri çalışmaktadır. Yalnız mesafelerin çok uzun olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.

Patagonya Mutfağı

Patagonya’da pek çok lezzetli ve dünyanın başka yerine bulamayacağınız yemek seçeneğiniz vardır. Arjantin mutfağında dana eti önemli bir yer tutmaktadır. Ancak bu bölgede cordero adı verilen koyun eti de bir hayli yaygındır. Bunun sebebi ise faunoa ve flora açısından çok zengin olan Patagonya’da beslenen koyunların çok farklı otlarla besleniyor olmasıdır. Uzkuzu ızgara anlamına gelen parrilla lezzetiyle meşhurdur.

Süt tatlısı anlamına gelen dulce de leche, krem karamele benzeyen bir tatlı olarak yörenin en kendine özgü tatlısıdır. Facturas adı verilen ve kahvaltılarda ya da çayın yanında yenen tatlı çörekler de yöreye özgüdür. Bunların içine aynı kruvasan gibi sayısız farklı malzemeyle dolgu yapılmaktadır. Alfajores adlı tatlıları da çok meşhurdur. Arjantin’de kendilerine özgü bir yeşil çay olan mate içilmektedir.

Popüler restoranlar

Mi Rancho: El Calafate bölgesindeki restoranda tam anlamıyla yerel lezzetler tatmanız mümkündür. Retoranda yemekleri sahipleri elleriyle pişirip servis etmektedir.

Nikanor: Trevelin bölgesinde bulunan restoranda yerel lezzetler kadar Arjantin ev yemeklerinden de tadabilirsiniz.

Diğer restoranlar: La Lechuza, Una Mesa, Guanacao, Buenos Cruces, Naos, Placido, La Tapera, La Cerveceria, La Tradicion, Don Chiquino.

Bahşiş

Patagonya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Patagonya’da Alışveriş

Patagonya’da çok fazla alışveriş opsiyonunuz yoktur. El Calafate bölgesindeki Viento Oeste adlı dükkândan kitap, harita ve hediyelik eşyaların yanı sıra kamp malzemeleri de satın alabilirsiniz. Plaza Coronel Fontana meydanına açılan Mercado de Artisanos (Zanaatkarlar Pazarı) adından da anlaşılacağı gibi el yapımı ve geleneksel objeler satmaktadır. Trevlin bölgesinde yer alan pazar, pazar günleri açılmaktadır. Centro Artesenal Municipal, belediye öncülüğünde kooperatifleşmiş zanaatkârların açtığı bir dükkandır. Puerto San Julian bölgesinde yer alan dükkânda el yapımı seramikler ve leziz el yapımı yerel kiraz liköründen bulabilirsiniz.

Patagonya Gece Hayatı

Çok haraketli bir gece hayatı olmayan Patagonya’da bir kaç şık bar ve kulüp bulunmaktadır. Trelew bölgesindeki Touring Club, Gaiman bölgesindeki Ty Nain ve Puerto Madryn bölgesindeki Rancho Cucamonga alternatif mekanlar olarak sıralanabilir.

Patagonya Festivaller

Fiesta de la Cerezan (Ocak)

Fiesta del Siete di Marzo (Mart)

Fiesta Nacional de Salmon (Şubat)

Fiesta Nacional de Trekking (Mart)

Fiesta del Pueblo (Ekim)

Regata del Rio Negro (Ocak)

Semano de Esquel (Şubat)

fiesta Nacional de Esqui (Eylül)

Patagonya Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Zanzibar Kurtuluş Günü (12 Ocak)

Kutsal Cuma

Pazartesi Paskalyası

Karume Günü

Union Günü

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Saba Saba (7 Temmuz)

Eid el Fitri (7 Temmuz)

Eid el Hajj (13 Eylül)

Mwalimu Nyerere Günü (14 Ekim)

Cumhuriyet Bayramı (9 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Patagonya İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 107

Yangın: 100

Polis: 101

Patagonya Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Arjantin’e girmek için vize alması gerekmemektedir.

Patgonya Türkiye Dış Temsilcilikleri

BUENOS AİRES BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 11 DE SEPTIEMBRE 1382 1426 CAPITAL FEDERAL-ARGENTINA

Telefon: 00 54 11 47 85 72 03 00 54 11 47 88 32 39 00 54 11 47 88 51 06

Faks: 00 54 11 47 84 91 79

[email protected]

http://buenosaires.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Arjantin, Uruguay, Paraguay

Patagonya Para Birimi

Arjantin sınırları içerisinde yer alan Patagonya şehrinin para birimi Peso’dur. 1 TL yaklaşık 4.95 Peso’dur.

Patagonya Resmi Dili

Arjantin ülkesinde toplam İspanyolca konuşulmaktadır.

Patgonya Saat Farkı

Patagonya’da (GMT -3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 5 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Patagonya’dan 5 saat ileridir.

Patagonya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 6oC
  • Mar 8oC
  • Nis 11oC
  • May 16oC
  • Haz 21oC
  • Tem 23oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 15oC
  • Kas 9oC
  • Ara 6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,999,540 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: peso (ARS) / İklim: Serin Kurak İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün