Google+

Arama formu

SİNGAPUR'DA MUTLAKA YAPILMASI GEREKEN 10 ŞEY

Bu yazı Gezimanya üyesi Gürhan Kara tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

1- Dünyanın en büyük orkide bahçesini gezin

Singapur Şehri

Singapur Şehri-1

İlk fidanı 1859 yılında dikilmiş olan Singapur Botanik Bahçesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş olan ilk ve tek botanik bahçedir. Bahçenin en güzel köşelerinden biri Singapur’un milli çiçeği orkidelerin olduğu orkide bahçesidir. Tam tamına 1000 orkide cinsi ve 2000 de melez cins bu bahçede sizleri bekliyor.

2- Gardens by the Bay’de süper ağaçların üzerinde yürüyün

Singapur Şehri-2

Singapur Şehri-3

Singapur Şehri şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Conservation Shophouse, Orchard Road Private Room_1, Rest House güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Chris Home Stay, Two Bedroom in Chinatown above MRT, The Fullerton Bay Hotel Singapore. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Venue Hotel The Lily, The Fragrance Hotel (Joo Chiat), Ace Residences @ East Coast gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Blue Jazz Hostel, Campbell Inn, Footprints Hostel, Singapore tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Singapur Şehri aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Singapur’un en güzel yerlerinden biri olan Gardens by the Bay’de yer alan 25 ile 50 metre yüksekliğindeki yapay ağaçlar aslında gerçek ağaçlar gibi çevresindeki doğaya katkıda bulunuyor. 22 metre yükseklikte ağaçlar arasında kurulmuş köprüde özellikle akşam üstü mutlaka yürüyün.

3- Dünyanın en kötü kokan meyvesini tadın

Durian Singapur’un milli meyvesi. O kadar kötü kokuyor ki otobüslere alınması yasak. Ama lezzetine herkes bayılıyor. Hatta Esplanade adlı konser salonuna şeklini vermiş. Geyland sokağında bulunan manavlarda bu meyveyi bulabilirsiniz.

4- Çin, Arap ve Hint mahallelerini gezin

Singapur Şehri-4

Singapur Şehri-5

Singapur’u oluşturan nüfusun yoğunlaştığı bölgeler turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden. Burada ihtişamlı tapınakları gezebilir, uygun fiyatlı hediyelik eşyalar alabilir veya yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

5- Dünyanın en yüksekte bulunan sonsuzluk havuzunda serinleyin

Singapur Şehri-6

Singapur Şehri-7

Marina Bay Sands otelinin havuzu otelin 57 katında ve yerden tam 191 metre yükseklikte. 146 metre uzunluğundaki bu havuzda muhteşem Singapur manzarasının keyfini yalnızca otelde konaklayanlar çıkarabiliyor ama restoranlarda yemek yiyerek veya gözlem bölümüne bir miktar ücret ödeyerek manzarayı görebilirsiniz.

6- Sentosa Adası’nda gönlünüzce eğlenin

Sentosa Adası tamamen tema parklardan ve otellerden oluşan bir eğlence adası. Universal Studios’dan sualtı parklarına, plajlara ve alışveriş merkezlerine kadar eğlence adına herşeyi sunan bir ada. En az bir gününüzü buraya ayırmalısınız.

7- Katong’da eski Singapur’u keşfedin

Singapur Şehri-8

Singapur Şehri-9

Eskiden zenginlerin yaşadığı bir sahil kasabası olan Katong bugün denizin doldurulmasıyla içerilerde kalmış olmasına rağmen popülerliğinden bir şey yitirmemiş. Renkli mimarisi ve lezzetli restoranlarıyla ilgi çeken yerlerin başında geliyor.

8- Marina Bay’de ışık showunu kaçırmayın

Singapur Şehri-10

Singapur Şehri-11

Her gece Marina Bay’de bir ışık şovu gerçekleştiriliyor. Birbirinden görkemli yapılardan çıkan ışıklarla marina eşsiz bir görüntüye bürünüyor. Marina çevresinde yürüyerek Singapur’un simgesi olan Merlion heykeli önünde mutlaka fotoğaf çektirin.

9- Gece safarisi

Vahşi hayvanları gece safarisinde yakından görmeye ne dersiniz? Aslanlar, kaplanlari ve gergedanlar başta olmak üzere 2500’e yakın hayvan cinsi gece safarisinde sizleri bekliyor.

10- Singapur Sling

Singapur Şehri-12

Singapur Şehri-13

İlk kez Singapur’da Raffles Hotel’in Long Bar’ında keşfedilmiş ve ünü dünyaya yayılmış bir içki olan Singapur Sling’i orjinal yerinde mutlaka denemelisiniz. Long Bar’da Sling ile birlikte yediğiniz fıstıkların kabuklarını yere atmak serbest!

Etiketler


Gürhan Kara kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Gürhan Kara

Tadında Seyahat adlı ülke, şehir, otel ve restoran inceleme blogu'nun kurucusu ve yazarı