Singapur Mutfağı

Singapur mutfağı, Hint ve Çin mutfaklarından etkilenmiştir. Malezya yemeklerinin servis edildiği seyyar büfeler, ülkedeki Müslüman kesimin damak zevkine ve kültür yapısına hitap eder. Çin ve Hint yemekleri de aynı anlayışla ziyaretçilerin çok yabancılık çekmeyecekleri şekilde servis edilip beğenilerine sunulmaktadır. Çin yemeklerinin servis edildiği geniş açık hava restoranlarında, Malay ve Hint mutfağına ait malzemelerle, Çin usulü pişirme teknikleri bir araya getirilerek hazırlanan yemekler pişirilmektedir. Böylece üç kültürün de öğeleri bir araya gelir.

Tarım ürünlerinin çoğu diğer ülkelerden ithal edilmektedir. Farklı birçok kültüre ait yemeklerin buluştuğu ortak nokta ise baharatlardır. En çok kullanılan baharat köridir.

Karidesle birlikte kızartılan noodle yemeği Hokkien Mee; tatlı-ekşi yerfıstığı sosuyla servis edilen ve şişe dizilerek ızgarada pişirilen et yemeği Satay; yumurta, un, su ve yağ ile yapılan ve köri sosu, şeker ya da süt ile servis edilen pancake Roti Prata; susam sosuyla tatlandırılan marine edilmiş biftek Bulgogi Singapur mutfağının en önemli yemekleri arasında yer almaktadır.

Singapur’da çay ve kahveler yerel isimlerle adlandırılır. Kopi kahve; Kopi-C sütlü kahve; Kopi-Kosong sütlü ve şekersiz kahve için kullanılır. Aynı şekilde sütlü ve şekerli çay için Teh; bol sütlü çay içmek istiyorsanız Teh-C; tercihiniz sütlü ve şekersiz çay ise Teh-Kosong ifadelerini bilmek işinize yarayabilir.

1900’lü yılların başında, ilk kez Singapur'un ünlü Raffles Hotel’inde bulunan Long Bar’da Ngiam Tong Boon tarafından hazırlanan serinletici kokteyl Singapur Sling ise ülkenin en bilinen içkileri arasındadır.