Google+

Arama formu

Bauska

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -5℃
Şub -4℃
Mar -1℃
Nis 4℃
May 11℃
Haz 16℃
Tem 17℃
Ağu 16℃
Eyl 12℃
Eki 6℃
Kas 0℃
Ara -2℃
Genel Bilgiler / Rehber

Bauska, Letonya’nın Zemgale bölgesinde yer alan bir şehirdir. Bu şehir, Lielupe Nehri’ni oluşturan Musa ve Memele nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuştur. Başkent Riga’dan uzaklığı 66 kilometredir. Litvanya sınırından ise 20 kilometre uzaklıktadır. Bu şehir Almanca'da Bauske, Litvanya dilinde ise Bauské olarak bilinmektedir.

Bauska’nın tarihi 14. yüzyılın ortalarına kadar dayanmaktadır. Burası tarih boyunca ilk kez Semigallian kabilesi tarafından iskân edilmiştir. 15. yüzyılın ortalarında ise Almanlar tarafından Bauska Kalesi inşa edilmiştir. Şehir haklarını ise 1609 senesinde elde etmiştir. 17 ve 18. yüzyıllarda devam eden Polonya – İsveç Savaşlarında olukça hasar görmüştür.

Bauska’da savaş döneminin sona ermesiyle, geniş çaplı bir kalkınma gözlenmiştir. O dönemlerde Riga ile Litvanya arasında oldukça önemli bir ticaret yolu ve merkezi olmuştur.  1915 senesinde ise Alman İmparatorluğu tarafından alınmıştır. Bu olay sonucunda, burada yaşayan nüfusun yarısına yakını Bauska’dan kaçmışlardır. 1916 senesinde ise, Kızıl Ordu tarafından şehir tekrar geri alınmıştır. 1918 – 1940 seneleri arasında ise Bauska’da etnik çeşitlilik oldukça artmıştır. Bu dönemde nüfus yüzde 75 oranında artmıştır. Bölgede halen Yahudilerin ve Almanların belirgin varlığı gözlenmektedir. 19. yüzyılda da Yahudilere ev sahipliği yapmıştır.

Nüfus : 10.945
İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler