Singapur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

singapore-1959463_960_720.jpg

Malezya yarımadasının güney ucunda bulunan Singapur Cumhuriyeti’nin başkenti ve tek şehridir. Singapur Cumhuriyeti’nin günümüzde varlığını sürdüren az sayıdaki şehir devletlerinden biri olması sebebiyle başka şehri yoktur. Etrafı Hint Okyanusu’yla çevrili olan Singapur kendisine bağlı 60 tane küçük adacıktan oluşmaktadır. Ekvatorun yaklaşık 130 kilometre kadar kuzeyinde bulunan bu şehir devleti dünya turuna çıkan gezginlerin uğrak yerlerinden bir tanesi.


Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Singapur Şehri ile İlgili

Singapur Nerededir?

Ekvatorun 130 kilometre kuzeyinde kalan Singapur, Endonezya ve Malezya toprakları arasındaki bölgededir. Kuzey ve batı kesiminde Johore Boğazı, güney ve doğu kesiminde ise Singapur Boğazı ile çevrili olan bu şehir kendisine bağlı olan 60 kadar küçük adaya sahiptir. Malezya yarımadasına bağlantısını sağlayan yaklaşık 1200 m uzunluğunda demiryolu ve karayoluna sahiptir. Malezya’nın batı kıyısıyla Sumatra Adasının arasında kalan Malacco Boğazı’nın hemen ağzında konumlanmıştır. Bulunduğu konum itibariyle ticarete oldukça elverişli olan Singapur’da yüksek alanlar çok fazla bulunmamaktadır. Şehrin en yüksek noktası yaklaşık 177 metre yüksekliğe sahip olan Timah Dağı’dır. Herhangi bir göle sahip olmayan Singapur’da 3 kilometrelik bir nehir vardır.

Singapur’a Nasıl Gidilir?

singapore-1383023_960_720.jpg

Öncelikle Singapur’a girişlerinizde göçmenlik kartı doldurmanız gerekmektedir. Seyahatiniz sırasında bu kartı özenle saklamanızı tavsiye ederiz çünkü çıkış işlemleriniz sırasında kartınızı iade etmeniz gerekiyor. Singapur ziyaretiniz için eğer 30 günden az kalacaksanız vize almanıza gerek yoktur. 30 günden fazla sürecek bir ziyaret planlıyorsanız konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir.

Devamını Oku

Singapur’a Ne Zaman Gidilir?

outdoors-1986080_960_720.jpg

Tropikal iklime sahip Singapur oldukça yağış alan bir şehirdir. Sıcaklık ve nem miktarı da yüksektir. Kuzeydoğu ve güneybatı musonlarının etkisinde kalan bölge en çok yağışı kasım ayından Mart ayına kadar ve Mayıs ayından eylül ayına kadar olan sürede alır. Bu yüzden Singapur’u Nisan- Mayıs ve Ekim-Kasım ayları arasında ziyaret etmeniz gezinizin daha az yağışsız geçmesini sağlayacaktır. Fakat bir kere daha hatırlatalım şehir sürekli yağış alan bir bölgede olduğundan yağmura karşı hazırlıklı olmanızda fayda var.

Singapur'da Nerede Kalınır?

Aslan Şehir olarak simgelenen Singapur, adalar üzerinde kurulmuş bir şehir devleti ve Asya kıtasının en popüler metropolleri arasında yer alıyor. Yılın her dönemi ziyaret edilebilen iklimiyle turistik yoğunluğu 12 aya yayılan şehirde eğlence, alışveriş, kültür-sanat etkinlikleri ülkeyi ziyaret eden konuklar için hız kesmeden devam ediyor.

Dev gökdelenlerin ışıklandırdığı şehirde modern yaşamın yanı sıra tarihi değerler de halen yaşamın içerisinde. Teknolojinin en yenisinin kullanıldığı tema parkların hemen yanında yüzyıllardır hizmet veren tarihi tapınaklara ve pek çok tarihi esere rastlayabilirsiniz.

Düzenli, modern ve tertemiz bir görüntüsü olan şehirde sistemin işleyebilmesi için konulmuş son derece ağır yasaklar bulunuyor. Bu yanıyla Yasaklar Ülkesi olarak değerlendirilen Singapur’da yere çöp atmak, tükürmek, yaya geçidi dışında karşıya geçmek, grafiti yapmak, pornografi unsurları hatta sakız satmak bile yasak. Asya’nın diğer birçok ülkesiyle kıyaslanınca temizlik konusunda çok öne geçen bu güzel şehir, turizm geliriyle gelişerek kendine yatırım yapmaya devam ediyor.

