Rezekne Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Rezekne, Doğu Letonya’nın Latgale Bölgesi’nde yer alan küçük bir şehirdir. Latgale’in Kalbi olarak nitelendirilen şehir Rezekne Nehri üzerinde yer alıyor. Letonya’nın en büyük 7. Şehri olan Rezekne’nin nüfusu son sayımlara göre 31 bindir. Uluslararası bir kavşakta yer alan kent Riga’ya 242 km, Moskova’ya 685 km ve Varşova’ya 860 km mesafede yer almaktadır. Yedi tepe üzerine kurulmuş bu şehir Letonya-Rusya sınırının ise yalnızca 63 km batısında yer alıyor.

Rezekne’deki yerleşim tarihi yüzlerce yıl geçmişe uzanmaktadır. Letonyalıların ataları olan ve ilk Baltık kabilelerinden olan Latgalyanlar, 9. Yüzyıl ile 13. Yüzyıl arasında burada yaşamışlardır. Latgalyanlar nehrin kenarına inşa ettikleri ahşap kaleleriyle burayı uzun yıllar mesken edinmişlerdir. 13. yüzyılda bu kalenin Almanlar tarafından yıkılmasıyla birlikte Rezekne’nin adı tarih sayfalarına girmiştir. Tarihi belgelerde Rezekne ismi ise ilk olarak 1285 yılındaki Alman kaynaklarında geçmektedir. Ancak şehrin adı 1920 yılında resmiyete kavuşmuştur. Savaştan sonra, önemli bir sanayi şehri olarak gelişmiştir. Daha çok gıda tesisleri yönünde gelişen kentin sanayisi et ve süt ürünlerine dayanıyordu. Dünyaca ünlü yoğunlaştırılmış sütler üreten Rezekne Süt İşleme Tesisi 1957’de açılmıştır. Letonya 1991 yılında bağımsızlığını kazandığında, Rezekne Latgal kültür etkinliklerinin merkezi haline geldi.

Eğer her milliyetin bir rengi olsaydı, Rezekne için gökkuşağı benzetmesi yapılabilirdi. Birçok inanç ve geleneğe sahip olan bu kentte Polonyalılar, Ruslar, Ukraynalılar, Beyaz Ruslar ve Yahudiler eski çağlardan beri barış içinde yaşamaktadır. Turistik açıdan önemli değere sahip birçok güzelliği Rezekne’de bulabilirsiniz. Rezekne halkı, kentin cazibesini yalnızca yeşil peyzajına değil, çalkantılı tarihine de borçlu olduğunu belirtmektedir. 2. Dünya Savaşı’nda tarihi yapıların birçoğu tahrip edilse de hala görülmeye değer. Günlük rutinden kaçarak muhteşem doğanın tadını çıkarmak istiyorsanız Rezekne bunun için güzel bir seçim olabilir.


Rezekne Nerede?


Rezekne, Letonya’nın doğusundaki Latgale Bölgesi’nde yer almaktadır. Rezekne konumu itibariyle uluslararası bir kavşakta yer almaktadır. Başkent Riga’nın 242 km doğusundaki kent; Moskova, St. Petersburg ve Varşova gibi büyük şehirlere de yakın konumdadır.


Rezekne Gezilecek Yerler


Rezekne yemyeşil çehresiyle ve tarihi dokusuyla gezip görmeye değer pek sayıda destinasyona sahiptir. Burada, Letonya’nın en büyük ikinci gölünü de içine alan ulusal parkta doğanın büyüleyici manzaralarını görebileceğiniz gibi tarihi kiliseleri ve kale harabelerini de gezebilirsiniz.


Kale Tepesi ve Kalıntıları


Kale tepesi Rezekne’nin en dikkat çekici ve en çok ziyaret edilen yeridir. Burada şehir merkezinin muhteşem manzarasına hakim olabilirsiniz. Antik Latgalyalıların ahşap kalesi, Livonyalılar tarafından yıkılıp taş yapıda tekrar inşa edildikten sonra bu yeni yapı da 17. yüzyılda tamamen yok edilmiştir. İsveçliler tarafından yıkılan kalenin kalıntıları ise bu stratejik tepenin üzerinde bulunmaktadır. Kale tepesine merdivenleri kullanarak çıkabilirsiniz.


Heart of Jesus Cathedral


1685 yılında Krakow’dan bir askeri lider Rezekne’de ahşap bir kilise yaptırmıştır. 1749’da restore edilen ve 1887 yılında fırtına sırasındaki bir yangından dolayı yok olan kilisenin yerine yenisi inşa edilmiştir. Bu yeni kilise Gotik tarzda inşa edilen iki kuleli Hearth of Jesus Cathedral’dir. Göz alıcı vitray pencerelere sahip olan bu Katolik kilisesi Letonya’nın en etkileyici dini yapılarındandır.


Latgal Kültür ve Tarih Müzesi


Rezekne’yi ve Latgal’i daha iyi anlamak için bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müze binası 19. Yüzyılda inşa edilmiş bölgedeki ilk taş binalardandır. 1884 yılında hastane olarak kullanılan bu bina 1932 yılında ise Rus ilkokulu olarak kullanılmıştır. 1938 yılında müze çalışmaları başlamış ve 1960 yılında tamamen müze haline gelmiştişr. Burada Latgalyan seramiğinin, resminin ve etnografik öğelerinin önemli bir koleksiyonunu görebilirsiniz. Müzedeki kalıcı sergiler “Çağ’ın Safhalarında Rezekne” ve “Latgal Seramiği”dir. Bilet fiyatları çocuklar için 28 cent, yetişkinler için 57 centtir.


Rezekne’ye Nasıl Gidilir?


Rezekne’de herhangi bir havalimanı bulunmamaktadır. Ancak havayolunun ardından karayolu veya demiryolunu kullanarak şehre ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Letonya’nın başkenti Riga’ya 3 saatlik bir uçuşun ardından ulaşabilirsiniz. Riga’dan Rezekne’ye gitmek için otobüsleri veya trenleri kullanabilirsiniz. Tren yolculukları ortalama 3 saat sürerken bilet ücretleri ise 10 Euro civarındadır. Eğer otobüsle seyahat etmek istiyorsanız 4 saatlik bir yolculuk için ortalama 11 Euro ödemeniz gerekiyor.

Fotoğraf: https://c1.staticflickr.com

Rezekne ile İlgili

Rezekne Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -5oC
  • Şub -5oC
  • Mar -1oC
  • Nis 5oC
  • May 11oC
  • Haz 15oC
  • Tem 16oC
  • Agu 15oC
  • Eyl 10oC
  • Eki 5oC
  • Kas 0oC
  • Ara -3oC

Kısa Kısa