Google+

Arama formu

Singapur Mutfağı

Singapur Mutfağı

Singapur Şehri şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Conservation Shophouse, Rest House, Orchard Road Private Room_1 güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Chris Home Stay, The Capitol Kempinski Hotel Singapore, The Fullerton Bay Hotel Singapore. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Venue Hotel The Lily, The Fragrance Hotel (Joo Chiat), Ace Residences @ East Coast gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Serangoon Park, Campbell Inn, Blue Jazz Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Singapur Şehri aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bir bölgenin kültürü hakkında en güzel ipuçlarını o bölgenin mutfağından alabilirsiniz. Singapur mutfağı da kültürel pek çok özellik barındıran bölgeye özgü lezzetli yemeklere sahiptir. Singapur gezinizin belki de en güzel ve en lezzetli yanı yemekleri olacaktır. Özellikle Asya mutfağının izlerini barındıran Singapur mutfağında Çin mutfağından izler taşıyan tatlar vardır. Yemek yiyebileceğiniz mekan alternatifleriyle de ziyaretçilerinin kalbini kazanan Singapur’da pahalı ve lüks restoranlar bulabileceğiniz gibi bütçenizi çok zorlamayan temiz ve lezzetli daha küçük işletmeler de bulabilirsiniz.

Bunların yanı sıra Singapur sokaklarına renk veren seyyar satıcılar da bulabilirsiniz. Temizlik konusunda fazlaca hassas olan Singapur’da oldukça katı temizlik kuralları ve denetlemeleri olduğundan seyyar satıcılardan gönül rahatlığıyla yemek yiyebilirsiniz.

Asya mutfağının izlerini bulabileceğiniz Singapur’da Avrupa mutfağının da izlerine rastlayabilirsiniz. Bunun bir sebebi de Singapur’da bulunan çok sayıda alışveriş merkezi. Bu alışveriş merkezleri pek çok dünya mutfağından yemekler hazırlıyor. Alışveriş merkezlerindeki bu yemek bölümüne “Yemek Cumhuriyeti” deniyor. Yaklaşık elli farklı mutfaktan yemekler bulabileceğiniz bu bölümde oldukça iştah açıcı yemekler bulabilirsiniz.

Singapur bir ada bölgesi olmasına yaraşır bir şekilde deniz ürünleri konusunda oldukça çeşitli ve lezzetli yemeklere sahip. Şehirde en çok tüketilen ürünler ıstakoz, yengeç, karides, çeşitli balık türleri gibi deniz ürünleridir. Suşi ve noodle çeşitleri de Singapur’da bütün yemek mekanlarında bulabileceğiniz ve bölge halkı tarafından en çok tüketilen yemekler arasında.

Singapur’a özgü olan ve denemeden şehirde ayrılmamanız gereken bir yemek de acılı ekşi çorbadır. İçerisinde çeşitli sebzeler ve dana eti bulunan bu çorbanın tadı adından da anlaşılacağı gibi hem acı hem de oldukça ekşidir.

Tatlı olarak da Singapur halkı tarafından bolca tüketilen kızarmış dondurma öneririz.

Asya’nın pek çok şehrinde olduğu gibi Singapur’da da bitki çayı zenginliği görmek mümkün. Fakat içecek konusunda Singapur halkının pek çok ziyaretçiye ilginç gelen alışkanlıkları vardır. Sıcak su, her yemeğin yanında muhakkak servis edilir. İçinde herhangi bir aroma barındırmayan sıcak su yerel halk tarafından her öğünde tüketiliyor. Bunun sindirime faydası olduğu düşünülüyor.

Singapur’dan bahsetmişken kokusuyla dünyaca ünlü olan durian meyvesinden bahsetmeden olmaz. Singapur’da oldukça meşhur olan bu meyve meyvelerin kralı diye bilinir. Singapur’un ünlü binası “Esplanede”a dış görünüşünü veren bu meyve Singapur halkı tarafından çok seviliyor. Bu kadar sevilmesine rağmen kabuğunun kötü kokusu sebebiyle bazı yasaklamalar da getirilmiştir. Pek çok ziyaretçiye ilginç gelen bu yasağa göre eğer yanınızda Durian meyvesi varsa toplu taşıma araçlarına binemiyorsunuz. Bu meyveyle toplu taşıma araçlarından birine bindiğiniz takdirde oldukça yüksek bir meblağda para cezasına çarptırılıyorsunuz.

Bu ilginç meyve yerel halk arasında cennet-cehennem diye de biliniyor. Meyvenin cehennem kısmı dikenli ve ağır kokulu kabuk kısmı, eğer bu cehennemi aşarsanız sizi cennet tadında lezzetli bir iç kısım bekliyor.

Singapur’un denemeden dönmemeniz gereken bir diğer lezzeti ise Cream puff. Oldukça lezzetli olan ve bazılarına göre bağımlılık yapan bu lezzet büyük hamur toplarının içerisine bol miktarda krema doldurularak yapılıyor. Tatlı sever ziyaretçileri memnun edeceğinden eminiz.

Chili crab adı verilen Singapur lezzetini de denemelisiniz. Boyları 20-25 santim arasında değişen yengeçlerin özel bir sosun içinde pişirilmesiyle yapılan bu yemek de Singapur halkının gözdeleri arasında yer alıyor.


Singapur Şehri Turları