Google+

Singapur

image_placeholder
image_placeholder
ASYASingapur
Singapur08:14 AM
21℃
1 SGD=2.57 TRY
Type G250V13 A
 • Ocaweather-icon26.4℃
 • Şubweather-icon27℃
 • Marweather-icon27.4℃
 • Nisweather-icon27.9℃
 • Mayweather-icon27.8℃
 • Hazweather-icon27.5℃
 • Temweather-icon26.9℃
 • Ağuweather-icon26.9℃
 • Eylweather-icon26.9℃
 • Ekiweather-icon27.2℃
 • Kasweather-icon27℃
 • Araweather-icon26.5℃
Nüfus: 5.535.000 Dili: İngilizce, Mandarin, Malayca, Tamil Para Birimi: Singapur Doları İklim: Tropikal İklim Big Mac Index: 4,70

Kuzey’de Malezya’nın Johor eyaleti, Güney’de Endonezya’nın Riau Adaları ile çevrili Singapur Cumhuriyeti, dünyada az sayıda bulunan şehir devletlerden biridir. Küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen yükselen gökdelenleriyle dikkat çekmektedir. Aynı zamanda Aslan Şehri ve Bahçe Şehri olarak da kayıtlardaki yerini almıştır.

Kuzey Yarımküre Ekvator’a 135 km uzaklıkta yer alan Singapur, sahip olduğu tropikal iklim sayesinde her mevsim sıcaktır. Bu da kış aylarını avantaj haline çevirir ve ülkeyi turizm açısından her daim canlı tutar. Hint Okyanusu ve Güney Çin Denizi’ne yakın konumda olması ülkeyi dünyanın en işlek limanlardan biri haline getiriyor.

Kuzey ve batıdan Jahore Boğazı, doğu ve güneyden Singapur Boğazı ile kapalı bir ülke olan Singapur’un başkenti yine Singapur’dur. Kendisine ait 40’a yakın adacıkla Güneydoğu Asya’daki en küçük ülke ünvanına sahiptir. Singapur şehir-ülkelerden biri olduğu için kendisinden başka şehre sahip değildir. Ancak genel anlamda ülkeyi dört bölgeye ayırabilmek mümkündür; Orchard Street, Little India, Sentosa Island ve Chinatown.

Ülkenin merkezi denebilecek konumda olan Orchard Street, çok sayıda alışveriş merkezinin bulunduğu bir noktadır. Malay dilinde sakinlik ve sükûnet anlamına gelen Sentosa ise merkeze uzak kendi içinde bir adacık olarak yer alıyor. Chinatown ve Little India ise Çin ve Hindistan’ın bir mahalleye taşınmış hali gibi denebilir. Ülkedeki en yüksek nokta 177 km yüksekliğinde bulunan Tımah Dağı’dır. Singapur’da sadece Singapur Nehri vardır; onun dışında herhangi bir nehir ya da göl bulunmamaktadır.

Singapore_River_where_it_all_begins.jpg

Hint Okyanusu’nda 1°15’ - 1°28’ Kuzey enlemleri ve 103°40’ - 104° Doğu boylamları arasında yer alan Singapur kuzeyinde Malezya, güneyinde Endonezya ile komşu; Güneydoğu Asya Bölgesi’nde yer alan bir ülkedir. Yüzölçümü 719 kilometrekaredir. Ekvator’a 135 km uzaklıkta olan Singapur, bölgenin en küçük ve refah seviyesi en yüksek bir ada ülkesidir.

Geolocation

Ülkenin resmi dili İngilice ve Malayca’dır. Singapurluların üçte biri için İngilizce ana dilleri gibi. Bunun dışında ülkede Tamil, Mandarin, Çince ve Malayca dilleri de konuşulmaktadır. Ülkede çok sayıda Çinli yaşadığı için bu dillerin içinde en yaygını Çince’dir.

