Singapur Hakkında Temel Bilgiler

Kuzey’de Malezya’nın Johor eyaleti, Güney’de Endonezya’nın Riau Adaları ile çevrili Singapur Cumhuriyeti, dünyada az sayıda bulunan şehir devletlerden biridir. Küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen yükselen gökdelenleriyle dikkat çekmektedir. Aynı zamanda Aslan Şehri ve Bahçe Şehri olarak da kayıtlardaki yerini almıştır. Kuzey Yarımküre Ekvator’a 135 km uzaklıkta yer alan Singapur, sahip olduğu tropikal iklim sayesinde her mevsim sıcaktır. Bu da kış aylarını avantaj haline çevirir ve ülkeyi turizm açısından her daim canlı tutar. Hint Okyanusu ve Güney Çin Denizi’ne yakın konumda olması ülkeyi dünyanın en işlek limanlardan biri haline getirmektedir.

1819 yılında Doğu Hindistan Şirketi'nin bir kolonisi olarak kurulan Singapur uzun bir süre boyunca İngiliz hakimiyetinde kalmıştır. 1963 yılında Malezya'yla birlikte İngiliz sömürgeliğinden çıkmıştır ve 1965 yılında bağımsız bir şehir devleti olmuştur. Topraklarının çok kısıtlı olması nedeniyle tarım arazilerinin ve doğal kaynakların eksikliği ülke için büyük problemler yaratmıştır. Bu gibi büyük engellere rağmen iş gücünün etkisi ve akıllı politikalar sayesinde kısa bir sürede gelişerek "Asya kaplanları" arasında sayılmış ve dünyanın en hızlı gelişen ekonomileri arasına girmiştir. Günümüzde dünyanın en önemli üçüncü finans ve döviz pazarı, üçüncü büyük petrol ticaret merkezi, ikinci yoğun ticaret limanı ve en teknolojiye hazır ülkesi olarak yerini almıştır. Aynı zamanda, şirketler için de "vergi cenneti" olarak görülmektedir. Ülkede gelir eşitsizliği yüksek olsa da ortalama yaşam süresi, sağlık, eğitim, yaşam kalitesi, gelişmişlik gibi alanlarda dünyanın önde gelen ülkeleri arasındadır. Böylesine küçük bir ülkenin hızlı bir şekilde bu kadar gelişmesi tüm dünyanın dikkatini çekmektedir.

Singapur Cumhuriyeti parlamenter demokrasi sistemi ile yönetilmektedir. Cumhurbaşkanı ise halk oylamasıyla seçilir ve bir bakıma başkanlık sisteminin özellikleri de görülmektedir. Ülkenin yargı sistemi de Asya'nın en güvenilir yargı sistemlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. İngiliz hukuk sistemi baz alınarak ülkenin yargı sistemi oluşturulmuştur. İfade özgürlüğü, basın özgürlüğü gibi konularda eleştiri alsa da Singapur'un dünyanın en az yolsuzluk yapılan ülkeleri arasında olduğu ifade edilmektedir. Nüfusun çoğunluğunu Çinliler oluştururken önemli bir oranda Malezyalı ve Hintli nüfus da yaşamaktadır. Gelişmiş bir ekonomi olması nedeniyle de göç alan bir ülkedir. Beş buçuk milyonu geçen nüfusunun %60'ının Singapur vatandaşı olması ülkenin ne kadar göç aldığını göstermektedir. Başta Çince, İngilizce, Malayca olmak üzere beş ana dili bulunmaktadır. İngiliz Milletler Cemiyeti, Doğu Asya Zirvesi gibi kuruluş ve forumlara da üyedir.

Bir şehir devleti olan Singapur'un güney tarafı daha canlıdır. Riverside (nehir kıyısı) koloni döneminden beri şehrin en hareketli noktalarından birisi olmuştur. Bu bölgede birçok müze, restoran, bar, gece kulübü, tiyatro salonu gibi gezilecek yer bulunur. Orchard Road (meyvelik yolu) dükkanlar ve alışveriş merkezleriyle dolup taşan bir bölgedir. Marina Bay (Marina Koyu) de son yıllarda gelişip Singapur'un en popüler noktalarından birisi olmuştur. Birbirinden şık oteller, kumarhaneler, plajlar, parklar ve eğlence yerleri ile hem yerlilerin hem de turistlerin ilgisini çeken bir bölgedir. Çin Mahallesi ve Küçük Hindistan gibi bölgeler de gezmeye değerdir. Kimileri tarafından Asya genelinin kalabalık ve ekonomik anlamda gelişmemiş tarafından farklı olduğu için "Asya'nın İsviçre'si" olarak görülen Singapur, alışveriş ve eğlence için gelen turistlerin akınına uğramaktadır. 24 saat açık kafeleri, kumarhaneleri, sabahın erken saatlerine kadar açık gece kulüpleri ve devasa alışveriş merkezleri Singapur'u popüler bir destinasyon yapan etkenlerdendir. Çok küçük bir ülke olduğu için Singapur doğal zenginlikler açısından çok zengin değildir. Yine de Bukit Timah Doğa Rezervi gibi alanlar görülebilir.

Singapur aynı zamanda yemek yemeyi sevenler için de bir cennettir. Kozmopolit bir yapıya sahip olan ülkede insanlar yemek kültürüne önem vermektedir ve bu nedenle Tay, Çin, Japon, Hint, İtalyan, Fransız mutfaklarının yemeklerini yapan her bütçeye uygun restoranlar bulunmaktadır. Son derece kaliteli restoranların yanı sıra ucuz kafeler de şehirde mevcuttur. Örneğin, hawker centre adı verilen restoranlar çok uygun fiyatlara yemekler sunmaktadır ve bu restoranlar devlet tarafından da denetlenmektedir. Ayrıca yemek tutkunlarına Singapur Yemek Festivali'ne katılmaları tavsiye edilmektedir.