Google+

Arama formu

JURMALA: ANIT EVLERİYLE BİR SAYFİYE YERİ

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Jurmala, Baltık denizi kenarında yer alıyor. Unesco tarafından korunma altına alınmış. Bu şehre girerken giriş parası ödeniyor ve bu bütçe şehri güzelleştirmek için kullanılıyormuş. Şehre girişte yolun her iki tarafında da ahşap evler var.

Aslında tipik bir Letonya evi dendiğinde akla ilk olarak tipik bir Jurmala evi gelebilir. Bu ahşap evlerin özelliği ise her iki köşesinde kule olması ve her iki kulede de altında dantel gibi ahşap olması. Tabii ahşap olunca da yangından etkilenme çok yüksek oranda.

Burada tüm evler kayıtlı olduğu için, bir ev yanmaya başlayınca ve hasar çoksa bırakıyorlar yanıyor ve aslına uygun olarak yenisini yapıyorlar. Şu an buradaki evlerin tamamı anıt kabul edilse de şahıslara ait.

Burada uçsuz bucaksız kumsallar olsa da ne deniz pırıl pırıl, ne de güneş tadını çıkaracak kadar yeterli.

Jurmala’nın iklimi Rusya'ya göre daha yumuşak olduğundan maddi gücü olan Ruslar, Jurmela’dan ev alıp kendi kış mevsimlerinde Jurmala’ya gelip burada yaşıyorlar. O nedenle bu bölgede Rus nüfusu oldukça yoğun. Yazın ise ev sahipleri buraları kiraya verip, kendileri başka yere tatile gidiyorlar.

Jurmala şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Jurmala Staru 5a, Aparte Lux Jurmala, Отдельная комната в Юрмале güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Villa Stella, Lauku iela 25, Apartment on Meža prospekts. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Amber Cottage, Guest house Annet, Villa Annet gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Green Jurmala Hostel, Jurmala Terbates, Отдельная комната в Юрмале tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Jurmala aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Jurmala bir sayfiye bölgesi olduğu için burada da çok sayıda açıkhava ve kapalı mekanda konser verilebilecek alan var.

Çok sakin bir sayfiye bölgesi. Riga’nın merkezine sadece 25 kilometre uzaklıkta. Ufak tefek mağazalar var.

Bir kafede oturup kahve içiyoruz. Kahvenin yanında hemen kendi likörlerini de ikram ediyorlar. İçimiz daha da ısınıyor.

Biz bu uçsuz kumsallarda dolaştığımız sırada kumsal bomboştu. Sahil boyunca belki 1 belki 2 kişi gördük. Yüzmüyorlar, sadece yürüyüş yapıyorlardı.

Jurmela tatiliniz sırasında kalabileceğiniz House in Jurmala ve Wooden Villa  gibi şehre yakın, kaliteli oteller mevcut. 

Jurmala

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...