Google+

Arama formu

Letonya

Kuzey Avrupa'da yer alan Baltık Bölgesi'nin üç ülkesinden biri olan...
Devamı oku
Letonya'nın resmi dili Letoncadır. Sovyet döneminin etkisinden dolayı...
Devamı oku
Ülke nüfusu çoğunlukla Hıristiyan dinine mensuptur. Letonya nüfusunun...
Devamı oku
1918 yılında bağımsızlığın ilan edilmesinin ardından, Letonya yaptığı...
Devamı oku
Letonya'ya seyahat etmek için en iyi zaman havaların sıcak olduğu ve...
Devamı oku
Kuzey Avrupa'da bulunan Letonya konum itibari ile soğuk bir iklim...
Devamı oku
Letonya'nın ekonomisine büyük ölçüde özel sektör hâkimdir. Ekonomik...
Devamı oku
Letonya mutfağı, komşu ülkelerden etkilenmiştir. Letonya mutfağını...
Devamı oku
Letonya müzik, tarih, kültür, spor, dini olaylar, film ve tiyatro,...
Devamı oku
Letonya'nın kültürel mirasını yansıtan hediyelik eşyalarda güzellik...
Devamı oku
Letonya'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız iki farklı yol...
Devamı oku
Letonya halkı hakkında düşünceler genellikle oldukça negatif...
Devamı oku
Adres: A.Pumpura iela 2, Riga, LV-1010 Latvia Telefon: 00 371 6 782 16...
Devamı oku
Paskalya (25-28 Mart) İşçi Bayramı (01-02 Mayıs) Letonya...
Devamı oku
Kuzey Avrupa'da yer alan Baltık Bölgesi'nin üç ülkesinden biri olan...
Devamı oku
Parlamenter cumhuriyet ile yönetilen Letonya, 110 düzey belediyeye ve...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -4℃
Şub -4℃
Mar -1℃
Nis 5℃
May 11℃
Haz 15℃
Tem 17℃
Ağu 16℃
Eyl 12℃
Eki 6℃
Kas 1℃
Ara -2℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1.973,700

Dili: Letonca

Para Birimi: Letonya Lati (LVL) ve EURO

İklim: Nemli Kıtasal ve Okyanusal/Denizsel İklim

Big Mac Index: 4,21 USD

Letonya Hakkında Temel Bilgiler

Kuzey Avrupa'da yer alan Baltık Bölgesi'nin üç ülkesinden biri olan Letonya'nın sınırları kuzeyde Estonya'yla, güneyde Litvanya'yla; doğuda Rusya Federasyonu ve Belarus ile çizilmiştir. Aynı zamanda İsveç ile deniz sınırı bulunmaktadır.

Ülkede bölgeler arasında bazı kültürel ve sosyal farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin geleneksel elbiseler bölgeden bölgeye değişmektedir; Latgale bölgesinin kendine özgü bir kültürü ve Latgalian adında bir dili vardır.

Ülke içi ulaşımda birçok seçenek bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi havayoludur. Letonya genelinde mevcut birkaç küçük havaalanı bulunmaktadır; başkent Riga'da bulunan Letonya Spilves Havaalanı ve Rumbulas Havaalanı'ndan şehir içi uçuş gerçekleştirilmemektedir. Riga'dan; Riga Opera Binası, Tukums, Jelgava, Salaspils, Jekabpils, Jeolojik, Rezekne, Sigulda, Cesis ve Saulkrasti'ye gidecek iseniz otobüs yerine tren tavsiye edilmektedir. Trenler genellikle ucuzdur ve koltuk konusunda endişelenmenize gerek bulunmamaktadır. Eğer Riga'dan Jurmula'ya yaz sezonunda gidecek iseniz bot ile seyahat oldukça romantik bir seçenektir. Geniş bir otobüs ağı bulunmaktadır. Bisiklet kullanımı sabah saatlerinde daha güvenliyken, otostop kültürü oldukça gelişmiştir.

latvia-riga-square-ss.jpg

Ülkeye girmek veya ülkeden çıkmak için herhangi bir aşılama gerekliliği bulunmamaktadır. Letonya sağlık sistemi evrensel bir programdır ve büyük ölçüde devlet vergilendirme yoluyla finanse edilmektedir. Herhangi bir doktora veya hastaneye tıbbi müdahale için başvurulduğunda ücret talep edilmektedir. Sadece birkaç ilaç reçetesiz satıldığından dolayı yanınızda ilacınızı getirmekte fayda vardır.

riga_rigas_video.jpg

Turizm sektöründe pek önde olmayan ülke şimdiye kadar çok rağbet görmemiş olsa da gezenleri şaşırtmaktadır.

