Google+

Arama formu

RİGA’DAN TARTU’YA YOLCULUK: SİGULDA VE ÇEVRESİ

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Riga’dan sabah erken saatlerde Estonya’nın ikinci büyük kenti Tartu’ya gitmek üzere yola çıktık. 50 dakikalık bir yolculuk sonrasında 40.000 nüfuslu Sigulda’ya ulaşıyoruz. Buradaki nüfusun yaklaşık %11’ini Ruslar ve Beyaz Ruslar oluşturuyor.

Sigulda ve çevresi gerek yaz sporları gerekse kış sporlarında oldukça popüler. Çünkü ülkenin en büyük macera parkı olan Gauja Milli parkı bu bölgede yer alıyor. Park tertemiz, her yer çiçek içinde. Yemyeşil ağaçlık güzel ve çok geniş bir park.

Sigulda

Buradaki Sigulda kalıntılarını ve Turaida kalesini gördükten sonra yine aynı park içinde bulunan Goodman (Gutmanis) mağarasına geliyoruz. Mağara bizde tam bir hayal kırıklığı yarattı. Biz mağara beklerken gele gele bir kaya oyuğuna geldik. Yaklaşık 40-50 m2’lik bir kaya kovuğu içinde bir su kaynağı var. Bu suyu yüzünüze sürünce güzelleşiyormuşsunuz. Eee madem geldik güzelleşelim, hiç değilse boşuna gelmemiş olalım diye grubumuzdaki tüm bayanlar kaynağın başında sıraya girdik.

Park içinde kanodan kaya tırmanışına, rafting’den yürüyüşe kadar pek çok etkinliğe katılmak mümkün. O nedenle Baltıklar’daki macera düşkünleri için vazeçilmez bir adres burası.

Sigulda şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz House for family stay, Art Home güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Mednieku Namiņš, Guest house Natalija, Holiday Home Ermine. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Prieka pietura (on Šveices street), Sunset terrace, Art Home gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Krimuldas Muiža, Hostel Livonija, Krusttēvu māja tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sigulda aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Daha sonra yine bu park içinde bulunan oldukça sade bir mimariye sahip Luteryan kilisesini gezerek otobüse biniyoruz. Ardından çok kısa bir mesafe yol alıp, 13. yy.’da Başpiskopos tarafından yaptırılmış olan Turaida kalesine geliyoruz. Turaida kalesi, Gauja nehri kanyonunda yüksek bir tepede yer alıyor. Kırmızı tuğlayla yapılmış kalenin kulesine çıkıp orman ve göllerden oluşan nefis manzarayı seyrediyoruz.

Sigulda-1

Otobüslerimize binerek Letonya’nın en güzel kasabası olarak tanımlanan Cesis’e geliyoruz. Bu kasabada yerleşim ilk olarak 13. Yüzyılın ikinci yarısında başlamış. Kasaba zamanında taş duvarlarla çevrilmiş. 5 giriş kapısı ve 8 kule var duvarların üzerinde. Kasabanın merkezinde ise bir kilise yer alıyor. St. John’s Kilisesi 1281 – 1284 seneleri arasında inşa edilmiş. Kasabanın en önemli yeri ilk yerleşim merkezi olan Cesis kalesi.

Sigulda-2

Bu kale döneminde ticaret yolları üzerinde yer aldığından büyük öneme sahipmiş. Biz gittiğimizde hava çok yağmurluydu o nedenle kasabanın güzelliğini çok fark edemedik.

Buradan sonra tekrar otobüse binerek Letonya-Estonya sınırından geçip, Tartu’ya doğru yola devam ettik.


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...