Madame Tussauds Londra

İnsanların sevgi ve saygısını toplamış, güzel işlere imza atmış, hafıza ve gönüllere yer etmiş sanatçıların balmumu heykelleri adeta canlıymış gibi gözüküyor. Gezmesi son derece eğlenceli olan bu müzede en sevdiğiniz ünlülerle fotoğraf fırsatı yakalıyorsunuz.

Marie Tussauds daha 17 yaşında iken hocası Dr. Curtius’tan eğitim almış. O dönemde Paris’te Marie Tussauds Fransız Devrimi sırasında öldürülen aristokratların ölüm maskelerini yapıyormuş. Bunları geliştirerek 19. yy.’da hırsızların büstlerini yapmaya başlamış ve bu eserleriyle adını duyurmuş. Bu eserlerin sergilenmesinin ardından 1835 yılında Baker Street’te kalıcı bir yer edinmeyi başarmış olan Maria Tussauds şu an bulunduğu yere 1884 yılında taşınmış. Müzenin kaderi de bu olayla beraber değişmeye başlamış ve ünlülerle röportajlara ev sahipliği eden bir yer haline gelmiş.

Madame Tussauds Müzesi’nin geçmişinde birçok kötü olay da bulunuyor. Müze 1925 yılında bir yangın, 1931 yılında bir deprem ve 2. Dünya Savaşı sırasında bombardımandan hiçbir zarar almadan kurtulmayı başarmış. Madame Tussauds Londra 200 yıldan beri bu şehirdeki varlığını sürdürüyor. Hiçbir şekilde popülerliğini yitirmeyen bu ünlü müze belirli aralıkla güncellenip, yenileniyor.

Tarihin ve şaşalı eserlerin sergilendiği müzelerin ardından eğlenmek ve sevdiğiniz sanatçılarla fotoğraf çekilmek için gelmeniz gereken Madame Tussauds Müzesi Marylebone Caddesi’nde konumlanmış.

Giriş biletlerinizi gişeden alabileceğiniz gibi internetten de satın alabiliyorsunuz. Sıra beklerken vakit kaybetmemek adına müzenin resmî web adresi olan https://www.madametussauds.com/london/en/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri: Madame Tussauds Müzesi giriş ücretleri 25 Pound’dan başlayarak içeriğe göre artış gösterebiliyor. Detayları öğrenmek için müzenin web adresini ziyaret etmelisiniz. Madame Tussauds Londra ziyaret gün ve saatleri Cuma, Cumartesi ve pazar günleri 09:00 – 17:00 iken hafta içi her gün 10:00 – 16: 00 şeklindedir.

Adres: Marylebone Rd, Marylebone, London NW1 5LR, Birleşik Krallık

Yol Tarifi: Buraya kolayca ulaşmanın yolu en iyi yolu metroyu kullanmak. Metroyla Baker Street veya Regent Park durağında inip sadece birkaç dakika yürüyerek Madame Tussauds Londra’ya ulaşabiliyorsunuz.

Yakın Yerler: Sherlock Holmes Müzesi, Royal Academy of Music Museum