Ülkenin farklı ırklara ev sahipliği yapmış olması bünyesindeki dini inanç çeşitliliğini de artırmıştır. Halkın çoğu Çinli olduğu için nüfusun büyük bir bölümü Konfüçyüsçü, Budist, Hıristiyan ve Taoist olarak ayrılırken; Malay halkı ise Müslümanlığı benimsemiştir. Rakamlarla açıklamak gerekirse yüzde 33’lük kesim budist, yüzde 18’lik kesim hıristiyan, yüzde 15’lik kesim müslümandır. Nüfusun yüzde 17’si herhangi bir dine inanmamaktadır. Geri kalanlar ise Hindu, Taoist ve Folk olarak ayrılmıştır. 

Tarihi 11. yüzyıla dayanan Singapur, o dönemlerde Pulau Ujong olarak, 13. yüzyılda ise Temasek olarak bilinmektedir. 14. yüzyılda Malezyalı prens Sang Nila Utama, Singapur kıyılarına yaklaşır. Bu esnada ise hava şartları oldukça kötü olduğundan bir süre adada mola verir. Oldukça heybetli ve vahşi bir aslanın dolaştığını görür. Böylece ada, Malay dilinde aslan anlamına gelen Singa ve şehir anlamına gelen Pura kelimelerinin birleşiminden sonra Singapura/Aslan Şehri olarak anılmaya başlanır. İngiliz Sir Thomas Stamford Raffles'ın 1819 yılında burada serbest ticareti mümkün kılan serbest bir liman kurulmasını sağlamasıyla Singapur'un modern tarihi başlar. 1824'te imzalanan bir anlaşmayla bölge, Britanya ve Hollanda egemenliği arasında paylaşılır ve ada, daimi olarak Britanya'nın eline geçer. 1895’te Malaya Federasyonu’nun kurulmasıyla Singapur günümüz bağımsızlığının temellerinin ilk adımını atmış olur.

9 Ağustos 1965’de ise Singapur Cumhuriyeti olarak bağımsızlığını ilan eder.

Mayıs ve temmuz ayları arasındaki zamanda turistlerin en çok tercih ettiği zamandır. Yağmursuz bir gezi isterseniz bu aralığı tercih edilmelidir. Fakat “Yok ben yağmuru her zaman severim,” diyorsanız ekim ayından mayıs ayına kadar olan zamanı tercih edebilirsiniz. Ayrıca şehrin birbirinden renkli festivallerinin programlarını takip ederek gezinizi o dönemlerde ayırabilirsiniz. Böylece şehrin kültürünü de daha içinden takip etme fırsatını yakalayabilirsiniz.

İstanbul’dan Singapur’a gidiş süresi yaklaşık 11, geliş süresi yaklaşık 12 saattir. Aktarmasız uçuşlardan faydalanabilir, dilerseniz diğer hava yolları ile de yolculuğunuzu Bangkok veya Dubai aktarmalı olarak ayarlayabilirsiniz.

Tropikal iklime sahip olması ve Ekvator bölgesine yakın olduğu için Singapur çoğunlukla muson yağmurları altındadır. Sıcaklık ve nem oranı ise her dönem yüksektir. Mevsimler arasındaki ısı, nem ve sıcaklık değişimi azdır. Hava sıcaklığı yaz aylarında çok artmaktadır. Yağışlar ise genellikle ekim ve mayıs ayları arasında şiddetlenir. Ortalama günlük sıcaklıklar minimum 23-26 civarında değişirken, maksimum 31-34 arasında değişkenlik göstermektedir.

Ülkede ekonominin büyük bir kısmı çoğunlukla ticarete dayanır. Ülkemiz ile Singapur arasındaki dış ticaret hacmi son on yılda 200 milyon Dolar iken; 2015 yılında yaklaşık 4 kat artarak 700 milyon Dolar olmuştur. Singapur'un önde gelen endüstri dalları arasında gemi yapımcılığı, petrol rafinerileri, elektronik aletler, tekstil, gıda ve kereste endüstrileri bulunur. Turizm ise ülke için önemli bir gelir kaynağıdır. Balıkçılık da, özellikle son zamanlarda, ülke ekonomisine önemli ölçüde gelir sağlamaktadır.