Devamını Oku

Singapur Otelleri

Bir şehir devleti olan Singapur yaklaşık 40 adadan oluşuyor. Malay Yarımadası’nın güney kısmında yer alan bu şehir devleti, tropikal iklimiyle nem ve sıcaklık konusunda yoğun bir düzeye sahip. Düzenli ve ilgi çekici bir şehir olan Singapur, hareketli yaşantısıyla oldukça renkli ve keyifli bir yer.

Dünyanın en küçük devleti olma niteliğine de sahip olan Singapur, Asya’nın en popüler destinasyonları arasında yer alıyor. Yılın her dönemi çok sayıda turiste ev sahipliği yapan bu harika şehir devleti, ilgi çekici ayrıntılarıyla gezginler için mutlaka görülmesi gereken şehirler listelerinde üst sıraları alıyor.

Devamını Oku

Singapur’da Gezilecek Yerler

Turistik geziler için biçilmiş kaftan olan Singapur’da yapılacak çok çeşitli aktiviteler, gezilecek oldukça fazla yer bulunmakta. Singapur’da isterseniz doğanın büyülü güzelliği karşısında kendinizi kaybedebilir isterseniz çeşitli kültürlerin bir araya geldiği noktalarda otantik bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Devamını Oku

Singapur İçi Ulaşım

skyline-2138315_960_720.jpg

Singapur şehir içi ulaşımı oldukça kolay ve ucuz fiyatlıdır. Şehri gezerken toplu taşıma kullanmak istemezseniz araba kiralayabileceğiniz yerler de mevcut. Şehirde oldukça kapsamlı bir metro hattı bulunmakta. Metro kullanmak isterseniz bilet ücreti olarak 2 dolar ödemeniz yeterli.

Eğer şehri gezerken yeraltından değil de etrafı izleyerek ulaşım sağlamak isterseniz otobüsler sizin için doğru bir tercih olacaktır. Elbette metroya göre daha yavaş ulaşım sağlasa da şehrin pek çok sokağını ve caddesini görme imkanını sunuyor. Otobüs biletleri ise 4 dolar. Bu noktada hemen hatırlatalım biletler gideceğiniz mesafeye göre ücretlendiriliyor. Yukarıda verilen ücretler en uzun mesafe ücretleridir. Biletinizi yolculuğunuzun sonuna kadar saklamanız gerekiyor çünkü indiğiniz duraktaki iade makinelerine biletinizi okutarak paranızın üstünü alabilirsiniz.

Şehirde az miktarda da olsa bisiklet yolları mevcut. Eğer isterseniz bisiklet kiralayarak da şehir içi ulaşımınızı sağlayabilirsiniz ama şehrin bütün caddelerinde bisiklet yolu olmadığından bu biraz tehlikeli olabilir.

Bütün bunların haricinde bir şehir ancak yürüyerek keşfedilir diyenlerdenseniz Singapur’un yaya dostu bir şehir olduğu müjdesini verelim. Şehirdeki pek çok noktaya yürüyerek ulaşmanız mümkün.

Singapur Mutfağı

singapur-mutfagi.jpg

Bir bölgenin kültürü hakkında en güzel ipuçlarını o bölgenin mutfağından alabilirsiniz. Singapur mutfağı da kültürel pek çok özellik barındıran bölgeye özgü lezzetli yemeklere sahiptir. Singapur gezinizin belki de en güzel ve en lezzetli yanı yemekleri olacaktır. Özellikle Asya mutfağının izlerini barındıran Singapur mutfağında Çin mutfağından izler taşıyan tatlar vardır. Yemek yiyebileceğiniz mekan alternatifleriyle de ziyaretçilerinin kalbini kazanan Singapur’da pahalı ve lüks restoranlar bulabileceğiniz gibi bütçenizi çok zorlamayan temiz ve lezzetli daha küçük işletmeler de bulabilirsiniz.

Bunların yanı sıra Singapur sokaklarına renk veren seyyar satıcılar da bulabilirsiniz. Temizlik konusunda fazlaca hassas olan Singapur’da oldukça katı temizlik kuralları ve denetlemeleri olduğundan seyyar satıcılardan gönül rahatlığıyla yemek yiyebilirsiniz.

Asya mutfağının izlerini bulabileceğiniz Singapur’da Avrupa mutfağının da izlerine rastlayabilirsiniz. Bunun bir sebebi de Singapur’da bulunan çok sayıda alışveriş merkezi. Bu alışveriş merkezleri pek çok dünya mutfağından yemekler hazırlıyor. Alışveriş merkezlerindeki bu yemek bölümüne “Yemek Cumhuriyeti” deniyor. Yaklaşık elli farklı mutfaktan yemekler bulabileceğiniz bu bölümde oldukça iştah açıcı yemekler bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Singapur’da Alışveriş

singapore-1383055_960_720.jpg

Bünyesinde bulunan alışveriş merkezi sayısıyla ziyaretçilerini şaşırtan Singapur adeta bir alışveriş cenneti. Yüzlerce alışveriş merkezi bulunan Singapur’da alışveriş yapmak da oldukça keyifli. Bölge halkının büyük çoğunluğu zamanlarının bir kısmını alışveriş merkezlerinde geçiriyor. Alışveriş yapabilmek için sayısız mağaza bulunduran bu alışveriş merkezlerinin bu kadar gözde olmasının bir diğer nedeni de butik restoranlar ve yemeklerdeki çeşitliliği elbette.

