Patagonya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

lets-travel-to-argentina-patagonia-torres-del-paine-with-jakub-polomski-2.jpg

Patagonya, Şili ve Arjantin'in güneyindeki bölgedir. Arjantin'deki Rio Colorado ile Şili'deki Bio Bio nehirlerinin güneyi ile Magellan Boğazının kuzeyi arasında kalır. Magellan Boğazı’nın güneyindeki Ateş Toprakları da Patagonya'ya dahil edilebilir. Ağırlıklı olarak Arjantin sınırlarında olan bölgede yer alan Neuquén, Río Negro, Chubut, Santa Cruz, ve Tierra del Fuego şehirleri Arjantin’e aittir ve Buenos Aires ilinin en güney ucu da bu bölgeye dahildir. Bölgede Şili’ye ait iki bölge vardır: Aysén ve Magallanes.

South-America-Patagonia-1-guanaco.jpg

Rivayete göre Ferdinand Magellan, ismini verdiği Magellan Boğazı’ndan geçerken bu topraklarda gördüğü guanako postlarına bürünmüş ve yüzleri boyalı yerlileri bir İspanyol öyküsündeki Patagon adlı bir canavara benzeterek bölgeye bu adı vermiştir.

Patagonya çok az yerleşim olan bir bölgedir. Yerleşim ortalama kilometrekare başına 2 kişidir. Aslında 1 milyonu aşkın insanın yaşamasına rağmen nüfus yoğunluğunun bu derece az olmasının sebebi bölgenin dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Arjantin’inüçte birine tekabül etmesi yani aşırı yüz ölçümüdür.

Düz alanlarında, Pampas denilen bu yöreye özgü otluk steplerin hâkimiyeti vardır. Arjantin tarafı And Dağları'nın engel teşkil etmesinden dolayı Şili tarafından daha kurak bir iklime sahiptir. Şili kesimi ise Valdivia Yağmur Ormanlarının etkisiyle oldukça yağmur çeker. Genel karakter olarak çok güçlü rüzgârlar esmektedir. Kutuplardan sonraki yeryüzünün en büyük buzul alanları Şili kısmındadır.

Güneyinde yarı Antartika ikliminin hüküm sürdüğü Ateş Toprakları (Tierra del Fuego) bulunur. Bölgenin karakteristik hayvanları guanako, bir tür deve kuşu olan nandu ve kondor sayılabilir. Ayrıca çok sayıda deniz kuşuna ve flamingoya ev sahipliği yapmaktadır.