Singapur, diğer Asya ülkelerine nazaran okuma-yazma oranı yüksek olan bir ülkedir. Nüfusun yaklaşık yüzde 95,4'ü okur-yazardır. Genç nüfusun yüzde 65'i okula devam etmektedir. Birçok sanat okulu ile teknik ve özel okul mevcuttur. Ülkede beş tane üniversite vardır. Sosyal ve kültürel yaşam düzeyleri oldukça yüksek olan Singapur’da insan ömrü ortalama 70 yılın üzerindedir.

Singapur Mutfağı

Singapur mutfağı, Hint ve Çin mutfaklarından etkilenir. Malezya yemeklerinin servis edildiği seyyar büfeler, ülkedeki Müslüman kesimin damak zevkine ve kültür yapısına hitap eder. Çin ve Hint yemekleri de aynı anlayışla ziyaretçilerin çok yabancılık çekmeyecekleri şekilde servis edilip beğenilerine sunulmaktadır. Çin yemeklerinin servis edildiği geniş açık hava restoranlarında Malay ve Hint mutfağına ait malzemelerle, Çin usulü pişirme teknikleri bir araya getirilerek hazırlanan yemekler pişirilmektedir. Böylece üç kültürün de öğeleri bir araya gelir.

Twilight-Parade-copy.jpg

Çin Yeni Yılı: Her yıl şubat ayında Güneydoğu Asya’da görkemli kutlamalara ev sahipliği yapan Çin Yeni Yılı, 15 gün süren özel etkinliklerle kutlanır. Aileler birbirlerini ziyaret eder, hediyeleşilir, özel yemekler hazırlanır. Evler kırmızı kağıt fanuslarla süslenir, çocuklara kırmızı zarflar verilir ki şans getirsin.

Singapur Yemek Festivali: Mart ayı boyunca tüm şehir açık mutfak haline dönüşür. Seyyar yemek satıcıları festivale özel yemekler yapar.

Vesak Günü: Budist takviminde 6. dolunayın 15. gününe denk gelen bu günde Buddha’nın doğumu kutlanır.

Singapur Dragon Bot Festivali: Her yıl 12-13 Temmuz tarihleri arasında Bedok Reservoir’da düzenlenir. Dünyanın birçok yerinden gelen kişiler, bot yarışlarına katılır.

Deepavali Işık Festivali: 29 Ekim’de kutlanan bu Hindu festivali tüm dünyayla aynı anda Singapur’da da kutlanır. Hindular bu festivalde her yere mumlar yakar ve etrafı kandilllerle süsler. İyinin kötülüğe ve ışığın karanlığa galip gelmesini dilerler.

IMG_9706.jpg

Singapur’un ünlü baharatçısı Anthony The Spice Maker’da taze çekilmiş baharatların yanı sıra kurutulmuş otlara ve macunlara rastlamanız mümkün. Yemeklerindeki baharatlarıyla meşhur bu memleketten çeşit çeşit baharatlarla dönebilirsiniz.

Ayrıca 220 çeşidin üzerindeki orkideleriyle meşhur Singapur’dan sevdiklerinize veya kendinize hoş bir hediye olarak bir orkide çeşidiyle dönebilirsiniz.

orkgardn.jpg

SİNGAPUR BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 2 SHENTON WAY NO: 10-03 SGX CENTRE TOWER1 SINGAPORE 068804

Telefon: (65) 65 33 33 90 - 65 33 33 91

Faks: (65) 65 33 33 60

embassy.singapore@mfa.gov.tr

http://singapur.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Singapur

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Çin Yeni Yıl (8-9 Şubat)

· Kutsal Cuma (25 Mart)

· İşçi Günü (1 Mayıs)

· Vesak Günü (21 Mayıs)

· Hari Raya Puasa (6 Temmuz)

· Milli Bayram (9 Ağustos)

· Hari Raya Haji (12 Eylül)

· Işık Festivali (29 Ekim)

· Noel (25 Aralık)

43002 May 2016Vize

Singapur Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 günü geçmeyen turistik amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 günü geçmeyen turistik amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır.

Singapur Vize Şartları

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

Esnaf ve Sanatkarlar ile Serbest Meslek Sahipleri

Öğrenciler

Devlet Dairesinde Çalışanlar (Resmi Kurum)

Emekliler

Avukatlar-Doktorlar-Eczacılar-Diş Hekimleri- Mühendisler

Ev Hanımları