Singapur’un en ünlü alışveriş merkezlerinden biri Vivo City’dir. Bu alışveriş merkezinin içinde keyifle alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mağaza vardır. Bunlar içinde ziyaretçiler tarafından en beğenileni National Geographic Mağazası’dır. Mağazanın içinde bulunan LCD ekranda dönen belgeseller alışverişinize eğlence katacaktır. Mağazanın içerisinde çeşitli kültürlerden pörtler bulabilirsiniz. Ayrıca doğanın muhteşemliğini yansıtan sergiyi de gezebilirsiniz. Bu mağazanın içinde Singapur ziyaretçilerinin oldukça ilgi gösterdiği bir diğer bölüm ise yuvarlak bir alanın etrafında adeta bir amfi tiyatro düzeniyle oluşturulmuş basamaklı bölümdür. Bu bölümün ortasında büyükçe bir ekranda dönen National Geographic belgeselini izleme imkanınınız var. Bu mağazanın bir diğer ilgi odağı ise Antartika ikliminin özellikleriyle oluşturulmuştur kabindir. Singapur’un sıcağında alışveriş yapmaktan yorulursanız bu kabine uğramalısınız.

Alışveriş merkezlerinin haricinde Singapur’da keyifli bir alışveriş yapmak için Çin Mahallesi, Küçük Hindistan ve Kampong Glam bölgesini ziyaret etmelisiniz. Singapur kültüründen bir parça olan bu mahallelerde ev yapımı ürünler ve otantik eşyalar bulabilirsiniz. Bu bölgelerin büyüleyici ve ruhani atmosferi alışveriş sırasında size eşlik edecektir.

Singapur’da Gece Hayatı

singapur19.jpg

Singapur’un gezilip görülmesi gereken kültürel ve doğal yerleri gibi geceleri de siz ziyaretçilere oldukça fazla seçenek sunuyor. Hareketli bir eğlence hayatına sahip olan Singapur’da geceler gerçekten cıvıl cıvıl geçiyor. Sahil kenarında bulunan “Boat Quay” ve “Clarke Quay” isimli iki bölge özellikle eğlence mekanlarına ayrılmıştır. Singapur nüfusunun yüzde kırkına yakınını şehre ziyarete gelen gezginler oluşturduğundan oldukça renkli ve hareketli geceler yaşanmaktadır. Kaldığınız otelin sizlere sunduğu eğlence mekanlarını tercih edebileceğiniz gibi merkezde bulunan barları ve diskoları da tercih edebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz merkezdeki eğlence mekanlarından birini denemeniz yönünde. Sabahın ilk ışıklarına kadar hizmet veren bu mekanlar için ziyaretçilerinin memnun kalması oldukça önemli. Bu yüzden de verilen hizmetin kalitesi yüksek.

Sahil kenarında bulunan “Clarke Quay” bölgesi Singapur’un gece hayatının önemli bir kısmını oluşturuyor. Buradaki mekanlar sizleri büyüleyecek ve gece eğlencesinin tadını doyasıya çıkaracağınız yerlerdir. Şehirdeki üniversiteli öğrenciler tarafından da oldukça gözde olan “Clarke Quay” bölgesinde çok sayıda eğlence mekanı mevcut. Ayrıca bu bölge şehrin en ulaşılabilir bölgelerinden birisidir. Konumu dolayısıyla ziyaretçilerin ulaşım sorununu ortadan kaldıran bölgede sizleri bekleyen gece kulüpleri ve barlarda sabaha kadar gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Devamını Oku

Singapur Festivalleri

lantern-741304_960_720.jpg

Singapur denilince akla gelen bir başka özellik ise festivallerdir. Asya kültürlerinin bir arada yaşadığı şehir bu kültürlere ait çeşitli festivallere ev sahipliği yapmaktadır.

Yeni yıl: Şehirdeki en büyük ve görkemli festivallerden bir tanesi tüm dünyada kutlanan yeni yıldır. 31 Aralık gecesi sokaklara dökülen Singapur halkı yeni yılın gelişini büyük bir coşkuyla kutlar. Bütün sokakların ışıl ışıl olduğu ve rengarenk süslerle donatıldığı bu akşamda Singapur halkıyla beraber doyasıya eğlenebilirsiniz.

