Hamsilos Koyu

Sinop’a 11 km uzaklıkta bulunan Hamsilos Koyu, Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan bir doğa harikasıdır. Hamsilos Koyu’na halk tarafından Hamsaroz Koyu denilmektedir. Hamsilos Koyu Türkiye’nin tek fiyordu olarak bilinmekle birlikte buzul aşındırması sonucunda oluşmuştur. Kendiliğinden oluşan koy olma özelliğiyle dünyada eşi benzeri bulunmamaktadır.

Hamsilos Koyu adını verdiği Hamsilos Tabiat Parkı içerisinde bulunmaktadır. Park Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1991 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Yemyeşil ormanlık alanda çiçeklerin ve ağaçların arasından yükselen Hamsilos Koyu, ziyaretçilerine huzurlu bir ortam sunmaktadır. Hamsilos Koyu yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Koyun 100 metre yakınına kadar araçla ulaşım sağlanmaktadır ve taşlık olsa da denize girebileceğiniz plajı bulunmaktadır. Hamsilos bölgesinde mesire alanları, piknik alanı, deniz bisikleti ve kano kiralama yerleri bulunmaktadır. Bölgede ayrıca konaklayabileceğiniz pansiyon ve oteller de yer almaktadır. Karadeniz’in Gökova’sı olarak bilinen Hamsilos Koyu’na gelerek oksijen depolayabilir, yeşil ve mavinin iç içe geçtiği koyda huzurla vakit geçirebilirsiniz.

Hamsilos Koyu Hakkında Bilgi

Hamsilos Koyu, Türkiye’nin en kuzey noktası olan İnceburun üzerinde bir koydur. Koydan içeri girdiğiniz zaman bitki örtüsünün ormana dönüştüğünü görebilirsiniz. Ayrıca Hamsilos’a giden tek yolun Akliman’dan geçtiğini söyleyebiliriz. Geçmiş dönemlerde savaş gemilerinin gizlendiği bu koy, günümüzde de aynı kuytuluğa sahip olması sebebi ile balıkçı teknelerine fırtınalı havalarda kol kanat gerer.

Asıl adı Hamsoros olan bu koy İnceburun Feneri’ne yaklaşık olarak 11 kilometre mesafede konumlanır. Koy, Akliman’ın 1 kilometre kadar kuzeyindedir. Koyun ucuna doğru ulaşım zorlaştığından araçla devam edemediğiniz noktada bir doğa yürüyüşü yaparak gezinize devam edebilirsiniz.

Hamsilos Koyu’na giderken civarda çok sayıda mesire alanına rastlayabilirsiniz. Hatta bu sebeple festivaller de bu alanda organize edilir.

12_big.jpg

Hamsilos Koyu Kamp

Hamsilos Koyu’nda kamp yaparak mavi ve yeşili bir arada yaşayabilirsiniz. Betonların arasına sıkışmadan ilk manzaranızın koy olması alternatifi kuracağınız çadırlarla mümkün olabilir. Hamsilos Koyu’nda çadır kurarak günler geçirebilirsiniz. Daha sonra bu şirin Karadeniz şehrindeki farklı alanları da merak edecek olursanız alternatifleriniz mevcut.

Öztürkler Aile Kamp: Gelincik Merkez / Sinop
Telefon: (0368) 261 60 60

Sinop Orman Kampı: Telefon:(0368) 260 57 60
Güney Aile Kampı: Korucuk Köyü Denizler Mevkii

Gazi Çadır Sahası: Orman Dinlenme Tesisleri
Telefon: (0368) 261 23 77

Demirkollar Kamping: Akliman Mevkii
Telefon: (0368) 287 60 70

Hamsilos Tatil Köyü: Akliman Abalı Köyü
Telefon: (0368) 287 60 63

Belediye Yuvam Tesisleri: Gelincik Mahallesi Kiremitçiler Yolu
Telefon: (0368) 261 25 32

Hamsilos Koyu Kamp

Hamsilos Koyu Nasıl Gidilir?

Sinop merkeze yaklaşık 11 kilometre mesafede bulunan Hamsilos Koyu’na gitmek için merkezden kalkan minibüsleri tercih edebileceğiniz gibi taksi ile de gidebilirsiniz. Şahsî aracınızla gidecek olursanız navigasyon desteği ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.