Letonya'nın dinamik başkenti Riga, ülkenin tarihi şehridir ve zaman geçirmek için harika bir yerdir. Letonya ve Rusya kültürlerin karışımı ile oluşmuş şehrin en etkileyici yerleri en iyi manzaraları etkileyici Riga Katedrali, St. Peter Kilisesi ve hareketli Central Market'tir.

Riga'dan 40 kilometre uzakta bulunan Sigulda'da ki, güzel restore edilmiş Turaida Kalesi ve ilginç bir kale müzesi olan Gutmanis Cave görülmesi gerekenler arasındadır. Gauja Vadisi içine konumlanmış olan şehir dik uçurumları ve banklarından dolayı "Letonya'nın Switserland"i olarak adlandırılmaktadır. Kış sporları imkânları ile tanınan şehrin çevresi doğa keşifler için harika bir üstür.

Kıyı kenti olan Liepaja sürekli sahip olduğu esintiden dolayı "rüzgârın doğduğu şehir" olarak anılmaktadır. Güzel bir sahile sahip olan şehrin, ahşap evlerden, Art Nouveau tarzı parkalara kadar değişik mimarı öğelerle dolu renkli bir karışıma sahip bir merkezi bulunmamaktadır.

Liepaja'nın komşusu olan Karosta 19. Yüzyılda kurulmuştur. Çar III. Alexander' ın deniz üssü olarak kullandığı bölge daha sonra Sovyet Baltık Filosu tarafından kullanılmıştır. Muhteşem deniz manzaralarıyla, eski askeri cezaevi ve kale kalıntıları ile günümüzde oldukça popüler bir turizm alanıdır.

Arnavut kaldırımlı yolları, tarihi ahşap binaları, birkaç etkileyici kalesi ve büyüleyici merkezi ile Cesis ülkenin en eski şehirlerinden biridir.

Kuldiga, Avrupa'nın en geniş ve iki metre yüksekliğindeki şelalesine sahiptir. Venta Rapid'in bir parçası olan şelale, Letonya'nın doğal anıt parçasıdır.

Daugavpils'te bulunan devasa, beyaz Angola Katedral'i ve Jelgava'da ki Barok tarzı Rundale ve Jelgava sarayları görülmesi gerekenler arasındır.

Letonya'nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

latvia_medium.jpg

Parlamenter cumhuriyet ile yönetilen Letonya, 110 düzey belediyeye ve kenti konsey ve yönetim birimine sahip 9 Cumhuriyet kentine ayrılmaktadır. Başkenti Riga'dır. Büyük şehirleri: Daugavpils, Jēkabpils, Jelgava, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Riga, Valmiera ve Ventspils'tir.

Letonya Nerededir?

1098-800.jpg

Kuzey Avrupa'da yer alan Baltık Bölgesi'nin üç ülkesinden biri olan Letonya'nın sınırları kuzeyde Estonya'yla, güneyde Litvanya'yla; doğuda Rusya Federasyonu ve Belarus ile çizilmiştir. Aynı zamanda İsveç ile deniz sınırı bulunmaktadır.

Letonya'da Konuşulan Diller

latvia-riga.jpg

Letonya'nın resmi dili Letoncadır. Sovyet döneminin etkisinden dolayı ülkenin çoğunluğu Rusça bilmektedir. Arnavutlar genelde ikiden fazla dil konuşmaktadırlar. İngilizce ve Almanca okullarda eğitim dili olarak öğretilmektedir. Özellikle iş ve turizm sektöründe İngilizce oldukça yaygın kullanılmaktadır.

Letonya'da Din ve İnanç

latvia-gauja-460_789821c.jpg

Ülke nüfusu çoğunlukla Hıristiyan dinine mensuptur. Letonya nüfusunun yüzde 34,2'si kendisini Lüterci, yüzde 24,1'i i, Roma Katolik'i, yüzde 17,8'i i, Roma Katolikleri, Rus Ortodoks'u ve geriye kalan yüzdelik kesimi diğer dinlere bağlı olarak tanımlamaktadır.

Letonya’nın Kısa Tarihi

1918 yılında bağımsızlığın ilan edilmesinin ardından, Letonya yaptığı sosyal kalkınma ile ekonomi, sanayi ve tarım alanlarında önemli sonuçlar etmiştir. 16 Haziran 1940'ta, Vyacheslav Molotov, Moskova ve Letonya arasındaki anlaşmayı Letonya'nın ihlal ettiği hakkında suçlayıcı bir ultimatom sundu ve 17 Haziran'da Sovyet güçleri ülkeyi işgal etti. Demir Perde döneminde, Letonya, Sovyetler Birliği'nin bir eyaleti oldu. Ülke 6 Eylül 1991 tarihinde bağımsızlığını tekrar kazandı.

Letonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Letonya'ya seyahat etmek için en iyi zaman havaların sıcak olduğu ve yerel gıdaların her yerde bulunabildiği Haziran ayından Eylül ayının ortasına kadar süren yaz sezonudur. Ancak akşamları serin olabilmektedir ve yağmur görülmektedir. Buna hazırlıklı olmakta faydır vardır.

Ocak ve Şubat ayları ülkenin en soğuk zamanlarıdır. Kış ayları çok sert geçmektedir ve sıcaklıklar -15/-20 dereceye kadar düşebilmektedir.

Günlerin kısaldığı Ekim ve Kasım aylarında sonbahar yağmurları görülmektedir. Bu mevsim de ülkeyi ziyaret etmek için güzel bir zamandır. Sarı sonbahar yaprakları ülkeyi süslemektedir.

Letonya'ya Nasıl Gidilir?

Letonya'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız iki farklı yol bulunmaktadır.

İlk tercih hava yoludur. Letonya'nın başkenti Riga'da bulunan Riga Hava Limanı'na 3 saat süren direk uçuşlar bulunmaktadır.

Karayoluyla gitme şansıda bulunmaktadır. Arabayla gitmek ya da otobüsle ulaşım sağlamak mümkündür. Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Bulgaristan'a geçerek Belarus üzerinden ya da orta Avrupa ülkeleri ve Polonya güzergâhından gidilebilmektedir.

Letonya Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vize istenmektedir. (Shengen)

Hizmet, Hususi, Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizeden muaftır.

Letonya şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Letonya’da İklim ve Hava Durumu

Kuzey Avrupa'da bulunan Letonya konum itibari ile soğuk bir iklim kuşağı içerisinde yer almaktadır ve belirgin olarak iki sezonu bulunmaktadır; Yaz ve Kış. Nemli bir havası olan ülkede neredeyse 9 ay kış sezonu olarak geçmektedir ve sıcaklıklar -20'lere kadar düşmektedir. Yaz aylarında ise sıcaklıklar 23 dereceye kadar yükselmektedir.

Letonya’nın Ekonomisi

Beautiful-Riga1.png

Letonya'nın ekonomisine büyük ölçüde özel sektör hâkimdir. Ekonomik krizden çıkış stratejisini, “dış krediyle beslenen ithalata dayalı büyüme” yerine, 2010 yılından itibaren “ihracata dayalı büyüme ”ye dayandırılmaktadır. İşsizlik oranı yüksek olan ülkede bu sıkıntıyı en aza indirmek için çalışmalar yapılmaktadır.

Letonya Kültürü

mc4th2014horiz*900xx4507-2551-263-0.jpg

Letonya halkı hakkında düşünceler genellikle oldukça negatif oldukları yönünde gelişmektedir. Dostluk uzun vadede gelişen çok ciddi bir mesele olarak görülmesinden dolayıdır ki ilişki kurmak konusunda oldukça mesafelidirler.

Avrupa ülkeleri arasında en güvenilir ülkelerden biri konumundadır. Küçük bir suç oranı yine de bulunmaktadır ancak genelde kendi başına yolculuk yapmak oldukça güvenlidir. Dikkat edilmesi gerekenler bisiklet hırsızlığı ve araç içinde değerli şeyler bırakmamaktır. Orman yollarında karşınıza çıkabilecek vahşi hayvanlara zarar vermemek ve kaza yapmamak adına dikkat etmekte fayda vardır.

Bir Letonyalılara için SSCB bağlamında etnik bir konudan söz edilirken dikkatli olunmalıdır. II. Dünya Savaşı sırasında Sovyet rejiminin hâkim olduğu Rusya'nın bir ili konumuna gelen Letonya'da, SSCB'yi övmek özellikle gençler tarafından hoş karşılanmamaktadır.

Birçok ücretsiz kablosuz internet kafelerde, kütüphanelerde ve Riga Havaalanı mevcuttur.

Eğer bir Letonyalı tarafından evlerine davet edildiyseniz davet edinilen eve, küçük bir hediye, bir şişe şarap, bir kutu çikolata veya bir buket çiçek götürmek kibarlık olarak görülmektedir. Ancak kırmızı güller cenaze merasimlerinde kullanıldığından dolayı onları tercih etmemek iyi bir seçenek olacaktır.

Letonya Mutfağı

6764134781_7769f82bc8_b.jpg

Letonya mutfağı, komşu ülkelerden etkilenmiştir. Letonya mutfağını genellikle tarım ürünleri oluşur, çoğu ana öğünde et yer almaktadır. Ülkenin Baltık Denizi'ne olan konumundan ötürü bolca balık tüketimi söz konusudur. Çavdar, buğday, yulaf, bezelye, pancar ve patates; tütsülenmiş domuz pastırması, sosis, domuz eti ve diğer ürünleri ve çiğ balık yaygındır.

Yemeklerin birçoğu kimyon, özellikle peynir ve ekmek ile tatlandırılmaktadır.

Ülkenin geniş bir ekmek, süt ürünleri, dondurma ve tatlı yelpazesi bulunmaktadır. Siyah ekmek, Letonya'nın gıda tüketiminin son derece önemli bir parçasıdır. Siyah ekmeğin birçok türü vardır ve beyaz ekmeğe göre çok daha sağlıklı ve iyi olduğu düşünülmektedir.

Letonya'nın en egzotik yemeklerinden biri maizes zupa adı verilen, meyve ve siyah ekmek ile yapılan tatlı bir çorbadır.

Tatlı bir aperitif olan Biezpiena sieriņs mutlaka denenmesi gerekenler arasındadır. Birçok çeşidi vardır, en popüler olanları ise Karum ve Baltais'dir.

Letonya'da en sık tüketilen alkollü içecek biradır. Aldaris, Livu ve Sencu gibi bira arkaları hemen hemen her yerde satılmaktadır. Ancak yerel halkın küçük fabrikalarda ürettiği yerel biralar olan Bauskas, Tervete ve Piebalgas denenmesi gerekenler arasındır.

Yerel bir içki olan, yüzde kırk beşini güçlü bitkilerin, köklerin ve baharatların oluşturduğu Black Balsam'ı denemeyi unutmayın.

Çeşme suyunu içmek güvenlidir ancak çoğu yerli kaynattıktan sonra kullanmayı tercih etmektedir.

Letonya'nın Festivalleri

img_2015_07_11_1564.JPG

Letonya müzik, tarih, kültür, spor, dini olaylar, film ve tiyatro, Letonya çocuk ve aile etkinlikleri dâhil olmak üzere birçok kutlamaya ev sahipliği yapmaktadır.

1873 yılında bir şarkı festivali olarak başlayan "Latvian Song and Dance Festival" Letonya'nın en önemli kültür etkinliklerinden biridir. Günümüzde çeşitli korolar, halk dansları topluluğu, mızıka vb. canlı performanslar, yarışmalar, sergiler, konserler, geçit törenleri ve ortak konserler festivaldeki kültür etkinliklerinden bazılarıdır. Beş yılda bir düzenlenen festival esnasında Riga yerel kıyafetler giymiş, bir sürü mutlu insanlar dolmaktadır.

"Saulkrasti Jazz" festivali her yıl Temmuz ayı sonunda düzenlenen yıllık caz festivali. Birçok yabancı ve Letonyalı müzisyen bu festivalde sahne almaktadır.

Skanu Mezs, birçok ülkeden gelen müzikle ve sanatla ilgilenenler için adeta bir hazinedir. Her yıl ekim ayında düzenlenen festivale deneysel müzik sanatçıları, sanatçılar ve film yapımcıları katılmaktadır.

Üç Baltık ülkesinin en büyük ve en popüler müzik festivali "Positivus" her yıl Salacgriva kıyı kasabasında Temmuz ayında 35 bin seyirciyi bir araya toplar. Önceki yıllarda önemli yıldızlarından Muse, Scissor Sisters ve Fatboy Slim festivalde sahne almıştır.

Her yıl temmuz ayı Liepaja' nın beyaz kumları üzerinde düzenlenen "Summer Sound" yerli ve yabancı sanatçıları sabaha kadar dinleme ve dans etme şansını sunmaktadır.

Diğer festivaller; International Ice Sculpture Festival, International Festival of Cartoons, International Baltic Balet Festival, European Undertaking “Museum Night”, Days of Art, Jani, Country music festival, Sigulda Opera Festival.

Letonya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Travel_around_Latvia_Amber.JPG

Letonya'nın kültürel mirasını yansıtan hediyelik eşyalarda güzellik ve kullanışlılık bir aradadır.

Hediyelik eşyaların en başında ülkenin her yerinde satılmakta olan kehribar taşı ve bu taşı içeren birçok üründür. Kendilerinin yaptıkları bal, geleneksel kıyafetler, deri ürünler, ev eşyaları ve yerel yemekler eve götürmek için güzel hediyelerdir.

Letonya’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

Adres: A.Pumpura iela 2, Riga, LV-1010 Latvia

Telefon: 00 371 6 782 16 00

Faks: 00 371 6 732 03 34

E-posta: embassy.riga@mfa.gov.tr

İnternet sitesi: http://riga.be.mfa.gov.tr/

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09.30 -12.30)(14.00 -17.00)

Letonya'daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Paskalya (25-28 Mart)

İşçi Bayramı (01-02 Mayıs)

Letonya Cumhuriyetinin Bağımsızlığının Yeniden Kazanılması (04 Mayıs)

Līgo ve Jāņis Yaz Bayramı (23-24 Haziran)

Letonya Cumhuriyet Bayramı (18 Kasım)

Noel (24-26 Aralık)