Letonya Hakkında Temel Bilgiler

Kuzey Avrupa'da yer alan Baltık Bölgesi'nin üç ülkesinden biri olan Letonya'nın sınırları kuzeyde Estonya'yla, güneyde Litvanya'yla; doğuda Rusya Federasyonu ve Belarus ile çizilmiştir. Aynı zamanda İsveç ile deniz sınırı bulunmaktadır.

Devamını Oku

Letonya'nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

latvia_medium.jpg

ParlamentercumhuriyetileyönetilenLetonya, 110 düzey belediyeye ve kenti konsey ve yönetim birimine sahip 9 Cumhuriyet kentine ayrılmaktadır. Başkenti Riga'dır. Büyük şehirleri: Daugavpils, Jēkabpils, Jelgava, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Riga, Valmiera ve Ventspils'tir.

Letonya Nerededir?

1098-800.jpg

Kuzey Avrupa'da yer alan Baltık Bölgesi'nin üç ülkesinden biri olan Letonya'nın sınırları kuzeyde Estonya'yla, güneyde Litvanya'yla; doğuda Rusya Federasyonu ve Belarus ile çizilmiştir. Aynı zamanda İsveç ile deniz sınırı bulunmaktadır.

Letonya'da Konuşulan Diller

latvia-riga.jpg

Letonya'nın resmi dili Letoncadır. Sovyet döneminin etkisinden dolayı ülkenin çoğunluğu Rusça bilmektedir. Arnavutlar genelde ikiden fazla dil konuşmaktadırlar. İngilizce ve Almanca okullarda eğitim dili olarak öğretilmektedir. Özellikle iş ve turizm sektöründe İngilizce oldukça yaygın kullanılmaktadır.

Letonya'da Din ve İnanç

latvia-gauja-460_789821c.jpg

Ülke nüfusu çoğunlukla Hıristiyan dinine mensuptur. Letonya nüfusunun yüzde 34,2'si kendisini Lüterci, yüzde 24,1'i i, RomaKatolik'i, yüzde 17,8'i i, Roma Katolikleri, RusOrtodoks'u ve geriye kalan yüzdelik kesimi diğer dinlere bağlı olarak tanımlamaktadır.

Letonya’nın Kısa Tarihi

1918 yılında bağımsızlığın ilan edilmesinin ardından, Letonya yaptığı sosyal kalkınma ile ekonomi, sanayi ve tarım alanlarında önemli sonuçlar etmiştir. 16 Haziran 1940'ta, Vyacheslav Molotov, Moskova ve Letonya arasındaki anlaşmayı Letonya'nın ihlal ettiği hakkında suçlayıcı bir ultimatom sundu ve 17 Haziran'da Sovyet güçleri ülkeyi işgal etti. Demir Perde döneminde, Letonya, Sovyetler Birliği'nin bir eyaleti oldu. Ülke 6 Eylül 1991 tarihinde bağımsızlığını tekrar kazandı.

Letonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Letonya'ya seyahat etmek için en iyi zaman havaların sıcak olduğu ve yerel gıdaların her yerde bulunabildiği Haziran ayından Eylül ayının ortasına kadarsüren yaz sezonudur. Ancak akşamları serin olabilmektedir ve yağmur görülmektedir. Buna hazırlıklı olmakta faydır vardır.

Devamını Oku

Letonya'ya Nasıl Gidilir?

Letonya'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız iki farklı yol bulunmaktadır.

İlk tercih hava yoludur. Letonya'nın başkenti Riga'da bulunan Riga Hava Limanı'na 3 saat süren direk uçuşlar bulunmaktadır.

Devamını Oku

Letonya’da İklim ve Hava Durumu

Kuzey Avrupa'da bulunan Letonya konum itibari ile soğuk bir iklim kuşağı içerisinde yer almaktadır ve belirgin olarak iki sezonu bulunmaktadır; Yaz ve Kış. Nemli bir havası olan ülkede neredeyse 9 ay kış sezonu olarak geçmektedir ve sıcaklıklar -20'lere kadar düşmektedir. Yaz aylarında ise sıcaklıklar 23 dereceye kadar yükselmektedir.

Letonya’nın Ekonomisi

Beautiful-Riga1.png

Letonya'nın ekonomisine büyük ölçüde özel sektör hâkimdir. Ekonomik krizden çıkış stratejisini, “dış krediyle beslenen ithalata dayalı büyüme” yerine, 2010 yılından itibaren “ihracata dayalı büyüme ”ye dayandırılmaktadır. İşsizlik oranı yüksek olan ülkede bu sıkıntıyı en aza indirmek için çalışmalar yapılmaktadır.

Letonya Kültürü

mc4th2014horiz*900xx4507-2551-263-0.jpg

Letonya halkı hakkında düşünceler genellikle oldukça negatif oldukları yönünde gelişmektedir. Dostluk uzun vadede gelişen çok ciddi bir mesele olarak görülmesinden dolayıdır ki ilişki kurmak konusunda oldukça mesafelidirler.

Devamını Oku

Letonya Mutfağı

6764134781_7769f82bc8_b.jpg

Letonya mutfağı, komşu ülkelerden etkilenmiştir. Letonya mutfağını genellikle tarım ürünleri oluşur, çoğu ana öğünde et yer almaktadır. Ülkenin Baltık Denizi'ne olan konumundan ötürü bolca balık tüketimi söz konusudur. Çavdar, buğday, yulaf, bezelye, pancar ve patates; tütsülenmiş domuz pastırması, sosis, domuz eti ve diğer ürünleri ve çiğ balık yaygındır.

Devamını Oku

Letonya'nın Festivalleri

img_2015_07_11_1564.JPG

Letonya müzik, tarih, kültür, spor, dini olaylar, film ve tiyatro, Letonya çocuk ve aile etkinlikleri dâhil olmak üzere birçok kutlamaya ev sahipliği yapmaktadır.

Devamını Oku

Letonya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Travel_around_Latvia_Amber.JPG

Letonya'nın kültürel mirasını yansıtan hediyelik eşyalarda güzellik ve kullanışlılık bir aradadır.

Hediyelik eşyaların en başında ülkenin her yerinde satılmakta olan kehribartaşı ve bu taşı içeren birçok üründür. Kendilerinin yaptıkları bal, geleneksel kıyafetler, deri ürünler, ev eşyaları ve yerel yemekler eve götürmek için güzel hediyelerdir.

Letonya'daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Paskalya (25-28 Mart)

İşçi Bayramı (01-02 Mayıs)

Letonya Cumhuriyetinin Bağımsızlığının Yeniden Kazanılması (04 Mayıs)

Līgo ve Jāņis Yaz Bayramı (23-24 Haziran)

Letonya Cumhuriyet Bayramı (18 Kasım)

Noel (24-26 Aralık)

Letonya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -4oC
  • Şub -4oC
  • Mar -1oC
  • Nis 5oC
  • May 11oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 12oC
  • Eki 6oC
  • Kas 1oC
  • Ara -2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1.973,700 Dili: Letonca Para Birimi: Letonya Lati (LVL) ve EURO İklim: Nemli Kıtasal ve Okyanusal/Denizsel İklim Big Mac Index: 4,21 USD