Çin Yeni Yılı: Yeni yıl kutlamasının haricinde şubat ayında Çin yeni yılı kutlanır. Her yıl şubat ayının ilk günü Çin takvimine göre yeni yıla karşılık gelir. Singapur’da bulunan Çin topluluğu da bu yeni yılı coşkuyla kutlar. 15 gün süren kutlamalar, her gün bir başka eğlenceye ve gösteriye ev sahipliği yapar. Şehirde bu kutlamaya özel yemekler pişirilir, insanlar birbirlerine hediyeler verir, baharın gelişi kutlanır. Bu kutlamaların tadını en çok çıkaranlar ise çocuklardır. Çin yeni yıl kutlamalarının bir geleneği olarak yetişkenler özel olarak hazırlanan kırmızı zarflara bir miktar harçlık koyarak çocuklara dağıtırlar. Sokakların baştan aşağıya kırmızıya boyandığı bu festival sırasında en çok bu kırmızı zarflar mutlu eder çocukları.

Chingay Geçit Törenleri: Şubat ayındaki bir diğer önemli festival ise Chingay Geçit Törenleri’dir. İçerisindeki çok kültürlü yapının ne kadar değerli ve saygıdeğer olduğunu gözler önüne seren bu tören 7-8 Şubat tarihlerinde kutlanmaktadır. Bu tören boyunca bir araya gelen Singapur halkı “knit as one” olarak bilinen ve “bir olarak kaynaşalım” anlamına gelen bir şarkı söyler. Singapur’daki etnik çeşitliliğin kardeşliğini simgeleyen bu şarkının sözleri ise İngilizce, Malayca, Tamilce ve Mandarin dillerindedir.

Yemek Festivali: Mart ayında ise Singapur’da yemek festivali gerçekleşir. Şehirdeki bütün yemek yerleri bu festivale özel fiyat indirimleri yapar ve seyyar satıcılar festival için özel yemekler pişirir. Bütün festival boyunca Singapur adeta büyük bir açık büfeye dönüşür.

Singapur Dragon Bot Festivali: Singapur’da kaçırmamanız gereken bir diğer festival ise Singapur Dragon Bot Festivalidir. Her yıl 12-13 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen bu festivale dünyanın dört bir yanından bot yarışçıları katılarak hünerlerini sergiler. Bedok Reservouir’de düzenlenen festival her yıl renkli görüntülere sahne olmaktadır.

Deepavali Işık Festivali: Singapur’da görülmeye değer bir diğer festival ise Deepavali Işık Festivali. Her yıl 23 Ekimde kutlanan bu Hindu festivalinde, şehirdeki hemen hemen her yerde mumlar, kandiller, çeşitli tütsüler yakılır. Bu ışıklarla iyinin kötüye galip gelmesi dilenir ve yakılan her mumun yakan kişiye iyilik, bilgelik, mutluluk getirmesi umulur.

Singapur Resmi Tatiller

Yılbaşı Tatili (2 Ocak)

Çin Yeni Yılı (30 Ocak)

Kutsal Cuma (14 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Vesak Günü (10 Mayıs)

Singapur'un Milli Günü (9 Ağustos)

Deepavali (18 Ekim)

Noel Günü (25 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Singapur İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:995

Yangın:995

Polis:999

Singapur’daki Türkiye Konsolosluğu

T.C. SİGAPUR BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Türkiye Konsolosluğu, Singapur 2 Shenton Way #10-03, SGX Centre 1 Singapore 068804 Singapore

Telefon: (+65) 6422 7322

E-posta: [email protected]

Singapur Para Birimi

Singapur’un para birimi Singapur Dolarıdır (SGD). 1 Singapur Doları yaklaşık olarak 2.5 Türk Lirasıdır.

Singapur’un Resmi Dili

Uzun yıllar yaşadığı sömürge hayatının bir getirisi olarak Singapur’da birden fazla resmi dil mevcuttur. Ülkede resmi dil olarak kabul edilen diller İngilizce, Tamilce, Malayca ve standart Çincedir. Singapur’u ziyaretiniz sırasında bölge halkıyla dil problemleri yaşamadan kolayca İngilizce iletişim kurabilirsiniz.

Singapur Saat Farkı

Singapur ve Türkiye arasındaki saat farkı 5 saattir. Singapur saati Türkiye saatinden 5 saat ileridedir.

Singapur Şehri Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.1oC
  • Şub 27.2oC
  • Mar 27.2oC
  • Nis 27.2oC
  • May 27.2oC
  • Haz 27.2oC
  • Tem 27.2oC
  • Agu 27.2oC
  • Eyl 27.2oC
  • Eki 27.2oC
  • Kas 26.1oC
  • Ara 26.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 5.696.724 / Dil: İngilizce, Tamilce, Malayca, Standart Çince / Para Birimi: Singapur Doları/ İklim: Tropikal İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün