Letonya Hakkında Temel Bilgiler

Kuzey Avrupa'da yer alan Baltık Bölgesi'nin üç ülkesinden biri olan Letonya'nın sınırları kuzeyde Estonya'yla, güneyde Litvanya'yla; doğuda Rusya Federasyonu ve Belarus ile çizilmiştir. Aynı zamanda İsveç ile deniz sınırı bulunmaktadır.

Ülkede bölgeler arasında bazı kültürel ve sosyal farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin geleneksel elbiseler bölgeden bölgeye değişmektedir; Latgale bölgesinin kendine özgü bir kültürü ve Latgalian adında bir dili vardır.

Ülke içi ulaşımda birçok seçenek bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi havayoludur. Letonya genelinde mevcut birkaç küçük havaalanı bulunmaktadır; başkent Riga'da bulunan Letonya Spilves Havaalanı ve Rumbulas Havaalanı'ndan şehir içi uçuş gerçekleştirilmemektedir. Riga'dan; Riga Opera Binası, Tukums, Jelgava, Salaspils, Jekabpils, Jeolojik, Rezekne, Sigulda, Cesis ve Saulkrasti'ye gidecek iseniz otobüs yerine tren tavsiye edilmektedir. Trenlergenellikleucuzdur ve koltuk konusunda endişelenmenize gerek bulunmamaktadır. Eğer Riga'dan Jurmula'ya yaz sezonunda gidecek iseniz bot ile seyahat oldukça romantik bir seçenektir. Geniş bir otobüs ağı bulunmaktadır. Bisiklet kullanımı sabah saatlerinde daha güvenliyken, otostop kültürü oldukça gelişmiştir.

latvia-riga-square-ss.jpg

Ülkeye girmek veya ülkeden çıkmak için herhangi bir aşılama gerekliliği bulunmamaktadır. Letonya sağlık sistemi evrensel bir programdır ve büyük ölçüde devlet vergilendirme yoluyla finanse edilmektedir. Herhangi bir doktora veya hastaneye tıbbi müdahale için başvurulduğunda ücret talep edilmektedir. Sadece birkaç ilaç reçetesiz satıldığından dolayı yanınızda ilacınızı getirmekte fayda vardır.

riga_rigas_video.jpg

Turizm sektöründe pek önde olmayan ülke şimdiye kadar çok rağbet görmemiş olsa da gezenleri şaşırtmaktadır.

Letonya'nın dinamik başkenti Riga, ülkenin tarihi şehridir ve zaman geçirmek için harika bir yerdir. Letonya ve Rusya kültürlerin karışımı ile oluşmuş şehrin en etkileyici yerleri en iyi manzaraları etkileyici RigaKatedrali, St. PeterKilisesi ve hareketli CentralMarket'tir.

Riga'dan 40 kilometre uzakta bulunan Sigulda'da ki, güzel restore edilmiş TuraidaKalesi ve ilginç bir kale müzesi olan GutmanisCave görülmesi gerekenler arasındadır. GaujaVadisi içine konumlanmış olan şehir dik uçurumları ve banklarından dolayı "Letonya'nınSwitserland"i olarak adlandırılmaktadır. Kış sporları imkânları ile tanınan şehrin çevresi doğa keşifler için harika bir üstür.

Kıyı kenti olanLiepaja sürekli sahip olduğu esintiden dolayı "rüzgârındoğduğuşehir" olarak anılmaktadır. Güzel bir sahile sahip olan şehrin, ahşap evlerden, ArtNouveau tarzı parkalara kadar değişik mimarı öğelerle dolu renkli bir karışıma sahip bir merkezi bulunmamaktadır.

Liepaja'nın komşusu olan Karosta 19. Yüzyılda kurulmuştur. ÇarIII. Alexander' ın deniz üssü olarak kullandığı bölge daha sonra SovyetBaltıkFilosu tarafından kullanılmıştır. Muhteşem deniz manzaralarıyla, eski askeri cezaevi ve kale kalıntıları ile günümüzde oldukça popüler bir turizm alanıdır.

Arnavut kaldırımlı yolları, tarihi ahşap binaları, birkaç etkileyici kalesi ve büyüleyici merkezi ile Cesis ülkenin en eski şehirlerinden biridir.

Kuldiga, Avrupa'nın en geniş ve iki metre yüksekliğindeki şelalesine sahiptir. VentaRapid'in bir parçası olan şelale, Letonya'nın doğal anıt parçasıdır.

Daugavpils'te bulunan devasa, beyaz Angola Katedral'i ve Jelgava'da ki Barok tarzı Rundale ve Jelgava sarayları görülmesi gerekenler arasındır.