Singapur'da Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey

1- Dünyanın en büyük orkide bahçesini gezin

İlk fidanı 1859 yılında dikilmiş olan Singapur Botanik Bahçesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş olan ilk ve tek botanik bahçedir. Bahçenin en güzel köşelerinden biri Singapur’un milli çiçeği orkidelerin olduğu orkide bahçesidir. Tam tamına 1000 orkide cinsi ve 2000 de melez cins bu bahçede sizleri bekliyor.

2- Gardens by the Bay’de süper ağaçların üzerinde yürüyün

Singapur’un en güzel yerlerinden biri olan Gardens by the Bay’de yer alan 25 ile 50 metre yüksekliğindeki yapay ağaçlar aslında gerçek ağaçlar gibi çevresindeki doğaya katkıda bulunuyor. 22 metre yükseklikte ağaçlar arasında kurulmuş köprüde özellikle akşam üstü mutlaka yürüyün.

3- Dünyanın en kötü kokan meyvesini tadın

Durian Singapur’un milli meyvesi. O kadar kötü kokuyor ki otobüslere alınması yasak. Ama lezzetine herkes bayılıyor. Hatta Esplanade adlı konser salonuna şeklini vermiş. Geyland sokağında bulunan manavlarda bu meyveyi bulabilirsiniz.

4- Çin, Arap ve Hint mahallelerini gezin

Singapur’u oluşturan nüfusun yoğunlaştığı bölgeler turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden. Burada ihtişamlı tapınakları gezebilir, uygun fiyatlı hediyelik eşyalar alabilir veya yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

5- Dünyanın en yüksekte bulunan sonsuzluk havuzunda serinleyin

Marina Bay Sands otelinin havuzu otelin 57 katında ve yerden tam 191 metre yükseklikte. 146 metre uzunluğundaki bu havuzda muhteşem Singapur manzarasının keyfini yalnızca otelde konaklayanlar çıkarabiliyor ama restoranlarda yemek yiyerek veya gözlem bölümüne bir miktar ücret ödeyerek manzarayı görebilirsiniz.

6- Sentosa Adası’nda gönlünüzce eğlenin

Sentosa Adası tamamen tema parklardan ve otellerden oluşan bir eğlence adası. Universal Studios’dan sualtı parklarına, plajlara ve alışveriş merkezlerine kadar eğlence adına herşeyi sunan bir ada. En az bir gününüzü buraya ayırmalısınız.

7- Katong’da eski Singapur’u keşfedin

Eskiden zenginlerin yaşadığı bir sahil kasabası olan Katong bugün denizin doldurulmasıyla içerilerde kalmış olmasına rağmen popülerliğinden bir şey yitirmemiş. Renkli mimarisi ve lezzetli restoranlarıyla ilgi çeken yerlerin başında geliyor.

8- Marina Bay’de ışık showunu kaçırmayın

Her gece Marina Bay’de bir ışık şovu gerçekleştiriliyor. Birbirinden görkemli yapılardan çıkan ışıklarla marina eşsiz bir görüntüye bürünüyor. Marina çevresinde yürüyerek Singapur’un simgesi olan Merlion heykeli önünde mutlaka fotoğaf çektirin.

9- Gece safarisi

Vahşi hayvanları gece safarisinde yakından görmeye ne dersiniz? Aslanlar, kaplanlari ve gergedanlar başta olmak üzere 2500’e yakın hayvan cinsi gece safarisinde sizleri bekliyor.

10- Singapur Sling

İlk kez Singapur’da Raffles Hotel’in Long Bar’ında keşfedilmiş ve ünü dünyaya yayılmış bir içki olan Singapur Sling’i orjinal yerinde mutlaka denemelisiniz. Long Bar’da Sling ile birlikte yediğiniz fıstıkların kabuklarını yere atmak serbest!

Gürhan Kara

Yazar Hakkında

Gürhan Kara

Tadında Seyahat adlı ülke, şehir, otel ve restoran inceleme blogu'nun kurucusu ve yazarı