Zeki Müren Müzesi

Zeki Müren Sanat Müzesi, sanat güneşi unvanıyla bilinen ve sesiyle herkesi büyüleyen ses sanatçısı Zeki Müren’in son yıllarını geçirdiği ve sonradan müzeye dönüştürülen Bodrum, Muğla’daki evidir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimi ile müze haline getirilen evin yanı sıra sanat güneşinin doğduğu ev olan Zeki Müren Müzesi Bursa da ziyaret edilebilecek yerler arasında bulunur. Gerek tarzı ve sahne gösterileri gerekse marjinal kimliği ile büyük ilgi uyandıran Türk sanat müziğinin etkileyici isimlerinden Zeki Müren’in kıyafetlerine, müzik hayatına ve çok daha fazlasına Zeki Müren Sanat Müzesi’nde ulaşabilirsiniz. Ayrıca evin bulunduğu koya vefatından beri Zeki Müren Koyu dendiğini ve evin alt katının korunup üst katının sergi salonu yapıldığını da bilmenizi isteriz. Yolunuz Bodrum’a düşerse bir gösteri tadında geçecek ve yüzünüzde buruk bir tebessüme yer açacak bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz.

Zeki Müren Hakkında Bilgi

Zeki Müren 1931 senesinde Bursa’da doğmuştur. Eğitimine Bursa’dan sonra İstanbul’da devam eden sanat güneşi, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Yüksek Süsleme Bölümü’nü bitirmiştir. Genç yaşta sanata olan ilgisinin farkına varan Müren, sonraki zamanlarda müziğe ilgi duymuş ve tamburi İzzet Gerçeker’den ders almıştır. Eğitimini usta isimlerle sürdürdükten sonra 1950 senesinde açılan sınavla İstanbul Radyosu’na girmiştir. İlk radyo konserine 1951’de başlamasıyla büyük beğeni toplayan başarılı ses, 15 yıllık radyo programından sonra sahne gösterilerine yoğunlaşmıştır. Alışılmışın dışındaki sahne kostümleri ve tarzı ile ilgiyi sürekli üzerinde tutmayı başaran Zeki Müren, 600’den fazla kaset ve plak doldurmuştur. Sanatçı aynı zamanda Türkiye’de ilk defa verilen Altın Plak ödülünün de sahibidir. Kendisine sanat güneşi denmesinin bir sebebi de Türkiye’de en çok konser veren kişi olarak bilinmesidir. Türkiye’de ve yurt dışında yılda 100’den fazla konser verdiği zamanlar olan Müren’in oyunculuk ve şairlik yönü de vardır. Yaşadığı şeker ve kalp rahatsızlığı yüzünden sahne hayatından uzaklaşmıştır. 1996 senesinde kendisi için düzenlenen bir televizyon programına katıldığı sırada kalp krizi geçirip vefat eden sanat güneşinin mezarı Bursa’dadır.

zekimurenev.jpeg

Zeki Müren Sanat Müzesi Hakkında Bilgi

Zeki Müren’in son yıllarını geçirdiği ve Bodrum’da yer alan evi 1977 senesinde bir sosyolog tarafından satın alınmıştır. Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen yapı, restore edildikten sonra 2000 senesinde müzeye dönüştürülerek halkın ziyaretine açılmıştır.

Yerli ve yabancı binlerce turistin yoğun ilgi gösterdiği müze 2 kattan oluşur. Ön ve arka tarafında bahçenin yer aldığı müzenin üst katı müze görünümündedir. Zeki Müren’in sağlığında yalnızca alt katını kullandığı ev aslına sadık kalınarak restore edilmiştir. Üst katında ise Müren’in kişisel eşyalarını, kendi eseri olan tabloları, sahne kostümlerini, almış olduğu ödülleri ve hayatına ait diğer eşyaları görebilirsiniz.

Zeki Müren Sanat Müzesi Giriş Ücreti

Zeki Müren Sanat Müzesi’ne giriş, 7 Türk lirası olarak ücretlendiriliyor. Müze, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olduğundan Müzekart’ınız varsa yılda 2 kere, Müzekart+’ınız varsa sınırsız olarak ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

*Fiyatlar Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Zeki Müren Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze 08.30-18.30 saatleri arasında açıktır.

Müzenin, diğer Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı diğer ören yeri ve müzeler gibi dinî bayramların ilk günü saat 13.00’e kadar kapalı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Zeki Müren Müzesi hangi günler açık diye soracak olursanız pazartesi hariç haftanın tüm günlerinde açık olduğunu söyleyebiliriz.

*Saatler ve günler Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Zeki Müren Müzesi Adresi ve Telefonu

Adres: Kumbahçe Mh., Zeki Müren Cad. No:11, Bodrum/Muğla
Telefon: (0252) 313 19 39

Zeki Müren Müzesi'ne Nasıl Gidilir?

Otomobil: Müzeye şahsi aracınızla gitmek isterseniz öncelikle Muğla’ya ulaşmalısınız. Daha sonra oldukça rahat bulabileceğiniz Bodrum’a gittikten sonra Kumbahçe Mahallesi’ne ulaşırsanız yön tabelaları desteği ile müzenin adını alan caddeden Müren’in evine gidebilirsiniz. Navigasyon desteği ile de Zeki Müren Sanat Müzesi’ne varabilirsiniz.

Otobüs: Şehirlerarası otobüsler ile müzeye gitmek isterseniz ilk olarak otogara gitmelisiniz. Daha sonra otobüs ve minibüsleri tercih ederek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden sonra müzeye kısa zamanda gidebilirsiniz.